Recomandari situri de gaming news

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
Post Reply
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Recomandari situri de gaming news

Post by Bogdan »

Salutare!

Pe scurt, nu mai pot cu justituia sociala, care e promovata super-agresiv si gratuit (nesolicitat de public, dar probabil cu un scop precis) pe cam toate siturile mari pe care intram (PC Gamer, RockPaper Shotgun, VG247, Gamespot, Kotaku). Nu vreau sa intru in polemici pe temele respective, vreau doar recomandari de situri despre jocuri care nu au intrat in spirala asta nebuna.

Mersi.


EDIT: Cred ca am postat pe o sectiune aiurea. Va rog mutati, la Cafenea, sau unde s-ar incadra. Scuze!
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by TG »

RPGCodex, dar o să te asalteze cu altele. Momentan doar aici mai intru. Faza e că sunt știri doar pe nișa asta.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by cg1700 »

Gematsu e cam singurul site de stiri pe care il urmaresc constant. Are doar stiri, fara politica bagata pe gat. Din pacate acopera aproape exclusiv doar jocuri japoneze. Mai apare cate un indie sau un AAA din vest dar destul de rar.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by Magicake »

Daca ti se pare ca industria jocurilor in acest moment merita urmarita indeaproape... :lol:

Imi iau stirile de pe forumul asta si ce posteaza Cristan la retrospectiva. Works for me, de la Underrail incoace doar Atom RPG as putea zice ca mi-a starnit vreun interes real.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by TG »

Pătrunjelu' wrote: 18 Jan 2019, 16:31 Daca ti se pare ca industria jocurilor in acest moment merita urmarita indeaproape... :lol:
Not this shit again. Am crezut că e tnt până să mă uit la avatar. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by joonior_bmf »

Oricat de cancerigen ar fi ca populatie, twitter e un bun agregator de stiri. Suna "contraintuitiv", dar daca urmezi indeajuns de multe surse poluate, ajungi la un standard acceptabil de stiri pentru orice domeniu doresti (nu doar pentru gaming). Vrei sau nu, de SocJus tot nu scapi. But they have their uses.
Niche Gamer is ok
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by Mahdi »

Nu mi se pare că există un exces de conținut SJW pe site-urile menționate (cu câteva excepții). Frontpage-ul celor mai multe pare să fie populat cu știri de duzină, nu cu materiale de propagandă. Dar să zicem că te deranjează foarte tare fie și un headline izolat al unui editorial sau un paragraf din vreun review. Soluția e la site-uri și comunități care agregă și discută conținutul notabil.

Eu unul nu prea intru pe site-urile majore de știri și reviews - îmi lasă mereu impresia unui talmeș balmeș de știri și videouri neinteresante. Dacă există conținut interesant, e linkuit mereu și în altă parte. Cristan face o treabă bună cu rubrica săptămânală de pe site, dar dacă nu îți place să aștepți până în fiecare duminică să citești rezumatul, poți frecventa comunitățile care au gusturi și interese comune.

Mai intru pe /r/games pentru știri generale din gaming, dar există și subreddits mai specializate. Frecventez și RPGcodex, care ocupă o nișă mai old school, cum se spunea mai sus. Pentru noi apariții și reviewuri frunzăresc pe metacritic.
REMEMBER CITADEL
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by tnt »

Site-uri din astea n-am urmarit niciodata, dapai acum cand sunt infestate de SJWs. Si, da, cam e timpul sa stam din ce in ce mai departe de industria jocurilor, eventual sa mai urmaresti cativa youtubers credibili pentru a te amuza de situatie.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by Triggerix »

Oh, no, people are triggered by SJW kinda like when they make fun of SJW for being triggered. T R I G G E R E D.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by cg1700 »

Ca suferind de probleme mentale sunt ofensat ca folosesti termenul de triggered intr-un mod atat de frivol. Folosindu-l asa iti bati joc de suferinta prin care eu si alte milioane trec in fiecare zi. Sa iti fie rusine.
Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by Bogdan »

Mahdi wrote: 18 Jan 2019, 17:11 Nu mi se pare că există un exces de conținut SJW pe site-urile menționate (cu câteva excepții).
Este, crede-ma. Urmaream in special RPS si VG247, dar acum, o data la cateva zile apare din senin cate un articol de opinie din categoria asta, care inevitabil atrage sute de commenturi, pe cand articolele despre jocuri de multe ori nu ajung la 2 cifre ca numar de comments. Probabil e o strategie cinica de a face trafic, dar pe mine ma face sa ma las de internet. Ca o observatie, majoritatea articolelor de gen sunt scrise de "contributors", nu de personalul full time. E greu sa nu te gandesti ca e o "agenda" in sensul asta.


Chiar nu vrreau sa discutam pe marginea continutului, dar uite cateva exemple recente:
https://www.vg247.com/2019/01/18/bloodb ... on-gender/
https://www.vg247.com/2019/01/17/assass ... haracters/
https://www.rockpapershotgun.com/2018/1 ... d-odyssey/
https://www.rockpapershotgun.com/2018/1 ... -a-fetish/


Youtuberi credibili? Mai exista asa ceva? Total Biscuit era singurul in care aveam incredere. Acum toti fac sponsored videos, brand endorsment, ect, asa ca nu poti sa iei de bun nimic din ce spun. E exact cmportamentul pe care il avea mainstream gaming media acum 10 ani.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by tnt »

YongYea, Worth a Buy, Jim Sterling, ItsaGundam
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by kensky »

pt rpgs rpgwatch + gamebanshee
pt altceva bluesnews si gamepressure, ori forumul nfohump
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by Mahdi »

Bogdan wrote:

Păi n-am zis că nu există deloc, am zis doar că nu văd un exces de astfel de conținut. Like, ok, pe prima pagină de pe vg247 e un articol despre Bloodborne și transgender și în rest câteva zeci de știri random fără astfel de conținut. Dunno, mie mi-e ușor să roll eyes și să merg mai departe dacă am nevoie neapărată de știri.

Și da, genul ăsta de articole au succes pentru că se urzică foarte multă lume pe marginea lor -> mai mult trafic. De multe ori tocmai cei care se simt lezați de genul ăsta de conținut contribuie și mai mult la circle jerk, cu lamentări pe social media & so on. „Ia uitați ce au mai postat SJW-ii”, și clickurile vin, și ad revenue crește. Și nu, nu cred că există o „agendă”. E doar o învălmășeală de topicuri legitime (dar poate neinteresante pentru majoritatea) diluate într-o mare de topicuri infantile, attention whoring and so on.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by ciolan »

TG wrote: 18 Jan 2019, 15:58 RPGCodex, dar o să te asalteze cu altele. Momentan doar aici mai intru. Faza e că sunt știri doar pe nișa asta.
Recomand și eu RPGCodex. Sunt lurker pe acolo din 2005 (în 2009 mi-am făcut cont). E plin de turbați, dar o să afli mai multe despre jocuri decît din toată "presa" online. A, mai poți intra ocazional pe Forbes să-i citești articolele lui Erik Kain. N-am mai dat de ceva timp pe acolo, dar țin minte că omul era ok și scria fain.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by ola small dickie »

Pe adventuregamers n am simtit nimic politic, e un site excelent dar doar pt adventures
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by TG »

Da, cred că dacă e să iei site-urile cu adevărat ok, nu prea sunt din astea generale, unde să găsești știri din toate genurile la un loc.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Recomandari situri de gaming news

Post by rege »

Adrenaline Vault (avault.com) Scuze, am uitat ca nu mai suntem in 2003
the secret geometry of chance
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests