Touhou

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
Post Reply
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Touhou

Post by cg1700 »

Mi-am dat seama ca nu am deschis inca un topic despre Touhou desi e una din seriile mele preferate. Touhou e o serie de shoot 'em ups facuta de un singur tip care in 20+ ani a strans peste 20 de jocuri si a reusit sa devina una din cele mai populare francize indie ever si posibil cea mai populara proprietate media in Japonia cu un numar imens de fanart, remixuri si fangames.

Jocurile in sine sunt faine. Gameplay-ul de destul de greu cat nici dupa 10 ani de cand stiu de serie n-am reusit sa termin vreun joc intr-un singur continue. Muzica e extraordinara si artwork-ul e sa zicem charming. si de cativa ani jocurile au inceput sa fie lansate si pe steam in vest, atat jocurile originale cat si cateva fangames. Cel mai nou joc din serie a aparut acum vreo luna si e un punct foarte bun de intrat in serie fiindca e unul din cele mai usoare jocuri din serie: https://store.steampowered.com/app/1079 ... _Creature/

Cat despre fangames Touhou Luna Nights e awesome:
https://store.steampowered.com/app/8511 ... na_Nights/

Also, Reimu for Smash Bros.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Touhou

Post by Magicake »

Nu stiu multe despre seria asta, dar din ce am vazut Luna Nights e cam singurul joc care incearca sa obtina un echilibru intre gameplay si looks? Stilul vizual amatoricesc asociat cu Touhou e un turn-off pentru mine, dar LN pare fain.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Touhou

Post by cg1700 »

Daca vorbim de fangames sunt multe care arata bine vizual, nu doar Luna Nights, doar ca majoritatea nu sunt pe steam. Unele din preferatele mele sunt cele doua Touhouvania-uri (trailer pentru al doilea here) care as vrea sa le vad candva pe steam dar nu stiu daca o sa se intample fiindca dev-ii au dat faliment dupa ce au bagat prea multi bani in cel de-al doilea.
Also a intrat in early access Gensokyo Night Festival care arata si el foarte fain, doar ca n-am idee cat o sa dureze pana e gata: https://store.steampowered.com/app/1122 ... _Festival/

Dar si dintre jocurile oficiale fighting games-urile arata foarte bine fiindca sunt facute de ZUN in colaborare cu un alt grup indie. Cel mai nou dintre fighting games e pe steam: https://store.steampowered.com/app/7167 ... n_Flowers/
Din pacate cel mai bun dintre fighting games, touhou 12.3 , nu cred ca o sa iasa vredata pe steam fiindca am auzit ca i-au pierdut codul sursa.

Also seria are cateva managa-uri oficiale care sunt destul de fainute mai ales pentru world building am citit acuma de curand doua dintre ele: Wild and Horned Hermit si Forbidden Scrollery si mi-au placut mult.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Touhou

Post by cg1700 »

In sfarsit am reusit sa termin primul meu Touhou mainline dupa o gramada de ore de suferinta. Ca sa vedeti cam cum a fost va las aici un video cu cel mai naspa boss din titlul asta care mi-a mancat sufletul si m-am facut sa mor de sute de ori pana am reusit sa trec de el.

phpBB [video]
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Touhou

Post by Magicake »

Dedicarea ta pentru chestiile japoneze nu cunoaste limite :ugeek: gg
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Touhou

Post by MC »

Mie mi se par imposibile bulet hell-urile de genul asta. GG!
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Touhou

Post by cg1700 »

Chestia e ca asta e intr-un fel si cel mai greu dar si cel mai usor joc din serie. Are de departe cele mai grele pattern-uri dar spre deosebire de celelate jocuri din serie unde ca sa obtii ending-ul bun trebuie sa termini jocul intr-un singur continue aici ai save point-uri dupa fiecare atac asa ca poti sa aplici strategia Dark Souls de a te izbi cu capul de perete cana cand il spargi.

@MC
Asa par la prima vedere dar dupa ce le joci oleaca si incepi sa te obisnuiesti iti dai seama ca nu chiar asa de rau. Touhou in mod special e destul de begginer friendly fiindca in general are pattern-uri care se misca incet ceea ce inseamna ca nu trebuie sa ai viteza de reactie foarte mare, trebuie doar sa incerci de multe ori pana cand gasesti cea mai optima metoda de a evita gloantele.
Image
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests