Backlogs/Wishlists

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
Post Reply
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Backlogs/Wishlists

Post by rdo »

Salutare!

Avand in vedere ca lungimea backlog-ului e invers proportionala cu impresia ca avem ce juca (cel putin in cazul meu), m-am gandit sa fac acest topic in care sa ne sfatuim reciproc ce jocuri din backlog (sau din wishlist) ar trebui sa incepem si/sau sa achizitionam.

Care jocuri ar avea prioritate fata de altele din punctul vostru de vedere?

Tinand cont ca voi menutzii de aici aveti o mai mare experienta in privinta titlurilor aparute in ultima vreme, am vrut sa aud parerea voastra!
Nu ezitati sa postati si voi listele voastre, iar in cazul in care vreunul e la fel de indecis cu privire la ce joc sa inceapa, sa-l putem ajuta!

Incep eu:

Backlog-ul meu arata cam asa:

AC: Origins
Black Mesa
Doom Eternal (pe asta l-am inceput vreo juma de ora dar nu prea m-a prins, maybe I'll give it another shot)
Mortal Kombat 11
NFS: Heat
Portal 2
Star Wars: Battlefront II
The Witcher 3: Wild Hunt
Worms W.M.D.

Iar Wishlist-ul e asta:

Spelunky 2
AoE II+III: Definitive Edition
Subnautica
NFS: Hot Pursuit Remastered
Metro Exodus
Disco Elysium
Mafia: Definitive Edition
Sims 4
Star Wars: Squadrons
Desperados III
Vampire the Masquerade - Bloodlines 2
Far Cry 5
Wasteland 3
Baldur's Gate 3
Cyberpunk 2077
MIcrosoft Flight Simulator
Aquanox: Deep Descent
Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition
Vulpine
Rune 2: Decapitation Edition
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Backlogs/Wishlists

Post by Waaagh! »

Well, you asked for it. 87% din lista aia nu-ti merita banii si cu atat mai putin timpul. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Backlogs/Wishlists

Post by juve3332 »

Portal 2 e intr-o liga cu totul a lui, nu merita ratat nicicum.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Backlogs/Wishlists

Post by Cristan »

Nu-l asculta pe Nuclearu Gică. Sunt jocuri bune acolo. Da, chiar și AC Origins.

Eu am foarte multe jocuri pe backlog și wishlist, nu mai postez. Atât de multe că a trebuit să fac o listă scurtă de backlog, împărțită pe categorii, unde am 20+ de jucat neapărat și încă 70+ pe care vreau măcar să le încerc. Nu sunt puse pe priorități, mă iau doar după chef când termin un joc - vreau un immersive sim, un RPG, ceva strategie, etc.

De exemplu, din lista ta, am și eu Black Mesa pe care aș vrea să-l joc cândva anul ăsta, dacă am timp, plus expansionurile Witcher 3 pe care nu le-am jucat. Dacă vrei să te hotărăști din backlog, dacă nu ai preferințe de gen, ai putea să alegi Portal 2 - e și relativ scurt și e și cel mai inedit.

Iar din wishlistul tău, dacă vrei recomandări și nu ai preferințe pentru un gen anume, Subnautica și Disco Elysium sunt printre cele mai originale.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Backlogs/Wishlists

Post by tnt »

Din ce am jucat din lista ta s-ar merita din punctul meu de vedere Black Mesa, Portal 2, AoE2 DE, Desperados 3, Microsoft Flight Sim.
La polul opus ar fi Witcher 3 (overrated dumbed down RPG), Metro Exodus (kinda boring), AoE3 DE (f prost optimizat in beta dar si la lansare, si oricum e un joc mediocru comparativ cu frate-su mai mare), Mafia 1 DE (cred ca merita luat doar daca nu ai jucat originalul), Shadow of the Tomb Raider (au scos deja definitive edition?).
Restul nu stiu, insa titlurile EA ar putea zbura usor din lista pe default, mai ales NFS-urile :))
Ah, vezi ca Rune 2 se aude ca a fost a big steaming pile of crap, am inteles ca acu e la a 2-a lansare. Just pick Hellblade Senua instead.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Backlogs/Wishlists

Post by marvas »

Portal 2 nu stam la diskutzi
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Backlogs/Wishlists

Post by MC »

Din Backlog nu trebuie sa ratezi The Witcher 3 si Doom Eternal (daca zici ca nu te-a prins poate nu e "your cup of tea")
AC Origin l-am adaugat si eu zilele astea in backlog-ul "scurt".

Din Wishlist neaparat Disco, Desperados III, Metro Exodus (am vreo 30 de ore in el si nu m-am plictisit, dar nici n-am jucat reprize mai mari de 40min-max 1 ora).
Mafia DE va fi probabil urmatorul joc pe care il voi juca dupa ce termin Metro Exodus + DCL-urile. Mafia 1 originalul e in top 5-ul meu all time.

Ce ti-as mai recomanda, ar fi sa bagi Divinity Orginal Sin EE si 2-ul precum si seria Dark Souls impreuna cu Sekiro.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Backlogs/Wishlists

Post by ola small dickie »

dicklog
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Backlogs/Wishlists

Post by stef »

Din Backlog: Portal 2 si Doom Eternal
Din Wishlist: Metro Exodus
Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Backlogs/Wishlists

Post by Bogdan »

AC Origins e foarte bun. Eu il joc in reprize de vreo 2 luni si nu am regretat deloc timpul petrecut. Povestea si side quest-urile sunt mult mai bune decat ce avea seria pana acum, iar gameplay-ul e solid, desi devine repetitiv prin prisma volumului. Am si podcasturi care merg mereu in fundal atunci cand nu ruleaza cutscene-uri. Chestia cu micro-tranzactii e un circle jerk. Nu am simtit o secunda ca mi se pun bete in roate. Daca joci jocul normal, si nu faci speedrun (why would you) progresezi in ritm cu zonele parcurse si inamicii, iar gear-ul pe care il gasesti e progresiv mai bun si mai satisfacator.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests