Game of the Year 2020 - Forum edition

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by Mahdi »

E timpul pentru threadul anual în care trecem în revistă ( ;) ) bucuriile și dezamăgirile pe plan gameristic de anul ăsta.

Topicurile din anii trecuți: 2020 a fost un an interesant în ce privește lansările de jocuri, dar nu chiar atât de bombastic precum se întrevedea. Eu încă mai am de terminat Cyberpunk înainte să trag linia pe anul ăsta, dar ce pot să spun e că deocamdată nu am pe locul întâi niciun câștigător categoric precum a fost Disco Elysium în 2019.

Vouă ce v-a plăcut dintre jocurile din 2020? Ce v-a dezamăgit, ce n-ați apucat încă să butonați? Ce clasici ați revizitat?
REMEMBER CITADEL
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by tnt »

Cel mai mult m-a impresionat anul asta, de departe, MS Flight Simulator.
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by kensky »

Doar 3 jocuri din 2020 am jucat serios, Cyberpunk, Wasteland 3 si Desperados 3, in rest dezamagiri, reciclari, neinteresante si mult backlog :lol: . Goty se duce la Night City, cu atatea probleme cate are, a fost foarte fun pt 130h bagate in el.

edit pe 2021 astept updateul nextgen la witcher 3, elden ring si dying light 2 (baldur's gate 3 probabil in 2022 :( )
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by MC »

N-am jucat multe jocuri de anul acesta.
Din ce am jucat as nominaliza Hades ca GOTY.
Absolut fara cusur construit jocul asta.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by Mahdi »

Cele mai apreciate jocuri din 2020, după review-urile de pe steam:

https://steam250.com/2020
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by juve3332 »

Uitandu-ma asa in graba, pare ca din 2014 incolo incepe o casual-izare teribila.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Idk, Helltaker e un joc destul de hardcore.
Riael
Space Invader
Posts: 31
Joined: 5 Dec 2015, 10:39

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by Riael »

Mahdi wrote: 21 Dec 2020, 22:21 ce pot să spun e că deocamdată nu am pe locul întâi niciun câștigător categoric precum a fost Disco Elysium în 2019.

"I live! I breathe again! I rise, I will rise to bleach the sky and still the water! I will spin the world wheel and set the future upon the path of redemption!"

M-am intors, chiar daca nu am fost cu adevarat aici in trecut din cauza asta...

De ce nu Crusader Kings 3?
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by Mahdi »

Pentru că nu l-am jucat încă. :mrgreen:
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by McWilliams »

CK3 este destul de chel. Fata de CK2. Sufera de sindromul "vechiul joc avea atat de multe expack-uri, update-uri, mod-uri etc., adunate in atatia ani de development, incat jocul nou pare o versiune-concept decat un joc complet". Iar update-ul grafic nu ar justifica alegerea.

We need to rile up the masses by NOT picking The last of us, part 2.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by Mahdi »

Se poate tăia acel „not” oricum, judecând după puzderia de păreri ferme emise pe nejucate. :lol:

Cred că o să-mi revină mie onoarea, dar mai am câteva socoteli de încheiat cu anul 2020 înainte să arunc verdictul.
REMEMBER CITADEL
Riael
Space Invader
Posts: 31
Joined: 5 Dec 2015, 10:39

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by Riael »

Ai vazut Imperator sau HOI4 la release? Asta a fost cel mai bun launch de la Paradox din ultimii ani si jocul este destul de complet, functioneaza relativ okay si fara buguri majore... Cand o sa apara moduri tip AGOT, ATE sau Anbennar chiar nu o sa am motiv sa ma intorc la Ck2.

In afara de Ck3 nici eu nu am optiuni. Daca nu aparea tracul asta de scena puneam un mod la GOTY, din moment ce apare Frontier in Ianuarie.

Iar legat de TLOU... Some memes should just remain buried.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by McWilliams »

Am vazut ultimele 6 jocuri Paradox la lansare, da. HOI4, EU4, CK2, CK3, Imperator, Stellaris. Faptul ca poti rula executabilul fara crash nu te califica automat la GOTY.

Hades pare misto pentru cei cu dexteritate in astfel de jocuri (eu mi-am gasit limitele rapid cu Enter the Gungeon, dar pot sa apreciez jocul uitandu-ma la altii cum il butoneaza). Iar Wasteland 3 pare okay pentru genul lui de joc (il judec strict mecanic, fara bagajul "Wasteland 2 era mai realist/serios"). Puncte bonus pentru spilul Original Sin a.k.a. co-op.

Dar pentru ca nimeni de-aici de pe forum nu are prieteni si/sau spirit competitiv, se uita de the little game that could - Fall Guys!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by Mahdi »

Ok, let's do this. Voi folosi ca de obicei taxonomia patentată de Aron Biro pe al său blog de filme, cu câteva adiții personale.


Jocurile musai
  1. Kentucky Route Zero - o alegere puțin unfair, pentru că în 2020 s-a lansat doar actul final al jocului, restul conținutului fiind împrăștiat de-a lungul aproape unui deceniu. KR0 rămâne totuși una dintre cele mai enigmatice experiențe de gaming, sfidând convențiile și aventurându-se în apele învolburate ale arthouse-ului, unde numeroase jocuri s-au scufundat fără să lase nimic în urmă. Nu este un „joc” pentru oricine, dar sunt convins că vom mai auzi de el și în anii care urmează.
  2. Ori and the Will of the Wisps - un joc metroidvania care umple cu succes golul lăsat de Hollow Knight. Micuțul Ori și isprăvile sale curajoase m-au ajutat să trec mai ușor prin primăvara acestui an, când se declarase starea de urgență și nimeni nu știa ce va urma.
  3. Demon's Souls Remake - dacă făceau un Demon's Souls 2 cu grija pe care au depus-o în munca la acest remake, ar fi fost cu siguranță pe locul 1. Așa rămâne doar jocul pe care îl știam deja, pus într-o nouă lumină.
  4. The Last of Us part II - un joc mult hulit din motive nu suficient de întemeiate, zic eu. Pe lângă povestea care m-a ținut în priză tot timpul, este unul dintre cele mai arătoase jocuri de pe listă, cu atât mai impresionant pentru vechiul hardware de PS4. Da, are hibele lui, dar nimic care să-mi strice definitiv experiența.
  5. Risk of Rain 2 - un roguelite foarte distractiv în co-op. Unul dintre exemplele reușite de tranziție de la 2D la 3D.
  6. Streets of Rage 4 - beat'em up ca în vremurile bune. Am scris mai pe larg despre el aici.
  7. Leisure Suit Larry: Wet Dreams Dry Twice - este surprinzător de apropiat ca feeling de seria clasică, chiar dacă a fost făcut fără Al Lowe la cârmă. Umor tâmpițel și fără perdea, dar și puzzle-uri neiertătoare pe alocuri.

Jocurile contra plictiselii

Acestea sunt jocurile de umplutură de anul ăsta. Complet neesențiale, bune doar să mai treacă timpul.
  • Cyberpunk 2077 - a fost al treilea joc open world terminat anul ăsta și probabil cel mai reușit dintre ele, în ciuda lansării pline de buguri. Din păcate, ca open world nu iese din tipare precum a făcut-o Witcher 3 la vremea lui. Cum mă așteptam, părțile care sunt mișto se pierd într-o mare de activități repetitive. Am fi fost mai câștigați dacă CD Projekt ar fi făcut un joc mai compact, cu o structură semi-liniară de misiuni lucrate în detaliu, gen seria Shadowrun pe steroizi.
  • Ghost of Tsushima - a fost drăguț, dar în cele din urmă nememorabil. Din nou, formula clasică de open world a tras în jos jocul. Asta și povestea neinteresantă. „Rezoluția” mea pe 2021 e să nu mai joc niciun joc croit pe tiparul ăsta. Vedem în 2022 dacă revin la sentimente mai bune.
  • Animal Crossing - un fel de tamagotchi foarte drăguț realizat, dar care e un mare consumator de timp. M-a ajutat să trec prin carantină, dar îmi doresc ceva mai multă substanță de la un joc.
  • Dreams - ideea e foarte mișto, dar nu există suficient conținut cu adevărat memorabil creat de utilizatori.
  • Battletoads - stilul artistic și secțiunile de beat'em up sunt simpatice, dar producătorii au luat prea în serios mema cu Battletoads = hard, așa că l-au împănat cu numeroase momente frustrante de racing sau bullet hell. Mai bine un Streets of Rage cinstit.

Mențiuni onorabile

Jocuri decente care n-au mai ajuns pe podium pentru că nu le-am parcurs (încă) în întregime.
  • Desperados 3
  • Serious Sam 4
  • Noita
  • There Is No Game
  • Unrailed
  • Mortal Shell
Se reportează pe 2021: Hades, Crusader Kings 3, Wasteland 3, Creaks, In Other Waters, Arrest of a Stone Buddha, Monster Train, Horizon's Gate, Nioh 2 și multe altele.


Duda anului

Trofeul nu merge la Cyberpunk, cum era de așteptat, ci la... tadaa... Amnesia: Rebirth. Unul dintre cele mai dezamăgitoare jocuri ieșite în ultimii ani, care m-a făcut să îi șterg pe Frictional de pe lista cu băieți buni.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by Stokkolm »

Nu le-am jucat dar imi dau si eu cu parerea:

1. Crusader Kings 3
2. Cyberpunk 2077
3. Final Fantasy VII Remake
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by Cristan »

Un an destul de fragmentat (o regulă pentru mine), cu puține jocuri din 2020 jucate. În afară de cele pentru care am făcut review pe site (In Other Waters și Metamorphosis), din 2020 am jucat doar Hades și Black Mesa (chiar și așa, ambele sunt apărute mai devreme, anul ăsta fiind marcat doar ca apariția versiunilor finale).

Și am mai recuperat din anii trecuți Dishonored 2, SOMA și Into the Breach. Și am început și Trine 4, jucat în multiplayer acasă, care e la fel de delicios ca doiul, dar pe care n-am reușit încă să-l terminăm.

Pe lângă acestea, am mai testat o mulțime de jocuri mai mari și mai mici - despre o parte am scris impresii pe site, despre altele urmează să scriu (sper). Ar fi de menționat totuși Yoku's Island Express, Death Crown, Islanders și Bad North, precum și Ancestors: A Humankind Odyssey.

Noutatea cea mai mare pentru mine e că mi-am luat în vară un device VR și am testat o mulțime de joculețe și experiențe. E într-adevăr ceva diferit. Experiența nu a fost una uniform de „wow” și nu toate jocurile m-au prins, dincolo de impresia inițială de „ce tare, sunt în VR”, dar a fost cel puțin interesantă de fiecare dată. Nu am avut timp să termin măcar un joc, pentru că oferta de jocuri e substanțială pentru cineva care e nou-intrat în ecosistem, doar am stat să încerc cât mai multe. Sunt jocuri de PC care au și suport pentru VR (Subnautica, No Man's Sky, Dirt Rally, Lunar Flight, Thumper), și sunt și jocuri dedicate pentru VR care oferă o experiență ceva mai complexă: Space Pirate Trainer, Superhot VR, Beat Saber, Eleven: Table Tennis (un simulator de ping-pong foarte bun), Psychonauts și, jocul în care am stat cel mai mult până acum, Moss (cu un șoricel foarte simpatic și o lume de poveste). Nu am încercat încă Hellblade și Elite Dangerous, nici Microsoft Flight Simulator care de-abia a adăugat suport VR acum vreo săptămână, plus multe alte jocuri dedicate. Nu m-am repezit la Alyx pentru că pare să fie experiența supremă în domeniu și n-am vrut să experimentez celelalte jocuri cu așteptările calibrate pe ceva atât de bun.

Se reportează: Half-Life Alyx, Microsoft Flight Simulator (pe care l-am încercat prea puțin anul ăsta, preț de câteva tutoriale și un zbor liber), Kentucky Route Zero, Cyberpunk 2077 (poate când apare enhanced edition) și poate-poate Disco Elysium.

Jocul anului? Dacă considerăm doar jocurile apărute în 2020, alegerea ar fi între Hades și Black Mesa, ambele jocuri bune. Black Mesa e un remake excelent (de remarcat în special Xen, care arată fenomenal). Dar o să aleg Hades, pentru că e culminarea tuturor sistemelor de joc din precedentele jocuri Supergiant și e un joc foarte-foarte-foarte bun. (Cu mențiunea că poate voi actualiza după ce joc Alyx, dacă ajung la el în concediul ăsta de iarnă)

DAR! Dacă e să aleg cel mai bun joc jucat de mine anul ăsta... atunci fără rezerve, și la mare distanță de orice altceva, e Into the Breach. Rar mi se întâmplă să fac obsesie pentru un joc, dar doar așa aș putea descrie felul în care m-a prins jocul ăsta, prin provocările oferite. Felul în care niște variabile aparent minore (un power-up diferit sau o altă echipă de mechs la startul jocului) rezultă în diferențe de gameplay substanțiale, schimbând modul de abordare a luptelor și procesul de luare a deciziilor și a făcut ca un joc ce poate fi terminat și într-o oră-două să mă țină 100 de ore.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by rdo »

Welp, 2020 a fost anul in care am "revenit" si eu in randul gamerilor, dupa o pauza de mai bine de 10 ani.

Incepand din luna iulie, am jucat asa:

Star Wars: Jedi Fallen Order (terminat)
Red Dead Redemption 2 (terminat)
Anno 1800 (cateva ore)
Elder Scrolls Online
AC: Odyssey (terminat)
Black Mesa (terminat)
Doom Eternal (cateva ore)
Far Cry 5 (cateva ore)
HoMM 3: HD Edition (terminat)
AC: Valhalla (terminat)

Din tot ce am jucat, cel mai mult m-a impresionat RDR2, pur si simplu jocul e in alta liga.

In ceea ce priveste jocurile aparute in 2020, cel mai mult mi-a placut Black Mesa, e un remake superb al HL1, au pastrat feeling-ul originalului si l-au imbunatatit in multe privinte, de multe ori ai senzatia ca joci un joc nou, ceea ce mi-a placut f mult.

De asemenea, AC:Valhalla e pt mine argintul de anul asta, lasand la o parte unele buguri minore din release, in rest a fost o imbunatatire pe aproape toate palierele fata de Odyssey.

Backlog-ul ramane apasator si frustrant, sper ca in 2021 sa gasesc timpul necesar sa experimentez macar cateva dintre jocurile ramase si, evident, ce urmeaza sa apara in continuare

Sarbatori fericite si happy gaming!
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by joonior_bmf »

Am jucat putine jocuri din anul ce a trecut. Dintre cele pe care le-am terminat, topul sta:

1. Hades
2. G String
3. Over The Alps
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by Alex Khan »

Singurul joc aparut in 2020 pe care l-am jucat si terminat (doar povestea principala) a fost Cyberpunk 2077. Si a fost o mare dezamagire.
Si am jucat cateva ore Star Wars Squadrons cat am avut abonament la EA Play, dar nu m-a atras. Daca mai aveam 12 ani si eram fan inrait dupa Star Wars, l-as fi jucat mai mult. Am mare necaz pe franciza asta si dupa ce am vizionat filmele din noua trilogie.
Mai mult mi-a placut remasterul la C&C 1 Tiberian Dawn, un SF dus la alt nivel, cu o poveste mai de calitate decat ce mi-au oferit toate filmele SF aparute in ultimii 20 ani . Mi-au placut ambele campanii si le-am si terminat , dar ma rog, ala e remaster la un joc din 1995, deci nu se pune.



Poate imi fac abonament la Uplay+ si o sa joc AC Valhalla , Immortal Fenix si Watch Dogs Legion. Sper sa sa am parte de o experienta mai placuta decat la Cyberpunk.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Game of the Year 2020 - Forum edition

Post by DANiel »

Pentru mine GOTY 2020 este The Last Of Us: Part 2.

I was in the hype train de la inceput, sa fiu sincer mi-a placut primul dar al doilea cred ca este best game on PS4. Fara sa intram in detalii prea mult, jocul se prezinta impecabil pe un hardware aparut in 2013 si arata la un nivel mare - cu un nivel foarte mare de detalii fine. Se vede ca a fost lucrat la el mult, si chiar daca a avut delay macar a iesit ceva bun, nu ca stim noi cine. Eu personal cat timp l-am jucat nu am dat de glichuri, buguri sau nebunii de genul asta. Totodata, oarecum in zona asta, coloana sonora (de la ambiental sound pana la melodiile din joc) este oficial geniala si reusesc sa te bage in atmosfera jocul la un nivel greu de atins. Ceva similar cu Red Dead Redemption 2, care ar fi pentru mine GOTY pe anul trecut - sau cand l-am terminat, ca nu mai stiu sigur.

Nu am inteles de ce s-au suparat oamenii asa mult pe el, partea de poveste mi s-a parut foarte reusita, mai ales ca este genul de poveste (sau mod de a spune povestea) la care te astepti de la un astfel de joc. I've seen a lot of good games with terrible stories, deci aici nu cred sincer ca s-a gresit la ceva anume.

Ce cred ca intradevar face jocul atat de bun este modul in care te tine "in priza". Eu de fel incep multe jocuri, si termin maxim 50% dintre ele, unele cu distanta mare fata de cand le-am inceput - am terminat primul Doom la 1 an de cand l-am inceput. Jocul asta a reusit sa ma tina in priza timp de 2-3 saptamani cat sa il joc si sa il termin. Aici este o combinatie intre poveste (care este asa de telenovela dar nu prea hardcore ca sa nu te piarda) si gamplay care iti ofera fix cat ai nevoie cat sa te tina in joc. O chestie pe care o fac foarte bine cei de la Naughty Dog este sa iti face nivelurile intr-un mod in care sa nu te plictisesti, balansate cum trebuie. Este aceasi formula din TLOU, care si-a lasat influenta si in Uncharted 4 si care s-a concretizat in TLOU Part 2. Ai fix cate arme iti trebuie cat sa diversifici, dar destul de bine balansate cat sa nu reusesti sa joci folosing o singura arma/metoda. That was nice.

Eu sunt mai reticent cand vine vorba de aruncat cu banii pe jocuri (mai multe pe droguri, alcool si manele arunc banii) si de fel tind sa regeret daca dau banii pe jocuri proaste dar a fost printre putinele dati in care chiar am simtit ca banii dati pe joc chiar au meritat (bine, l-am vandut dupa si am scos ceva bani pe el). In the same time, similiar cu RDR2, 1-2 saptamani dupa ce l-am terminat inca ramasesem asa intr-un mood, in care ma bucuram ca am avut placerea sa il joc dar in acelasi timp as fi vrut sa nu se termine curand, or at least sa nu se termine asa.

As i said, eu il vad ca GOTY pentru 2020 si poate unul dintre cele mai bune jocuri de PS4, daca nu cel mai bun. Daca aveti candva ocazia, il recomand.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests