De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Alex Khan »

Poate imi raspundeti si mie la o intrebare de bun simt, fara caterinca.
De ce producatorii americani nu fac povesti si campanii cu single-player in care sa ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii si chinezii in shootere precm Call of Duty sau Battlefield ?
De ce mereu trebuie sa fie aceeasi poveste obositoare in care soldatul american, eventual englez, ii bate pe toti?
Inteleg ca Rusia lui Putin si China lui Xi sunt inamicii principali ai Americii, ca sunt mari dictaturi si America e o democratie, dar unde e corectitudinea politica pe care o tot promoveaza?

Ce mi se pare hilar e ca am putut sa joc shootere cu SOVIETICII pe frontul de est, si i-au aratat ca pe baietii buni. Sa inteleg ca sa te joci cu comunistii care au ucis mai multi oameni decat nazistii, e ok.

Poate ar trebui sa avem si jocuri in care sa experimentam razboiul din rolul unui terorist afghan sau unui insurgent irakian , pentru ca la ce echipament are, si la ce relief are la dispozitie, ar fi un gameplay interesant si provocator sa te bati cu soldati americani care au echipamente si arme avansate. Realitatea ne-a demonstrat ca talibanii si insurgentii sunt chiar puternici si americanii si-au cam luat-o prin Afghanistan si Irak, la fel ca si in Vietnam.

Un joc cu povestea unui nord-vietnamez comunist in timpul invaziei americane ar fi interesant. Sa pui capcane, sa te strecori prin tuneluri, sa organizezi ambuscade.

Mi-ar placea si un joc cu WW2 in care sa existe o campanie intreaga in care sa te joci in rolul unui soldat nazist, sa mergi cu tancul Tiger II sau sa fii pilot de Messerschmitt Me 410.
Inteleg ca poate ar ofensa multi evrei, dar................
..............cand te joci GTA V cu Trevor (care-i canadian) , fost spargator de banci, psihopat, criminal, rasist, misogin,bigot, conservator republican, redneck, care impusca motociclisti, hipsteri, redneci, negri, mexicani, militari americani si asiatici la micul dejun, calca oamenii cu tractorul, terorizeaza soferii, fuge in flagrant de politisti, arunca afaceristi legati la maini peste pod sau in prapastie bagati in borbagasul unei masini, ori mai deturneaza nu stiu ce avion sau jefuieste un submarin, nu e tot aia?
Sau cand te joci cu Michael si spargi banci si depozite cu lingouri de aur?
Si sunt sute de milioane de jucatori de GTA V care nu se simt ofensati.

Sa va spun ceva:
Spoiler:
Nazistul stiu ca lupta pentru o cauza rasiala si antisemita, si asta clar este rau , dar mai avea si o motivatie morala: lupta impotriva coruptiei capitaliste, pe care multi am experimentat-o in ultimii ani si s-a vazut cat de cumplita este cand ai partide corupte si oligarhi la guvernare. Nu era anarhist cum e personajul arhetipal american din GTA care este anarhist, desfranat si corupt. Multi vorbesc despre miracolul economic al Germaniei naziste, dar nu e absolut niciun miracol. Dictatura lui Hitler pur si si simplu a combatut si eradicat coruptia in totalitate, a starpit si pedepsit cu asprime infractiunile, confisca averile coruptilor, nu ca acum cand multi politicieni fac puscarie la misto 2-3 ani, si raman cu averile intacte, si mai toti germanii erau multumiti de nivelul de trai de acolo in anii 30' pentru ca erau platiti corect pe masura muncii. Cine muncea si isi vedea de treaba si era corect, traia bine. Nu ca in societatea liberal-democratica unde te lovesti de coruptie, de pile, de spagi, de tot felul de gainari, si de munci prost platite pentru ca sunt patroni lacomi si egoisti.
E drept, nazismul ca alternativa la capitalism a esuat catastrofal, la fel ca si comunismul, pentru ca nazismul era o ideologie rasista si militarista , declansatoare de razboaie si care se mentinea doar din praduieli. Nazismul era adept al selectiei naturale la modul extrem. Comunismul la fel, ca o ideologie egalitarista, a esuat pentru ca nu le avea cu matematica , dar mai ales era impotriva selectiei naturale. Capitalismul democrat si liberal-conservator e mai sustenabil pentru ca respecta legile matematicii si legile naturii, si totusi, discrimineaza la fel de mult ca si ideologiile fasciste.
"Teroristii' din Irak si Afghanistan la fel, lupta pentru o cauza dreapta, isi apara tara de "imperialismul corporatisto-american" menit sa le transforme tarile in piete de desfacere. Religia lor islamica este insa una extremista si nu respecta drepturile omului. Dar si crestinismul a comis acte teroriste in toata istoria.

Pana la urma, nu e cumva o ipocrizie ce fac marile companii de jocuri video din Occident?
Rog raspunsuri serioase.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Waaagh! »

In Vermintide II Versus o sa poti sa joci cu sobolanii impotriva civilizatiei. Ticalosii astia mici sunt nazisti pe steroizi, perversiune mai mare nu se poate.

phpBB [video]


reject totalitarianism, return to skaven.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by reV »

Daca-mi aduc aminte bine, in Call of Duty (unul din primele 3, nu mai stiu sigur care), campania era impartita in 3: americanii/britanicii, nazistii si rusii.
Exceptand cultura de "don't offend X or Y group" (cel putin in jocuri, chiar daca se prezinta evenimente istorice, cu sau fara prea multa fidelitate), e si factorul de marketing si audienta. Mai e si riscul de a avea jocul interzis in anumite tari pentru ca nu le convine x sau y. Din ce-mi aduc aminte, Germania are o problema mare cu jocurile in care sunt portretizati nazistii. In mod cert Rusia si China (plus alte tari) ar avea o problema cu portretizarea comunismului, etc. Mai mult sau mai putin, n-ai sa vezi jocuri de genu' din cauza ca dezvoltatorii si publisherii nu vor sa se impuste in picior in X tara unde au piata de desfacere /2cents
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Fular »

În primul CoD joci din perspectiva de brit, american și rus.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by TG »

Exista si alte campanii cu sovietici in CoD. Ala cu Gary Oldman parca.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Bogdan »

BF V The Last Tiger.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by MC »

Este o misiune in CoD Modern Warfare 2 parca in care joci de partea teroristilor si tre sa omori civili intr-un aeroport.
Posibil ca in varianta asta remastered sa fi scos misiunea aia :lol:
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by juve3332 »

In primul rand, exista jocuri in care poti juca de partea sovietica sau nazista: campaniile sovietice din COD-uri, in multiplayer poti selecta soldat neamt, cu armele aferente; Silent Hunter 3, unde aveai comanda unui U-boat; seria Close Combat; seria Red Alert etc.

Faptul ca proportia este mult mai mica decat partea aliata cand vine vorba de WW2 este usor explicabil. Partea nazista nu este doar portretizata ca "partea rea", ci a avut in mod obiectiv actiuni si comportamente abominabile carora e greu sa le gasesti un corespondent la adversar (mai ales occidental). Felul in care este vazuta Rusia ramane ambivalent, dar circumstantele politice ale vremurilor ii fac partasi la infrangerea Germaniei naziste si deci, macar partial si punctual, "baietii buni".

Faptul ca proportia armatei americane in fps-uri este in general mai mare e, iarasi, destul de la mintea cocosului. Un procent covarsitor al acestor jocuri sunt facute de companii americane pentru un public platitor eminamente occidental. Cum si jocurile realizate in Est au tendinta de a gasi eroi locali (STALKER, Cryostasis, Metro etc), asa se intampla si cu jocurile in mare parte nord-americane. Are vreo logica ca Valve sa fi plasat actiunea din HL1 intr-un complex de cercetare rus sau chinez?! Exista si un filon firav de punere in discutie a discursului triumfalist (vezi Spec Ops), dar publicul de jocuri video e ori prost-educat, ori nu foarte interesat de asemenea nuante in acest mediu (spre deosebire de literatura sau arta grafica).

Inchei spunand (nu pe un ton superior sau admonestator) ca parerile tale politice sunt putin naive si nedocumentate. La un moment dat, vorbeai de dictaturile din tarile occidentale (?!?), acum ii amalgamezi pe afgani cu talibanii, reducand confruntarea de acolo la consumerism vs. non-consumerism; nu intelegi foarte bine ce inseamna razboiul de gherila, care sunt constrangerile etice ale fortelor combatante, realitatea fragmentata social, religios, politic de pe teren si tragi concluzia ca americanii si-au luat-o in Irak (?!?). Mna...
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Iavo »

I think that Alex has (half of) a point. Chiar ma gandeam ca daca ne viziteaza o rasa extraterestra care are acces doar la jocurile noastre video pentru a ne studia istoria ar ajunge la concluzia ca WWII incepe in 1944 cu Debarcarea din Normandia. Sau putin mai repede cu campaniile din Nordul Africii si Italia sau din Pacific. DAR PANA SA SE IMPLICE AMERICANII NU ERA NICI UN RAZBOI 8- |

Una e sa poti juca cu un soldat neamt in multiplayer si alta sa ai o campanie cu victoria impotriva Frantei sau cu invadarea URSS-ului.

(ideea ca Hitler a "starpit coruptia" e absurda- ma intreb de unde ai cules informatia asta. Daca ar fi confiscat Hitler averile coruptilor ar fi trebuit sa inceapa cu membrii foarte influenti din propriul sau partid si probabil 90% din personalul SS care se ocupa cu administrarea lagarelor de concentrare. Si la final ar fi trebuit sa isi confiste si propria avere.)
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by juve3332 »

Totusi, jocurile video nu exista intr-un vacuum cultural si cred ca sesizezi si tu cat de problematica ar fi o campanie nazista in care sa te identifici cu obiectivele si etosul germanilor de la vremea respectiva. Sunt cateva exemple, dar nu neaparat de jocuri FPS, si cred ca e evident de ce nu reprezinta norma.

O rasa extraterestra care ar trage concluzii ferme doar pe baza jocurilor video ar fi improbabila, fiindca ar presupune foarte multa miopie intelectuala.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Waaagh! »

Imagineaza-ti ca ai atins treapta evolutiei/dezvoltarii tehnologice/iluminarii spirituale ca sa strabati spatiul cosmic, dupa care studiezi istoria omenirii din cawadoody wtf lmao.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Iavo »

Imi cer scuze ca nu am reusit sa ofer un cadru narativ mai elaborat si verosimil pentru a livra ideea ca imaginea WWII, asa cum apare ea in majoritatea shooterelor e rizibil de incompleta atunci cand te concentrezi exlcusiv pe evenimente care au loc 4-5 ani dupa inceputul conflictului.

Juve, o campanie nazista ar fi problematica pentru ca suntem ipocriti. Altfel nu pare ca avem prea mari probleme in a ne identifica cu obiectivele si etosul unui asasin platit, de exemplu. Daca oamenii sunt destul de inteligenti sa joace Hitman fara sa creada ca in lumea reala e cool sa executi oameni pentru bani nu cred ca nu ar fi in stare sa faca aceeasi distinctie si in cazul unei campanii naziste.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by ola small dickie »

In red alert 1 (da, o istorie alternativa, fictiva) in campania cu rosii tatuca stalin te pune in primele misiuni sa bombardezi cu avioane si sa stergi de pe harta toti civilii si bordeiele lor
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by juve3332 »

@Iavo: Compari niste lucruri care s-au intamplat in realitate cu ceva complet fictional. Repet, exista jocuri (si nu chiar atat de putine) in care poti fi de partea nazista, dar motivul pentru care nu sunt norma este empatia, nu ipocrizia.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Waaagh! »

In hitman parca elimini interlopi, traficanti de droguri si alti dubiosi ai subteranei, nu extermini populatii intregi pe criterii arbitrare. Cate comparatii absurde putem face intr-o singura zi, semnul intrebarii.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Iavo »

"Empatia". Cred ca e mai degraba teama de faliment si alte motive dubioase.

Faptul ca s-au intamplat in realitate e un motiv in plus sa vrem sa le cunoastem mai bine, inclusiv prin mijloacele oferite de jocuri video. But that's like, my opinion.

Waaagh, aveai interdictie la ucis nevinovati? Ca parca nu asta imi amintesc eu. Si soldatii germani ucideau in general alti soldati, asta se intampla in general in orice razboi. Einsatsgruppen formate din trupe SS (de multe ori cu concursul autoritatilor locale) se ocupau cu masacratul evreilor si, in general, as presupune ca soldatii germani au fost mai civilizati decat sovieticii violatori in masa si gata sa tortureze eventualii prizonieri in moduri care l-ar face de rusine pe Tarantino. How many points can you miss in a single day, semnul intrebarii.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Waaagh! »

Iavo wrote: 10 Mar 2021, 10:47 as presupune ca soldatii germani au fost mai civilizati decat sovieticii violatori in masa si gata sa tortureze eventualii prizonieri in moduri care l-ar face de rusine pe Tarantino
Image
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Waaagh! »

Iavo wrote: 10 Mar 2021, 10:58 Strong argument bro 8- |
Ma ridic si eu la anvergura ideilor propuse.
Image
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Iavo »

Da, presupun ca "German=Rau, Rus=Bun" e destul de sofisticat pentru nivelul acestei discutii.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests