De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by juve3332 »

Eu sper ca esti pe undeva pe liste la SRI.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Waaagh! »

juve3332 wrote: 11 Mar 2021, 09:18 Eu sper ca esti pe undeva pe liste la SRI.
O fi leul islamului pe care l-a umflat DIICOT din Craiova acum niste ani.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by juve3332 »

:lol:
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Iavo »

Nu stiu destule despre istoria Americii sau a sclavagismului in particular dar pare improbabil ce spui tu. Nu prea are sens sa tratezi sclavii pe care vrei sa ii exploatezi in scopuri economice in modurile pe care le descrii. Nu spun ca lucrurile alea nu se intamplau dar probabil erau exceptia, nu regula. Iar in cazul nativilor americani (despre istoria carora iar, nu stiu prea multe) nu e corect sa compari un proces desfasurat de-a lungul a sute de ani cu milioanele de evrei (si alti indizerabili) ucisi in 2-3 ani de nazisti. Si daca Hitler castiga razboiul numarul victimelor ar fi crescut considerabil, avea planuri mari in privinta slavilor.

Ca in Europa de Vest nu mai exista sclavie in secolul XVIII o fi adevarat dar in coloniile detinute de puterile din Europa de Vest sclavia a fost desfiintata in secolul XIX, la fel ca in America.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Alex Khan »

juve3332 wrote: 11 Mar 2021, 09:18 Eu sper ca esti pe undeva pe liste la SRI.
De ce spui asta?

Iavo wrote: 11 Mar 2021, 11:24 Nu stiu destule despre istoria Americii sau a sclavagismului in particular dar pare improbabil ce spui tu. Nu prea are sens sa tratezi sclavii pe care vrei sa ii exploatezi in scopuri economice in modurile pe care le descrii. Nu spun ca lucrurile alea nu se intamplau dar probabil erau exceptia, nu regula. Iar in cazul nativilor americani (despre istoria carora iar, nu stiu prea multe) nu e corect sa compari un proces desfasurat de-a lungul a sute de ani cu milioanele de evrei (si alti indizerabili) ucisi in 2-3 ani de nazisti. Si daca Hitler castiga razboiul numarul victimelor ar fi crescut considerabil, avea planuri mari in privinta slavilor.

Ca in Europa de Vest nu mai exista sclavie in secolul XVIII o fi adevarat dar in coloniile detinute de puterile din Europa de Vest sclavia a fost desfiintata in secolul XIX, la fel ca in America.
Imagineaza-ti cum e sa traiesti ca sclav afro-american pe o plantatie........ZECI DE ANI!
Si zilnic sa fii biciuit!
Batut ca n-ai cules cantitatea de bumbac la fel ca ieri.
Sa fii infometat.
ZECI DE ANI.
Sa fii sclav afro nascut in America prin 1830. Si sa muncesti pe plantatie pana la 1865 cand a fost abolita.

Nu stiu ce ai fi preferat tu. Dar eu as fi preferat mai degraba un glont in cap decat sa indur umilinte si batai in 35 de ani de SCLAVIE doar pentru ca ma nascusem cu piele de culoare inchisa si niste albi ma vedeau ca pe un "animal".

Holocaustul a tinut 6 ani . A fost ingrozitor, am citit si vazut in documentare cum faceau experimente pe evrei si slavi. A avut mai multe victime. A fost clar un proces pentru exterminarea unor etnii.

Insa ca durata, sclavagismul a fost mult mai devastator in toata istoria sa, din antichitate pana la abolirea sa din secolul 20. Au murit mult mai multi oameni in mii de ani, mult mai multe vieti au fost distruse, doar ca sa cladeasca civilizatiile grecilor, romanilor , spaniolilor sau chinezilor.
In afara de afro-americani, nu vad pe nimeni sa comemoreze victimele sclaviei la nivel global.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Waaagh! »

Press F to Pay Respects
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Alex Khan »

Waaagh! wrote: 11 Mar 2021, 09:24
juve3332 wrote: 11 Mar 2021, 09:18 Eu sper ca esti pe undeva pe liste la SRI.
O fi leul islamului pe care l-a umflat DIICOT din Craiova acum niste ani.
Nu sufar nicio religie.
Ba consider Islamul si Crestinismul ca cele mai mizerabile religii care se considera "pasnice" , dar au comis crime si razboaie in ultimii 1000 ani, cu zeci de milioane de morti si alti zeci de milioane de oameni luati in sclavie.
Vezi Cruciadele, razboaiele jihadiste, razboaiele crestino-protestante, invazia otomana, inchizitia catolica, genocidurile din America Centrala unde bravii crestini conquistadori au distrus vreo trei mari civilizatii antice -maiasi, azteci si incasi, macelarindu-i si pe aia in numele religiei.Si au fost victime de ordinul milioanelor.
Sau ce sa mai zic de terorismul islamist de azi.


Nici cu Budismul nu mi-e rusine, ca o fi un model filosofic, dar ma enerveaza caracterul sau anti-materialist, ca daca ar fi dupa el, ar trebui sa nu mai muncim, sa nu mai mancam, sa stam doar sub un copac si sa meditam pana atingem Nirvana! Si chiar si budistii au comis crime la greu.
Hindusii la fel, doar aia sunt cei care au inventat conceptul de KARMA si care cred in Reincarnare. Dupa ei e ok sa omori oameni, ca oricum sufletele lor se reincarneaza in oameni bogati , in elefanti, vaci sau viermi, pe masura faptelor din viata anterioara.

Niste cretinitati de religii.

Iudaismul a comis si el crime mari in antichitate daca ar fi sa credem ce scrie in Biblie, in care Yaweh a omorat 2 milioane de oameni,sau chiar 25 milioane daca punem si Potopul. Sau vreo 7 miliarde daca ar fi sa includem si Apocalipsa si Judecata de Apoi.


https://dwindlinginunbelief.blogspot.co ... bible.html

Nu vorbim in contextul Holocaustului, pana la urma, victimele au fost ajutate, nazistii au fost aspru pedepsiti, cu toate ca cei 6 milioane de evrei nu mai pot fi adusi inapoi, dar societatea occidentala a facut tot ce a putut ca sa faca dreptate.

Dar raspunde-mi la intrebare: de ce ar trebui evreii sa fie favorizati la nivel global doar pentru ca ei se considera POPORUL ALES de DUMNEZEU, fiindca asa scrie in niste carti antice vechi de 3000 ani?
Pe acolo scrie ca evreii, veniti din Exodul egiptean, au provocat razboaie si au eradicat populatii din Canaan sau Palestina de azi
ca sa-si reclame Pamantul Fadaduintei, si chiar Dumnezeu insusi, care le-a dat decalogul si le-a spus ca nu e ok sa UCIZI, le da comanda sa ucida si sa epureze cateva populatii din Canaan.
Nu ti se pare cam ciudat?

Si de ce ar trebui sa fiu obligat sa cred intr-un zeu crestino-iudaic razbunator care omoara milioane de oameni printr-un potop, care omoara animale, chinuie egiptenii si omoara primii nascuti, care distruge orase cu ploi de meteoriti sau cutremure, si care ameninta ca la Judecata de Apoi va trimite toti pacatosii in Iad pentru ETERNITATE?
Last edited by Alex Khan on 14 Mar 2021, 11:19, edited 1 time in total.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Waaagh! »

Image
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Fular »

Kelly? Și-a amintit de noi?
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Iavo »

Asta cu "sa fii zilnic biciuit" requieres citation. Chiar trebuie sa citesc cate ceva despre societatea Americana pre-razboiul civil dar pana atunci here's the opinion of a random internet stranger:
That would very widely depending upon who owned them and who their overseer was. Some masters and overseers were much more ready with the lash than others. There were undoubtedly a few slaves who were never whipped in their entire lives, mainly those who were house servants. Field hands would consider themselves lucky if they were whipped no more often than once a year, and many were whipped far more than that.
Am spus 2-3 ani pentru ca majoritatea crimelor au avut loc intre 1941-1943, dupa invadarea URSS-ului. Binenteles ca au existat victime inainte de 1941 si dupa 1943 dar perioada aia a fost cea mai intensa, cred ca majoritatea istoricilor sunt de acord ca "inima Holocaustului" a fost reprezentata de "operatiunea Reinhardt" cand cele mai mortale lagare de concentrare (Sobibor, Treblinka si Belzec) au inceput (si incetat, au fost inchise si distruse in 1943) sa functioneze. Cred ca asta se refera doar la evreii din Ucraina ucisi in "the Holocaust by bullets" dar cam aceeasi situatie a fost si in restul teritoriilor din est ocupate de Germani.
Nearly every Jew who did not manage to flee was killed in the space of two and a half years, between June, 1941 and December, 1943.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Waaagh! »

Dupa descifrarea teoriilor cuantice (conform marilor experti), iata ca acum patrundem cronica Holocaustului (conform marilor istorici).
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Iavo »

Istoria se invarte tot in jurul teoriilor draga Waagh iar Holocaustul e un eveniment complex despre care istoricii, mari si mici, au idei diferite.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Alex Khan »

E fabulos ca in Medieval 2 Total War , cand joci cu un regat crestin-european, te lasa sa declansezi Cruciade.
La fel cum si daca te joci cu un regat musulman, te lasa sa decansezi Jihadul.

Si ai liber la praduit orase, cetati, castele, si la masacrat populatii.
Ba chiar poti sa-ti extinzi religia, aducand preoti si inchizitori cu care sa executi ereticii.
Mai e Papa care te excomunica daca ataci un alt regat crestin.

Sa vedeti ce tare e cand descoperi America, si te apuci sa-i omori si pe aztecii de acolo si sa-i convertesti la religia iertarii si a pacii.

Asta intr-un joc de strategie din 2006!
Cu ce sunt astia mai buni decat NAZISTII din WW2 sau teroristii musulmani de azi?

Ma tot intrebam de ce SEGA si CA nu mai scot un Medieval 3 si a luat-o pe ulei cu Warhammer Total War.
Cred ca pentru motivele insirate sus.
In contextul politic actual cu luptele dintre conservatori si progresisti/si islamisti, Mevieval 3 cu cruciade si jihad n-ar da bine la reputatia producatorilor.

Nu cred ca o sa mai apucam sa vedem un Medieval 3 Total War.
Eventual, nu o sa bage razboaie religioase.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Waaagh! »

p sure ca s-au bagat pe warhammer pentru bani, bruv. nu e ca si cum au renuntat la titlurile istorice.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Alex Khan »

Ca veni vorba, de ce aztecii, maiasii si incazii nu cer despagubiri de la spanioli si portughezi?
De ce nu fac presiuni pentru implementat legi anti-amerindiene prin toate guvernele lumii?
De ce nu primesc functii de CEO in corporatii Big Tech, de magnati bancari, de moguli media, de ministri , avocati, judecatori ?
De ce nu au devenit actori bine platiti cum sunt actorii de origine evreica de la Hollywood care primesc zeci de milioane de dolari per film ?
De ce exista jocuri in care putem sa ne jucam de-a spaniolii si putem sa masacram populatiile precolumbiene?
Hai ca ma enervez si iese fiara corecta politic din mine.

Ah, stiu de ce!
Pentru ca colonistii europeni i-au eradicat cu totul. Sau i-au redus la populatii reduse incat sa nu conteze pe mapamond. La fel cum au facut nord-americanii cu nativii americani.

Maiasii abia daca mai sunt vreo 7 milioane. Care traiesc in saracie.
https://en.wikipedia.org/wiki/Maya_peoples

Aztecii sunt disparuti, eradicati cu totul de spanioli!
https://en.wikipedia.org/wiki/Aztecs

Incasii la fel.


Ce au facut spaniolii lui Hernando Cortez la 1521 aztecilor e comparabil cu Holocaustul nazist, mai ales ca le-a adus si variola.Au facut sa dispara ditamai civilizatia antica intr-un moment scurt.
https://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_c ... tec_Empire


Cat de mult se vorbeste despre COVID, de a ajuns sa intreaca si ciuma bubonica, holera si gripa spaniola la lungimea paginii, si cat de putin se vorbeste despre epidemia de variola adusa aztecilor de catre spanioli
https://en.wikipedia.org/wiki/Cocoliztli_epidemics
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by juve3332 »

@Alex Khan: Chestia cu SRI-ul era (pe jumatate) o gluma.

Domeniul istoriei si al culturii e unul foarte vast si dificil de abordat in lipsa unor mijloace metodologice macar rudimentare, a unei gandiri critice si a unui spirit lucid. Fara sa fim niciunul doctor in stiinte politice sau mai stiu eu ce, un anumit nucleu de utilizatori activi avem ori studii (mai mult sau mai putin tangentiale), ori lecturi si interese care ne permit sa avem un nivel al discutiei decent.

Postarile tale din ultimile topicuri par o sinteza a destulor clisee, teme facile si intelegeri la prima mana a ce inseamna istoria si cultura. Cauza poate fi varsta sau doar un aplecare nascenta spre domeniile astea de interes. Iti recomand in limba romana, de exemplu, colectia de tratate istorice de la Polirom (majoritatea sunt foarte accesibile) sau defuncta colectie Istoria Ideilor de la Humanitas (pe okazii.ro sau prin anticariate) sau alte colectii si volume de comentarii culturale de pe la editurile astea doua, Art etc. Te mai putem ajuta si cu alte recomandari si sfaturi pe aici, daca ai chef si ni le ceri in cazul unor titluri individuale. Uite, Etica Protestantismului si Spiritul Capitalismului, de Max Weber, este alta prima lectura de unde poti incepe disecarea capitalismului.

Pe langa faptul ca postarile tale sunt foarte lungi si ating in viteza ametitoare numeroase subiecte intr-un fel relativ superficial (motiv pentru care nici nu prea e posibil sa primesti raspunsuri coerente si exhaustive), mai contin si destule teze generaliste. Asta cu sclavia, ca un exemplu foarte rapid: sclavia a fost un dat in mai toate societatile umane pana intr-un anumit punct al dezvoltarii istorice (in afara societatilor in care presiunile mediului inconjurator ii obligau pe putinii oameni mai degraba sa conlucreze). Nu numai imperiile s-au cladit astfel, ci asta era inteleasa a fi cutuma generala a existentei societale. Case in point, tarile romane. Sigur ca la un moment dat au existat concentrari masive de instante ale sclaviei (Sudul American), iar unele societati au renuntat mai rapid decat altele la chestia asta. Dar, iarasi, sa opinezi ca mai bine iti trageai un glont in cap decat sa suporti sclavia e o afirmatie destul de absurda, pe care o facem tu sau eu astazi, dar nu cei care erau vanduti de proprii semeni comerciantilor olandezi si englezi pe coastele Africii de Vest. Sclavia ne pare un flagel astazi (si chiar este), dar e foarte posibil ca multi oameni de pe vremea aceea sa o fi acceptat ca pe o stare mult mai naturala decat ne vine noua sa credem.

Iarasi, un lucru la care ar trebui poate sa meditezi este aplecarea spre conspiratie. Ii iei in deradere pe QAnon, dar n-ai nicio greata sa construiesti un intreg scenariu subteran (cu etape si toate cele) pentru cum Biden planuieste sa-l bage pe Trump la puscarie in viitor (?!). Poate ca Trump va ajunge la puscarie, poate ca nu. Este sigur si ca lumea politica ascunde dedesubturi care nu sunt stravezii la prima vedere. Dar sa apelezi la instinctul de a explica ceea ce nu intelegi foarte bine prin masinatiuni e gresit si te duce incet, dar sigur pe panta senzationalului ridicol.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Alex Khan »

Iavo wrote: 14 Mar 2021, 12:27 Istoria se invarte tot in jurul teoriilor draga Waagh iar Holocaustul e un eveniment complex despre care istoricii, mari si mici, au idei diferite.
Holocaustul e intens mediatizat si comemorat pentru ca a avut loc acum 80 ani, adica un eveniment recent.
Peste 500 ani va fi tratat pe o frantura de pagina in cartile de istorie, la fel cum sunt prezentate si masacrele colonistilor europeni in America precolumbiana. Sau crimele belgienilor din Congo. Sau atrocitatile britanicilor din India. Sau crimele romanilor in Galia (cititi comentariile lui Iulius Cezar ce le facea galilor capturati ). De crimele lui Genghis Khan nu mai zic, dar cica l-ar depasi pe Hitler.
Da, si Holocaustul o sa ajunga mininalizat cu timpul.
Pentru ca :
1. timpul trece si cei care l-au trait se duc , la un moment lumea uita peste generatii
2. si pentru ca lumea uita, incepe un alt razboi mai crunt decat ultimele doua razboaie mondiale, cu alte crime si mai oribile, la ce arme se vor inventa in viitor , si cine stie ce dictaturi odioase vor mai fi in urmatoarele secole.

Evident, evreii isi vor aminti si vor comemora Holocaustul si peste 3000 ani, ca un moment care a marcat crearea statului Israel dupa cate cruzimi au indurat stramosii lor.
La fel cum isi amintesc de Exodul din Egipt, eveniment petrecut prin 1270 i.e.n., adica acum 3300 ani!
Doar ca e o problema.

Exodul din Egipt nu e dovedit istoric, arheologic si stiintific.
Nu s-au gasit urme arheologice cum ca 2 milioane de evrei au plecat din Egipt si au umblat prin pustiu 40 ani intr-o portiune din peninsula Sinai.
Sursele egiptene nu amintesc nimic de cele 10 urgii sau ca au avut 2 milioane de sclavi evrei pe care i-au pus la munca.
Egiptenii nici nu foloseau sclavi in constructii.

Insa eu cred ca CEVA s-a intamplat acum 3300 ani prin Egipt in raport cu evreii, ceva care sa fi inspirat povestea Exodului, dar dovezile s-au pierdut.

Dar daca Exodul din Egipt se dovedeste a fi un mit inventat, ce se va intampla cand in viitor multi vor spune la fel despre Holocaustul nazist?
Last edited by Alex Khan on 14 Mar 2021, 13:08, edited 1 time in total.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by Waaagh! »

mi-am amintit de navele spatiale ale dacilor care s-au ciocnit de crestele muntilor in timp ce trageau cu tunurile laser dupa romani, motiv pentru care au pierdut razboiul.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by ola small dickie »

De ce dacii nu cer despagubiri de la romani ?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: De ce nu ne putem juca cu nazistii, teroristii, rusii sau chinezii?

Post by juve3332 »

Ar putea cere si de la români, ca le folosesc drepturile de imagine.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 29 guests