Recomandari

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
Post Reply
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Recomandari

Post by RaptoR »

Ma gandeam ca ne-ar trebui un thread in care sa cerem recomandari. Spre exemplu eu nu prea stiu ce sa mai joc si as vrea ceva care corespunde criteriilor X si Y. Ce joc recomandati care sa le respecte?

Spre exemplu eu vreau sa ma laud ca am jucat toate jocurile Dungeon Keeper like.
In afara de cele doua din serie, plus Dungeos Startopia si Evil Genius, ce altceva mai stiti care sa se incadreze in genul asta?
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Recomandari

Post by joonior_bmf »

Black & White: nu l-am terminat niciodata, dar din ce am vazut, ai elemente similare jocurile de mai sus

Daca preferi ceva mai apropiat ca setting: Dungeons, Overlord

-ish: The mighty quest for epic loot

http://gameslikefinder.com/games-like-dungeon-keeper/
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Recomandari

Post by DarthZombie »

Recent a aparut Banished care e destul de simplist, dar in acelasi timp te si pedepseste daca faci greseli. In principiu construiesti un mic sat si trebuie sa ai grija sa ai resurse ca sa nu-ti moara oamenii de frig sau de foame. Mai exista si evenimente random precum tornade, incendii, boli sau infestari ale culturilor.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Recomandari

Post by ne0lith »

Aveti ceva recomandari de jocuri vechi distractive (maxim 2004) in LAN? Doar sa nu fie RPG-uri sau strategii. Imi amintesc ca jucam Rollcage si Quake 3 cu placere, dar as incerca si altceva (Worms nu stiu cat de bine merge doar in 2 jucatori si oricum nu i-ar placea persoanei cu care joc).
"da" - chestrony, 2016
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Recomandari

Post by brutalistu »

Carmageddon
Image
User avatar
FuzzyFuzzball
Headcrab
Posts: 57
Joined: 3 Mar 2014, 20:45

Re: Recomandari

Post by FuzzyFuzzball »

Carmageddon (primul, nu al doilea) - in LAN, 3 sau mai multe persoane, modul de joc "Fox 'n Hounds"

Altele:

Quake
Unreal Tournament

Mai era un fps cu masini misto care se numeste Redline (il poti gasi pe GOG)
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Recomandari

Post by joonior_bmf »

Am amintiri placute cu Future Cop LAPD. Tin minte ca jucam split-screen pe acelasi PC, dar cred ca mergea si in LAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Recomandari

Post by TG »

NFS 2, do eet.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Recomandari

Post by Stokkolm »

De cate ori am terminat Quake 2 in co-op... Serious Sam e alta optiune buna, dar devine putin repetitiv dupa cateva ore.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Recomandari

Post by ne0lith »

Thx, o sa incerc recomandarile de pana acum.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Cataclism
Space Invader
Posts: 29
Joined: 17 May 2014, 20:10

Re: Recomandari

Post by Cataclism »

Recomandati-mi si mie niste jocuri gen Dark Souls/2 !
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Recomandari

Post by joonior_bmf »

Cataclism » 12 minutes ago wrote:Recomandati-mi si mie niste jocuri gen Dark Souls/2 !
Demon's Souls. Witcher 2 (baga si primul daca ai chef), Dark Messiah of M&M. Daca te referi la gradul de dificultate, baga niste Battletoads, Ghosts & Goblins sau seria Castlevania de pe NES :)
User avatar
Cataclism
Space Invader
Posts: 29
Joined: 17 May 2014, 20:10

Re: Recomandari

Post by Cataclism »

joonior_bmf » 20 May 2014, 00:09 wrote:
Cataclism » 12 minutes ago wrote:Recomandati-mi si mie niste jocuri gen Dark Souls/2 !
Demon's Souls. Witcher 2 (baga si primul daca ai chef), Dark Messiah of M&M. Daca te referi la gradul de dificultate, baga niste Battletoads, Ghosts & Goblins sau seria Castlevania de pe NES :)
Thanks a lot ! Cred ca ma bag pe Dark Messiah , pare un joc "dat naibii" :D
User avatar
DerangedGenius
Zergling
Posts: 203
Joined: 28 Apr 2014, 15:04

Re: Recomandari

Post by DerangedGenius »

Am o pofta brusca de ceva free-roam.
GTA IV, Sleeping Dogs etc ruleaza destul de nesatisfacator pt mine chiar si pe Low. Just Cause nu m-a prins. The Wheelman era prea plin de bug-uri. In Mafia I si II am cate mai bine de 2-30 de gameplay.
So basically ceva cu oras si masini care sa ruleze brici.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Recomandari

Post by joonior_bmf »

DerangedGenius wrote:Am o pofta brusca de ceva free-roam.
GTA IV, Sleeping Dogs etc ruleaza destul de nesatisfacator pt mine chiar si pe Low. Just Cause nu m-a prins. The Wheelman era prea plin de bug-uri. In Mafia I si II am cate mai bine de 2-30 de gameplay.
So basically ceva cu oras si masini care sa ruleze brici.
Saints Row 1-3. Presupun ca ai jucat GTA-urile mai vechi, dar San Andreas mereu merita un replay. Daca nu tii neaparat sa fie "masini", Scrapland e un fel de gta cu roboti :)
User avatar
KINGdmn
Headcrab
Posts: 88
Joined: 29 Apr 2014, 19:05
Location: Iasi

Re: Recomandari

Post by KINGdmn »

Cataclism » 20 May 2014, 00:18 wrote:
joonior_bmf » 20 May 2014, 00:09 wrote:
Cataclism » 12 minutes ago wrote:Recomandati-mi si mie niste jocuri gen Dark Souls/2 !
Demon's Souls. Witcher 2 (baga si primul daca ai chef), Dark Messiah of M&M. Daca te referi la gradul de dificultate, baga niste Battletoads, Ghosts & Goblins sau seria Castlevania de pe NES :)
Thanks a lot ! Cred ca ma bag pe Dark Messiah , pare un joc "dat naibii" :D

N-ai cum sa termini Battletoads, toata copilaria am incercat... cand vine sectiunea aia cu skyjet-uri se termina smecheria :))
Uite aici review amuzant pt Castlevania: https://www.youtube.com/watch?v=Hfo6hoN0PUw&feature=kp
Pentru Battletoads: https://www.youtube.com/watch?v=UD7k4mTThLY

On topic: Daca nu te referi la gradul de dificultate si vrei ceva cu mai mult dialog, mai mult lore, poti juca Morrowin sau Oblivion (cu texturi mai de doamne ajuta instalate, gasesti aici http://www.nexusmods.com/games/? gasesti si pentru Dark Souls 1 ceva pe acolo ), nu zic de Skyrim caci probabil l-ai jucat.
Sau daca vrei si dificultate si poveste, joci Dragon Age Ultimate Edition pe nivelul cel mai ridicat de dificultate si o sa spargi cateva tastaturi dar o sa fie bine:))
Iar daca nu le-ai jucat la vremea lor si nu te deranjeaza grafica poti juca Gothic 2 sau 3.
He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster.
And when you gaze long into an abyss the abyss also gazes into you.
Image
User avatar
KINGdmn
Headcrab
Posts: 88
Joined: 29 Apr 2014, 19:05
Location: Iasi

Re: Recomandari

Post by KINGdmn »

DerangedGenius » 23 May 2014, 00:14 wrote:Am o pofta brusca de ceva free-roam.
GTA IV, Sleeping Dogs etc ruleaza destul de nesatisfacator pt mine chiar si pe Low. Just Cause nu m-a prins. The Wheelman era prea plin de bug-uri. In Mafia I si II am cate mai bine de 2-30 de gameplay.
So basically ceva cu oras si masini care sa ruleze brici.

The Saboteur™ (e doar 3 euro pe Origin)
He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster.
And when you gaze long into an abyss the abyss also gazes into you.
Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Recomandari

Post by Cimitri »

KINGdmn » Wed Jun 04, 2014 2:06 am wrote:
Cataclism » 20 May 2014, 00:18 wrote:
joonior_bmf » 20 May 2014, 00:09 wrote:
.........

On topic:
Iar daca nu le-ai jucat la vremea lor si nu te deranjeaza grafica poti juca Gothic 2 sau 3.
Gothic-urile trebuiesc incepute cu primul. Daca sari direct la 2 iei povestea de la mijloc si pierzi destul de mult lore.
Image
User avatar
Angrakkal
Headcrab
Posts: 59
Joined: 11 Mar 2014, 20:25

Re: Recomandari

Post by Angrakkal »

Recomand tuturor: The Plan. Pe mine m-a impresionat profund, chiar daca are 6-7 minute de gameplay.

http://store.steampowered.com/app/250600/
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Recomandari

Post by marvas »

Cataclism » 20 May 2014, 00:18 wrote: N-ai cum sa termini Battletoads, toata copilaria am incercat... cand vine sectiunea aia cu skyjet-uri se termina smecheria :))
de acord, am jucat iar pana la nivelul ala acum vreo 2 ani, fiind sigur ca dupa ce m-am "copt" n-o sa mai fie o problema. Nici vorba sa trec de el.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 13 guests