Recomandari

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: Recomandari

Post by Nervozix »

chestr0ny wrote:Mersi Nervozix, diseara o sa joc Nox pentru prima data. 17 years late to the party, shiiieeeeet boy.
Pai Joonior l-a recomandat inaintea mea, dar ce e amuzant e ca exact la Nox ma gandeam si eu inainte sa ii vad postul.

E un joc foarte light, mi se pare ca Dink Smallwood si Nox sunt antipozi cumva (estetic mai ales) dar ambele jocuri incearca sa traga de un sentiment copilaros de poveste, i.e. mai mult fairy tale decat high/dark fantasy (vezi Diablo, Titan Quest, sau restul hack'n'slashurilor). Doar primul Magic & Mayhem mai incearca un aer de "carte de povesti" cand e vorba de jocuri izometrice cu nuante de RPG/action, dar in cazul lui Magic & Mayhem ai si ceva unit control si deja e vorba de un hibrid.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Recomandari

Post by ola small dickie »

Rage Of Mages 2: Necromancer
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Recomandari

Post by .chester »

Haha, Dink Smallwood, un alt clasic al copilariei. L-am rejucat acum 4 ani cred, inca e la fel de fun, desi cam trebuie sa-ti placa grind-ul. :lol:

Image
I'm livin' in a love shadow
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Recomandari

Post by TaikoKaira »

Bun, acum ca am gasit sectiunea de recomandări, as avea ceva de intrebat: Care dintre jocurile Sherlock Holmes e cel mai "reusit"? Si propunerile pentru alte jocuri in stil crime/detective sunt bine primite. :)
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Recomandari

Post by MC »

incearca L.A Noire.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Recomandari

Post by ola small dickie »

TaikoKaira wrote:Bun, acum ca am gasit sectiunea de recomandări, as avea ceva de intrebat: Care dintre jocurile Sherlock Holmes e cel mai "reusit"? Si propunerile pentru alte jocuri in stil crime/detective sunt bine primite. :)
O idee excelenta este sa joci seria Blackwell. E in genul detective si este o experienta de neuitat.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Recomandari

Post by Azad »

ola small dickie wrote:
TaikoKaira wrote:Bun, acum ca am gasit sectiunea de recomandări, as avea ceva de intrebat: Care dintre jocurile Sherlock Holmes e cel mai "reusit"? Si propunerile pentru alte jocuri in stil crime/detective sunt bine primite. :)
O idee excelenta este sa joci seria Blackwell. E in genul detective si este o experienta de neuitat.
De acord. E o serie deosebita si merita. Jocurile Sherlock Holmes pe care le-am jucat eu au fost "The Awakened" si "vs. Jack the Ripper". Nu stralucesc la capitolul poveste dar au o atmosfera superba. Tristetea si mizeria de pe strazile Londrei victoriene, nelinistea pe care o simti intr-o mlastina din Louisiana samd.
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Recomandari

Post by TaikoKaira »

Multumesc tuturor de recomandări!
MC wrote:incearca L.A Noire.
Acum joc L.A. Noire si e foarte bun. :) De fapt, imi place asa mult incat m-a atras de tipul asta de jocuri si vreau sa incerc mai multe in genul asta. Dupa ce le termin , vreau sa scriu un Special in care sa fac un fel de conexiune intre ele, adica un articol despre jocurile in stil detectiv. :)
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Recomandari

Post by MC »

In cazul asta iti urez spor :D
Nu cred ca sunt prea multe jocuri in genul asta. In orice caz nu action sandbox (cum e L.A Noir) . Insa jocuri adventure point & click sunt destule care s-ar incadra la detective/investigation. Cred ca genul adventure se preteaza cel mai bine pentru tema asta.
Tin minte ca mai era un joc FPS in care la inceput faceai putin pe detectivul la locul crimei, dar apoi o da repede in horror si survival. Condamned. Criminal Origin parca se numea.
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Recomandari

Post by TaikoKaira »

Notat. O sa imi fac timp si o sa ma documentez mai pe larg, dar cred ca ajung vreo 3-4 jocuri pe care sa le dezvolt cum trebuie. Multumesc pentru tot, m-a ajutat mult. :D
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Recomandari

Post by Rukifer »

Short horror / disturbing games?
Mă mulţumesc cu orice, nu tre' să fie minunate sau să aibă cea mai interesantă poveste. Atâta timp cât nu sunt toate copii după Slender, I'll do fine.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Recomandari

Post by Mahdi »

Nu-s foarte horror, dar sunt niste walking simulators cu atmosferă interesantă: The Music Machine și The Moon Sliver.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Recomandari

Post by Rukifer »

Mahdi wrote:Nu-s foarte horror, dar sunt niste walking simulators cu atmosferă interesantă: The Music Machine și The Moon Sliver.
Am observat că aveam deja The Moon Sliver pe wishlist. Added The Music Machine. Mersi, keep 'em coming. ^^
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Recomandari

Post by cg1700 »

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Recomandari

Post by .chester »

Rukifer wrote:Short horror / disturbing games?
Mă mulţumesc cu orice, nu tre' să fie minunate sau să aibă cea mai interesantă poveste. Atâta timp cât nu sunt toate copii după Slender, I'll do fine.
Downfall, The Cat Lady, Stasis si seria 5 Days a Stranger. Pentru o aventura text scurta, incearca My Father's Long Long Legs.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Recomandari

Post by cg1700 »

Corpse Party
Image
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Recomandari

Post by TaikoKaira »

Outlast(6h) +Whistleblower(3h), Amnesia: A Machine for Pigs (4h), Layers of Fear(3h) sau Kholat(5h).
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Recomandari

Post by Rukifer »

Tenkioo guys, mi-am mărit wishlistu'.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Recomandari

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

NORTH
Asta vreau si eu sa-l incerc odata dar nu stiu cum este. Descrierea:"Dealing with the issue of the contemporary refugee crisis while at the same time being deeply rooted in a classical cyberpunk atmosphere à la Blade Runner" I'm sold

Probabil ai auzit de seria Penumbra, precursorii lui Amnesia (lol ce pompos suna, sunt ok-ish is what I mean)
Spoiler for Ehh am uitat de horror:
Uite si asta: http://blendogames.com/
De el am auzit de aici (spoilers) Or just joaca thirty flights of loving

Nu mai stiu daca tu ai spus ca ai jucat Gone Home?
Incearca si chestiile astea (Porpentine)
http://slimedaughter.com/

L.E: Amnesia e bun, MG a scris un articol frumos in level despre el. Doar sa nu-l cauti pe youtube

L.L.E:
https://kittyhorrorshow.itch.io/
Tot de la errant signal le stiu, video-ul lui la anatomy
Last edited by Ferrrrrrrrrdinand on 31 Mar 2017, 03:03, edited 5 times in total.
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Recomandari

Post by Rukifer »

^Added on the list.

And yep, am jucat Gone Home and actually enjoyed it. I think that's my favourite type of "horror". Deşi sunt amuzante toate jocuţele pline de jumpscares, la un moment dat devin plictisitoare şi repetitive. Daţi-mi mister şi suspans şi finaluri cheesy.

Also, eu nu am jucat Amnesia. XDD
Mi-e super aiurea că vreau să-l joc de mult timp şi niciodată n-am reuşit din varii motive şi mi l-am luat pe Steam acum vreo săptămână şi stau aşa şi mă uit la el şi am impresia că o să-mi distrug visul dacă-l joc.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests