Recomandari

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Recomandari

Post by joonior_bmf »

Pe cand am vazut ultima sala arcade in cartierul unde am crescut, am jucat bijuteriile astea doua:

phpBB [video]


phpBB [video]
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Recomandari

Post by Waaagh! »

Am aflat de E.Y.E. Divine Cybermancy. A incercat cineva, e interesant? Inteleg ca e putin glitchy si cam criptic atunci cand vine vorba de explicat mecanicile sale, but I am intrigued.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Recomandari

Post by ola small dickie »

nu stiu da mi-a adus aminte de jocu asta http://en.wikipedia.org/wiki/Queen:_The_eYe
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Recomandari

Post by Stokkolm »

I don't fucking get party based RPGs man. Oare exista vreun joc care sa-mi schimbe opinia? Am tolerat coechipierii in Kotor si Fallout 1-2 pentru ca nu aveau o influenta atat de mare asupra gameplay-ului. In schimb am jucat Baldur's Gate I, si nu stiu sa indic exact motivul, dar dupa cateva zile a inceput sa-mi fie urat sa intru in joc...

Acum a aparut maretul party based RPG despre care toata lumea vorbeste, Original Sin, l-as juca, mi-au placut mult Divine Divinity si Divinity 2, dar party based, yuk.

Ce recomandati, sa incep Original Sin sau exista vreun joc care ar trebui sa-l incerc inainte pentru al putea aprecia?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Recomandari

Post by TG »

Original Sin nu e atât de party based cum ai crede, însoțitorii sunt mai mult degeaba, party-ul real fiind format din cei doi protagoniști, și îi poți controla tu pe ambii. Poți juca cu talentul lone wolf care nici nu te lasă să recrutezi alți însoțitori și ai rezolvat problema, nu vei simți party-ul prea tare. Pe de altă parte, se poate ca problema ta să fie și cu alte mecanici de joc specifice RPG-urilor party based, care se găsesc și în OS... dacă nu poți da un motiv pentru care nu-ți plac jocurile astea e greu să aibă vreo valoare recomandarea cuiva. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Recomandari

Post by cg1700 »

Baldur's Gate I, si nu stiu sa indic exact motivul, dar dupa cateva zile a inceput sa-mi fie urat sa intru in joc...
Poate problema nu e in faptul ca nu iti plac RPG-urile party based, cat in faptul ca nu iti plac sistemele de combat (pseudo)real-time in care trebuie sa controlezi un party. Mie personal systemul de combat real-time with pause mi s-a parut intotdeauna putin cam haotic cand trebuie sa manage-uiesti mai multe personaje o data. Un sistem de combat turn based (precum cel din Divinity: OS) mi se pare mult mai potrivit cand ai party de personaje.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Recomandari

Post by Magicake »

Waaagh! » Fri Jun 27, 2014 12:55 pm wrote:Am aflat de E.Y.E. Divine Cybermancy. A incercat cineva, e interesant? Inteleg ca e putin glitchy si cam criptic atunci cand vine vorba de explicat mecanicile sale, but I am intrigued.
E misto, dar da, e greu de priceput ce si cum se intampla, nu pentru ca ar fi ceva ultra complex ci pentru ca nu e explicat mai nimic asa cum ar trebui. Dar eu l-as incerca si numai pentru gameplay, e fun Deus Ex-like stuff.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Recomandari

Post by ola small dickie »

Stokkolm » Fri Aug 01, 2014 11:07 am wrote:I don't fucking get party based RPGs man. Oare exista vreun joc care sa-mi schimbe opinia?
Wizardry 8
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TimmY
Headcrab
Posts: 56
Joined: 2 Mar 2014, 17:45

Re: Recomandari

Post by TimmY »

Merg si Might&Magic VI, VII si VIII.
User avatar
Angra Maynu
Zergling
Posts: 145
Joined: 16 Mar 2014, 12:25

Re: Recomandari

Post by Angra Maynu »

User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Recomandari

Post by Stokkolm »

Cunoasteti vreo alternativa free (decenta) la Day Z?
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Recomandari

Post by .chester »

Mi s-a facut recent chef de un RPG hack'n'slash misto care sa nu se cheme Diablo, dar sunt cam in pana de idei.

Am incercat asa:

- Path of Exile: mi se pare cam grindy si in doua ore de joaca (aveam un personaj mai vechi) nu mi-a picat nici macar un singur item marginal mai bun decat ce aveam deja, or mi se pare cam plictisitor sa tot joc cu acelasi echipament ore de-a randul.

- Titan Quest: e cam boring si banal, nu prea m-a prins.

- Torchlight - e ok, dar cam prea cartoony pentru mine si nici nu ma omor dupa grafica lui in general.

- Dink Smallwood - l-am terminat deja de 3 ori or smthn.

Alte recomandari? Chestia principala e ca vreau sa fie loot-fest, sa schimb si eu macar o piesa de echipament dupa o sesiune de joc, sa nu raman cu aceleasi gunoaie pe personaj ore in sir.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Recomandari

Post by joonior_bmf »

Grim Dawn e facut de TQ devs. Loot fest, atmosfera grimdark, quasi-lovecraftian. Poate te va prinde mai mult decat TQ.
Recomand Dungeon Siege daca nu l-ai jucat pana acum. Ar mai fi Sacred 1&2, seria Van Helsing si Shadows:Heretic Kingdoms.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Recomandari

Post by Doc »

Dungeon Siege-uri ai incercat? mie mi-au placut foarte mult 1 si mai ales 2, 3-ul m-a ingretosat nitel.
Grim Dawn, Viktor Vran, Van Helsing sau vechile Sacred-uri... cam astea ar fi...
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Recomandari

Post by Mahdi »

Din astea mai noi am încercat și eu Van Helsing, dar mi s-a părut un castron plicticos. Din alea mai vechi nush, poate primul Divinity?
REMEMBER CITADEL
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Recomandari

Post by .chester »

Divine Divinity?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Recomandari

Post by Mahdi »

Da.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Recomandari

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Baldur Gate, Icewind Dale?
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Recomandari

Post by .chester »

Alea nu prea sunt hack and slash.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Recomandari

Post by juve3332 »

Revenant, dintre cele foarte vechi.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests