Nostalgia

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Nostalgia

Post by ne0lith »

@Claudiu: Wow, m-am gandit de atatea ori la Fighting Force, dar nu mai stiam cum se numeste. Mersi ca mi-ai adus aminte, era extrem de distractiv in co-op.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Nostalgia

Post by Magicake »

Also, RuneScape. De prin 2004 pana prin 2012.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Nostalgia

Post by Magicake »

Gothic 3 a fost primul joc pe care l-am jucat pe noul PC, cel de dinainte fiind un Pentium 3 care abia putea duce Arx Fatalis.
phpBB [video]

M-am simtit prea badass cand am vazut ce bine imi mergea mie si ce prost le mergea altora :D
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Nostalgia

Post by MC »

Eu am plans la vremea aparitiei ca imi sacada groaznic cu absolut totul pe low. Am incercat inclusiv din fisierul config.ini sa ma duc chiar sub low. Am incercat o vreme sa il joc asa, inuman. Apoi am lasat-o balta. Peste cativa ani mi-am luat pc nou dar deja ma prinsesera alte jocuri...
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Nostalgia

Post by TG »

Ah da, la 15-20 de fps-uri l-am jucat, într-o baie de bug-uri. Îmi amintesc cum aveam vise din joc și erau în reluare, lol, good times. Și eu leg jocurile de anotimpuri, prin clasa a 8-a am jucat SpellForce vara și de-atunci în fiecare vară mă lovește nostalgia. Iarna e perioada RPG-urilor party based, când se mai nimerește să aibă și zone cu zăpadă e un deliciu (Icewind Dale când afară ninge...).
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: Nostalgia

Post by ailailou »

Sacred 1 anyone?
Spoiler:
phpBB [video]
Multe ore am băgat şi în ăsta. Deşi am jucat cu toate char-urile, l-am trecut o singură dată cu un fire mage care spre sfârşit spulbera totul cu nişte aoe combo spells.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Nostalgia

Post by MC »

Nu prea m-a atras niciodata seria asta . Nu stiu de ce... :P
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Nostalgia

Post by Magicake »

Image
Jucam o versiune piratata, care avea doar melodia asta:
phpBB [video]

Partea buna e ca era si cea mai misto din soundtrack :D
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Nostalgia

Post by Michilangelo »

Prin 2004, cand la mine in sat calculatoarele erau rupte din SF-uri, iar eu aveam un Pentium 2, am facut inspirata decizie sa imi transform "masinaria" in internet cafe. Taxam 2 lei pe ora, dar, fiind foarte popular in intregul cartier si nu numai, am strans ceva bani in vara aceea. Bani care au ajutat la cumpararea primului meu PC decent, pe care am jucat o buna parte dintre jocurile date de Level. Mi-am amintit de asta pentru ca NFS 2 era unul dintre jocurile pe care le puneam la dispozitia clientilor, altele fiind FIFA 98, Dune 2000, Heroes 3 sau Abbe's Oddysee (sau Exodus, nu mai stiu). Evident, toata lumea juca NFS, pentru ca era cu masini, alt subiect SF in acea perioada. Fiecare avea cate o masina preferata, si pentru ca eram oameni de treaba, ne feream sa alegem FZR-ul. Ce vara! Mersi Patrunjelu ca mi-ai amintit :)
On the down side, atunci cred ca am inceput sa imi stric vederea, iar acum vad cam in ceata fara ochelari.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Nostalgia

Post by ola small dickie »

N-are treaba. Stau cu muia in fata monitorului de pe la 7 ani si acum am aproape 28. Si n-am ochelari si vad foarte bine. Cand mai vedeam protectoare din alea gen perdea de ecran ma duceau cu gandul la vata in urechi.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Nostalgia

Post by Michilangelo »

Well, cealalta explicatie ar fi ca am inceput sa chiorasc inainte de vreme :) Nu stiu cat ai stat tu efectiv in fata monitorului in timpul ala, dar eu cred ca am o medie de vreo 5 ore pe zi.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Nostalgia

Post by Mărar »

Eu am o medie de peste zece ore pe zi, acumulati pe o perioada de aproape douazeci de ani, am vederea perfecta si nici nu chelesc.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Nostalgia

Post by ola small dickie »

Michilangelo » Wed Jul 02, 2014 12:45 am wrote:Well, cealalta explicatie ar fi ca am inceput sa chiorasc inainte de vreme :) Nu stiu cat ai stat tu efectiv in fata monitorului in timpul ala, dar eu cred ca am o medie de vreo 5 ore pe zi.
Depasesc si media si durata totala. Cred ca sunt mai importanti alti factori, de exemplu cel genetic. In 2004...well, aveam deja ani buni de zile de benoclat in crt-uri. Nu mai zic de console pe un tv NEI ce inca mai functioneaza si acum. Parca mi s-a facut chef sa conectez iar consola aia Terminator inca functionabila.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Nostalgia

Post by Michilangelo »

@Marar si Ola - Damn, that's disappointing (din partea mea adica). Pe de alta parte am doua surori care poarta la randul lor ochelari.

Si ca tot a adus vorba Ola, prima mea interactiune cu jocurile video a fost tot pe console luate din bazar. Jocurile au fost Mario, Lode Runner si Excite Bike.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Nostalgia

Post by ola small dickie »

Era o vreme cand mai degraba asa luau contact unii cu jocurile video. Prin consolele piratate ale vremii. Pt ca erau atunci mai ieftine, mai abordabile si mai usor de transportat de la vecin la vecin. Am trait vremurile alea. Desi eu eram un privilegiat cat de cat, aveam PC in 94. Cu buton Turbo care ducea procesoru pe la 80 Mhz parca. :), ms-dos cu norton commander si dischete. Inafara de console mai aveai o sansa la jocurile video, sala de jocuri mecanice.

Si da, excite bike, misto.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Nostalgia

Post by MC »

Ca tot ati adus vorba de consolele piratate de pe la noi.
Primul meu contact cu jocurile video a fost pe un Rambo aka clona de Atari 2600. :D
Nu imi vine sa cred acum cat de fascinat eram de acele jocuri. Efectiv plimbai niste patrate pe un ecran negru....:P
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Nostalgia

Post by Magicake »

Moar nostalgia!
phpBB [video]
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Nostalgia

Post by joonior_bmf »

ailailou » 01 Jul 2014, 13:30 wrote:Sacred 1 anyone?
Aye. Am incercat mai multe clase. Tin minte ca niste arme "easter eggs" sunt numai pentru Gladiator, si am fost tentat sa termin playthough-ul cu el, dar am ajuns sa ma invat cu skill-urile dark elf-ului. Si cred ca doar cu dark elf-ul poti ajunge pe insula ascunsa din sudul hartii. Sau poate si cu seraphim.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Nostalgia

Post by Stokkolm »

Salile de intenet la care mergeam aveau un playlist muzical foarte limitat, iar unele piese erau repetate obsesiv. Sunt unele piese care ma duc cu gandul instant la anumite jocuri:

LA - Ochii Tai: Starcraft zerg theme
Tatu - 30 minutes: Diablo 2 actul 2
Linkin Park - In the End: Unreal Tournament pe Lava Giant sau Facing Worlds ("It's so unreeeeeal...")
Spoiler:
Image
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Nostalgia

Post by brutalistu »

phpBB [video]
Image
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests