Știri din industrie

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

Cred că voiai să zici "generația asta care este ofensată de orice". Și nu înțeleg de ce zici asta ca pe un lucru negativ. Faptul că se discută astfel de lucruri nu înseamnă că suntem ofensați, sunt lucruri ce trebuie discutate. Așa a fost dintotdeauna. Lucruri care acum 100 de ani erau taboo sunt discutate azi la cafea. Nu toate, dar foarte multe dintre ele. Și încă se fac mișcări în direcția asta. Argumentul ăsta cu suntem ofensați de orice pe care îl fac în general oamenii de peste 40 de ani îmi arată că de fapt ei sunt cei ofensați pentru că se aduc în discuție lucruri care îi fac să se simtă incomfortabil.
Discriminarea sexuală la locurile de muncă se întâmplă foarte des încă peste tot, e un lucru care trebuie discutat. Pentru că s-au făcut nenumărate studii care au arătat că femeile sunt discriminate deși au același nivel de pregatire pentru un job sau chiar un nivel mai ridicat decât cel al bărbaților care aplică pentru același post.
Nu spun că articolul e corect 100%, dar mi se pare exagerat să îl numești execrabil.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

TG wrote: 15 Aug 2018, 12:16 Pari un pic cam ofensat zmeule.
auzi braul

n-am voie sa am o opinie, domnshoru? sau opinia mea trebuie sa fie intr-o norma accetabila de tine
Last edited by zme-ul on 15 Aug 2018, 12:30, edited 1 time in total.
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 15 Aug 2018, 12:22 Discriminarea sexuală la locurile de muncă se întâmplă foarte des încă peste tot
care discriminare sexuala la locul de munca? discriminrea sexuala la locul de munca, prin US si alte tari democratice, este ilegala
iar tu vorbesti de opinie, ti se pare tie ca ar fi - fecior, nu cumva diminuezi ce inseamna cu adevarat discriminare sexuala introducand valori arbitrare ce nu au legatura cu litera legii?

---

cam ca tipa aia ce a fost data afara de la Arena Net dupa ce s-a luat la harta cu comunitatea pe Twitter - a inceput sa urle discriminare sexuala dupa aia
Last edited by zme-ul on 15 Aug 2018, 12:31, edited 1 time in total.
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

zme-ul wrote: 15 Aug 2018, 12:27
Triggerix wrote: 15 Aug 2018, 12:22 care discriminare sexuala la locul de munca? discriminrea sexuala la locul de munca, prin US si alte tari democratice, este ilegala
Doar pentru că e ilegal nu înseamnă că nu se întâmplă lol what an argument
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 15 Aug 2018, 12:30 Doar pentru că e ilegal nu înseamnă că nu se întâmplă lol what an argument
de ce denaturezi conversatia, unde am zis eu asta?

---

daca se intampla, cei afectati au facut plangere la departamentele / institutiile abilitate in a ancheta faptele?
exista vre-o plangere impotriva RIOT pentru incalcarea legii? despre ce vorbim aici?
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

Deci.. n-ai înțeles, dar e ok. Noi discutăm aici despre discriminarea sexuală pe care o aduce în discuție articolul și care e ilegală. Pe același sistem ar trebui să nu mai vorbim nici despre alte lucruri ca abuzuri domestice și sexuale pentru că sunt ilegale, așa că ce de ce să mai discutăm despre faptul că ele se întâmplă? Poți să faci tu 100 de plângeri atâta timp cât și persoana la care ai făcut tu plângerea e de acord cu tine.
Acum câteva sute de ani femeile trebuiau să stea acasă să aibă copii și să aibă grijă de casă, lucrul ăsta se întâmpla în toată lumea, de aceea câmpul de muncă este încă predominant masculin, mai ales în anumite arii, iar femeile încearcă să aibă joburile pe care și le doresc și la care poate s-ar descurca foarte bine (lucru pe care n-avem de unde-l știi) și sunt oprite de bărbați sexiști. Doar pentru că nu vrei să accepti chestia asta e problema ta, dar nu înseamnă că ai dreptate.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Știri din industrie

Post by juve3332 »

Triggerix mi-a facut impresia ca n-ar fi chiar fecior, ci domnisoara. Ce e amuzant la zme-ul e ca, dupa atatia ani, el tot scrie vre-o si vre-un sustinand ca asa a invatat "pe vremea lui". :lol:
Last edited by juve3332 on 15 Aug 2018, 13:02, edited 1 time in total.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

juve3332 wrote: 15 Aug 2018, 13:00 Triggerix mi-a facut impresia ca n-ar fi chiar fecior.
Sper că nu numai tu ți-ai dat seama. Dar oricum "fecior" sună mai bine decât "duduie" sau "domniță" cum probabil mi s-ar fi adresat zme-ul. A da, are numele zme-ul tot pentru că așa se scria pe vremea lui? Întreb pentru un prieten.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 15 Aug 2018, 12:41 Deci.. n-ai înțeles, dar e ok. Noi discutăm aici despre discriminarea sexuală pe care o aduce în discuție articolul și care e ilegală. Pe același sistem ar trebui să nu mai vorbim nici despre alte lucruri ca abuzuri domestice și sexuale pentru că sunt ilegale, așa că ce de ce să mai discutăm despre faptul că ele se întâmplă? Poți să faci tu 100 de plângeri atâta timp cât și persoana la care ai făcut tu plângerea e de acord cu tine.
Acum câteva sute de ani femeile trebuiau să stea acasă să aibă copii și să aibă grijă de casă, lucrul ăsta se întâmpla în toată lumea,, mai ales în anumite arii, iar femeile încearcă să aibă joburile pe care și le doresc și la care poate s-ar descurca foarte bine (lucru pe care n-avem de unde-l știi) și sunt oprite de bărbați sexiști. Doar pentru că nu vrei să accepti chestia asta e problema ta, dar nu înseamnă că ai dreptate.
ia uite domn'le unde se ascundea feministul reprimat

iar denaturezi discutia? eu vorbeam de discriminarea sexuala la locul de munca, tu esti singurul care aduce in discutie puncte aiurea

---
de aceea câmpul de muncă este încă predominant masculin
poti sa-mi explici si mie ce impiedica acele femei sa-si faca prorpia companie si sa faca angajari dupa cum le taie lor mintea?

ia fii tu atent aici:

phpBB [video]
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 15 Aug 2018, 13:02 Sper că nu numai tu ți-ai dat seama.
eu nu am de unde sa-mi dau seama cu cine vorbesc, nu sunt telepat

---

deci esti femeie, si pe deasupra feminista
te rog, explica-mi si mie de vrea feminismul de la societate
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

Of, Doamne. Să mă cert cu tine e ca și cum m-aș uita la vopsea cum se usucă: e inutil, consumă timp și nici nu mă ajută cu nimic. Știi, există o vorbă: "Opinions are like kittens, if you disect it, it won't work properly anymore". Și aș vrea să mai adaug și eu "or if you stick your dick in it", pentru că asta pare că faci tu acum, dar e ok. Probabil ești genul de persoană care crede că femeile trebuie să se limiteze strict la anumite lucruri, doar pentru că așa vrei tu. Lol.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

Ah, și n-am zis niciodată că sunt feministă, pentru că nu mă consider așa ceva. Am o intrebare totusi, care nu are chiar legătură directă cu thread-ul: crezi că în cazul femeilor care se află într-o relație abuzivă e vina lor că nu își părăsesc partenerul?
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Știri din industrie

Post by ne0lith »

E ok, aici nu devii membru oficial al forumului pana nu te contrazici cu zme-ul si vezi ca n-are rost.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

ne0lith wrote: 15 Aug 2018, 13:10 E ok, aici nu devii membru oficial al forumului pana nu te contrazici cu zme-ul si vezi ca n-are rost.
Deci asta e inițierea mea? Mă simt mândră.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Știri din industrie

Post by DarthZombie »

Triggerix wrote: 15 Aug 2018, 12:41Acum câteva sute de ani femeile trebuiau să stea acasă să aibă copii și să aibă grijă de casă, lucrul ăsta se întâmpla în toată lumea, de aceea câmpul de muncă este încă predominant masculin, mai ales în anumite arii, iar femeile încearcă să aibă joburile pe care și le doresc și la care poate s-ar descurca foarte bine (lucru pe care n-avem de unde-l știi) și sunt oprite de bărbați sexiști.
Exista si un factor biologic in proportia reprezentarii sexelor in campul de munca, ca altfel nu te trezeai ca in tarile scandinave ai printre cele mai mari disproportii in ciuda faptului ca-s campionii eforturilor de "egalizare a pietii muncii". Cand ai tari precum Pakistan sau India care au dispunere mult mai apropiata de fifty-fifty decat alde Norvegia si Suedia in mod clar nu putem discuta ca cele din urma discrimineaza femeile si le trateaza prost desi asta ar fi concluzia daca am rezuma totul la "barbatii sexisti vs femeile libere".

Si imaginea ca acum cateva sute de ani femeile erau asuprite si tinute-n casa de catre niste bestii este una simplista si reductionista, nu era rar ca femeile sa fie principalele administratoare financiare ale gospodariei de exemplu inclusiv in culturile asiatice unde femeile aveau mai putina libertare decat in cele europene pre-industriale, lucru care este indiscutabil ca le punea intr-o pozitie destul de importanta in ecuatia familiei. Plus ca sistemul acela [care acuma este clar invechit] era logic pentru o perioada in care sporul demografic era minim si capacitatea femeii de a face copii era efectiv cel mai important atribut pentru supravietuirea unei familii. Desigur acuma e de rasu-plansu daca cineva are pretentia ca femeia sa stea la cratita.

Astea fiind spuse, Kotaku e un jeg de site si mi se rupe de Riot. Radical centrism, woohoo! :lol:
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

Păi în primul rând nu am zis că erau ținute cu forța, dar la asta se aștepta 'societatea' de la ele.
Iar factorul biologic are un rol vital doar când e vorba de muncă fizică. Cu asta sunt de acord
Last edited by Triggerix on 15 Aug 2018, 13:20, edited 1 time in total.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 15 Aug 2018, 13:09 Ah, și n-am zis niciodată că sunt feministă, pentru că nu mă consider așa ceva. Am o intrebare totusi, care nu are chiar legătură directă cu thread-ul: crezi că în cazul femeilor care se află într-o relație abuzivă e vina lor că nu își părăsesc partenerul?
asumi niste lucruri si-mi atribui niste lucruri pe care eu nu le-am scris
este exact modelul SJW si cel al feministilor care nu doresc sa discute despre subiect si fac tot posibilitul sa deraieze si denatureze discutia spre orice altceva in afara de subiectul de inceput

ti se pare tie cam o problema cu femeile? pana acum cateva posturi nici prin cap nu-mi trecea cu cine discut, si am discutat in exact acelasi mod inainte si dupa
discutam despre fapte si implicatiile lor, nu despre emotii - nu te certi cu mine, discutam .. daca vrei, daca nu, nu
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

Lol a fost o întrebare. La o întrebare răspunzi, nu am presupus nimic. You need to learn reading comprehension.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

Vorbești despre faptul că presupun chestii când tu faci același lucru. Ironia..
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by TG »

You're welcome forum. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests