Știri din industrie

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Știri din industrie

Post by ola small dickie »

"Unable to enroll in a regular institution of higher education because she was a woman, Marie Curie and her sister Bronisława became involved with the clandestine Flying University (sometimes translated as Floating University), a Polish patriotic institution of higher learning that admitted women students."

"In June 1903, supervised by Gabriel Lippmann, Curie was awarded her doctorate from the University of Paris. That month the couple were invited to the Royal Institution in London to give a speech on radioactivity; being a woman, she was prevented from speaking, and Pierre Curie alone was allowed to."

https://en.wikipedia.org/wiki/Marie_Curie

Ah, eu sunt un baiat si habar n-am cum arata si ce e ala un shubler. Am auzit vag de el dar nu stiu ce e.

Si eu sunt de parere ca societatea, cel putin asta romaneasca, e in continuare ultra mega misogina.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Știri din industrie

Post by marvas »

de ce o femeie nu poate fi motostivuitor?
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

Image

Acum știi cum arată un șubler haha
marvas wrote: 15 Aug 2018, 15:00 de ce o femeie nu poate fi motostivuitor?
Tu și duamna Olguța puneți întrebările care contează.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

marvas wrote: 15 Aug 2018, 15:00 de ce o femeie nu poate fi motostivuitor?
a zis cineva ca femeile nu pot fi pe motostivuitor sau taietor de lemne?
dar se ofera careva?
pe vremea comunistilor erau femei sodori si alte cele, ai mai vazut? fiecare e liber sa se scoleasca in ce meserie ii place, si daca are si talent o sa aiba si job bine platit

nu, dar se rezuma sa fie indignate de misoginismul asta imaginar

---

ai vazut la protestele de saptamana trecuta, femeie jandarm ce si-a luat-o exact ca si ceilalti pulifrici - egalitate intre sexe
dar, le place sa urle egalitate numai cand e convenabil
Last edited by zme-ul on 15 Aug 2018, 16:20, edited 1 time in total.
人は地獄を作った
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Știri din industrie

Post by DarthZombie »

Reciteste ce a scris marvas, he was joking.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

DarthZombie wrote: 15 Aug 2018, 16:19 Reciteste ce a scris marvas, he was joking.
si eu
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Știri din industrie

Post by ola small dickie »

pe mine ma excita femeile tractoriste si cele care conduc camioane. i find that hot
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

ola small dickie wrote: 15 Aug 2018, 16:22 pe mine ma excita femeile tractoriste si cele care conduc camioane. i find that hot
Spoiler:
Image
misoginism nu alta :P
人は地獄を作った
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by Cristan »

One day, Lacy conducted an experiment: After an idea she really believed in fell flat during a meeting, she asked a male colleague to present the same idea to the same group of people days later. He was skeptical, but she insisted that he give it a shot. “Lo and behold, the week after that, [he] went in, presented exactly as I did and the whole room was like, ‘Oh my gosh, this is amazing.’
Ăsta-i in exemplu din articol asupra căruia se putea discuta. Ilegal? Nu știu dacă ai legi care sa acopere o astfel de situație. Dar sigur nu e un mediu de lucru plăcut. Nu mai zic de celelalte exemple, cum ar fi lustruire care circula cu femei futabile.

Exceptând cazul in care femeile intervievate au mințit pur și simplu, de ce ar conta că articolul e publicat de Kotaku sau altcineva? Până la urmă, poate tocmai faptul că sunt un site foarte popular, cu vizibilitate mare, le-a permis să realizeze reportajul asta. Și Riot sunt un angajator foarte mare, au peste 2000 de angajați, deci e un subiect de interes mai larg. Până și ei au recunoscut apoi că există probleme.

Sigur că orice subiect poate fi interpretat într-un mod care să se potrivească agendei oricărui grup, dar asta nu înseamnă că subiectul nu merită discutat pe fond.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Știri din industrie

Post by DarthZombie »

Problema e ca daca incerci sa "rezolvi" problema din citat deschizi o veritabila cutie a Pandorei. Ce te faci daca ideea aleia a fost respinsa pentru ca e o prezentatoare foarte slaba iar ala este si nemaipomenit de carismatic totodata? Da, poate sa fie si sexism motivul pentru care lucrurile s-au intamplat asa, dar cata vreme nu avem globuri de cristal cu care sa citim gandurile si intentiile oamenilor mi se pare teribil de gresit a incerca sa redactezi o legislatie "corectoare" bazandu-te pe faptul ca sursa acestor comportamente este in primul rand sexismul.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by Cristan »

Nu cred că ai nevoie de o lege specială pentru asta (nici nu poți legifera pentru absolut orice chestie).

Și dacă ar fi fost doar întâmplarea aia, poate merita o discuție separată. Dar nu s-a plâns nimeni doar că "bu-hu, nu mi-au luat în seamă ideea, ce răi". Având în vedere că sunt și alte exemple, deci întâmplarea aia e doar o piesă din puzzle, nu cred că ai nevoie de globuri de cristal.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Știri din industrie

Post by Stokkolm »

E credibila intamplarea respectiva, pentru ca am intalnit chiar si eu situatii cand femei nu au fost luate in serios pentru chestii care daca ar fi fost spuse de un barbat ar fi fost percepute altfel.

Dar chestia e ca oamenii si-au dat seama inca din Grecia antica de faptul ca nu doar argumentul conteaza, ci si persoana de la care vine: Aristotle's modes of persuasion. Iar aici contextul e ca vorbim de o companie (Riot) care face un joc (League of Legends) adresat baietilor cu varste cuprinse intre 10 si 19 de ani. Normal ca cineva care e cat mai apropiat de tiparul respectiv are credibilitate mai mare din start.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Știri din industrie

Post by Magicake »

phpBB [video]
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Știri din industrie

Post by DarthZombie »

Mi se pare ciudat rau de tot trend-ul asta de pe Youtube cu thumbnail-uri pe care sunt scrise mare de tot texte in care se explica poanta sau explicatia titlului. Contra-clickbait-ul asta e de-a dreptul bizar.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Știri din industrie

Post by cg1700 »

Jim Sterling isi scoate banii din Patreon asa ca nu prea cred ca ii pasa.
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by joonior_bmf »

THQ Nordic acquires Kingdoms of Amalur IP. Very nice. Poate fac un sequel ca lumea.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by TG »

Ah yes, the only casual third person hack and slash that didn't actually suck. Joc început doar ca să fac mișto de plebi, dar continuat pentru că era mișto.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Știri din industrie

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Riot Games fire at least one employee after diversity panel backlash


Alt caz de "m-am atacat singur pe Twitter si mi-am pierdut slujba din cauza asta".
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by McWilliams »

WTF is a non-binary participant?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

McWilliams wrote: 10 Sep 2018, 01:13 WTF is a non-binary participant?
uni care se cred mai speciali, care nu se conformeaza "normelor sociale" - nici barbat nici femeie .. ca deh, e la moda sa fii tampit
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 36 guests