Știri din industrie

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Știri din industrie

Post by Mărar »

Ce n-am vazut / auzit de in Bucuresti din lista de chestii expuse:

- Birouri naspa / murdare, cu o exceptie de o luna in care a trebuit sa lucrez intr-un demisol fara ferestre pentru ca au ramas fara spatiu in celelalte corpuri, si trebuia sa cer permisiunea de la lead ca sa-mi dea cardul ca sa ies din demisol ca sa merg la baie/bucatarie. Stiu pe un coleg care a evitat proiectul care se desfasura in demisolul ala pretinzand ca are claustrofobie (he really didn't like MMOs)
- Blacklists / do not hire lists
- Nu exista sa lucrezi 12 ore pe zi, ca vin cei de pe cealalata tura si n-au unde sa lucreze daca mai stai si tu peste program. Exceptie fac cei suprazelosi de pe tura de seara, atunci cand nu e graveyard shift, si vor sa impresionezii sefii. Si mai stau pana pe la 3-4 dimineata. Exista astreptarea insa sa vii in weekend (platit dublu desigur), si daca nu, ti-o iei la evaluare. Cunosc pe cineva care a lucrat aproape un an de zile incontiuu, venind la toate weekendurile, fara sa-si ia vreun concediu platit (ti-l rambursau la sfarsit de an). Ne zicea asta cu mandrie.
- Usi separate pentru QA :lol: . Dar daca erai contractor nu participai la petrecerile de craciun, si ca QA nu ti se dadea voie sa interactionezi cu developerii, asta daca ii aveai on site. Most of the time insa, echipa de devi e undeva in alt continent. [ah, am dat drumul iar la video si a ajuns fix la punctul asta]

Apropo, majoritatea din Bucuresti sunt 3rd party, nu lucrezi direct pentru publisherii, ci ca contractor pentru o terta (Manpower, Smartree). Si dupa 2 (?) ani pe Manpower, te muta pe Smartree, ca altfel sunt nevoiti sa te angajeze permanent, si nu le convine asta, iar legea nu le permite altfel. Dupa 2 ani pe Smartree, te muta inapoi pe Manpower, si tot asa, din prelungire de contract in prelungire de contract.

In rest, foarte mult din video este spot on, inclusiv partile semi absurde, cum ar fi bug theft.

Sunt aici pentru intrebari :lol:
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by Mahdi »

Tot acolo lucrezi?
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Știri din industrie

Post by Mărar »

Din fericire, nu. I am software QA person now.

Si ca sa contrabalansez, majoritatea partilor negative din video nu se aplica la toate firmele, pe partea de mobile gaming cel putin mediul de lucru este aproape sanatos, in functie de unde nimeresti. Dar desigur, pe dupa aia trebuie sa testezi random match 3's si gacha games.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Știri din industrie

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Măcar se plătește ok? Mă gândesc că și eu s-ar putea să ajung pe acolo când o să mă mut la București. :lol:
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Știri din industrie

Post by DarthZombie »

Salariile nu sunt grozave, dar cerintele de intrare sunt destul de scazute si ca atare reprezinta un loc ok pana-ti gasesti ceva mai bun. Singura remarca pe care o fac e ca la EA atmosfera este extrem de proasta in parte si din cauza faptului ca isi trateaza angajatii ca pe niste potentiali infractori. Adica pe bune, mi se parea exagerata in 2011 pretentia de a nu avea niciun dispozitiv electronic gen mobil sau... MP3 player [!!] in spatiul de lucru, daramite acuma cand mai toate lumea are smartphone-uri. Daca poti, evita-i cat poti de tare, nici macar sansa de a promova nu exista sub nicio forma [pe cand la Ubisoft de exemplu nu sunt rare situatiile in care oamenii sunt promovati din intern pentru diverse pozitii - ii ajuta si faptul ca au mai mult decat un simplu departament de testare in Romania].
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Știri din industrie

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Din ce-am înțeles, restricțiile acelea sunt ca să evite leak-urile la jocurile care încă n-au fost date publicității.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Știri din industrie

Post by DarthZombie »

Ai inteles bine, dar ideea de a-ti trata astfel angajatii [chiar si niste testeri amarati] este idioata indiferent. De ce toate celelalte companii care angajeaza pe partea de testare nu au astfel de politici si o duc bine-merci?
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by Cristan »

The Makers Of Divinity: Original Sin 2 Are Teasing Baldur's Gate 3

Deci ori Divinity: Original Sin 3, ori Baldur's Gate 3. I'll take it.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Știri din industrie

Post by sebas »

Sper sa nu fie BG3...Trilogia chiar are un final clar, satisfacator.

Ma gandesc insa ca poate vor folosi ceva adventure book, poate chiar cel proaspat anuntat?
dump CHA
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by Mahdi »

Da, nu prea au cum să continue povestea din serie. Dar ar fi frumos un spin off fără legătură directă plasat în Forgotten Realms. Dacă ar fi și turn based, ar fi amazing.
REMEMBER CITADEL
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Știri din industrie

Post by tnt »

Nu, pentru dragostea lu olga, fara turn based.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by Mahdi »

Ba să fie turn based. :D
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by TG »

O să fie, Larian au cel mai bun sistem de luptă pentru un RPG în momentul de față, mi-e greu să cred că l-ar strica fix pentru un eventual BG3. Original Sin 3 parcă nu mă mai agită așa de tare, dar ar fi mișto să scoată un DnD sau un alt Divinity, iar de ar fi să fie BG3, cred că în afară de nume nu ar avea nimic în comun cu jocurile originale.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by McWilliams »

Sunt sceptic ca tag-ul de Baldur's Gate ar atrage gamer-i noi (adica neinteresati de jocuri de acest tip, dar care sa fie atrasi de nume). Iar aia (gamer-ii) vechi se intereseaza de joc (si) din alte motive. Deci, unde in mod traditional s-ar putea folosi brand-ul seriei pentru un plus de marketing la un joc, aici chiar nu vad un motiv evident.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Știri din industrie

Post by tnt »

Nvidia Quake 2 remake (aka ray-tracing tech demo)

https://store.steampowered.com/app/1089 ... ke_II_RTX/
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Știri din industrie

Post by DarthZombie »

Starcraft FPS canceled to focus on Diablo 4 and Overwatch 2 - report

Va rog sa va stapaniti hohotele de plans, sunteti intr-o biblioteca!
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by TG »

Nu înțeleg cum ar fi fost Starcraft FPS diferit de Starcraft. :lol: Măcar comunitatea Rule 34 va fi fericită cu Overwatch 2.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Știri din industrie

Post by ola small dickie »

stiati ca a fost in productie prin anii 90 si un adventure warcraft de la blizzard? nu stiati

https://en.wikipedia.org/wiki/Warcraft_ ... _the_Clans
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by Mahdi »

Știam.
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests