Știri din industrie

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

reV » 26 Mar 2014, 00:12 wrote:AFAIK parca si Valve avea un concept pentru VR stuff.
da, dar cei mai aproape de o lansare erau cei de la Oculus, Valve inca mai are de lucru
人は地獄を作った
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by reV »

Din ce-mi aduc aminte de la seminariile lungi unde nu aveam nimic mai bun de facut, cei de la Oculus aveau probleme financiare si/sau legate de producatori de componente (sau pretu final era prea mare si cautau alternative mai ieftine), deci nu ma foarte mira ca au scos totu' la vanzare. Dar da, Facebook of all companies?
Spoiler:
Image
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

ah, Carmak lucreza pentru FaceBook acum :mrgreen:
I bet he didn't saw that coming
人は地獄を作った
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by reV »

Dă pă tuităr:
Markus Persson @notch
We were in talks about maybe bringing a version of Minecraft to Oculus. I just cancelled that deal. Facebook creeps me out.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

downhill we go .. yay!

mie-mi suna incredibil de mult cu ceea ce a facu Dean Hall cu zombies pe ARMA
scoate banu frumos si cand si atinge tinta, vinde

imagineaza-ti toti cei care au sprijinit Oculus in KickStarter, bag mana in foc ca se zgarie pe ochi la ora asta
Last edited by zme-ul on 26 Mar 2014, 00:49, edited 1 time in total.
人は地獄を作った
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Știri din industrie

Post by DarthZombie »

Acum asta are sanse sa devina o realitate

Image

Asta naste insa o discutie foarte interesanta: daca iti finantezi proiectul prin Kickstarter, cat de ok e sa-ti vinzi produsul inainte sa-l duci la finalizare? Cat de interesat o sa fie Facebook sa respecte promisiunile facute catre backeri, atat in privinta Oculus-ului propriu-zis, cat si in privinta recompenselor pentru sumele donate?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

m-am cacat pe mine de ras citind redditu:
Image
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Știri din industrie

Post by ola small dickie »

ce-i asa socant la faptul ca facebook a cumparat oculus? 2 companii din internets. o companie babana, cealalta face o tehnologie misto. prima babana o cumpara cu un sac de bani pe a doua. s-a intamplat de un miliard de ori pana acum. ce surpriza.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by TG »

Nu sunt două companii ”din internets”. Una e un gigant ”software” (dacă se poate numi așa), alta e o companie hardware inovatoare, ce a primit inițial finanțare prin kickstarter. Lumea e deranjată, nu neapărat șocată, imaginează-ți că ar fi fost cumpărați de EA, pentru că Facebook tot cam pe-acolo e. **** credibilitate device-ului și a direcției în care se va îndrepta acum compania. De la o platformă VR adresată jocurilor la cine știe ce prostii ”suntem toți conectați” are FB în cap. De fapt, îi dau trei sau șase luni până când nume importante își vor da demisia și se vor angaja prin alte părți.

E și mai dubios fiindcă au fost destui care au plecat de la alte companii mari pentru a lucra la Oculus Rift, și mă îndoiesc serios că au făcut-o cunoscând faptul că vor lucra sub tutela Facebook. Dar na, cu miliardele de dolari nu prea ai ce discuta.

LE:
Nu, pentru că Sony, Microsoft și mai recent Valve sunt toate companii cu divizii hardware.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by reV »

TG » Wed Mar 26, 2014 11:00 am wrote:Lumea e deranjată, nu neapărat șocată, imaginează-ți că ar fi fost cumpărați de EA, pentru că Facebook tot cam pe-acolo e. **** credibilitate device-ului și a direcției în care se va îndrepta acum compania. De fapt, îi dau șase luni până când nume importante își vor da demisia și se vor angaja prin alte părți.
Daca era luat de EA nu arfi fost mare mirare.
Sony are proiect de VR, Steam lafel, poate chiar si Microsoft (si sa nu fi anuntat nimic). EA ar fi avut sens.


LE:
Tech Crunch wrote: Facebook is in this for the long haul. Mark Zuckerberg told reporters and investors today during a call that it’s his company’s vision to build the next computing platform.
Deci Sugerberg vrea sa intre si el in razboiu' consolelor? oO Nu stiu ce fumeaza si de unde a luat, da' tare frumos viseaza.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Știri din industrie

Post by ola small dickie »

Este absolut firesc ca orice companie gigant din industrie sa incerce sa-si largeasca orizonturile si sa investeasca in diferite ramuri. Facebook nu e prima si nici ultima. Un exemplu in acest sens e google. Ca facebook sau zuckerberg reprezinta entitati care nu-s pe placul unora sau altora asta e alta discutie. Au alte companii divizie hardware, isi face si facebook. Big deal. Acum il mai au si pe Carmack in subordine. Inca n-am auzit ca isi da demisia pentru ca a fost cumparat de facebook.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by reV »

ola small dickie » Wed Mar 26, 2014 11:23 am wrote:Inca n-am auzit ca isi da demisia pentru ca a fost cumparat de facebook.
inca.
Acu' apare intrebarea: cat de mult tine Carmack la Oculus? Destul cat sa lucreze pentru Sugerberg sau prefera sa lucreze in dezvoltarea de tehnologii VR cu companii mai de doamne-ajuta care au totusi o idee ce fac.

Mare companie si Facebook asta. Ce mare lucru au facut? O retea de socializare care mai are maxim 2 ani de trait pana e complet acaparata de jocuri si reclame (FYI, daca ai o pagina de Facebook si postezi un status update, acel status update nu ajunge la toti cei care au dat like, pentru ca deh; n-ai aruncat cu bani in ecran si cu conturi bancare in Facebook). Ce credibilitate (mai) are Facebook in ziua de azi? Zero. Nada.

off: ori iti face placere sa fii Ghiță Contra, ori esti un fel de hipster care merge cu valu'
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Știri din industrie

Post by ola small dickie »

sunt cu colegul meu hipster carmack pe val acuma. te saluta. cica nu-si da demisia. mi-a zis ca facebook are atata credibilitate cat sa lucreze el la ei. te oftici?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

ola small dickie » 26 Mar 2014, 08:07 wrote:ce-i asa socant la faptul
socant? nimic
etic, moral .. totul

individu asta, Palmer Luckey se jura ca nu are de gand sa vanda compania .. si ce face, exact pe dos
si pe 2miliarde ??! LOL! FaceBook a cumparat nush ce jeg de companie ce rivaliza cu ei pt vre-o 20 miliarde
Palmer s-a vandut ieftin


referitor la Carmak, cum sa-si dea omu demisia cand tocmai si-a dat demisia de la ID
si daca pleaca acum, cine crezi tu ca-l primeste? Sony!?! astia dau afara pe banda rulanta
Valve?! din cate se stie, ei fac doar cercetare si se pare ca nu au interes in a crea un produs comercial
Carmak o sa taca malc, o sa "codeze" in continuare cat mai poate, si cu prima ocazie isi va lua roiul
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

PROJECT CARS… MEET PROJECT MORPHEUS
we’re proud to announce today that Project CARS will be supporting Project Morpheus giving players a totally fresh and exhilarating new perspective on what it feels like to sit in the cockpit of a high-performance machine screaming around a beautiful location.
人は地獄を作った
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Știri din industrie

Post by DarthZombie »

Nu stiam ca Mircea Badea a inceput sa emita opinii despre Oculus Rift, interesant.

Oricum suma care tot e vehiculata e mai mult sau mai putin praf in ochi. 3 sferturi din alea 2 miliarde sunt de fapt in actiuni la Facebook, deci nu e ca si cum a aruncar mark jewberg cu sacii de bani in Oculus pana le-a facut gaura-n podea.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Știri din industrie

Post by Mărar »

@ola: sunt curios daca aveai aceeasi opinie daca Facebook sau Google cumpara Double Fine la cateva luni dupa finantasera Broken Age prin Kickstarter.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Știri din industrie

Post by Stokkolm »

Daca i-ar fi cumparat Facebook pe Double Fine probabil ar fi terminat jocul la timp si nu ar mai fi fost nevoie sa il lanseze pe bucati. :P
Iar despre Oculus VR, nu cred ca e Zuckenberg e asa de prost sa sara sa strice tot ce s-a facut pana acum. Probabil proiectul va continua ca si pana acum.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

Stokkolm » 26 Mar 2014, 15:44 wrote:Iar despre Oculus VR, nu cred ca e Zuckenberg e asa de prost sa sara sa strice tot ce s-a facut pana acum. Probabil proiectul va continua ca si pana acum.
riight ...
d'aia a bagat el 2miliarde in proiect, ca sa-i lase p'aia de la Oculus sa se scarpine in mas
Oculus valoreaza mult mai mult in patente si tehnologie decat valoreaza in hardware
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests