Știri din industrie

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4673
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Știri din industrie

Post by Magicake »

Era un ban automat dat din cauza user reports din cate am inteles. Anyway, poate NPC-urile feministe sau LGBT sau ce altceva mai e inclus in SJW din urmatoarele jocuri o sa devina invulnerabile la fel ca si copiii din jocurile curente, sa nu poate sa mai faca nimeni videos de genul.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Știri din industrie

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Ce tare că acum se vorbește de vrăjeala asta în loc să se mai vorbească despre cum își tratează Rockstar angajații :lol: Acum deja intră în domeniul free speech vs hate speech deci deja dacă se activează toți idioții n-o să se mai discute până la următorul rockstar game că încă își mai exploateză angajații :lol: Dacă mi-ar plăcea conspirațiile aș spune că toată chestia asta e un fel de astroturfing dar probabil că nu.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by McWilliams »

Teoretic, daca exista multe report-uri, ar trebui sa existe o functie automata de suspendare, nu de ban. Din motive evidente numite abuz fara responsabilitate.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Știri din industrie

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Riot Games sued over allegations of sexual harassment, pay disparity
Two women—one who used to work at Riot Games, and one who currently does—have now sued the game studio, alleging violations of California equal pay laws, sexual harassment, and discrimination.
According to the lawsuit, which was filed in Los Angeles County Superior Court on Tuesday, there is a "custom and practice" inside the gaming studio that consistently pays women less, assigns women to lesser positions, and also enforces "creating, encouraging, and maintaining a work environment that exposes its female employees to discrimination, and retaliation."
The proposed class-action lawsuit was brought by Melanie McCracken, who has been with the company for over five years, and by Jessica Negron, who worked there from April 2015 until April 2017. That’s when Negron says that she was effectively pushed out and had to move back home to Connecticut.
https://www.documentcloud.org/documents ... p5/a464904
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by Cristan »

Microsoft a cumpărat și inXile, pe lângă Obsidian.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Știri din industrie

Post by sebas »

Playing Pokemon with failing RPG devs. Avand in vedere in ce hal au vandut Numenera, POE2, BT4 etc. banuiesc ca buyouturile astea sunt singura alternativa in fata falimentului.

Oh well, that's that for a new New Vegas, never gonna happen. Sa vedem ce proiecte urmeaza.
dump CHA
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Știri din industrie

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Poate măcar așa învață să nu facă măgăriile pe care i le-au făcut lui Avellone când a plecat. Culmea lol că e mai nasol să lucrezi la Obsidian care scoate jocuri bune față de EA care e Satana.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by TG »

Lel, tocmai ca l-au scos pe Avellone inainte de the big fucking payday. If anything, cuiva i-a iesit perfect schema.

Dar a fost confirmat? Ca parca nu era 100% treaba cu Obsidian?

Nu cred ca are legatura cu falimentul, mai degraba cei din conducere spre asta se indreptau. PoE2 i-ar fi tinut pe linia de plutire. Chit ca a esuat.

@Inca un New Vegas, Bethesda au zis deja never again, nu cred ca vor sa se mai faca de cacat asa.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Știri din industrie

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by TG »

Deci practic Microsoft a cumpărat Interplay. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by Mahdi »

Am râs pe codex azi, ziceau băieții că poate îl pun pe Sawyer să lucreze la următorul Excel, să-l facă mai balanced.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by TG »

Lol. Lasă că e bine, din toți anii ăștia au ieșit câteva jocuri ok de la Obsidian și inExile. Precum și fix unul notabil... Tyranny, evident. To be honest mi-a plăcut mai mult decât restul și e cam cel mai mare regret din toată treaba.

Dar dacă anunță Alpha Protocol 2 s-ar putea să îmi treacă.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Știri din industrie

Post by DarthZombie »

Abia astept sa joc un Alpha Protocol cu Games for Windows integrat si achizitionabil exclusiv de pe Microsoft Store!
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by TG »

Meh, astea sunt dume de 2010. Store-ul e fix ultima problemă, n-am văzut să se mai plângă lumea. Ce mi-e Steam, ce mi-e Microsoft Store.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Știri din industrie

Post by DarthZombie »

Lumea nu se plange de Store pentru ca multi habar n-au de existenta sa :lol: Au pus niste exlusivitati acolo si ca atare le-au condamnat la anonimitate.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by TG »

Cum ar fi? Asta să fie problema, că un eventual RPG AAA scos de Obsidian cu backing Microsoft și sute de milioane de dolari în marketing ar muri în anonimitate pentru că e pe Microsoft Store.

Da, e destul de evidentă manevra, dar cred că pentru orice studio e mai degrabă un plus să fie acolo, mai ales cu salariile asigurate.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Știri din industrie

Post by DarthZombie »

Age of Empires Definitive Edition. Ma rog, nu-i foarte stralucit aparent, dar faca nu ar fi fost fani AoE pe forumul asta n-as fi stiut in veci ca jocul e acolo.

De curiozitate m-am uitat in Store acuma si vai de mine parca m-as fi uitat pe Google Play sau pe un alt store de mobile apps. Steam isi ia o droaie de rahat pentru layout dar e parfum pe langa asta.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Știri din industrie

Post by sebas »

MS vor exclusivități, asta e clar din achizițiile recente de companii. Și nu doar MS Store ci și Xbox, că mai au și consola praf la capitolul ăsta.

Faza e că nu prea înțeleg ce vor de la inXile :lol: Wasteland2, Numenuma și BT4 nu au fost cine știe ce. Mă rog, W2 avea mult potențial.
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by TG »

Mi se pare că vor să se bage pe RPG-uri, iar mișcările Microsoft din ultimii 2-3 ani au fost foarte axate pe "street cred". Sau mă rog, au încercat. Presupun că dacă e să te apuci așa deodată de RPG-uri, singurele studiouri indie de relativ renume ce puteau fi cumpărate erau Obsidian și inXile. Pentru că au totuși nume importante din domeniu.

Problemele cu store-ul sunt superficiale, au bugetul și know how-ul să-l modernizeze corespunzător. Întrebarea mai bună e dacă îi vor pune pe ăștia să lucreze la vreun MMO free to play. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Știri din industrie

Post by sebas »

Pai nu doar RPG, că au cumpărat și alții: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_m ... _Microsoft (check video games în vară).

Obsidian makes perfect sense. Larian ar fi fost ideal pentru ei ca renume și calitate a jocurilor produse. Dar... inXile?
dump CHA
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests