Știri din industrie

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 15 Aug 2018, 13:20 Lol a fost o întrebare. La o întrebare răspunzi, nu am presupus nimic.
ba faci exact asta de acum cateva posturi si cand iti atrag atentia iar incepi sa o iei razna
deci sa inteleg ca nu putem avea o conversatie pe subiect
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

Apropo, am spus mai înainte că nu sunt feministă, dar cred că femeile ar trebui să fie lăsate să facă ce vor. Atunci, care e problema cu chestia asta? Faptul că feminismul distruge bariere care ne-au fost impuse de atâta timp, nu e nimic rău. E ușor să critici lucruri când ești de partea cealaltă a barierei. Mi se pare că bărbații se simt puțin amenințați de chestia cu feminismul și au început chestii ca men's rights movement, dar au uitat să caute înainte definiția feminismului.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Știri din industrie

Post by DarthZombie »

Triggerix wrote: 15 Aug 2018, 13:19Iar factorul biologic are un rol vital doar când e vorba de muncă fizică. Cu asta sunt de acord
Ma refeream mai mult la partea de preferinta personala care pare sa fie corelata intr-o masura cel putin decenta de sex. Femeile de exemplu au tendinta sa prefere mai mult stiintele sociale, medicina, farmacia [ultimele doua fiind domenii chiar foarte banoase, apropo de una din retoricile comune cum ca barbatii monopolizeaza intentionat pozitiile de "prestigiu" si lasa resturile femeilor], pe cand barbatii au tendinta sa prefere stiintele exacte. Si din fericire in tarile europene si nord-americane avem libertate [mai putin economica in unele cazuri] de a alege ce cariere ne dorim noi. Ironia face ca la noi comunismul a reusit una din putinele chestii bune integrand femeile in campul muncii inainte ca acest lucru sa fi fost facut in tarile din afara Cortinei de Fier.

zme-ule, take a chill pill 'cause you're barking at the wrong tree. Zici ca te iei la tranta cu Anita Sarkeesian :lol:
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

Te rog foarte frumos să nu-mi zici că "o iau razna" pentru că asta implică anumite lucruri si eu nu te-am jignit. Am înțeles, nu se poate avea o discuție normală cu tine. Nu o să te mai abordez de acum pentru că indiferent de subiect întotdeauna vrei să ai tu dreptate. Eu zic să te mai documentezi, să mai citești un pic. Și poate să nu mai fii așa încrâncenat. Nu e sfârșitul lumii dacă nu ai dreptate 100% într-o chestiune. Bye.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

DarthZombie wrote:
Ma refeream mai mult la partea de preferinta personala care pare sa fie corelata intr-o masura cel putin decenta de sex. Femeile de exemplu au tendinta sa prefere mai mult stiintele sociale, medicina, farmacia [ultimele doua fiind domenii chiar foarte banoase, apropo de una din retoricile comune cum ca barbatii monopolizeaza intentionat pozitiile de "prestigiu" si lasa resturile femeilor], pe cand barbatii au tendinta sa prefere stiintele exacte. Si din fericire in tarile europene si nord-americane avem libertate [mai putin economica in unele cazuri] de a alege ce cariere ne dorim noi. Ironia face ca la noi comunismul a reusit una din putinele chestii bune integrand femeile in campul muncii inainte ca acest lucru sa fi fost facut in tarile din afara Cortinei de Fier.

zme-ule, take a chill pill 'cause you're barking at the wrong tree. Zici ca te iei la tranta cu Anita Sarkeesian :lol:
Eu studiez ingineria acum. La absolut orice curs/laborator aud chestii de genul "băieții sigur știu cum arată un șubler, fetele probabil nu". Mama îmi zicea acum câteva zile că eu ar trebui să gătesc, că prietenul meu e băiat. I-am zis că și eu am învățat de pe net, ea zice "da, dar el e băiat". Ăsta era argumentul ei constant. Societatea românească e foarte misogină și cel mai bine se vede asta în cazul abuzurilor domestice. So... Nope.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by Mahdi »

Botezul forumului e să supraviețuiești viiturii de cuvinte dintr-un post de McWilliams. Dar încă nu este timpul pierdut.

Din păcate, cam orice discuție în contradictoriu pe internet pe tema (in)egalității dintre sexe a fost ruinată definitiv de reacțiile și scandalurile caricaturale ale ambelor „tabere”. În momentul în care vezi lesbiene fantasmagorice cu părul albastru (sau din contră, inceli grași cu nostalgii fasciste) în spatele oricărei tentative de a discuta subiectul, deja nu mai are loc niciun dialog.
REMEMBER CITADEL
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 15 Aug 2018, 13:32 Apropo, am spus mai înainte că nu sunt feministă, dar cred că femeile ar trebui să fie lăsate să facă ce vor. Atunci, care e problema cu chestia asta?
si am zis eu altceva?
diferenta e ca tu si celor ce gandesc exact ca tine vor sa impuna lucruri, sa distruga libertatea pietei muncii
nu poti impune un alt mod de a face angajari pe alte criterii ce contravin pietei mucii pentru ca companiile exista cu unicul scop de a avea profit si isi vor face angajarile sa fie in concordanta cu planul lor de afaceri - in momentul in care tu impui alte criterii fortezi compania sa-si altereze drastic planul de afaceri si exista riscul ca acea companie sa-si inchida portile, si evident sa creeze someri

am mai zis-o, nu impiedica pe nimei ca femeile sa-si creeze proria lor companie cu propriul plan de afaceri si criterii de angajare
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

Mahdi wrote: 15 Aug 2018, 13:40 Botezul forumului e să supraviețuiești viiturii de cuvinte dintr-un post de McWilliams. Dar încă nu este timpul pierdut.

Din păcate, cam orice discuție în contradictoriu pe internet pe tema (in)egalității dintre sexe a fost ruinată definitiv de reacțiile și scandalurile caricaturale ale ambelor „tabere”. În momentul în care vezi lesbiene fantasmagorice cu părul albastru (sau din contră, inceli grași cu nostalgii fasciste) în spatele oricărei tentative de a discuta subiectul, deja nu mai are loc niciun dialog.
Dar noi nu suntem niciuna, nici cealaltă. Sunt de acord cu anumite argumente de aici, dar nu pot trece peste faptul că alții (zme-ul) nu acceptă nici un argument de-al meu nici în ruptul capului, mă jignește zicând că o iau razna, iar apoi tot el zice că nu poate avea o discuție cu mine. Refuz să vorbesc cu astfel de persoane, dar apreciez răspunsurile temperate ca al tău, pentru că eu cred că și ale mele au fost la fel.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Știri din industrie

Post by DarthZombie »

Eu studiez ingineria acum. La absolut orice curs/laborator aud chestii de genul "băieții sigur știu cum arată un șubler, fetele probabil nu". Mama îmi zicea acum câteva zile că eu ar trebui să gătesc, că prietenul meu e băiat. I-am zis că și eu am învățat de pe net, ea zice "da, dar el e băiat". Ăsta era argumentul ei constant. Societatea românească e foarte misogină și cel mai bine se vede asta în cazul abuzurilor domestice. So... Nope.
Chestiile astea se pot ignora, si noua ni se pun in carca stereotipurile astea penibile care agaseaza. Faptul ca profii-dinozauri de la Poli sunt boi e o chestie vechie de cand lumea din pacate. Spun asta din experienta de om crescut de doi ingineri, maica-mea a taiat si a spanzurat cand i s-au spus chestii de genul asta si pe urma a stat linistita pentru ca aia incetau si-si vedeau de treaba lor [la locul de munca desigur, ca in facultate trebuie sa-ti doresti sa pleci din facultate daca vrei sa te iei de profesori :lol:]. Idem si pentru neamurile astea "bine-voitoare", daca pui piciorul in prag din timp o sa ai o viata mult mai relaxata.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 15 Aug 2018, 13:38 Eu studiez ingineria acum. La absolut orice curs/laborator aud chestii de genul "băieții sigur știu cum arată un șubler, fetele probabil nu".
...
Societatea românească e foarte misogină și cel mai bine se vede asta în cazul abuzurilor domestice.
daca societatea romaneasca ar fi misogina, asa cum insinuezi, tu nu ai fi studenta la inginerie si nu ar exista femeri inginer in campul muncii
sora mea a terminat cibernetica si lucreaza in domeniu de aprox 20 de ani
si tu vii si-mi spui ca societatea e misogina - cata indoctrinare iti trebuie sa crezi intr-o realitate fabricata?!

---

copii, in cel mai serios mod posibil, va recomand sa va treziti dracului si sa ganditi pe prorii neuroni, sa lasati dracului ideologiile - asta daca doriti sa mai existam ca specie pe planeta asta
daca nu, sa ne intorcem la comunism, colectivism, tribalism, inapoi in grote - dar asteptati, va rog, sa mor mai intai; nu accept sa fiu participant intr-o societate ce nu doreste emanciparea,ci perpetuarea dogmelor si stereotipurilor
Last edited by zme-ul on 15 Aug 2018, 13:56, edited 2 times in total.
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

https://www.google.ro/amp/s/amp.ft.com/ ... 46bae86e6d

De asta ce ziceți? Că tot afirmă unii că femeilor nu li se pune nici o piedică.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

zme-ul wrote: 15 Aug 2018, 13:50
Triggerix wrote: 15 Aug 2018, 13:38 Eu studiez ingineria acum. La absolut orice curs/laborator aud chestii de genul "băieții sigur știu cum arată un șubler, fetele probabil nu".
...
Societatea românească e foarte misogină și cel mai bine se vede asta în cazul abuzurilor domestice.
daca societatea romaneasca ar fi misogina, asa cum insinuezi, tu nu ai fi studenta la inginerie si nu ar exista femeri inginer in campul muncii
sora mea a terminat cibernetica si lucreaza in domeniu de aprox 20 de ani
si tu vii si-mi spui ca societatea e misogina - cata indoctrinare iti trebuie sa crezi intr-o realitate fabricata?!
Hahahahhahahaha. Ăsta e ultimul reply pe care ți-l dau. Tu trăiești într-o realitate fabricată. Învață să citești și să susții un argument și vorbim după.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Știri din industrie

Post by DarthZombie »

Triggerix wrote: 15 Aug 2018, 13:51 https://www.google.ro/amp/s/amp.ft.com/ ... 46bae86e6d

De asta ce ziceți? Că tot afirmă unii că femeilor nu li se pune nici o piedică.
Eu cel putin am evitat in mod intentionat Japonia si Coreea de Sud din discutii pentru ca societatile astea doua sunt mult prea diferite si infinit mai conservatoare fata de ce se aplica in cazul nostru. :P
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

DarthZombie wrote: 15 Aug 2018, 13:56
Triggerix wrote: 15 Aug 2018, 13:51 https://www.google.ro/amp/s/amp.ft.com/ ... 46bae86e6d

De asta ce ziceți? Că tot afirmă unii că femeilor nu li se pune nici o piedică.
Eu cel putin am evitat in mod intentionat Japonia si Coreea de Sud din discutii pentru ca societatile astea doua sunt mult prea diferite si infinit mai conservatoare fata de ce se aplica in cazul nostru. :P
Dar lucrurile astea se pot întâmpla la fel de bine și în alte țări, nu?
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 15 Aug 2018, 13:51 De asta ce ziceți? Că tot afirmă unii că femeilor nu li se pune nici o piedică.
daca japonezii au facut ilegalitati, sa plateasca!

numai ca nu discutam despre cazul ala, ci discutia originala era in jurul RIOT - cand zic ca duceti discutia catre orice altceva decat subiectul de baza .. sunt eu tampit, nu

---

ps: pune un link pe care-l pot citi, Finacial Times cere abonament
Last edited by zme-ul on 15 Aug 2018, 14:04, edited 2 times in total.
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

Apropo îmi cer scuze pentru double posting, știu că e împotriva regulilor, sper că se poate trece cu vederea o dată.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Știri din industrie

Post by Cristan »

zme-ul wrote: 15 Aug 2018, 12:02nu te obliga nimeni sa lucrezi pentru ei; nu-ti convine politica lor
Păi unele femei chiar au plecat. Asta nu înseamnă că nu pot să atragă atenţia că nu e un mediu plăcut pentru femei acolo.

În altă ordine de idei, n-ar fi mai simplu dacă discutaţi doar pe marginea articolului? Că poate sunt şi detalii revelatoare acolo şi se poate purta o discuţie mai normală.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

Cristan wrote: 15 Aug 2018, 14:07
zme-ul wrote: 15 Aug 2018, 12:02nu te obliga nimeni sa lucrezi pentru ei; nu-ti convine politica lor
Păi unele femei chiar au plecat. Asta nu înseamnă că nu pot să atragă atenţia că nu e un mediu plăcut pentru femei acolo.

În altă ordine de idei, n-ar fi mai simplu dacă discutaţi doar pe marginea articolului? Că poate sunt şi detalii revelatoare acolo şi se poate purta o discuţie mai normală.
pai asta si vreau, sa discutam pe marginea articolului, dar trigerix vrea cu totul altceva

---

Cristian, una e sa raportezi niste practici intr-o companie si alta e sa dai conotatii politice argumentului - ceea ce Polygon, The Verge, Kotaku si alte siteuri fac
Last edited by zme-ul on 15 Aug 2018, 14:11, edited 1 time in total.
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Știri din industrie

Post by Triggerix »

Cristan wrote: 15 Aug 2018, 14:07
zme-ul wrote: 15 Aug 2018, 12:02nu te obliga nimeni sa lucrezi pentru ei; nu-ti convine politica lor
Păi unele femei chiar au plecat. Asta nu înseamnă că nu pot să atragă atenţia că nu e un mediu plăcut pentru femei acolo.

În altă ordine de idei, n-ar fi mai simplu dacă discutaţi doar pe marginea articolului? Că poate sunt şi detalii revelatoare acolo şi se poate purta o discuţie mai normală.
E ok, eu nu mai am nimic de zis. Nu am zis tot ce voiam, dar nici nu are rost să continui.

Aș dori pe această cale totuși să-i mulțumesc domnului zme-ul care mi-a oferit o oră bună de entertaining și care a reușit să îmi dovedească toate argumentele pe care le-am adus.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Știri din industrie

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 15 Aug 2018, 14:10 E ok, eu nu mai am nimic de zis. Nu am zis tot ce voiam, dar nici nu are rost să continui.

Aș dori pe această cale totuși să-i mulțumesc domnului zme-ul care mi-a oferit o oră bună de entertaining și care a reușit să îmi dovedească toate argumentele pe care le-am adus.
facand exceptie ca nu ai adus absolut nici un argument clar si concis in discutie

si uite asa, mai avem inca o generatie de spalati pe creier care o sa continuie sa propovaduiasca mediocritatea in loc de meritocratie si colectivismul in loc de individualism
o sa distrugeti lumea, si continuati sa calcati pe mormintele a zeci, poate sute, de milioane de oameni victime ale marxismului - nu vreti sa invatati, nu
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 8 guests