Caut un joc...

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Caut un joc...

Post by McWilliams »

Puteam sa jur ca exista un topic de genul acesta, dar s-ar putea sa nu-l vad de chior de somn ce nu sunt. In fine, caut... doua jocuri.

1. Este un joc de masinute. Nu in genul Re-Volt, insa nici cu modele reale. Masinile sunt o idee mai... futuriste in design (sau, ma rog, ceva in genul modelelor Lamborghini, doar ca au mai multe unghiuri ascutite si cu propulsie de jet plane). Am zis nu in stilul Re-Volt pentru ca, desi da impresia de masini-jucarii, nu era vorba de remote-controled. Traseele curselor erau track-uri de Hot Wheels, aproape - adica nu de genul F1 tracks, NFS-city tracks, public, copaci, alte elemente; erau doar masinile si pista, pista care putea avea si cateva branch-offs, nu doar un singur culoar. Erau ceva power-up-uri pe traseu, plus un precursor al Nitro pentru masina. Exista un sistem de upgrade pentru masina foarte simplist (efectiv aveai cate 2-3 upgrade-uri in calitatea catorva elemente - motor, caroserie, suspensie, acceleratie etc. - pe care le cumparai cu banii castigati din curse). Si partea care mi-a ramas cel mai bine estompata pe cerebel este ca fiecare masina adversa avea un AI-tip (similar celor din Stronghold, de ex - o poza, niste replici voiced, o abordare mai agresiva/defensiva/vitezomana etc), insa singurul pe care-l retin este un caracter japonez care mereu spunea "sayonara" cand ma depasea.

Tin minte destul de multe detalii aici, dar.... jocul este vechi, probabil ca vine ca urmare a unui gand de genul "hei, Re-Volt este un joc tare si toata lumea-l butoneaza - hai sa facem si noi unul" si nu are ceva anume la el incat sa-l individualizeze, sa te faca sa spui ca altele ar fi clone dupa el. Cred ca am mai intrebat de jocul asta, pe vechiul forum. Este un fel de criza a barbatului de varsta a doua care isi aduce aminte ca, atunci cand era mai tanar si mai chipes si mai..., ii placea ceva si acum ar vrea inapoi momentele alea.

2. Este un adventure. Nu prea stiu cum am dat peste el, insa s-ar putea sa fi fost un game oferit full de Level (zic asta pentru ca nu ma stiu genul care sa caute adventure-uri via Australia ca sa le joace in varianta full) sau s-ar putea sa fi fost doar un demo tot de la Level. Locul in care se desfasoara este fie Antarctica, fie tinutul arctic (inclin spre prima varianta, dar era multa zapada, multa gheata, mult vant si not much else), intr-o baza de cercetare unde se petrece un eveniment neasteptat (what else, lol?). Sper sa nu gresesc, dar cred ca era vorba de descoperirea unui ET sau ceva similar intr-un cub de gheata. In fine, parca jucai un pusti abia devenit major, iar personajele erau, in principal, de origine nordica. Si ca elemente care mi-au ramas in minte a fost un mini-game foarte realist privind descoperirea unui set de coordonate prin triangulare. Iar alte mini-game-uri prezente erau, la fel, destul de bine facute (adica nu era suficient sa ai toate obiectele in inventar sau sa fi gasit bucata de hartie pe care era descris rezolvarea, trebuia sa te duca si capul ca sa aduni 2 cu 2). Alte chestii sigure nu cred ca mai pot sa zic - fie imi amintesc gresit, fie imi imaginez chestii.

La nivel grafic, cred ca ar semana cu Syberia, desi parca era colorat mai prietenos. Insa zic asta in ideea ca nu era animat ca primele Broken Sword, de exemplu, unde vedeai contururile personajelor.


Multumesc mult ca ati citit post-ul. Daca reusim sa si identificam jocurile, ar fi excelent. Dar deja ma simt mai bine aducandu-mi aminte de jocurile din "tinerete". Poate era mai indicat sa postez asta la "support group pentru batrani" sau cum s-o numi topic-ul respectiv, apoi sa zic "they don't make 'em like the used to".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Caut un joc...

Post by DreadWing »

Pentru 2:

Long shot, dar cumva este Doctor Who: The Adventure Games - Blood Of The Cyberme ?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Caut un joc...

Post by ola small dickie »

1. Carrera Grand Prix?

2. Alpha Polaris?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Caut un joc...

Post by Stokkolm »

Track Attack (1996)

Image

Image

Tin minte cand il jucam cu Daft Punk - One More Time in background, good times. Re-volt a fost lansat deabia in 1999, Carmageddon in 1997, si cred ca a fost unul dintre primele jocuri de racing in care iti puteai upgrada masina.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Caut un joc...

Post by McWilliams »

Ola, corect. Stokkolm, corect.

Multumesc mult.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Stiti numele jocului ?

Post by mahri726 »

Salut. Mai demult jucam in joc, in aceeiasi perioada cand jucam Hercules, dar nu ii mai țin minte numele.

E un platformer 2D. Jocul începea cu un tip in jungla, care arunca cu pietre in tigrii, si parca si in maimuțe. Intr-un alt nivel, se afla pe marginea unei cascade, si trebuia sa sara pe diferiți copaci care stăteau sa cada. De asemenea, se urca pe liane sau pe cozile maimuțelor. Țin minte ca unele maimuțe, atunci când personajul cădea pe ele , il aruncau in sus in aer.

Intr-un nivel mai avansat, personajul se afla dintr-o mina, mai precis intr-un vagon pe sine/sau tot un fel de mijloc de transport feroviar, care avea o maneta pentru frana- sau ceva asemănător cu maneta unei pompe de apa manuale (pentru tractiune) . In mina se lupta cu lilieci. Mai tarziu, personajul ajunge la un fel de manete dintr-un templu. Le acționează si se deschide o ușă. După ușă, se afla o piatra mare si rotunda care se rotogoleste dintr-o parte in alta continuu, iar deasupra ei este o sfoara, dar mult prea scurta ca personajul sa se poata catara pe ea. Sub sfoara, se afla o viață suplimentara, sub forma unui leu de aur. In alt nivel, se afla pe un acoperiș, unde erau 2 lei statui. Acestia deveneau reali, si trebuiau loiti cu pietre. Cred ca personajul avea un fel de praștie.

Știți cum se cheamă jocul ? Eu nu îmi amintesc cum se numea.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Stiti numele jocului ?

Post by ola small dickie »

Imi vin in minte 2 platformere. The Jungle Book si Super Adventure Island (sau primul din serie: Hudson's Adventure Island)
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
adriano13

Re: Stiti numele jocului ?

Post by adriano13 »

Din descrierea ta seamana cu Tarzan :P
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Stiti numele jocului ?

Post by Mahdi »

Prehistorik?
REMEMBER CITADEL
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Re: Caut un joc...

Post by mahri726 »

L-am identificat. Se numește Pitfall PITFALL: Mayan Adventures GAMEPLAY: https://youtu.be/PoCXp1SmS-k
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Re: Caut un joc...

Post by mahri726 »

La sfârșitul clipului acesta este partea cu piatra de care nu reușeam niciodată sa trec...nu se deschidea o ușă .Pitfall: The Mayan Adventure [part 1/2]: https://youtu.be/efkGaKQ4fLI
User avatar
DerangedGenius
Zergling
Posts: 203
Joined: 28 Apr 2014, 15:04

Re: Caut un joc...

Post by DerangedGenius »

Mi-am amintit zilele astea brusc de un joc, dar daca il caut gasesc prea multe chestii, din cauza multitudinii de termeni foarte comuni...
E un action-adventure stil Ratchet & Clank and stuff, protagonista e o fata-pirat, mi se pare ca in intro a fost rapita de niste pirati. Ai o corabie zburatoare iar zonele lumii sunt insule plutitoare. Inamicii erau ninja, dar urma sa te intalnesti si cu roboti si alieni. Daca memoria nu ma inseala, a fost pe un DVD Level acum ceva ani, era intr-o versiune alpha si ma intreb in ce stare o fi acum. Indie of course.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Caut un joc...

Post by joonior_bmf »

^Pirates Of New Horizons?
phpBB [video]


http://www.rockpapershotgun.com/2010/10 ... -horizons/
Link-urile pentru website-urile jocului si dev-ului nu mai merg. Dar s-ar putea sa fi fost portat pentru mobile:
http://www.indiedb.com/games/pirates-of-new-horizons

edit: nah, kickstarter failed
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Caut un joc...

Post by .chester »


Platform(s): PC

Genre: 3rd person 3D Action game

Estimated year of release: 1997-1999

Graphics/art style: 3D, dark, brooding, almost noir in atmosphere

Notable characters: Main character was a tall, fit man, maybe black

Other details: I only seem to remember one scene at the beginning of the game (although I might have been playing a demo and the scene was not at the beginning, I can't remember). You were in an apartment complex late at night and it was raining outside (you could tell by the windows). The camera was affixed somewhere in the upper corner of the room as you were moving your character around. Suddenly, another man enters the room and starts a fight. I think you had to punch him and he fell to the ground. He also says something right before coming at you, something about free donuts. Although I was little and I might remember it wrong.

Another scene I remember was taking place in the same apartment complex, right around the time of the scene described above. As you enter a bedroom which has a window facing outside, you see the dark figure of a man rushing outside the window and up a fire escape.
A jucat cineva ceva asemanator? Seamana foarte mult cu Men In Black pentru PS1, dar nu stiu, parca nu era asa urata grafica. Sau or fi slefuit-o mai mult pentru PC? :|
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Caut un joc...

Post by Fular »



This?
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Caut un joc...

Post by .chester »

Nu-i. Desi pare interesant.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Caut un joc...

Post by Rukifer »

Guys, am dat de un joculeţ acum vreo 5 ani sau mai mult. Era online, în browser, o chestiuţă făcută în Flash, cel mai probabil. Cu un stickman. Şi aveai acelaşi setting, gen acelaşi background şi primeai instrucţiuni despre cum să te sinucizi în fiecare nivel. Cred că aveau cel puţin 100. Şi după fiecare nivel aveai câte un comentariu super witty din care nu-mi amintesc mare lucru, dar ştiu că vorbeau şi despre politică.
Îl tot caut de vreo 2 săptămâni, dar au apărut atâtea joculeţe în care trebuie să ucizi stickmen încât m-am plictisit de săpat. I want the game for the comments.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Caut un joc...

Post by stef »

Am citit anul trecut un preview pe nivelu2 despre un joc care seamana cu first person puzzle-ul Magrunner, in sensul ca se bazeaza pe acelasi concept al armei care manipuleaza campurile magnetice. Main character-ul cu care joci este o tipa. Nu stiu daca s-a lansat sau e in curs de, dar am uitat complet denumirea jocului.
Am cautat pe net cu tot felul de key terms for similar games, dar n-am gasit. Careva vreo idee?
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Caut un joc...

Post by joonior_bmf »

stef wrote:Am citit anul trecut un preview pe nivelu2 despre un joc care seamana cu first person puzzle-ul Magrunner, in sensul ca se bazeaza pe acelasi concept al armei care manipuleaza campurile magnetice. Main character-ul cu care joci este o tipa. Nu stiu daca s-a lansat sau e in curs de, dar am uitat complet denumirea jocului.
Am cautat pe net cu tot felul de key terms for similar games, dar n-am gasit. Careva vreo idee?
http://store.steampowered.com/app/344410/
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Caut un joc...

Post by stef »

Asta e jocul, multumesc! :)
Image
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 14 guests