Board Games!

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Board Games!

Post by ciolan »

Anne wrote:E cineva pe aici care joaca Arkham Horror?
Am un dulap plin :) Am cîțiva omușori cu care am tot încercat să ducem o sesiune la capăt, dar ori ne îmbătam înainte să terminăm jocul, ori ne lua somnul. Thanks Cthulhu for Eldritch Horror. Ăsta le-a plăcut. Deși Arkham mi s-a părut că te lucrează mult mai fain decît Eldritch.
Cimitri wrote: Trecusera deja 2 saptamani si microbul era tot acolo pana cand am gasit site-ul de care ziceam mai sus si am zis sa sun si la ei chiar daca scria cu litere font size 26 "produs indisponibil".

Soc si groaza(in the good way). Domnisoara de la telefon(cu care ulterior m-am imprietenit si am devenit client fidel de mai bine de un an) mi-a spus cu un suras pe buze ca Eldritch Horror este pe stoc(ultima bucata), vede cutia chiar in fata ei doar ca cel mai probabil era o problema de actulizare stoc pe site.

Needless to say, a doua zi aveam jocul si, exact ca un copil de 5 ani care a primit cel mai dorit "dulce" , am strans cutia la piept (ingrijorator de mult timp tbh) de parca gasisem aurul pierdut din El Dorado. So yeah...talk about obsession.
Hmm, n-am scris în review că jocul a fost oferit de lexshop ? Mă bucur că articolul le-a adus măcar o vînzare. Și că te-am făcut dependent de Eldritch. Mare joc, taică, mare joc.

Also, articolașul a zăcut vreun an pe hard pînă să vadă lumina zilei. Dar asta-mi place la boardgames. Niciodată nu e prea tîrziu pentru un review :))

Mă bătea un gînd să-mi cumpăr și eu Mansions of Madness 2nd ed, dar mi se pare cam scumpuț. Trebuie să îl joc măcar o dată, să văd cum curge ... Poate vă fac o vizită de lucru cînd apar prin bucurești :)

P.S: Check Shadows of Brimstone ;)
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Board Games!

Post by Cimitri »

Sincer, in opinia mea, Monopoly mi se pare un joc inert. 99,99% din joc se bazeaza pe noroc la zaruri.Daca zarul e cu tine atunci ceilalti nu prea au ce sa faca. Tu practic nu faci nimic decat sa "roll with the dice" si la propriu si la figurat. Nu prea are o strategie exceptand momentele cand vrei sa construiesti case si hoteluri. Era fun cand cand eram mic si jucam in familie dar mai multa strategie este in Remi sau in Macao decat in Monopoly :D

Legat de achizitii iti pot recomanda din toata inima Lex Hobby Store, un magazin din Iasi, care se dedica exclusiv board gaming-ului si benzilor desenate. Oamenii, dupa cum am scris si mai sus, sunt de nota 25 si preturile sunt bune. Accepta si paypal by the way. Cand nu gasesc jocul sau expansionul la ei de obicei le trimit un mail si, daca sunt aliniate astrele, oamenii aduc si pe comanda la preturi competitive cu cele de afara. Daca nu, comand de pe miniaturemarket.com din State. Totusi, daca vrei sa iei de acolo asteapta o reducere,ceva, because shipping is a bitch. De acolo mi-am luat expansionul Forsaken Lore pentru Eldritch care, fiind primul expansion scos pentru el, nu era pe stoc nicaieri si abia intrase la reprint la FFG (ceea ce inseamna ca mai dura inca 6 luni sa ajunga si la noi). Mi-a venit in 3 saptamani din state si la un pret cu doar 55 RON mai mult decat la noi. Eu zic ca a meritat.

Nici mie nu-mi place Catan sau genul de jocuri simplute care sa atraga masele. :) Prefer sa stau in coltul meu si sa planific urmatoarea escapada in nebunie a investigatorilor mei in incercarea asidua de a arunca un Proto-Shoggoth in negura timpului.Sau un Gug. Pai sa las eu pe Shub-Niggurath sa imi manance sufletul? A naibii capra si cultistii ei.

In other news, imi face cu ochiul Robinson Crusoe. Dear god...so many games...so little time.
Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Board Games!

Post by Cimitri »

ciolan wrote:
Anne wrote:E cineva pe aici care joaca Arkham Horror?
.........
Cimitri wrote: Trecusera deja 2 saptamani si microbul era tot acolo pana cand am gasit site-ul de care ziceam mai sus si am zis sa sun si la ei chiar daca scria cu litere font size 26 "produs indisponibil".

Soc si groaza(in the good way). Domnisoara de la telefon(cu care ulterior m-am imprietenit si am devenit client fidel de mai bine de un an) mi-a spus cu un suras pe buze ca Eldritch Horror este pe stoc(ultima bucata), vede cutia chiar in fata ei doar ca cel mai probabil era o problema de actulizare stoc pe site.

........
Hmm, n-am scris în review că jocul a fost oferit de lexshop ? Mă bucur că articolul le-a adus măcar o vînzare. Și că te-am făcut dependent de Eldritch. Mare joc, taică, mare joc.

........

Mă bătea un gînd să-mi cumpăr și eu Mansions of Madness 2nd ed, dar mi se pare cam scumpuț. Trebuie să îl joc măcar o dată, să văd cum curge ... Poate vă fac o vizită de lucru cînd apar prin bucurești :)

P.S: Check Shadows of Brimstone ;)
Nu cred ca era mentionat in articol. Parca mi-ai zis pe Facebook de ei. Also, o vanzare? Incearca mai mult de 14. :) Eldritch+ 3Expansions Warhammer Quest, Codenames & Codenames Images, Povesti Intunecate, Saboteur 1 si 2, Mansions of Madness+3 Expansions + mai multe miniaturi pentru Eldritch din colectia Arkham Horror Monsters. Si astea numai de la ei si totul a inceput cu articolul tau. Lada de bere e asigurata!

MoM 2nd ed este scump, nu contest. Plus de asta ca sa-l aduci la un nivel de rejucabilitate decent trebuie sa iei si expansionurile care adauga continutul 1st edition (1st ed base game+cele doua expansionuri lansate in trecut) si ajungi pe la 900 RON. Ultimul expansion iesit luna trecuta (Beyond the Threshold) mai costa si el 150-160 RON. Daca le pui pe toate cap la cap, ajungi la un pret destul de mare avand in vedere ca scenariile se desfasoara la fel chiar daca layout-ul hartii se poate schimba.

Daca la Eldritch poti alege diverse moduri prin care sa rezolvi misterele (sau cel putin sa incerci) aici totul este scripted in scenariu cam 85%. Restul de 15% o reprezinta faptul ca fiecare playthrough este random dpdv al itemelor de inceput care iti sunt atribuite de aplicatie in functie de investigatorii alesi , unii monstri sunt random si...cam atat. Eventual distribuirea respectivelor items intre investigatori (care este alegerea ta) poate face o diferenta. Avantajul major al MoM il reprezinta faptul ca nu exista setup time aproape deloc. Aplicatia face totul. Singurele carti care trebuie amestecate sunt cele de health si sanity restul fiind aranjate alfabetic pentru a gasi rapid ce ai nevoie. Un alt avantaj fata de bgames clasice este faptul ca poti sa salvezi si sa reiei in alta zi. Aplicatia salveaza absolut totul in afara de pozitia investigatorilor si a monstrilor prezenti pe harta(asta va trebui sa memorezi sau faci o poza). De asemenea, scenariile suplimentare care vor fi lansate pentru aplicatie (Steam) vor costa si ele 5 euro/bucata .All in all, daca nu eram obsedat dupa H.P.L. si dupa Eldritch (a se citi Cthulhian Fanboi) probabil ca nu as fi cumparat MoM 2nd dar na...you only live once.

Poate facem un board game day/night daca vii in Bucuresti si mai stii lume pasionata de Eldritch/Mansions. I'll bring the goodies.
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Board Games!

Post by Mahdi »

Vin și eu la Mansions of Madness. :D Am prima ediție + vreo 2 expansionuri, dar cu greu găsesc oameni să-l jucăm.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Board Games!

Post by ciolan »

Avantajul major al MoM il reprezinta faptul ca nu exista setup time aproape deloc. Aplicatia face totul.
Valabil doar pentru 2nd edition :)
oate facem un board game day/night daca vii in Bucuresti si mai stii lume pasionata de Eldritch/Mansions. I'll bring the goodies.
Nu știu exact cînd am drum (sau cînd o să îmi fac, dacă nu am :) ) pe la București, dar te anunț din timp. Mersic ;)
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Board Games!

Post by Cimitri »

Da, corect. Valabil pentru 2nd edition. Vorbeam de el si am uitat sa mai scriu si asta.

@ Mahdi: Partea nasoala la 1st edition e ca trebuie sa ai minim 2 oameni sa-l joci dintre care unul sa fie Keeper. Cu 2nd edition Keeper e aplicatia...and boy..she keeps on keeping you kept. :) Daca esti din Bucuresti bagam un scenariu. Eu inca nu am reusit sa termin Escape from Innsmouth. Ori dau foc la 3/4 din hotel ori sunt casapit de pestoi, pestici si pestisori. A se citi Deep One, Deep One Hybrid si Riot/Maniacs.
Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Board Games!

Post by .chester »

Vreau si eu sa joc Eldritch cu voi. :(
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Board Games!

Post by Cimitri »

Mai tineti minte Level Camp? Facem si noi un N2 Game&Board Game Convention?
Image
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Board Games!

Post by Anne »

Deja sunt invidioasa pe voi :( Eu nu am oameni cu care sa ma joc. Game&Board Game Convention suna bestial, dar probabil cand o sa se mai incalzeasca vremea, sa nu am 5 straturi de haine pe mine :))
Image Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Board Games!

Post by .chester »

Cred ca un astfel de eveniment s-ar petrece totusi intr-un spatiu interior, nu afara in camp. :lol:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Board Games!

Post by Cimitri »

Anne wrote:Deja sunt invidioasa pe voi :( Eu nu am oameni cu care sa ma joc. .....
Pai si tu crezi ca eu am? Joc cu a mea nevasta si cam atat.
Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Board Games!

Post by Bogdan »

I feel your pain, bro. Eu am ajuns chair sa caut cu precadere board game-uri care merg si single player, pentru serile cand eu am chef si pe nevasta-mea o doare capul. :)
Din categoria asta am deocamdata D&D: Leggend of Drizzt si Space Hulk: Death Angel.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Board Games!

Post by Cimitri »

Atat Eldritch cat si MoM 2nd edition merg jucate in single player(as in, controlezi mai multi investigatori de unul singur) dar, daca zici ca joci seara, iti recomand si Warhammer Quest, Pathfinder: Adventure Card Game si One Deck Dungeon. Dureaza cam 1-2 ore cu tot cu setup.
Image
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Board Games!

Post by Anne »

Daca tot suntem atatea cupluri, poate in viitorul apropiat bagam niste intalniri si ne destindem.
Image Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Board Games!

Post by ola small dickie »

eu aduc twister
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Board Games!

Post by Cimitri »

Anne wrote:Daca tot suntem atatea cupluri, poate in viitorul apropiat bagam niste intalniri si ne destindem.

Agreed! Cand? Unde?

*leaves ola in his corner playing twister alone touching himself innapropriately
Image
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Board Games!

Post by Anne »

O sa dau un semn cand vin cu Filla in Bucuresti!!! Sigur ne vom strange cativa!
Image Image
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Board Games!

Post by filla »

Anne wrote:Daca tot suntem atatea cupluri, poate in viitorul apropiat bagam niste intalniri si ne destindem.

She's talking about sex.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Board Games!

Post by ola small dickie »

repede pana nu intram in post!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Board Games!

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], SnipeRulz and 22 guests