Don't Starve

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Don't Starve

Post by Mafio »

Îl mai joacă cineva? Eu îl joc constant cam de 6 luni. Am deblocat toate caracterele și sunt din ce în ce mai bun. Cam așa arată tabăra mea actuală:

Image

Image

Nu e cine știe ce, dar am reușit să supraviețuiesc primei ierni. Mai farmez 2-3 zile legume după care mă apuc să strâng materiale pentru mașinăriile de magie.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Don't Starve

Post by reV »

Eu n-am decat versiunea lame-ass de pe Chrome care ma dispera pana in punctul in care joc 20 de minute si inchid, dupa care mai intru peste 2 luni (framerate is awful).

Nice progress there.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Don't Starve

Post by Mafio »

Hehe, ar trebui să ți-l iei la următoarea ofertă de pe Steam. Căcat, merită și la preț întreg. Te prinde tare de tot jocul, mai ales când progresezi și supraviețuiești zile în șir. Aș spune că este la fel de satisfăcător ca Dark Souls.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Don't Starve

Post by reV »

Mafio wrote:Hehe, ar trebui să ți-l iei la următoarea ofertă de pe Steam. Căcat, merită și la preț întreg. Te prinde tare de tot jocul, mai ales când progresezi și supraviețuiești zile în șir. Aș spune că este la fel de satisfăcător ca Dark Souls.

L-am jucat (in varianta.. 'imprumutata') si imi place, da' am alte chestii in wishlist care pentru mine-s mai prioritare (Bethesda, f***-** ****** **-***, ieftineste DLC-urile la Skyrim odata ca ma-ndoaie la buzunar si cand sunt la reducere)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Don't Starve

Post by TG »

Dacă ”împrumuți” DLC-urile și le pui unde trebuie, totul e ok. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Don't Starve

Post by reV »

TG wrote:Dacă ”împrumuți” DLC-urile și le pui unde trebuie, totul e ok. :)
Since when? o.o
brb. *3 saptamani mai tarziu*
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: Don't Starve

Post by ailailou »

Aici, aici!

Eu l-am jucat în prostie, însă am făcut o pauză destul de lungă după ce am cam unlockălit tot ce se putea și construit nșpe mii de baze. Acum câteva zile însă am cumpărat DLC-ul early access și m-a prins iar.

Toate slot-urile îmi sunt ocupate în momentul de față, iar ultimul world l-am jucat cu WX înainte de DLC. Posibil să fi postat screenshot-urile astea și pe forumul level, but here I go, în mare parte copy+paste din postarea ce am făcut-o pe forumul oficial.
Spoiler:
Image
Turkey farm.
Spoiler:
Image
Miniforest and the usual farms.
Spoiler:
Image
Honey, advanced vegetable farms and bird traps (I'm pretty much swimming in silk).
Spoiler:
Image
This is the first world in which I manage to kill the cave boss, so this is my first Houndius Shootius. Also, I had to take long walks across the map during winters to SEARCH for Deerclops. :( I haven't seen him in quite a long time, so I guess I'm pretty lucky.
Spoiler:
Image
This is what happens once I reach day 100 and get bored, I need to set myself some new goals, in this case build a lureplant farm, reserve a space in the camp where I could cook all the recipes in the game, and use the dozen stacks of light bulbs I end up with after each expedition in the cave/ruins to build lanterns. Oh, and I haven't found a Mandrake in MONTHS.
Spoiler:
Image
Bunny and pig city, plus a silk farm. I need to move the pig houses somewhere else, because the pigs eat the monster meats during the day and when it's full moon, they start attacking some of my structures, such as my beehives walls.
Spoiler:
Image
My Frog Preservation Park. I love them very much and since they were so close to my base I thought I'd offer them some shelte... neah, just kidding they're a pain in the ass so I got bored of them picking on me every time I had to pass through their territories.
Spoiler:
Image
This is what happens when you dig up absolutely every piece of grass turf from the map. Because boredom. Those on the ground are all stacks of 10 pieces, but I've sort of abandoned the work to plant them again because whenever I get close to that area and at least a quarter of them get on my screen I get a massive lag fest. :( Myeah, I'm playing on a mid-range laptop most of the time and my intel hd 3000 doesn't quite manage to render their animation at a reasonable fps. Not to mention the quantities of root/manure I'd still need to fertilize them all.
Spoiler:
Image]
And finally the map.
Spoiler:
Image
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Don't Starve

Post by Mafio »

...

...

Wow. Mai am ceva până ajung la nivelul tău :))
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: Don't Starve

Post by ailailou »

Mă tem că odată cu Reign of Giants DLC nu o să mai pot să mă lăbărțez în halu' ăla. :) După ce va fi lansat se vor putea începe new characters și cu vanilla game, dar DLC-ul aduce destul de multe de elemente noi. Spring, Summer, Autumn and Winter, cu alte cuvinte cele două sezoane în mod special. Eram gata să dau un ragequit ieri după ce am trecut bine mersi de Spring numai să mă trezesc în a doua zi de vară că un copac din apropiere începe să emane fum, o flacără mică după care vvvvvzzjjiiiiuuuu, toată baza îmi era în flăcări și totul din cauza faptului că pe timp de vară vor izbucni aleatoriu incendii. Și dap, clădirile vor arde și ele de acum încolo, lăsând în urmă o structură arsă.

Și @reV, cred că poți obține un steam key daca deții jocul pe Chrome. Nu sunt sigur, dar din câte am citit mai demult poți trimite un email la unul din devs cu anumite detalii și îți oferă un key pt Steam.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Don't Starve

Post by reV »

ailailou wrote:Și @reV, cred că poți obține un steam key daca deții jocul pe Chrome. Nu sunt sigur, dar din câte am citit mai demult poți trimite un email la unul din devs cu anumite detalii și îți oferă un key pt Steam.
Imma look into it. Spanks
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: Don't Starve

Post by ailailou »

Dă-mi voie să te scutesc de-un search: https://kleisupport.desk.com/customer/p ... -purchases.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Don't Starve

Post by reV »

ailailou wrote:Dă-mi voie să te scutesc de-un search: https://kleisupport.desk.com/customer/p ... -purchases.
Mno, uite si buba: eu am primit de la cineva chrome key-ul, deci bugger all tre' sa cumpar pe Steam daca vreau sa-l am pe Steam
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Don't Starve

Post by Cimitri »

ailailou wrote:Aici, aici!

Eu l-am jucat în prostie, însă am făcut o pauză destul de lungă după ce am cam unlockălit tot ce se putea și construit nșpe mii de baze. Acum câteva zile însă am cumpărat DLC-ul early access și m-a prins iar.

Toate slot-urile îmi sunt ocupate în momentul de față, iar ultimul world l-am jucat cu WX înainte de DLC. Posibil să fi postat screenshot-urile astea și pe forumul level, but here I go, în mare parte copy+paste din postarea ce am făcut-o pe forumul oficial.
Dear God.....

cat ti-a luat sa faci toate nebuniile alea?
Image
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: Don't Starve

Post by ailailou »

Aproximativ 20 de ore de-a lungul a vreo 3 săptămâni pentru world-ul respectiv. ^^ Încă îl dețin dar n-am mai intrat pe-acolo de foarte mult timp.

Conform steam-ului am vreo 64 de ore jucate în total, însă înainte de a-l avea pe steam cred că am adunat vreo 200 de ore pe varianta "împrumutată" după vorba tovarășilor de mai sus. Îmi e drag Don't Starve, și n-am ce face. Sper să fac rost de mai mult timp liber pe când se lansează DLC-ul.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Don't Starve

Post by Mafio »

New world

Central HQ
Spoiler:
Image
Farms
Spoiler:
Image
BEES!
Spoiler:
Image
Panic room
Spoiler:
Image
Map
Spoiler:
Image
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: Don't Starve

Post by ailailou »

Trăiești pe picior mare! Cu mâncarea nu cred că mai ai treabă. Poate merită să începi să lucrezi la aspect? :D Nu de alta, dar cu timpul s-ar putea să te trezești că ăsta e singurul lucru ce te poate determina să mai joci un world de peste 150 de zile.

Nu obișnuiești să te joci cu diferite petice de pământ? Țin minte când am descoperit dușumeaua, mi-am așezat vreo 4 bucăți cu firepit-ul în centru, I felt so cozy. Niște gresie sub frigidere si crockpots. Trotuar în jurul fermelor. Just some ideas. ^^
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Don't Starve

Post by Mafio »

Hehe, încerc să întârzii acel moment cât mai mult. Încă n-am explorat peșterile, vreau să-mi umplu vreo 2-3 chest-uri cu echipament de luptă și vreau să strâng mai multe semințe pentru că am ajuns să le plantez una câte una, când îmi mai pică pe jos. Plus, aș vrea să mă apuc să-mi fac niște ferme de grass și twigs, pentru că m-am săturat să ies din bază de fiecare dată când se termină.
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: Don't Starve

Post by ailailou »

Don't Starve - Reign of Giants DLC has been released!

Steam: http://store.steampowered.com/app/282470/
Key Features:
  • New playable characters: Reign of Giants adds two characters for players to discover and survive with. Play as Wigfrid, a stage actress who went a bit too far with method acting on her latest role, an ancient Valkyrie, or Webber, a young boy who lives inside the spider who tried to eat him long ago.

    Year-round starvation: Struggle through a full year of seasons as you experience the torrential rain falls of spring and the blistering heat of summer.

    A bigger, badder world: New biomes have been filled the the brim with new creatures and gatherables that will either help you survive - or kill you.

    An extra save slot: You asked, we delivered.

    Giants: They’re in the name for crying out loud!
phpBB [video]


Îl butonez din beta deja, însă doar azi m-am pus pe un world de care să mă și țin. :D N-am mai jucat cu Wolfgang de mult timp. A se vedea baza mai jos, încă experimentez treburile, ideea e că e mult mai greu să-mi fac o bază ce să arate bine din punct de vedere estetic cu noile schimbări de gameplay. It's all about function over form for now.

Image

Doar unul din multele exemple este că mâncarea se strică chiar dacă o lași în Crock Pot după pregătire, motiv pentru care pur și simplu nu mai există motiv să ai mai mult de 2 Crock Pots construite. Dacă până acum construiam 4 (unul pentru Sanity Foods, două pentru Medium Hunger Foods aka Meatballs și unul pentru o delicatesă mai aparte)cu un Fridge în mijloc, acum nu mai am de ce pentru că n-am încotro decât să-mi prepar mâncarea pe loc și s-o și consum.

Același lucru pentru Drying Racks. Nu se merită să construiești la grămadă și să-ți lași carnea la uscat pentru că dupa ce devine Jerky se strică chiar dacă e lăsata pe Rack (înainte puteai să le lași definitiv pe Racks pentru că începeau să se strice doar în momentul în care le culegeai). -> Less hoarding and more thinking about resource management.

And many other things.
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: Don't Starve

Post by ailailou »

Imposibilul a devenit posibil.

Don’t Starve Together -- Multiplayer Officially Coming Summer 2014
What the heck, Klei? What happened to NO MULTIPLAYER?
We promised we would make Don’t Starve the best single player game that we could. To us, this meant using the resources that we had allocated to Don’t Starve and keeping them focused on delivering on that promise. We were not willing to sacrifice our goals for the game to work on a multiplayer version. This was the point we tried to get across in our our original decision.
So, what is Don’t Starve Together?
Don’t Starve Together is a multiplayer expansion for Don’t Starve allowing friends or complete strangers to survive together, in either public or private games. As far as we know, it will have most of (if not all) the normal features in Don’t Starve, balanced for multiplayer, and potentially even add new features.
How many players can play together?
We’ll see. We believe that Don’t Starve Together will support 2-4 players simultaneously. Could be more, but we are aiming for 4 minimum.
Alright… Now we’re talking! How much is it going to cost?
Don’t Starve Together will be a free expansion for all current owners of Steam / Standalone. Thank you for supporting us!

With the addition of multiplayer, the price of Don’t Starve will go up to $19.99 USD around the time Alpha becomes available.
Nu pot zice că m-am inclus vreodată în puzderia de oameni ce au considerat dintotdeauna că Don't Starve multiplayer ar strica tot ceea ce face jocul special, așadar aștept cu nerăbdare sfârșitu' verii sau lansarea alpha phase-ului și beta testing-ului .

Acum ar fi momentul pentru a cumpăra jocul, deoarece la lansare expansiunea va fi free pentru cei ce-l vor deține.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Don't Starve

Post by Mafio »

Fuck yeah!
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests