Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by .chester »

Ce jocuri au fost atat de grele sau complexe incat le-ati abandonat? e titlul complet al threadului, doar ca a depasit limita de caractere impusa la subject line.

Zic eu primul:
  • * Commandos: Beyond the Call of Duty - plm, imposibil de greu. Am jucat 2-3 misiuni cu ajutor de la DLH dar chiar si asa mi s-a parut prea greu si tedious.

    * Earthworm Jim: Nu-mi mai aduc aminte prea bine, dar stiu ca era ok in primele minute, dupa care devenea super naspa si greu. Imi cadeau tot felul de chestii in cap, apareau inamici overpowered si muream. Boooo.

    * Abe's Odyssey: Iarasi, imposibil pentru mine. Trebuia sa treci la un moment dat de un croncobaur care patrula printr-un sant si m-am pierdut total acolo.

    * Captain Claw: excelent joc, dar nu am reusit nicicum sa trec de primul boss, un doberman agil si furios. RIP.

    * Diablo: *sigh*. Am incercat, chiar am incercat, dar eram prea mic si nu ma ducea capul. Am trecut cu chiu, cu vai de Butcher si cam asta a fost. Taica-miu, in schimb, l-a terminat de doua ori si ma uitam mereu fascinat cand mai treceam pe la calculator si se batea cu scheleti gigantici (King Leoric, cred) si alte abominatii si reusea sa supravietuiasca. Also, primul Diablo a avut cea mai misto si lugubra atmosfera din toata seria. Dark as fuck, totul era intunecat si grotesc si nu erau deloc luminite stralucitoare si alte chestii glossy, doar maruntaie imprastiate pe pereti si monstri care voiau sa-ti ia gatul. Also, credeam ca Spawn Mode inseamna ca poti sa joci de partea monstrilor.

    * Neverwinter Nights: L-am inceput de vreo cateva ori cu diverse personaje, dar nu am facut niciun rahat. M-a depasit conceptul de D&D.

    * Braid - nam inteles nimik

    * Outlast: Inca nu l-am abandonat oficial, dar presimt ca nu o sa mai intru niciodata in el. Cred ca mi-au ajuns primele 20 de minute. :cry:
Mai zic daca-mi mai amintesc sau daca vad pe la voi ceva ce am abandonat si eu.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by TG »

Nici unul. Am abandonat jocuri, dar niciodată din acest motiv. Sup? :)

Mai încearcă o dată NWN, te asigur că DnD-ul nu are vreo treabă cu acel joc. Îmi e drag așa, but man does the gameplay fucking suck.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by marvas »

Battletoads. Fuck that underground level.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by joonior_bmf »

Hellgate London
Pe langa faptul ca optimizarea suge dur, m-a violat cu mob-uri care aveau campioni imba, cu nustiuce uber status effects. Dupa ce am murit de vreo 5 ori consecutiv la acelasi mob (care avea si un boss "legendar" pe langa vreo 3-4 campioni), mi-am bagat pixu-n el. Aveam lvl 23 cu marksman class (parca se cheama).

*Also, recomand si eu sa incerci din nou NWN. Love that game.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by Mahdi »

Nu-mi vine în minte pe moment decât un joc pe care îl menţionează Ola des pe forum, Wizardry 8. Nu ştiu dacă el l-a terminat vreodată, dar eu am abandonat undeva în primul sfert de joc. Îmi plăcea stilul şi gameplay-ul, dar m-au nenorocit random encounter-urile nesimţite. Explorai până dădeai de greu, făceai cale întoarsă şi dădeai nas în nas cu şi mai greu. Fuck this shit. Poate la pensie o să am răbdare din nou cu el.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by Waaagh! »

Ishar 3. Scria si-n manual sa te obisnuitesti cu ideea ca nici un membru din party-ul initial nu o sa vada finalul jocului viu. :lol:

Odios. Contra cronometru, cu animozitati intre membrii party-ului care puteau merge pana la asasinate in timpul somnului si random encounters level scaled. Meh.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by Stokkolm »

chestr0ny » 14 May 2015, 15:25 wrote: Commandos: Beyond the Call of Duty - plm, imposibil de greu. Am jucat 2-3 misiuni cu ajutor de la DLH dar chiar si asa mi s-a parut prea greu si tedious.
Unul dintre putinele jocuri unde n-am reusit sa trec nici de prima misiune. Behind Enemy Lines a fost greu dar rewarding pana la a 14-a misiune care mi-a luat vreo 4 ore, iar la a 15-a am zis deja fuck it.
chestr0ny » 14 May 2015, 15:25 wrote:Abe's Odyssey: Iarasi, imposibil pentru mine. Trebuia sa treci la un moment dat de un croncobaur care patrula printr-un sant si m-am pierdut total acolo.
Abe's Odyssee il jucam la sala pe play station. Urmaream mai intai pe veterani cum rezolvau puzzle-urile si gaseau traseul optim apoi aplicam si eu. Am ajuns sa il invat pe de rost. :)
chestr0ny » 14 May 2015, 15:25 wrote:Captain Claw: excelent joc, dar nu am reusit nicicum sa trec de primul boss, un doberman agil si furios. RIP.
Primul boss e usor, doar spamezi butonul de atac. Sa-l vezi pe cel de la nivelul 6. L-am invins cumva dupa ani de zile, dar m-am pierdut complet prin nivelul 7 sau 8.

In cazul meu, insert any point & click adventure game daca nu ar exista walkthroughs. Si nici nu mi-e rusine, ce se intampla pe acolo nu are nici cea mai vaga legatura cu logica sau inteligenta. Worst offenders: Discworld, Myst 2 (Riven), King's Quest 6, Gabriel Knight: The Sins of the Fathers (si asta pentru ca sunt cam singurele titluri Sierra care tin minte sa le fi incercat). De partea opusa as mentiona Broken Sword, Beneath a Steel Sky si Full Throttle, da si alea au unele momente nasoale.
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by brutalistu »

Flappy Bird
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by MC »

Commandos: Beyond the Call of Duty. Imposibil de greu. L-am reluat acum vreo 3-4 ani si am reusit sa ajung pana la a 3-a misiune. Cea de dupa zoo. Prima data cand l-am jucat (prin generala nu am reusit sa trec de prima misiune). Dar e unul din jocurile care imi provoaca cea mai multa nostalgie, alaturi de Gothic 2, Mafia, Max payne.

Outlast. M-am "chinuit" 7 ore in el pana mi-am dat seama ca de fapt eu ma torturez singur in loc sa am parte de fun si relaxare.

In rest nu imi mai amintesc. Probabil cam toate jocurile de pe Terminator si Rambo (aka Atari 2600) ca nu puteai salva. :D
Pe PC multe jocuri abandonate in frageda pruncie le-am reluat ulterior si am zburat prin ele.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by DANiel »

Eu nu apuc sa termin jocuri de fel. Prea putine, care chiar merita si sunt interesante. De obicei ma plictisesc pe la jumatatea campaniei cand deja am vazut o mare parte din potentialul lui.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by Cristan »

^Sunt putine realizari din lumea jocurilor cu care as putea sa ma mandresc, dar se pare ca trebuie sa trec pe lista faptul ca am terminat Commandos BTCOD (si inca mai am salvarile sa o dovedesc: ultima e din 29.07.2001 la 18:23 mofos! :) Voi ce faceati pe 29 iulie 2001, ai?). Plus Commandos 2 pe hard. /brag

Pentru mine dificultatea in sine nu este (nu era, mai bine zis), o problema, ci frustrarea, jocurile care nu erau fair, gen random encounters cum scrie cineva mai sus, sau sa trebuiasca sa reiau jocul pentru ca nu se poate salva. Stuff like that. Cand eram mai tanar, rabdarea era mai multa, imi placeau provocarile. :)

Acum, obstacolul cel mai mare pentru mine este timpul. Mi-e groaza sa ma apuc de un joc daca stiu ca trebuie sa petrec zeci de ore in el. De asta n-am jucat eu Baldur's Gate 2, Planescape si destui alti monstri sacri, desi am incercat de mai multe ori.

Dar ca sa nu fiu prea offtopic, am avut o misiune la Warcraft 3, demult, in campania elfilor, de care n-am reusit sa trec. M-am ambitionat sa nu schimb dificultatea pe easy (jucam pe normal!), dar oricat am incercat, n-am reusit. Fuckin elves, fucking misiuni pe timp! A, si a mai fost... Rayman. Primul. Plus Earthworm Jim, foarte putin am jucat, dar am avut o experienta asemanatoare cu a lui chestr0ny.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by Fedaykin »

Voi ce faceati pe 29 iulie 2001, ai?
Cumparam bilete de avion catre NY, in Septembrie
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by MC »

Ai prins atentatele acolo? :)
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by .chester »

Ca tot bubuie topicul Witcher 3: primul Witcher. Am renuntat de la prima lupta mai serioasa, cu un caine demonic. Mi s-a parut greu.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by Mahdi »

N-ai avut destulă alifie de hingher.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by ciolan »

Alifia aia-i sfântă.

Eu acolo am avut un noroc porcesc, că s-a prins un stun de dihanie (de atunci am abuzat de Aard de cîte ori am putut) și mi-a ieșit un finisher.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by .chester »

Poate o sa-l reiau intr-o buna zi.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by Waaagh! »

^Pe mine m-au terminat gargara si prostiile in jocul ala. Bored to death. Daca injumatateau dialogurile insipide si puneau in loc maidanezi demonici, ar fi fost destul de reusit.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by Doc »

Gamebreaker Thief: fuga de caini in Chapter 4. Nici dupa ce am citit tipsuri de la altii n-am reusit sa trec. Cand pe howlongtobeat Thief e pe la 10 ore, si eu pierd 1 ora doar acolo, ceva e in neregula. Pacat, imi placuse jocul pana atunci.
Cetateanu
Headcrab
Posts: 66
Joined: 29 Nov 2014, 22:32

Re: Ce jocuri au fost atat de grele incat le-ati abandonat?

Post by Cetateanu »

NWN a fost usor, D&D simplificat in batalii, devreme ce erai doar tu si henchman-ul. Avea si un fel de auto-heal, te puneai in cur cateva secunde si totul era inapoi la maxim. Imi amintesc ca abia asteptam sa intalnesc un lich sau demilich, cei mai puternici adversari din BG2. Unul singur a fost in tot jocul si a murit inainte sa apuc sa pun pauza. Apoi am zis ca poate la un dragon va fi ceva mai challenging, doar ca sa vad ca te intalnesti si omori 2 deodata. joke

Commandos: Beyond the Call of Duty- da, a fost greu, necesita ceva micromanagement si planificare, insa prindeai smecheria la fiecare misiune dupa ce incercai diferite abordari de N ori. Foarte rewarding, misiuni complexe, superbe, mi s-a parut cel mai bun din serie.

joc greu peste care am dat recent si l-am abandonat spre final e Ori and the blind forest... incepe frumos, dar devine prea pretentios cu miscarile si acuratea necesare, fuck this game, bani aruncati pe fereastra. Hipsterii pe net zic ca e usor fata de nush ce platformere obscure, sau cum s-o chema stilul asta, insa cele cunoscute de oameni normali, precum Super Mario sau Trine mai recent, nu au fost facute ca sa-ti faci nervi.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 17 guests