Blood Bowl 2

User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Blood Bowl 2

Post by TG »

Care vrei, alegi acolo pe Steam. Mai important e cât vor costa rasele separat după lansare. Nu mă deranjează neapărat ca DLC-uri, doar să iasă mai ieftin decât toate cele trei ediții majore ce le-a avut BB, că acolo a fost jaf pe față pentru cine ar fi vrut să îl joace de la apariție.

Mă rog, relativ vorbind. Nu mă deranjează luând în considerare că e vorba de Cyanide care sunt ultra-nașpa și nu ar scoate toate rasele deodată în veci pururi.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Blood Bowl 2

Post by TG »

"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Blood Bowl 2

Post by TG »

"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Blood Bowl 2

Post by Bogdan »

Ma bucur ca jocul a fost primit bine, dar o sa il cumpar doar la prima reducere mai serioasa. 45 de euro pentru jocul de baza, care va deveni o platforma de DLC-uri mi se pare mult.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Blood Bowl 2

Post by TG »

Da, depinde cat vor costa, oricum e mai ok cu DLC-uri decat asa cum faceau ei inainte. Eu l-am luat cu 17 euro de pe Nuuvem.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Blood Bowl 2

Post by DarthZombie »

Avand in vedere cati bani au cerut pe Chaos edition, nu ma astept sa ceara un pret rezonabil pe DLC-uri.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Blood Bowl 2

Post by Bogdan »

Hmm, tentant Nuveem (80 BRL ~ 18 EUR). Si pare a fi pretul normal, nu o reducere temporara.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Blood Bowl 2

Post by TG »

Mi-am făcut în sfârșit timp să văd cum e. Se mișcă și se simte foarte smooth, din multe puncte de vedere interfața e mai ok decât înainte, iar opțiunile ce țin de ligi and stuff par mișto, doar că nu am cu cine să le încerc. Sunt o grămadă de schimbări cosmetice menite să facă jocul mai atractiv, cred că funcționează, are un player base mai mare, nu mi s-a întâmplat până acum să aștept mai mult de 1 minut până să găsesc un meci.

Alt plus sunt statisticile, ce făcea înainte tool-ul ăla a cărui nume l-am uitat, face în mare parte jocul. Ai statistici generale, pe echipe, pe rase, numere pentru toți. Poți accesa și replay-urile de pe server, cred că momentan sunt cele de 1 zi sau 2, dar va fi modificat la 10.

Pe de altă parte, deși puține, lucrurile mai nasoale îl fac borderline nejucabil pentru mine.

Lipsește grid view-ul de dinainte, dar asta nu ar fi foarte important, pentru că interfața în general e destul de lizibilă acum, vezi tackle zones, îți dai seama cu cine ai mutat și cu cine nu, it's good. Dar nu poți vedea numele sau tipul jucătorilor, decât prin cartea aia ce apare ca tooltip și are font-uri și iconițe dubioase. This fucks shit up, iar skill-urile așa reprezentate cu iconițe sunt criminale.

Partea de team set-up suge. Ai tot 2 minute, dar jucătorii se... mișcă, nu se mai teleportează. Which makes no fucking sense, normal că acum 2 minute nu mai sunt de ajuns. Am jucat cam 8 meciuri până acum, pot spune că mândrie că în nici una din cele 16 reprize nu am reușit să-mi aranjez cum am vrut jucătorii. Ce-i drept, acum sistemul de salvare a setup-urilor e mai ok, dar tot nu e optim și evident, nu te ajută tot timpul. Plus că trebuie să-ți salvezi formațiile în single, fiindcă nu ai timp de nimic după ce începe meciul.

A treia și cea mai gravă problemă... ligile publice cele mai populare au timpul limitat la 2 minute pe tur. Deci matchmaking-ul e fucked. Asta e genul de chestie care te face să te întrebi dacă producătorii au jucat vreun meci de BB la viața lor. 2 minute dezavantajează major echipele de bash, nu mai ai timp să gândești tot ce-ai vrea și în general, pare că s-a gândit cineva cum să facă jocul mai dumbed down având în vedere că nu pot umbla la reguli and well... au reușit. Gg tipi. Măcar au avut bun simțul și te avertizează, echipele au un indicator care îți dă de înțeles cât de greu sunt de jucat, iar dorfii îl au împins la maxim.

Mă rog, asta are și alte efecte, jucătorii noi vor învăța mai greu, la 2 minute trebuie să te apuci rapid să muți, nu ai timp să planifici corect pentru că și dacă vrei să faci asta pe tura adversarului, și el are 2 minute deci se va mișca mai rapid. Tot game flow-ul se schimbă, iar elfii primesc un avantaj just because.

Primele 2 chestii vor fi se pare adresate în următorul patch, ultima nu prea cred. Mă rog, nu îmi e foarte greu să mă obișnuiesc cu timpul mai mic, momentan noua interfață m-a costat meciurile mai mult decât asta. Dar e stupid, sistemul vechi unde alegeai când căutai prin matchmaking și timpul de gândire, era perfect. Măcar e bine că se scot patch-uri, Cyanide par să-și dea interesul, iar jocul nu explodează, nu se închide singur, nu îți șterge windows-ul. So... yeah, e ok.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Blood Bowl 2

Post by McWilliams »

Does it have some single player content sau este doar versiunea decenta de multiplayer la jocul original? Pentru ca toti criticii pe la care casc eu urechile/ochii zic ca single player-ul ar fi un tutorial si cam atat - extrem de sarac fata de BB v1 (chiar si fara cele doua expack-uri).
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Blood Bowl 2

Post by TG »

Nu am nici o idee cum e campania, dar cred că e cam aceeași chestie. Din câte am înțeles AI-ul ar fi mai ok, which is not hard to do, din moment ce înainte era jalnic. Dar oricum, nu e genul de joc pe care să-l joci în single.

http://www.bloodbowl-game.com/files/RulebookBB2.pdf

Din păcate, mai sunt schimbări cretine, făcute pentru a mai ușura jocul. Modul în care sunt alese skill-urile mandatory e penibil. Înainte puteai selecta manual, acolo unde regulamentul oficial prevedea asta. Pe de altă parte, modul în care se calculează acum TV-ul e mai puțin exploatabil în ladder.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Blood Bowl 2

Post by McWilliams »

Nu, nu este. Insa daca vreau sa-l recomand cuiva pentru multiplayer, are nevoie sa se obisnuiasca cu el in single player, pe indelete. Iar dupa cum ai subliniat si mai sus, in meciurile multiplayer timpul este un lux si pentru aia experimentati.

Edit: Il recomand ca sa am si eu pe cine sa incalec. :lol:
Last edited by McWilliams on 8 Nov 2015, 10:10, edited 1 time in total.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Blood Bowl 2

Post by TG »

Păi da, din punctul ăsta de vedere tot ce am auzit e că e mai ok SP-ul. În BB îi recomandai cuiva să se obișnuiască așa cu jocul doar dacă îți era dușman și voiai să te distrezi apoi pe seama crizelor de nervi ce le ar fi avut în ladder. :)

Când am timp, voi încerca și eu campania, de curiozitate.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Blood Bowl 2

Post by TG »

Image

Primul meci cu High Elves. I loled, pentru că 1-1 s-a și terminat, deși începusem repriza în 5 și rămăsesem în 7 din primele ture ale meciului.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Blood Bowl 2

Post by TG »

Lolol, zboară porcii sau ce naiba?

https://steamcommunity.com/games/236690 ... 6545986361
We have started in October the production of 4 additional races (Norse, Undead, Nurgle and Necromantic). As we want to thank you all for your support since the very beginning helping us make Blood Bowl 2 a great success, we decided that if you own Blood Bowl 2 on PC, you’ll get these races for free!
Also, ultimul patch rezolvă multe din problemele ce le aveam cu jocul.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Blood Bowl 2

Post by TG »

http://www.bloodbowl-game.com/worldcup/

http://forum.bloodbowl-game.com/viewtop ... 1427902579

World Cup again. :) Evident că partea de înregistrare e făcută cu fundul...
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Blood Bowl 2

Post by Bogdan »

Yay, in sfarsit o reducere serioasa (75%) pentu BB2:
http://store.steampowered.com/app/236690/

M-am distrat de minune cand am jucat in turneul de Blood Bowl de acum cativa ani, organizat pe forumul Level, desi mi-am luat-o pe coaja grav in cateva meciuri.
Poate reusim sa mai punem la cale unul. Ar fi doritori?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Blood Bowl 2

Post by TG »

You know I am, dar suntem singurele persoane de aici cred. /bbmasterace
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Blood Bowl 2

Post by TG »

"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Blood Bowl 2

Post by Bogdan »

Cam scumpe DLC-urile, avand in vedere cate echipe au omis din jocul de baza. Astept o reducere serioasa si la DLC-uri, ca sa imi iau Undead, Norse si Lizzardmen.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Blood Bowl 2

Post by Cimitri »

TG wrote:You know I am, dar suntem singurele persoane de aici cred. /bbmasterace
Fumbleeeeeee!

Si mie mi-a placut atunci chiar daca, la fel ca si Bogdan, mi-o luasem pe coaja grav in ultimele meciuri. Eu inca nu am luat BB2. Tot vanez o reducere mai acatarii.
Image
Post Reply

Return to “TBS - Turn Based Strategy”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests