Hearthstone: Heroes of Warcraft

User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by TG »

Meh, sunt nerf-uri de dragul schimbarii si in contexul noilor carti/moduri de joc.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by DarthZombie »

Cel mai probabil, dar un 2/2 pt 4 mana si un 4/2 pt 5 sunt cam de tot rahatul indiferent de meta. But whatever, blizz's idea of a nerf is to nuke cards more or less.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by Stokkolm »

Cred ca Big Game Hunter tot e auto-include in cele mai multe deck-uri.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by DarthZombie »

In Constructed da, in Arena o sa fie doar inca un Epic jenibil [spun asta pentru ca multe din cartile alea au un efect puternic dar un base stat line modest cand vine vorba de minioni intr-un raport mult mai mare decat ce se intampla la Rare]. Pre-nerf mergea sa iei BGH in arena vs alte 2 epice mediocre pentru ca macar avea 4 atac [si poate-poate puteai sa faci niste trade-uri ok] si battlecry-ul te putea ajuta. Acuma la 5 mana e absolut inutil sa-l joci pe curve, si sa iei o carte pentru un battlecry atat de situational e destul de aventuros cel putin.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by Stokkolm »

Arena? Legendele spun ca Hearthstone avea un mod de joc numit astfel acum multe mii de ani.
User avatar
LauRoman
Space Invader
Posts: 3
Joined: 4 Feb 2016, 01:35

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by LauRoman »

Prefer Arena in loc de plictiseala mai mare decat un grind MMO de pe ladder. Pana sa bage recompensele in functie de rangul maxim din sezon, chiar nu ma interesa sa am rang mai mare de 20. Acum de obicei renunt cand vad prea multi jucand Combo Druid sau alte deck-uri monotone unul dupa altul.
TG wrote:Meh, sunt nerf-uri de dragul schimbarii si in contexul noilor carti/moduri de joc.
Scumpirea silence-urilor si BGH fac unele carti mai jucabile, avand o sansa mai mica sa fie moarte sau amutite dupa o tura. Iesirea Piloted Shredder din Standard face mai usoara introducere unor carti mai interesante pe slotul de 2 mana. Faptul ca si Ironbeak nu mai e pe slotul ala, face alegerea Fire Juggler mai usoara, cel putin pentru vreo 18 luni, si cu siguranta in Arena.

Moduri de joc noi, in standard nu stiu cat o sa fie. Sa vedem care e treaba cu C'Thun. Mecanismele Joust sau Discover nu sunt chiar asa de des folosite (desi Discover e mult mai popular decat Joust). Se pare ca, in contextul anumitor carti pentru Hunter si Mage, tot pe paradigme vechi ne bazam.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by TG »

Da, alea sunt consecințele, ce vrei să zici? Nerf-urile într-un joc de genul ăsta rar sunt nerf-uri în sensul tradițional. Au fost câteva la HS, de cele mai multe ori însă, sunt doar pentru a provoca schimbări. Nu că asta ar fi ceva rău, însă e temporar, mulți au impresia că meta-ul în HS stagnează foarte repede. În realitate însă, având în vedere complexitatea mică a jocului, varietatea de deck-uri e chiar peste medie.

Natura jocului e una care împinge către o stagnare, cu deck-uri și counter-uri și cam atât, așa zisele nerf-uri doar schimbă deck-urile de la vârf.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
LauRoman
Space Invader
Posts: 3
Joined: 4 Feb 2016, 01:35

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by LauRoman »

Tinand cont ca, anual va exista o variatie in numarul de carti disponibile (in standard) cred ca e o idee buna ca jucatorii sa fie impinsi spre a folosi carti care le cam ignorau din cele 2 seturi de baza. Modificarea specificatiilor acestor carti cu posibilitatea de a recupera pretul intreg, daca nu esti multumit cred ca e o solutie buna, spre deosebire de Magic care baneaza carti.

Tinand cont ca in ultimul Brawl nu au scos la inaintare cartile din Whispers, exista speranta sa o faca ca si cu GVG, macar asa mai arunca un os celor obsedati de Arena.
User avatar
Generalul
Headless Kamikaze
Posts: 327
Joined: 31 Mar 2014, 14:06
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by Generalul »

Stream cu noul expansion, opening 130+ packs & standard mode play:

https://www.twitch.tv/generalul
Cadoul ideal pentru orice ocazie: www.comanda-caricaturi.ro
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by joonior_bmf »

Spoiler for harvest:
Image
Image
Chiar nu ma entuziasmeaza exp asta. Singura carte pe care o voiam, si care nu mi-a cazut in 45 pachete, e Scaled Nightmare pentru dragon priest :(

And all these druitards setting up their C'Thun like "what'up? I got a big d-"....."SHADOW WORD: DEATH, BITCH!"
User avatar
Generalul
Headless Kamikaze
Posts: 327
Joined: 31 Mar 2014, 14:06
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by Generalul »

Rezultatul din 128 gods packs: 8 legendare, dintre care 2 dublura, iar una golden, 3 le-am gasit in ultimele 10 pachete :))

phpBB [video]
Cadoul ideal pentru orice ocazie: www.comanda-caricaturi.ro
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by DarthZombie »

Jucat prima arena de vreo 6 luni, facut un 10-3 si castig asta

Image

Welp, not gonna complain.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by Stokkolm »

E de bine sau e de rau? Ca eu ultima data in arena am terminat 1-3 si evident n-am primit un legendary moca :D
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by DarthZombie »

Am avut super bulan, ca acea carte putea sa fie oricare alta si nu neaparat o legendara.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by Cimitri »

Probabil ca asta e modul lui Blizzard de a te atrage inapoi...Vede ca n-ai prea fost activ si la primul pack sau reward iti tranteste o carte din asta nesimtita ca sa te faca sa te reintorci. Am patit si eu la fel cand, dupa o pauza de 4 luni de HS, la packul primit de la tavern brawl am primit dr boom. Conspiracy, i tell you.
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by DarthZombie »

Nu m-ar mira. Si cand revenisem pentru TGT tin minte ca imi picase o Ysera la un pachet la putin timp dupa ce intrasem in paine.
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 314
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by Foxman »

Cimitri wrote:la packul primit de la tavern brawl am primit dr boom
E o conspiratie intr-adevar sa primesti legendara de GvG la pack Standard.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by Cimitri »

My bad.. ai dreptate. Era arena.
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by DarthZombie »

Jesus Christ cat de fucked up e arena uneori!

Deci de mage, sunt la 5-1 si intalnesc un paladin. Standard stuff, un consecration, un follow the rules, none may steal our secrets, totul ok pana aici. Tura 8 imi tranteste un Ragnaros Lightlord, de care scap abia dupa 2 ture gratie unui Polymorph venit de la un Etheral Conjurer, asa ca am scapat usurel. In tura 10 imi tranteste un Deathwing d-ala cu deathrattle, ma chinui eu ce ma chinui cu minioni cu taunt, buff-uri, etc si intr-un final il rapun... numai ca sa ma trezesc ca el mai avea un dragon un mana, inca un Deathwing identic! FFS, 3 legendare de prima mana si a reusit sa piarda un joc?
Post Reply

Return to “Tabletop”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests