Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post Reply
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by reV »

Vad ca e un joc foarte popular prin comunitate.

Postati aici intrebari legate de deck composition sau ce nelamuriri aveti, eventual discutati despre strategii si tot ce e legat de joc.


P.S.: Organizam si un Hearthstone tournament?
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by DarthZombie »

Nu stiu daca am exprimat intrebarea asta si in partea ailalta, dar oare isi are locul Hearthstone la Tabletop? Ca pana la urma e joc video, nu il joci efectiv la o masa.

De data trecuta Blizzard m-a mai rasfatat. GOLDEN EEEEPIC, eu deja incepusem sa fiu emotionat de ce carte o fi. Asta pana s-a intors si mi-a venit INCA un Doomsayer! Jesus Christ, Marie!
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by reV »

DarthZombie wrote:Nu stiu daca am exprimat intrebarea asta si in partea ailalta, dar oare isi are locul Hearthstone la Tabletop? Ca pana la urma e joc video, nu il joci efectiv la o masa.

De data trecuta Blizzard m-a mai rasfatat. GOLDEN EEEEPIC, eu deja incepusem sa fiu emotionat de ce carte o fi. Asta pana s-a intors si mi-a venit INCA un Doomsayer! Jesus Christ, Marie!
Daca e sa ne luam dupa origini, Hearthstone practic vine din TCG-ul World of Warcraft (e drept, mult simplificat), iar in celelalte categorii (de pe forum) nu prea se incadreaza

Also, congrats!
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
TimmY
Headcrab
Posts: 56
Joined: 2 Mar 2014, 17:45

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by TimmY »

Eu m-am plictisit repede de el. Si cat am asteptat sa primesc beta key =)
User avatar
cartofu
Headcrab
Posts: 63
Joined: 4 Mar 2014, 15:50

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by cartofu »

Nu stiu cum ai putut sa te plictisesti de el, joc zeci de meciuri zilnic, this is the most addictive game I've played in a long time.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by DarthZombie »

Ce-i drept la inceput, cand ai doar cartile basic, e cam boring, Nu ai prea multe alternative bune pentru constructed play si de la un anumit rank incolo nu prea ai ce sa faci in fata deck-urilor mai lucrate. But arena's infinite fun!
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by DarthZombie »

The joys of playing constructed at low rank.

Eu hunter, el rogue. El incepe. Sinister Strike. Ok... Eu dau end turn, urmeaza tura 2 pt el. Cutit, ataca. Mhm. Eu dau steady shot, end turn. Tura 3, comboless headcrack...


Aproape ca imi venea sa dau concede din mila, sa mor io.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by TG »

Inb4 dai de farmeri la low rank și-ți zboară zâmbetul de pe față.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by DarthZombie »

Asa faci ma Cartofule, rush Hunter? :P [@3:48]

User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by Cimitri »

Beating Trump...congrats man!
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by DarthZombie »

Twice even, ca mai are un meci pe acolo. Dar deck-ul lui Trump nu era deloc bun vs early aggro, so there's that.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by sebas »

http://www.hearthpwn.com/news/375-beta- ... ments-card

Did they nerf Tink or what? :D Schimbarea lui Pagle îmi place. Cartea rămâne bună dar nu mai e chiar cel mai bun turn2 play din joc.
Dar Tink...geezus flippin christ, they murdered that card. Și odată cu el și 90% din control druids. Să ne pregătim de un meta dominat de Cairne și Ysera, zic eu.

Anyway, nu știu ce să fac cu dustul de pe Tink. Alex, Grommash sau VanClef?
dump CHA
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by Mărar »

Eu as luat Alexstrasza. Nu stiu in schimb eu ce sa iau cu dustul de pe Tink; in afara de Tink si King Crush nu mai am legendare. Sylvanas? Cairne? Ysera? Rag? Tirion? So many choices...
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by DarthZombie »

Daca joci control, primul minion pe care trebuie sa-l iei e Cairne, imho. Daca adversarul tau nu are salvat un poly/hex pentru el, are mari sanse sa omoare cel putin 2-3 minioni adversi. Daca mai inghite si un silence in proces, cu atat mai bine.
User avatar
Outsyder84
Space Invader
Posts: 5
Joined: 11 Mar 2014, 20:05

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by Outsyder84 »

Salut gasca. De mult lurkaind pe forumul Level am zis sa fiu mai activ anul asta plus s-a deschis topic de Hearstone :mrgreen:

Ar fi interesant un turneu de Heartstone, poate si pentru cei care s-au plictisit de el, ar mai incinge spritele pe aici. Dar sa nu dati prea tare cu legendarele ca sunt F2p player.

A si eram pe Youtube cu ochii pe Trump cand il vad pe cartofu la matchup. Parca nu mi-a parut prea rau de Trump cand l-a tavalit. :lol:
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by sebas »

Mărar wrote:Eu as luat Alexstrasza. Nu stiu in schimb eu ce sa iau cu dustul de pe Tink; in afara de Tink si King Crush nu mai am legendare. Sylvanas? Cairne? Ysera? Rag? Tirion? So many choices...
Eu am craftuit-o pe Sylvanas dar mi s-a părut foarte greoaie. Asta pentru că chiar dacă adversarul nu o rezolvă cu un silence/removal, pentru a obține maximul de pe urma ei ar trebui să faci trade cu o carte de-a lui mare, pe lângă care adversarul să mai aibă o altă carte mare pe care deathrattle-ul să o fure. Dar nu poți să-ți faci deck-uri în care să speri la astfel de scenarii, evident defavorabile pentru tine. Marele ei avantaj e că face un Yeti, dar meh, nu merită.

Cairne ucide mid-gameul dacă adversarul nu are cum să-l rezolve din 1-2 cărți. Adevărul însă e că în 75% din cazuri nu face altceva decât să își ia silence/removal. Ceea ce e ok dacă după el ai alte cărți mari pentru late-game. Oricum, Cairne are întotdeauna impact considerabil în jocuri.

Ysera îți cătigă merciuri, dar e foarte, fooooarte înceată. Nu poți să o joci decât în deckuri care o pot proteja. Asta înseamnă mid-game threats și alte end game cards care să roadă removal-ul adversarului. Nu ți-aș recomanda să o craftuiești decât dacă vrei să joci late-game decks: handlock, control warrior, giants paladin etc.

Rag are impact instant și merge în orice deck care nu e axat strict pe win-by-turn-7. După părerea mea, e de departe cel mai bun legendary. Mai ales că practic nu există decât 3 scenarii în care stai pe gânduri dacă să-l joci sau nu: dacă adversarul are multe cărți mici sau pe Sylvanas deja jos sau ceva cu divine shield.

Tirion e super, doar că deckurile de Paladin care îl pot utiliza la maxim sunt foarte scumpe, pline de epics. Dacă ai cărțile, giants paladin e fun to play și destul de consistent.

Pe lânsă cele de mai sus, Pagle sau Leeroy sunt iarăși cărți de top. Leeroy aproape exclusiv în rush decks însă. Pagle e fabulos în orice deck, cel mai bun empty board turn1/turn2 play din joc. Nu cred că nerful va schimba asta.
dump CHA
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by Mărar »

Inca sunt indecis intre Cairne si Rag, cred ca o sa astept sa vad cum o sa arate meta-ul la inceputul urmatorului sezon si craftuiesc atunci ce o sa fie mai potrivit.

Anyway, am intrat ca sa las asta:

User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by DarthZombie »

Ah, the joys of Arena!

Eu Shaman, el Paladin, el are coin. El, tura 2 coin Scarlet Crusader. Eu, tura 3, tot Scarlet Crusader. El, tura 3 topdeck bloodknight. Eu tura 4 topdeck Spellbreaker. Perfectiune.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by McWilliams »

phpBB [video]


Poate ghici cineva de cate ori un Alarm-a-bot poate sa iti scoata din mana un alt Alarm-a-bot? meciul incepe undeva prin preajma a 25 de minute.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hearthstone: Heroes of Warcraft

Post by DarthZombie »

Post Reply

Return to “Tabletop”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests