A Game of Thrones - Card Game

Post Reply
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

A Game of Thrones - Card Game

Post by Michilangelo »

Am cumparat recent jocul pentru sora mea si am incercat sa ne jucam, singura experienta anterioara a amandurora cu tipul asta de jocuri fiind Yu-Gi-Oh. Regulile nu sunt foarte greu de inteles cu exceptia partii de confruntari care in manual e descrisa foarte ambiguu in ce priveste ingenuncherile si ridicarile. Pentru a ataca trebuie sa ingenunchezi un personaj sau mai multe, iar pentru a se apara, adversarul face acelasi lucru. Problema vine apoi: dupa ce se duce randul primului jucator (cel care a castigat initiativa), poti sa iti ridici personajele? In prima faza am presupus cu da, pentru ca in multe situatii al doilea jucator practic nu ar mai putea ataca cand ii vine randul (pentru ca nu mai poate sa ingenuncheze personaje). Apoi, am vazut ca mentioneaza expres ca dupa dominatie jucatorii isi ridica amandoi toate personajele (btw, ca sa aiba efect trebuie sa fie ingenunchiate si anexele si locatiile?). Am mai presupus apoi ca un personaj ingenunchiat pe faza de aparare poate sa fie folosit si pe faza de atac fara sa mai fie nevoie sa il ridic si apoi sa il ingenunchez. Sunt un pic confuz si in ce priveste dominatia: cam ramaneam amandoi cu toate personajele ingenunchiate si luam in calcul doar galbenii.

Also, daca am folosit un personaj pentru o confruntare de influenta, de exemplu, pot sa il mai folosesc in aceiasi tura pentru un alt tip de atac?
Post Reply

Return to “Tabletop”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests