Caut tabletop RPG online

Post Reply
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Caut tabletop RPG online

Post by McWilliams »

Ma rog, titlul este cam tembel pentru ca nu prea am cum sa restrang intrebarile la o idee concisa, asa ca am ales sa pun niste cuvinte-cheie potrivite pentru un search.

Deci... am un grup de prieteni care au dat de gustul jocurilor de la CBG sau Red Goblin. Ma rog, sunt jocuri mai... simpliste? Ticket to ride, Catan, jocuri care sa dureze undeva la ora-doua. Ma gandeam sa-i virez inspre ceva in genul D&D. Dar un D&D in genul celor prezente pe canalul youtube al lui itmeJP. Insa cum e destul de greu spre foarte greu sa incepi un joc roleplay D&D - sa zicem ca explicatiile ar putea veni pe parcurs, pe masura ce te lovesti de situatiile in cauza; dar formarea unui personaj de joc la inceput poate fi overwhelming - am zis sa incercam ceva online. Single sau multi. Care sa nu manance mult timp (in genul unui joc de smartphone), dar sa te familiarizeze cu regulile si sa iti produca o idee asupra formatului de joc.

Eu nu ma supar nici daca imi propuneti chestii mai avansate. As avea cu cine sa le joc, nu ar fi problema nici de pret. Firul logic pe care il urmez este ca daca le pot arata un joc online (si nu caut unul free; il cumpar eu) si le place, putem merge mai departe la cele in format fizic (cel mai probabil o sa cumparam seturile pentru ca este coada la ele ca la casa de pensii).

In speranta ca am reusit sa fiu suficient de coerent, ma astept la ajutor din partea dumneavoastra. Pe riscul vostru, puteti pune intrebari daca va este ceva neclar.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Caut tabletop RPG online

Post by DarthZombie »

Nu mai bine incerci sa le arati in format fizic? Online [daca exista, nu sunt in tema] e mai convenabil, dar imho se pierde sarea si piperul unei sesiuni de boardgame, interactiunea directa cu oamenii din jur. Eu stiam ca D&D are un soi de starter packs, cu personaje predefinite si campanii usurele, destul cat sa arate conceptele de baza unor jucatori incepatori. Poate ca alea ar fi mai indicate pentru ce ai tu nevoie.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Caut tabletop RPG online

Post by Stokkolm »

Exista asta, dar detalii nu stiu sa-ti zic, personal n-am incercat: http://boardgamegeek.com/wiki/page/On-line_Games
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Caut tabletop RPG online

Post by McWilliams »

@Zombie: In principiu, si eu cred ca ar fi mai usor face-to-face. Problema este ca ne strangem destul de greu pentru ca avem programe diferite si... na, e ceva mai dificil si destul de demoralizator sa iei un tabletop la un game club si sa "pierzi" doua ore fara sa iesi din primul oras. Nu ma prea pricep la explicat, nu am avea un GM experimentat pentru asta, asa ca ar veni destul de greu sa-i conving sa sacrificam vreo 2-3 sesiuni ca sa ne punem in miscare. Nu imposibil. Si s-ar putea ca, pana la urma, sa nu avem de ales si sa incercam direct cu piesele si tabelele in fata.

@Stokkolm & joonior: Multumesc mult. Acum, nu ca vreau sa fiu carcotas, dar ati jucat/butonat vreunul din exemple? In ideea ca am gasit si eu cateva variante, insa m-ar fi ajutat ceva cu un user manual consistent sau ceva cu o comunitate pe care sa o bat la cap daca am intrebari. Jocul link-uit de pe steam are un demo si pare foarte detaliat - si ca optiuni de joc, si ca explicatii. Plus ca are si un mini-tutorial pentru GM, nu doar pentru jucatori.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Caut tabletop RPG online

Post by joonior_bmf »

Nu prea am rabdarea necesara pentru jocurile de genul asta, dar daca as avea timp/finante, as vrea sa incerc versiunea fizica D&D. Expensive as phuck, though.
Nu am jucat niciodata Fantasy Grounds, dar o sa-mi fac loc in backlog pentru demo. Din ce am gasit, comunitatea pare destul de activa. Si pe steam, si pe forum-ul oficial:
http://www.fantasygrounds.com/forums/index.php
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Caut tabletop RPG online

Post by Mahdi »

McWill, vezi că există nişte variante mai simple de boardgames, cu "scenarii" care n-ar trebui să dureze mai mult de 2-3 ceasuri. Fără experienţă în genul ăsta de jocuri, am jucat împreună cu câţiva prieteni Mansions of Madness, o chestie cthulhiană destul de mişto. Evident, nu are complexitatea şi libertatea de alegere din D&D, dar cred că e potrivit pentru oamenii mai ocupaţi şi care n-au vreme de jocuri întinse pe n şedinţe.

Dacă nu vă place Cthulhu mythos, există şi alternative fantasy. Ciolan zicea pe aici de Legend of Drizzt, Castle Ravenloft şi Wrath of Ashardalon.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Caut tabletop RPG online

Post by ciolan »

...sau Descent Second Edition :)
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Caut tabletop RPG online

Post by Stokkolm »

radio.gnome
Space Invader
Posts: 2
Joined: 5 Sep 2014, 11:37

Re: Caut tabletop RPG online

Post by radio.gnome »

Eu am un grup cu care jucăm RPG-uri PNP online pe roll20.net . Până acum am jucat Pathfinder, Call of Cthulhu și Vampire the Masquerade. Până acum cel cu care ne-am distrat cel mai mult (părerea mea) a fost Call of Cthulhu. Are un sistem de reguli EXTREM de simplu. Practic unui jucător i se poate explica tot ce are de știut în maxim 30 de secunde. Crearea personajului dpdv mecanic durează iarăși foarte puțin, nefiind nevoie decât de urmarea a câtorva pași simpli. Bineînțeles jucătorul pesemne că va petrece ceva mai mult timp gândindu-se la background-ul personajului, adică chestii strict de fluff.

Alte avantaje ale lui COC sunt:
- nu ai nevoie de miniaturi, battlemaps, și alte tâmpenii
- ai nevoie doar de zaruri, hârtie și creion
- spre deosebire de alte jocuri de acest tip *cough*DND*cough* ai nevoie de o singură carte pentru a avea parte sistemul. În 320 de pagini ai și mecanici, ai și fluff, și mai ai și 4 aventuri. Recomand ediția a 6-a. Există și ediția a 7-a dar am impresia că e mai complexă și mai scumpă.

Iaca am și înregistrat o sesiune de joc dacă ești curios cum decurge:

https://www.youtube.com/watch?v=pdSoduN6YSg
https://www.youtube.com/watch?v=Vj7f2escn1Q
https://www.youtube.com/watch?v=Vj7f2escn1Q

Multă baftă!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Caut tabletop RPG online

Post by ola small dickie »

da nu stiu daca postez bine aici sau ar trebui un topic general cu ce mai jucam, ce am mai cumparat.

Ticket to fucking ride! Astazi un nou membru a aparut in colectia de board games. Ia sa vedem care-i treaba!

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Caut tabletop RPG online

Post by ola small dickie »

am jucat primele 3 jocuri cu nevastamea. am luat bataie 3-0. ce misto le aleg
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Caut tabletop RPG online

Post by Stokkolm »

E tare Ticket to Ride.
Post Reply

Return to “Tabletop”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests