Dragon's Dogma

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Dragon's Dogma

Post by Mahdi »

Surprise! Dragon's Dogma: Dark Arisen headed to PC next year
Capcom has announced a PC port of action role-playing game Dragon's Dogma: Dark Arisen.

The fantasy epic will launch in January 2016 priced at £23.99/€29.99/$29.99.

Dark Arisen originally released for PlayStation 3 and Xbox 360 in April 2013. It added another area to the origial version of Dragon's Dogma, which launched for the same platforms a year earlier.

A Capcom blog post has boasted of "stunningly high-res graphics and improved fidelity".

Support will be included for both Xbox 360 and Xbox One controllers, as well as with a traditional keyboard and mouse.
REMEMBER CITADEL
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Dragon's Dogma

Post by caleb »

Asta, da!
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Dragon's Dogma

Post by caleb »

Behold (mild spoilers warning):

phpBB [video]
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Dragon's Dogma

Post by sebas »



Looking goooood! (the port, not the 2012 graphics)
dump CHA
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Dragon's Dogma

Post by sebas »

Îl mai joacă cineva? Add me on Steam, putem să ne rent eachother's pawns. Or, you know, you can go with a total stranger: https://steamcommunity.com/app/367500/d ... 367005750/ >.>
dump CHA
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Dragon's Dogma

Post by .chester »

M-oi apuca eu diseara sau maine de el. Cred ca te am deja la prieteni, sper ca ti-ai facut niste acoliti buni.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Dragon's Dogma

Post by sebas »

Păcat nu poți să ai decât un main pawn, făceam un ginger midget special pentru tine. Talentat în two handers. ;) ;)
dump CHA
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dragon's Dogma

Post by cg1700 »

Imi faceti si mie chef sa joc. Cred ca o sa las Dark Souls o vreme si o sa il incep si eu.
Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Dragon's Dogma

Post by sebas »

Ar merge jucate și în paralel, nu prea se aseamănă deloc ca feeling sau stil.
dump CHA
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dragon's Dogma

Post by cg1700 »

Da, dar nu prea am eu attention span-ul sa joc doua chestii in paralel. O sa vad cum merge.
Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Dragon's Dogma

Post by sebas »

chestr0ny wrote:M-oi apuca eu diseara sau maine de el. Cred ca te am deja la prieteni, sper ca ti-ai facut niste acoliti buni.
Nu cred că mă ai. Sau care ești? :evil:
dump CHA
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Dragon's Dogma

Post by .chester »

Dadan Karambolo, cel mai periculos gangster tigan de partea asta a Dunarii.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Dragon's Dogma

Post by sebas »

Err, credeam că ăla e un tip din Olanda cu care am vorbit mai demult că fusese în Cuba o lună unde o arse regește. But you know, whatever, sunt sigur că și povestirile tale sunt la fel de tari.
dump CHA
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Dragon's Dogma

Post by Magicake »

L-am luat de pe GOG daca tot a fost redus la 9 dolari, din ce vad in video ar trebui sa fie super.
phpBB [video]


Ma mir ca nu se discuta mai mult de el, chestia cu pawns care iti adopta comportamentul si toata treaba cu knowledge sharing par a fi niste features unice si de-a dreptul revolutionare (as cheesy as that sounds).

Stiu acum ce joc dupa Dark Souls 2.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Dragon's Dogma

Post by MC »

Pătrunjelu' wrote: 11 Sep 2018, 17:19 Stiu acum ce joc dupa Dark Souls 2.
Adica Dark Souls 3? :D
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Dragon's Dogma

Post by sebas »

Pătrunjelu' wrote: 11 Sep 2018, 17:19 Ma mir ca nu se discuta mai mult de el, chestia cu pawns care iti adopta comportamentul si toata treaba cu knowledge sharing par a fi niste features unice si de-a dreptul revolutionare (as cheesy as that sounds).
Chiar sunt. Jocul e mult prea ușor însă, ceea ce strică mult din farmec. Oricum, merită butonat.
dump CHA
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Dragon's Dogma

Post by Magicake »

MC wrote: 11 Sep 2018, 20:25 Adica Dark Souls 3? :D
Putin probabil, e inca scump cu tot cu DLC-uri si pe langa asta pe PC-ul meu ar trebui sa-l joc pe low-ish details ca sa am un framerate ok. Some other time, dupa hardware upgrade.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Dragon's Dogma

Post by Magicake »

MC a avut partial dreptate, am luat pana la urma DS 3, chit ca tre sa-l joc 1280x720 all low ca am niste frametimes de te doare capul :lol:

Am incercat si Dragon's Dogma vreo 10 ore. Elementele unice precum pawns si monstrii mari sunt tari de tot dar in spatele lor e tot un Skyrim mai slow paced :-( Umbla printr-o lume huge, omoara aceiasi 10 lupi a 10-a oara, fii dezamagit de tonele de loot inutil inclusiv de prin dungeons etc.

Ma omoara cretinatatile de quest-uri unde trebuie sa astepti noaptea/dimineata ca sa avansezi sau sa dai bani la inn ca sa treaca timpul mai iute. Ugh.

Il mai joc pentru ca personajele sunt interesante si vreau sa vad cum evolueaza story-ul, poate devine addicting mai tarziu. Poate afecteaza si ca am ales Mage, acum ca am mai jucat putin cred ca incerc hibridul Mystic Knight, e more up my alley.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Dragon's Dogma

Post by sebas »

Poți schimba clasele on the fly. MK + Sorc e oricum de bază ca lvling combo pentru min-maxing un magic char.

Dacă orătăniile pe care le spargi ar fi fost challenging, think DS style, atunci jocul ar fi fost genial. Degeaba e mega fun să omori un Ogre dacă oricum nu prea avea cum să te facă pilaf.
dump CHA
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Dragon's Dogma

Post by Magicake »

Nah, am incercat si melee knight. Dificultatea mi s-a parut ok, dar cu spikes la orice creatura speciala.

Habar n-am daca l-am jucat eu gresit sau nu dar m-am plictisit rau de tot. Sunt inconjurat de tone si tone de lucruri ce pot fi facute, niciunul din ele prea interesant, si orice aleg sa fac la final raman cu o senzatie de meh si 3 buruieni extra in inventar :\
Mi-ar placea sa explorez fiecare zona dar sunt multe si imense si stiu ca in general o sa gasesc doar chestii underwhelming. Stiu si ca ma prinde noaptea destul de iute si in jocul asta noaptea e un obstacol serios.

Vad Skyrim ca fiind un joc mai bun in principal pentru ca e mult mai rapid. Lumea inconjuratoare e la fel de plina de chestii banale, dar macar acolo ai quick travel peste tot, noaptea nu e pitch black — face atmosfera sa fie mai night-like dar poti sa faci ce vroiai sa faci initial fara probleme, ai wait functionality deci nu tre sa dai bani la inn, si overall poti sa sari de la random exploration la main quest intr-o secunda, dand click pe harta.

La capitolul fun factor Skyrim a fost mediocru pentru mine, deci DD e ceva mai jos.

Chiar nu ma asteptam la asta la cat de hyped am fost pentru joc :lol: O well, it happens I guess. O fi influenta de la Dark Souls unde padding content tinde spre 0, si acum ma uit la un "Kill 5 wolves in this area" quest si ma intreb de ce as face asa ceva.
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests