Cyberpunk 2077

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by joonior_bmf »



User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Cyberpunk 2077

Post by DANiel »

Da, si eu am fost dezamagit. Nu, esta aceeasi chestie cu Battlefield care apare anual. Da, este diferit de primul traile. Nu, nu imi pasa de curse de masini. Cu un astfel de trailer soto au si un mod light de a juca si cu asta am spus totul. Se vede clar ca au o alta abordare fata de Witcher, pentru ca vor sa targeteze mai mult. Cat timp vor sa targeteze mai mult, au ceva pentru toata lumea. Cat timp ai ceva pentru toata lumea, ai GTA. Cat timp faci un GTA, rahat, tu nu esti Rockstar. Eu cred ca o sa fie un joc decent spre bun, dar faptul ca vrea mai mult inseamna si o modificare. Si rahat, soare de Miami in mijlocul distopiei.
Last edited by DANiel on 13 Jun 2018, 11:01, edited 1 time in total.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by Mahdi »

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Cyberpunk 2077

Post by DANiel »

Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Cyberpunk 2077

Post by Cimitri »

Imho toata lumea greseste fiind "dazamagita" deoarece il compara cu seria Witcher si mai ales cu W3 Wild Hunt. E o adaptare a unui board game static cu tot ceea ce presupune asta si isi vor asuma acest lucru. Daca faceau un joc bomberman il mai comparam cu Witcher?
Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Cyberpunk 2077

Post by Waaagh! »

La ce bomba tripla cu surub a fost seria uicier, nu-i de mirare ca lumea e reticenta.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Cyberpunk 2077

Post by sebas »

Eh, W1 e foarte bine închegat după ce treci peste low production value. Capitolul IV l-aș numi genial chiar prin vibe-ul de poveste de la sate cu zâne și feciori, mai ales când vine ca o pauză surprinzătoare și oportună de la o poveste principală care deja se simte lungită.

W2 e curajos ca C&C dar extrem de slab pe partea de gameplay, practic toate modificările față de primul fiind proaste. Apoi 3 ar fi fost perfect dacă nu era sandbox și dacă sistemul de combat era ceva mai dezvoltat.

În fine. Trailerul Cyberpunk arată bine dpdv a direcției grafice, nu am nicio problemă cu neon cyberpunk, dar mișcările de divă a gagiului și cursa GTA nu prea mă încântă deloc. Ba încă mai e și sandbox.
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by TG »

Lol sebas explicându-i lui Waaagh! chestii despre asta. Deși nu sunt de acord cu ce ai zis de W2 oricum. :P
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Cyberpunk 2077

Post by DarthZombie »

Imho W2 a pierdut ceva din spiritul lui W1. Nu stiu cum sa exprim treaba asta, dar atmosfera din W1 era foarte... "slava", pe cand W2 a fost mult mai "westernized". Dar daca am de ales intre asta si varianta un-enhanced de la Witcher 1 imi e clar ca aleg s-o ard pe degenerarea vestica :lol:
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Cyberpunk 2077

Post by DANiel »

Cum sa va zic, mie mi s-a sculat.

Image

Edit: Si ca o paranteza, chiar da mult mai bine cu mai multi zgarie nori acolo in fundal.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Cyberpunk 2077

Post by MC »

Inca nu am vazut cum arata noaptea si pe ploaie in joc.
In TW3 imi place mult mai mult cum arata jocul noaptea. Daca mai si ploua deja e :O
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by TG »

Cyberpunk 2077 world premiere: 50 minutes of William Gibson-level insanity

Meh, not what I was hoping for. Dar avem nevoie de mai multe jocuri cyberpunik mișto, cum zice ne0lith.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Cyberpunk 2077

Post by rege »

Plake dar de ce se derulează ziua dacă oraşul se numeşte Night City? La cât de mult pare "inspirat" din diferite filme/jocuri, cred că termenul corect ar fi cyberpunksploitation
the secret geometry of chance
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by Mahdi »

Jocul e bazat pe un setting și un sistem de reguli deja existente.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cyberpunk_2020
Night City was the brainchild of businessman Richard Night, who became dissatisfied with his experiences in managing corporate construction projects as part of his company Halsey, Ferris and Night. This led him to break off and form his own company Night International, with the end goal of creating the ideal city.
REMEMBER CITADEL
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Cyberpunk 2077

Post by rege »

Deci Night City e un fel de Behringer City combinat cu oraşul din Bioshock? :lol: Dar tot nu explică elementele preluate 1:1 din Deus Ex 3, Blade Runner, District 9, Judge Dredd (filmul), Back to the Future...
Eu mă bucur că va fi 1st person, în rest meh
the secret geometry of chance
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Cyberpunk 2077

Post by sebas »

Da, pentru că sunt atât de multe 1st person RPGs promițătoare...
dump CHA
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Cyberpunk 2077

Post by marvas »

Portal 2 e FPS-ul meu preferat.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by McWilliams »

Meh, not what I was hoping for. Dar avem nevoie de mai multe jocuri cyberpunik mișto, cum zice ne0lith.
Imaginea despre joc pe care am desprins-o din trailer (ca acces efectiv la gameplay nu am avut noroc sa capat :D) este foarte diferita de imaginea despre joc pe care am desprins-o din descrierea in text facuta de CDPR. Poate de vina e propria-mi imaginatie.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Cyberpunk 2077

Post by tnt »

Stokkolm wrote: 12 Jun 2018, 13:31
tnt wrote: 11 Jun 2018, 15:30 Am avut aceeasi impresie cand am vazut trailerul ieri. Ma asteptam la alta directie artistica, ceva mai Bladerunner, nu o adunatura de cool kids intr-un viitor stralucitor. Daca asta au lucrat ei 5 ani si...
Lumea in care are loc Blade Runner e affectata masiv de poluare, inghitita de nori mari de smog, de-asta chiar si in miezul zilei lumina e difuza. Daca Cyberpunk vrea sa exploreze un viitor care omenirea a luat-o in directia energiei regenerabile si a masinilor electrice, are sens ca soarele sa straluceasca la fel ca in realitate, in prezent (well, daca nu esti in Beijing sau Shanghai).
https://youtu.be/6LAH3qE73lE
Dar nu a luat-o in directia aia, mentioneaza ala acolo de ploaie acida chiar la inceput si distopie. Si oricum e logic, cum sa o ia in directia aia cand e vorba de un viitor distopic cu tot felul de degenerati si falsi de la pulime pana la varf. Se vede si in trailer structura sociala degradata, cu marionete conectate la tuburi, ghertoi si esuati peste tot. OK, that's nice (in afara de millennials), dar unde sunt efectele? Deci ori au ales foarte prost trailerul, ori universul asta nu are prea mult sens in contextul sau.
Partea buna e ca e 1st person, asta pt ca ma face sa ma gandesc cum se va simti precum un System Shock 2 sau Deus Ex 1, desi ma indoiesc ca va fi acel gen de 1st person. Ramane de vazut.
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: Cyberpunk 2077

Post by kostyka »

phpBB [video]


Daca lui Yong i-a facut o impresie buna demo-ul pt. presa, eu sunt hyped. E un pic cam hiperbolic domnul, pe alocuri, pt. gustul meu, dar, pentru ca nu e un individ usor surescitabil (ii urmaresc canalul youtube ocazional, mai ales pt. Death Stranding dar si pt. alte reportaje), e posibil ca ce a vazut in booth-ul press only CDPR, E3 sa fi fost chiar atat de excelent. Can't wait for that demo/videos of it to surface online!

Intrebare pt. TNT - ce anume "efecte" ti-au lipsit din trailer?! In ce sens lipsa acestor "efecte" te-a facut sa ajungi la concluzia ca " ori universul asta nu are prea mult sens in contextul sau." ?! Vorbiti mai inchegat, domnilor, cand faceti astfel de aprecieri!
.......
In alta ordine de idei, am aruncat un ochi peste rule-book-ul Cyberpunk 2020. Ce a prezentat trailerul, cu exceptia faptului ca a fost dumbed down for the masses ca atmosfera si mai ales datorita voice-over-ului cam superficial, cu toate astea, se lipeste foarte bine de lore-ul din jocul pen and paper. Desi e inspirat de Bladerunner, Neuromancer, etc, etc, chiar noteaza manualul lucrarile respective ca bune pt. inspiratie pt. potentialul jucator, are totusi universul respectiv manierismele lui, istorie si o anumita atitudine, care e de vazut si in trailer, si care, mult mai important, merge dincolo de lucrarile mai sus mentionate.

Nu e un univers extraordinar de bine schitat, in manualul 2020, dar are suficienta personalitate incat DCPR sa poata sa produca absolut ce vor ei in limitele respectvului univers.
......
Toata lumea pe aici e imbolnavita de faptul ca actiunea din trailer nu se petrece exclusiv pe intuneric... Fratilor, exista ciclu noapte zi, exista soare, orasul ala se chiama Night City, dar nu pt. ca exista intr-un univers unde e noapte continuu, orasul se chiama asa datorita unui personaj important istoric (pe care, guess what, il chema Night - Richard Night, evident un play upon words, but whatever, you guys can't expect total darkness all the time, and why the hell would you?! LIGHT is good motherfuckers!), personaj foarte influent in evolutia respectivului oras.

Deci, inainte sa va alarmati ca babele ca nu mai e loc de bomboane pe coliva, luati manualul ala la ochi oleaca, poate chiar si la puricat, vedeti ce si cum. In respectivul manual exista cateva povesti scurte, care, foarte usor ar putea fi date ca exemple despre cum ar putea arata un quest mediu in 2077, si credeti-ma e intuneric si nenorocire si cyber cool si all sorts of nice dark shit in there, incat un trailer unde straluceste un pic soarele sa nu va mai dea peste cap in asemenea hal.

E un univers macabru si intunecat Cyberpunk 2020, dar si un univers sexy, si un univers cu simt al umorului si mai ales ironie, e un spatiu unde niste oameni capabili ca cei de la CDPR sa poata sa produca ce questuri vor ei. O sa va bucurati cand o sa mai vedeti o raza de soare prin joc, de-asta sa fiti siguri, o sa fie intuneric garla in joc, in toate formele si in toate aspectele.
.....
TLDR. Nu e nevoie de intuneric 24/7 ca Cyber 2077 sa fie misto, ca sa fie... cyberpunk. Night City nu se chiama Night city pentru ca e noapte in orasul ala tot timpul, toata lumea sa se calmeze. Lumina de la soare e propice chiar si stilului cyberpunk, e ok.
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests