Cyberpunk 2077

Discuții axate pe jocurile RPG.
Post Reply
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Cyberpunk 2077

Post by rege »

Da' omu' ăla doarme 30 minute pe zi sau ce?
the secret geometry of chance
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Cyberpunk 2077

Post by tnt »

OK, Kostika, m-am calmat acum. Gata, respir normal. Deci o sa fie intuneric garla, cu mediu poluat, tipic distopic, cyberpunk si alte alea pe timp de noapte, dar ziua ne bronzam la soare si facem vitamina D. Cool!
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by McWilliams »

Exact faptul ca inca mai exista lumina naturala in 2077 m-a urzicat pe mine! Cum reusesc unii oameni sa identifice intelesurile ascunse din vorbele altora. Ma face sa cred ca Sherlock Holmes inca umbla printre noi.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by joonior_bmf »

Mediul cyberpunk trebuie sa fie asociat neaparat cu poluare si ploaie perpetua?
Am ajuns atat de pesimisti incat nu ne putem imagina un viitor in care mediul inconjurator nu e degradat in mod ireparabil? Sau ne-am invatat cu chestia asta datorita prevalentei acestor elemente in alte povesti similare?
Cine stie. Poate in trailer-ul de la E3 au prezentat o "zi buna". Si restul sunt zile rele :P
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by McWilliams »

Sa fiu sincer, de ce ma uit mai mult la video, arata mai mult a Sleeping Dogs decat a GT"niko, it's your cousin! why don't you take me bowling?"A. Insa trailer-ul ofera la fel de mult gameplay ca trailer-ul pentru Beyond Good and Evil 2. Asa ca raman doar cu impresia artistica. Care este diferita de textul de pana acum.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Cyberpunk 2077

Post by tnt »

joonior_bmf wrote: 17 Jun 2018, 19:56 Mediul cyberpunk trebuie sa fie asociat neaparat cu poluare si ploaie perpetua?
Am ajuns atat de pesimisti incat nu ne putem imagina un viitor in care mediul inconjurator nu e degradat in mod ireparabil?
Da, asta e genul, sau subgenul. Deci nu e vorba de un viitor, de un SF futurist, e vorba de un viitor cyberpunk. S-a scris atata in genul asta, asta-i canonul, nu l-am inventat eu si nici Projekt Red. Pleaca de la premize distopice, viitor sumbru, cu societate degradata de la care ultima asteptare pe care o poti avea e respectul pentru mediu sau o politica ce sa aiba un sistem eco in vedere in ciuda problemelor supra popularii. Elementele astea le vedem si in prezentarea lor, asteptam si impactul.
Bine, daca esti ok cu jocuri tampitele de alde Blizzard sau EA, cum e McWill, inteleg sa nu prea te doara capul de implicatii ceva mai logice in universul respectiv, dar cred ca astia de la Projekt Red tintesc mai sus de o simpla labareala.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by McWilliams »

McWill e cum? :lol: Mie mi s-a facut morala de doua pagini ca de ce ma dau cu fundul de pamant doar de la un trailer cand nu mai bine astept sa vad cum va fi jocul inainte sa-l critic. Si eu nu ma dau cu fundul de pamant, doar remarc diferenta substantiala - intre cum se prezenta Cyberpunk 2077 atunci cand developer-ul vorbea despre el (idei, pareri, concepte, teorii, chestii din mintea omului) si cum se prezinta in forma audio-vizuala din trailer.

Diferenta dintre cele doua este cam de acelasi nivel cu diferenta intre povestile fratilor Grimm in versiunea scrisa si povestile fratilor Grimm in ecranizari Disney/Pixar.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: Cyberpunk 2077

Post by kostyka »

"remarc diferenta substantiala - intre cum se prezenta Cyberpunk 2077 atunci cand developer-ul vorbea despre el (idei, pareri, concepte, teorii, chestii din mintea omului) si cum se prezinta in forma audio-vizuala din trailer."

Nu vad cum se contrazic. Din ce literatura de la CD Red am citit, trailerul nu o contrazice. Nici e suficient de detaliat trailerul ca sa o faca, in primul rand, e un wide sweep shot al orasului pe vreme buna! Nu e nici un Disney vs Grimm, e Disney de ce, pentru ca ai vazut un pic de lumina intr-un joc pe care-l gandeai noir si whatever the heck you guys imagine cyberpunk to be?! Cyberpunk in soare e cyberpunk 100%, dar nu noir.

Sigur, puteau trailerul ala sa-l formuleze mai dark and gloomy and shit, sa ne simtim toti vampirii bine, da' trebuie sa hype-uieasca si alta categorie de jucatori, pe astia carora le place sa se arda pe retina cu culori suprasaturate si etc.

Vezi ca am pus un clip cu ce contine Cyber 2077, demo-ul pentru presa, e numai de bine, aparent e un salt fantastic de la W3, mult development pe inaltime, multe npc-uri, multe detalii, totul in joc, etc. E de hype serios.

Si altceva, daca o sa fie masa critica de jucatori care vor negru de noapte, cat de usor o sa fie un mod unde nu mai rasare soarele vreodata? Foarte usor. Cat de usor un mod gen sa fie o ceata sa nu vezi la 2 metri de nas, daca vreti poluare maxima? Foarte usor. Plus ca ma indoiesc ca o sa fie jocul full de questuri gen, ohh, ce zi insorita, sa megem sa ne bronzam pe malul santului, nici n-o sa se resimta un mod in care e totul intuneric.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by McWilliams »

You don't get it, do you? Tot o tragi cu cea culoare sau cea lumina de parca ti-ar interzice cineva sa folosesti restul de 99% din capacitatea cerebelului. Deja mi-e sila sa mai zic ceva. Poate sa iti placa si Grimm, si Disney in acelasi timp - nu-ti da nimeni peste degete ca nu esti limitat doar la o preferinta. Insa daca cineva iti povesteste despre Grimm ca apoi sa te trezesti cu Disney, o sa te ia prin surprindere. Sunt cati ani de "Grimm" pentru Cyberpunk 2077 pana la trailer? Sunt surprins ca arata SI altfel. Atat si nimic mai mult. Ca nu m-apuc sa trimit amenintari cu moartea pe baza valorii lucsilor dintr-un cadru de trailer.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: Cyberpunk 2077

Post by kostyka »

Bai Mc, chill;

De ce nu explici concret ce te-a deranjat la trailerul ala. Am crezut ca te-a deranjat lumina, ca pe restul lumii.

Trailerul ala, asa cum e el prostit, scoate la suprafata o multitudine de aspecte ale jocului, potentiale clase, cum arata orasul, vehicule, interfete, npc-uri, atmosfera, un minim backstory etc, etc.. Nu contrazice cu nimic literatura pe care a scos-o la inaintare CDPR pana acum. Nu contrazice nici macar teaser trailerul ala de acum multi ani. Ala sexy, intunecat si in slow motion. Pot coexista foarte bine mersi in universul Cyberpunk 2077. Mai mult decat atat prinde bine trailerul si atmosfera descrisa in manualul (lore, povesti scurte, etc.) Cyber 2020.


Decat sa arunci cu cerebel la relanti si sufleti, da-mi niste exemple concrete, ce ti-a descris si aratat tie CDPR pre-trailer, si cu ce ti-a demontat trailerul imaginea pe care o aveai despre potentialul joc.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Cyberpunk 2077

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Cyberpunk 2077

Post by stef »

In ciuda undelor pline de hype si senzatie generate de acest joc de cand a fost lansat primul zvon, n-am asteptari de nici un fel de la el. Cyberjunk 2077 este genul de joc de la care nu voi fi dezamagit daca iese intr-un fel sau altul, mai peste chiloti sau pe sub chiloti, mai prin fata sau mai pe la spate. Eu vreau doar sa ma joc. Ce? Vreau c y b e r j u n k, or maybe...cybershit?
Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by Cristan »

The origins of Cyberpunk 2077: What inspired Mike Pondsmith's classic role-playing game, and how that filters down into CD Projekt Red's adaptation.
This is no Blade Runner dystopia, washed out by endless rain and concealed suffering. Cyberpunk 2077 is, it seems, unrepentantly slick, stylish and ready for whatever action the street has to offer. For some that might seem to contravene cyberpunk itself, but if you look to the origins of the game, the exact opposite is revealed.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by TG »

You should’ve shown them in ur shit interview with ign , we deserve gameplay i mean u cant show us a game and then stay quite for five years and expect us to be ok with a trailer and some screenshots , WE NEED GAMEPLAY.
De fiecare dată când citesc comentarii la adresa jocurilor pe undeva aproape că îi consider pe ăștia de la EA the good guys. Cum să nu faci farming pe spatele maimuțelor? Ar fi imoral să nu profiți, lol.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Cyberpunk 2077

Post by DarthZombie »

Da, dar spre deosebire de EA CDProjekt sunt niste transfobi de ultima speta huoooo

phpBB [video]
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Cyberpunk 2077

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

relevant
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: Cyberpunk 2077

Post by kostyka »

Cica e "gata" jocul!

"Cyberpunk 2077 has been in development for at least six years and its team recently hit a major milestone: The entire game is playable from start to finish. It doesn't have all of the proper assets, playtesting or bug fixes in place, but seeing the story come together is a critical step in the development process, Borzymowski said."

Tot articolul aici https://www.engadget.com/2018/08/23/cyb ... interview/

sau video

phpBB [video]
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by Rukifer »

Asta inseamna ca s-ar putea sa fie gata mai repede de 2020? Interesting.

Tbh, eu n-am avut niciun hype pentru jocul asta pana nu m-am apucat de Witcher 3. Si, sincer, nici acum nu sunt prea hyped. Da, okay, arata super bine si promite chestii cool, dar n-am fost niciodata incantata de SF / syberpunk. Totusi, sper la ceva mindblowing, ca nu strica putin optimism. Asa cum nu strica niciodata sa apara inca un joc super bun, orice ar fi el.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by McWilliams »

Si Witcher 3 a avut cateva amanari fata de prima data comunicata oficial. Ori aici nici macar nu putem vorbi de o data comunicata oficial. Playable isn't the same as Releasable. Desi daca ai intreba producatori de jocuri care sunt in Early Access de 3 ani sau care iti dau voie sa faci pre-order la season pass inainte de aparitia versiunii vanilla, s-ar putea sa iti zica altfel.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests