Cyberpunk 2077

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Cyberpunk 2077

Post by Waaagh! »

Ei, sa fim seriosi. Dudkowiak & asociatii go brrr
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Cyberpunk 2077

Post by Alex Khan »

"Could" si "may" e mai degraba o certitudine. Jocul e un mare "SCAM" fata de ce se promitea a fi.

https://www.reddit.com/r/cyberpunkgame/ ... ll_update/

Comunitatile de jucatori pe consolele last-gen sunt foc si para- vezi pe Console Games.


Pentru orice eventualitate, ma intreb daca Ubisoft si Deep Silver (Koch Media) sau THQ (Embracer) sunt interesati sa cumpere franciza Witcher.
Nu mi-as dori ca Witcher sa ajunga pe mana unei companii americane.
Last edited by Alex Khan on 21 Dec 2020, 09:19, edited 2 times in total.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by Mahdi »

Ubisoft face cele mai vanilla open world games, poți să-i pui cruce definitiv lui Geralt dacă ajunge franciza pe mâna lor.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Cyberpunk 2077

Post by Alex Khan »

Mahdi wrote: 21 Dec 2020, 09:13 Ubisoft face cele mai vanilla open world games, poți să-i pui cruce definitiv lui Geralt dacă ajunge franciza pe mâna lor.
Stiu.
Dar macar Ubisoft e european. L-ar omora "onorabil " . Plus ca de la o vreme, Ubisoft tot copiaza la greu CD PROJEKT, asta din ce am observat in Odyssey si Valhalla.


Mai bine decat sa ajunga pe mana companiilor americane precum EA, Microsoft sau Bethesda ce l-ar transforma pe Geralt intr-un "zombie" comercial de ajungi sa-l urasti .
Last edited by Alex Khan on 21 Dec 2020, 09:23, edited 5 times in total.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Cyberpunk 2077

Post by Waaagh! »

Alex Khan wrote: 21 Dec 2020, 09:11 Comunitatile de jucatori pe consolele last-gen sunt foc si para.
:lol: :lol: :lol:

Da, vuieste internetul. Cica daca-i dai refund nu-l mai poti juca.

:lol: :lol: :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by joonior_bmf »

Hai sa nu ne ambalam. Au strans destul voie buna cu Witcher si GOG pentru a evita situatii extreme.

@Alex Khan
Si despre ce ai zis cu jocurile si filmele pe care le-a copiat, tin sa te contrazic. Mai degraba si acelea s-au inspirat din aceleasi surse - romanele SF al lui P.K. Dick si Gibson. Pen&paper RPG-ul Cyberpunk, pe care e bazat jocul, preceda majoritatea acelor filme. Doar din Blade Runner poti spune ca sustrage destul. Care, la randul lui, e inspirat dintr-un roman de P.K. Dick.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Cyberpunk 2077

Post by tnt »

Copiat si inspirat nu-s acelasi lucru. E normal sa se inspire, asa functioneaza procesul creativ. Sa iasa pe minus? Nu inteleg logica, au facut deja o caruta de bani, vor face refunds la niste copii pe care le-au vandut deja. Jocul e un succes comercial fie ca-ti place sau nu.
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Cyberpunk 2077

Post by kensky »

nsfw
hmm hainele o faceau mai chubby parca :lol:
Spoiler:
Image
Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Cyberpunk 2077

Post by Waaagh! »

cam anorexica ngl
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Cyberpunk 2077

Post by rdo »

Din ce am citit pe aici, o sa dau comanda de Cyberpunk Craciunu viitor, poate pana atunci il mai pun la punct
:D
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Cyberpunk 2077

Post by Quackers »

Si dupa 60 ore, dupa ce am aflat ca Ripperii au si stoc/inventar separat de cyberware stuff, aflu si ca fiecare Ripper are ALTE upgrades. Eu m-am tot dus la ala al meu la care am discount 15% sau ceva, si am ignorat in mare parte pe altii (ca la street cred level up aparea gear nou, dar am zis ca e acelasi lucru la toti). Lucru care apropos cred ca e fix doar la rippers, ca restul de nepecei stores nu par sa aiba ceva specific in functie de zona.

Asa ca mi-am bagat pwla ca tot adunasem niste 300-400k de credits si am trecut pe la fiecare si am luat cam tot ce ma interesa prezent si viitor.

Unrelated, gasit pe un stand, intr-un chapel din joc:
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by joonior_bmf »

Si la alte magazine difera stocul in functie de zona. La un gun shop in partea de NV a zonei Watson am cumparat un cutit si un SMG legendare. Mai avea si altele, dar nu aveam bani destui si pt alea pe moment. La gun shop in cladirea unde are V apartament cred ca e un power pistol legendar (Unity). Iar magazinele de haine au stoc specific. De ex corpo stuff, street kid stuff, trash tier etc
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Cyberpunk 2077

Post by Alex Khan »

Am terminat jocul.

Si am ales cel mai "nasol" final
Spoiler:
- ala in care imi vand sufletul corporatiei ARASAKA. Dar foarte tare faza cand Saburo Arasaka supravietuieste dupa ce si-a copiat memoria si constiinta in supercomputere si ajung apoi transferate in corpul fiului sau.
Parca aminteste putin de capitolul 13 din Apocalipsa, cu cele doua FIARE si transferul de putere.
Parca un pic inspirat si dupa dinastia Kim din Coreea de Nord.

User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Cyberpunk 2077

Post by juve3332 »

Tu ai putin o fixatie cu sursele de inspiratie :D.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Cyberpunk 2077

Post by Alex Khan »

juve3332 wrote: 21 Dec 2020, 21:41 Tu ai putin o fixatie cu sursele de inspiratie :D.
Am dizertatie de sustinut in curand. :cry:
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Cyberpunk 2077

Post by juve3332 »

Ce disertatie? (and last offtopic)
User avatar
teroristul
Space Invader
Posts: 44
Joined: 10 Apr 2016, 17:27

Re: Cyberpunk 2077

Post by teroristul »

Acum câteva zile, pe fondul faptului că urma să intru în concediu și îmi era lehamite de ultimele sarcini de lucru, am luat decizia impulsivă de a cumpăra acest joc. Cred că n-am mai jucat ceva la lansare de la.. hmm... Guild Wars 2 în 2012. Yep, I've been slacking.

Am băgat și eu până acum 45h în el, așa că mi-am format o oarecare părere.
  • Să începem cu ce doare - performanța. Stadiul în care a fost lansat este cel puțin dezamăgitor. Nu este deloc optimizat și mi se pare stupid să presupui că toți jucăm pe rachete. Dar bănuiesc că trebuia să fie sub bradul de Crăciun și de aia nu l-au împins în 2021. Eu îl joc pe 1070, mi se pare ok ca framerate, dar am destul de mult pop-in. Am fost naiv și l-am instalat pe HDD cu ideea că oricum nu are decât un initial load time, dar se pare că SSD-ul face diferența și că jocul stream-uiește destul de multe de pe el. Aveam multe buguri de genul: mașinile se opreau în mijlocul străzii ca la semafor. Mergeam pe autostradă și până ieșeam de pe ea, dădeam de cel puțin 4 sau 5 astfel de situații. Încă dau de buguri, dar măcar ăsta, cu care mă întâlneam constant, a dispărut. Au și o opțiune de Slow HDD ascunsă în meniul de gameplay, dar am descoperit-o după ce am mutat jocul pe SSD. Crash am primit o singură dată.
  • Night City - they nailed it. Arată superb. Păcat că multe mecanici de joc îl fac să pară formă fără fond, dar estetic vorbind e printre cele mai arătoase orașe dintr-un joc. Îmi place pur și simplu să mă plimb prin el și doar să casc gura...
  • ... ceea ce mă duce la unul din lucrurile minore dar care mă enervează peste măsură - nu poți merge în varianta de PC. Nu există opțiunea. Într-un joc care poate să te cucerească doar dacă reușește să te facă să te scufunzi în lume și personaje, să nu poți să mergi mi se pare destul de immersion breaking. Îl joc în paralel și cu un controller, pentru a putea merge și pentru că ajută cu controlul absolut oribil al vehiculelor.
  • Pop-in-ul se vede cel mai frecvent când conduci cu viteză mare. Și când zic viteză mare, mă refer la 60-70 la oră, pentru că mie mi se pare că aia e viteza maximă a oricărui vehicul, ce arată vitezometrul ăla e minciună. Și cred că e o decizie luată tocmai pe criteriul performanței.
  • Poliția - fail total. Pur și simplu nu există un sistem pentru ei. Se spawnează în spate și cam atât.
  • AI-ul e pilaf. În combat nu are nici o noimă, pe străzi nici atât. Lași mașina în stradă și claxonează făcând coadă în spate. Dar de ocolit, n-ai să vezi.
  • Am jucat o bună parte a jocului pe o combinație de stealth + quickhacks + street brawler. Dar a devenit foarte plictisitor. (mersi celui care a postat itemul Tabula E-Rasa). Quick hacks și stealth nu au deloc profunzime și când mai ai de-a face și cu inamici care doar stau pe loc.. e lesne de înțeles de ce am revenit la arme și nu regret asta. Celelalte skill trees menționate sunt acolo doar pentru completare, când mai vrei să variezi. Dar nu sunt suficient de dezvoltate ca să te țină tot jocul. Pe de altă parte, sistemul făcut de ei nu te obligă să faci lock-in așa că poți varia gameplay-ul pe parcursului unui playthrough, ceea ce cred că e un plus pentru un Action-RPG.
  • Athletics e bugged sau prost balansat. Crești extrem de greu.
  • Soundtrackul e chiar fain. Atât combat music cât și radiourile. Sunt curios câte din melodiile care îmi plac în joc, îmi vor mai plăcea și când ies din contextul de oraș cyberpunk. Am ascultat pe youtube o melodie care mi-a rămas în minte și parcă nu era la fel.
  • Înainte de lansare mi se părea că o comparație cu GTA e forțată, pentru că CP nu a vrut niciodată să fie GTA. Dar văzând câte idei au împrumutat de la ei și ce implementări half-assed au făcut pentru unele, nu mai consider atât de trasă de păr comparația pe unele aspecte.
Totuși, în ciuda faptului că majoritatea bullet point-urilor de mai sus sunt negative, mă distrez în el. E cam cel mai bun joc neterminat pe care l-am parcurs. E într-un fel de early-access acum, din punctul meu de vedere. Cred că în momentul în care vor diminua masiv bugurile și vor îmbunătăți performanța, vor adăuga un AI capabil, un sistem măcar half-decent al poliției.. Eh.. listând toate astea se pare că mai aveau ceva de lucru. Cred că punctul forte e writing-ul și prezentarea. Main questul e interesant până acum și mai sunt și destul de multe secondary quests bune. NCPD events și side-gigs sunt cam de umplutură, dar din când în când mai e câte unul mai deocheat, asta dacă ai răbdare să citești log-urile pe care le găsești. Am făcut o grămadă, deja am max street cred.

Cred că nu merită cumpărat acum decât dacă ești fixat să-l joci (caz în care probabil deja ai făcut-o). Cel mai bine aștepți câteva patch-uri care inevitabil vor veni în următoarele luni. Plus că sigur va veni și un discount.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Cyberpunk 2077

Post by Waaagh! »

sup fam, n-ai mai dat pe aici din vremurile pre-aderarii. tbf nu stiu cate jocuri cu ambitii din ultimii destui ani n-au fost borcanite complet in versiunea de lansare.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
teroristul
Space Invader
Posts: 44
Joined: 10 Apr 2016, 17:27

Re: Cyberpunk 2077

Post by teroristul »

Am fost un lurker tăcut, dar am simțit nevoia să mă exprim și eu în mijlocul acestui shit-storm.

A și fost overhyped la greu. Să fiu sincer, nu e un joc rău, mai ales dacă îi repară bubele. Dar cred că venind după TW3 și promițând multe la început dar renunțând la unele pe parcurs, plus toată gloata de fani CDPR care l-au tot împins ca fiind a doua venire a lui Iisus pe umilele noastre PC-uri, a ajuns să fie o victimă a propriului statut.

Nu joc la lansare căci am un backlog arhiplin + jocurile mi se par scumpe la full price + eviți să faci testing. Deși ar fi fost câteva adventure games care ar fi meritat full price iar eu le-am jucat după ce le-am primit moka (scuze, Thimbleweed Park...).
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Cyberpunk 2077

Post by Waaagh! »

Umbla si pe-aici mema cu "a doua venire". :lol: :lol: :lol:
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests