Cyberpunk 2077

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Cyberpunk 2077

Post by kensky »

Mahdi wrote: 18 Dec 2020, 08:23 https://www.playstation.com/en-ie/cyber ... 7-refunds/
SIE strives to ensure a high level of customer satisfaction, therefore we will begin to offer a full refund for all gamers who have purchased Cyberpunk 2077 via PlayStation Store. SIE will also be removing Cyberpunk 2077 from PlayStation Store until further notice.
lol
lanseaza si aia 3 jocuri pe luna si nu le testeaza?
Image
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by reV »

M-am jucat putin cu setarile pe troaca mea (R5 1600, RX480 8gig). Cu setari pe la high si unele chestii dezactivate cu totul, medie de 40 fps. Hai cu 60-ul! (ar fi o idee sa mut de pe un SSD pe SATA 2 pe un NVMe, nu?)
Last edited by reV on 18 Dec 2020, 14:01, edited 1 time in total.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Cyberpunk 2077

Post by Bogdan »

kensky wrote: 18 Dec 2020, 12:17 lol
lanseaza si aia 3 jocuri pe luna si nu le testeaza?
Daca ar fi sa pariez, as zice ca au testat pentru lansarea programata initial pe 10 Noiembrie, rezulatele au fost dezastruoase, dar CDPR i-a induplecat pe Sony si MS ca pot repara problemele intr-o luna si ca Day 1 Patch-ul o sa salveze situatia.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Cyberpunk 2077

Post by MC »

reV wrote: 18 Dec 2020, 13:28 M-am jucat putin cu setarile pe troaca mea (R5 1600, RX480 8gig). Cu setari pe la high si unele chestii dezactivate cu totul, medie de 40 fps. Hai cu 60-ul! (ar fi o idee sa mut de pe un SSD pe SATA 2 pe un NVMe, nu?)
Nu cred că o să ”câștigi” mare lucru în termeni de fps dacă muți de pe un SSD Sata pe un NVMe. Da, de la a-l rula de pe un HDD pe un SSD e diferență mare, mai ales în ceea ce privește loading times, dar între SSD sata si SSD NVMe nu cred sa a fie cine știe ce diferențe sesizabile.
Eu am SSD și NVMe și Sata, dar îl rulez de pe cel Sata și merge brici.
Pe tine mai degrabă te limiteaza placa video și procesorul.
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Cyberpunk 2077

Post by kensky »

https://www.gamepressure.com/newsroom/c ... nch/zd2a5e Cyberpunk 2077 Stats on Steam 8 Days After Launch
Image
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Cyberpunk 2077

Post by Alex Khan »

ola small dickie wrote: 18 Dec 2020, 12:03 cred ca gta4 mi s-a parut cel mai boring. nici nu mai tin minte povestea, doar ca jucam cu rusnac sau ceva est european. hai sa fim seriosi.


"povesti serioase" si GTA se potrivesc ca nuca-n perete

GTA 5 in schimb mi-a uns sufletul. mi-a dat ce voiam de la un GTA.


GTA V era despre:
Spoiler:
1. un fost spargator de banci cu de familie demne de telenovela de sitcom american, nostalgic dupa filme de anii 80', inselat de nevasta'sa, bestelit de copii lui si pacalit de psiholog;
2. un pusti afro-american care se visa sa devina mare gangster spargator de masini si traficant de droguri, frustrat ca l-a lasat iubita'ta pentru un medic, iar cateodata o da in moralisme cand se cearta cu prietenul sau de o viata, dar tot fura masini ;
3.si un nebun crizat, ucigas si redneck de la marginea orasului care era probabil votant Trump (cred ca singurul personaj din joc care mi-a captat totusi interesul :D).
Parca prefer mai degraba sarbii emigrati in New York si veniti la ciordit. Vezi America din perspectiva unui imigrant, altceva fata de cum o vezi din perspectiva unui american. :) Pe noi romanii GTA 4 ar trebui sa ne unga la suflet. :))

Sau hai, GTA Vice City unde devii cel mai mare mafiot din Florida aniilor 80' .
GTA San Andreas nu m-a pasionat din cauza graficii, dar si pentru halul cum i-a modelat pe afro-americani , dar si asta avea o poveste mai buna decat GTA V .
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Cyberpunk 2077

Post by Alex Khan »

Revenind la joc... am mai gasit un bug misto.

De la minutul 1:50, fetei mele i s-a schimbat vocea. Nu mai vorbea ca o femeie, vorbea ca un barbat. Si nu, nu era de la Keanu Reeves :lol: 8-)
In toata conversatia cu Rogue a vorbit actorul care il interpreteaza pe personajul masculin V! :P

User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by reV »

MC wrote: 18 Dec 2020, 16:21
reV wrote: 18 Dec 2020, 13:28 M-am jucat putin cu setarile pe troaca mea (R5 1600, RX480 8gig). Cu setari pe la high si unele chestii dezactivate cu totul, medie de 40 fps. Hai cu 60-ul! (ar fi o idee sa mut de pe un SSD pe SATA 2 pe un NVMe, nu?)
Nu cred că o să ”câștigi” mare lucru în termeni de fps dacă muți de pe un SSD Sata pe un NVMe. Da, de la a-l rula de pe un HDD pe un SSD e diferență mare, mai ales în ceea ce privește loading times, dar între SSD sata si SSD NVMe nu cred sa a fie cine știe ce diferențe sesizabile.
Eu am SSD și NVMe și Sata, dar îl rulez de pe cel Sata și merge brici.
Pe tine mai degrabă te limiteaza placa video și procesorul.
actually, s-a vazut un pic la loading time (a se citi juma' de secunda). Stiu ca ma limiteaza placa video si procesorul. N-am avut vreodata dubii legat de asta, da' ideea e ca se poate juca. Nu e ideal, dar e jucabil (dpdv al fps-ului si lasand deoparte bug-uri si alte cele).
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Cyberpunk 2077

Post by kensky »

Image
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Cyberpunk 2077

Post by Quackers »

Stai /ce/? What the fuck, victor are magazin-magazin? Nu doar cyberware install???? Are o singura optiune de dialog si aia te baga in meniul de cyberware, nu ceva shop. What the fuck??! Ma si intrebam unde plm e resetul ala totusi, si de unde pot sa cumpar mods de cyberware. Nu dadusem de ala care-mi arata traiectoria de bounce la power weapons NEAM.

Cum ajung la magazinul proper? Sa mor, am 60 de ore in joc si am ratat asta?
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Cyberpunk 2077

Post by kensky »

1 si 3 e pe tastatura, se vede sus in centru :lol:
Image
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Cyberpunk 2077

Post by kensky »

Image
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Cyberpunk 2077

Post by tnt »

L-am terminat si e cam ce ma asteptam sa fie, nu stiu daca voi mai reveni cu alt playthrough, poate cu exentuale expansions. Speram in schimb sa fie mai immersive sim, din pacate nu e.

Povestea principala e destul de captivanta, personaje principale bine conturate, atmosfera e cyberpunky enough, insa in rest s-a simtit ca o adunatura de kitsch ca gameplay. Prea multe elemente aruncate stanga dreapta, dar care pana la urma oricum nu mi-au aratat diferente semnificative.

Cred ca cel mai mult mi-a displacut interfata cu meniurile din joc de prin inventory si tot ce e pe acolo, foarte clunky si confuza. Hackingul e facut cam aiurea, de netrunners nici nu mi-a pasat de ei asa cum vrea jocul, scanning systemul ala ma cam sacaia la cap de fiecare data cand era nevoie de el, highlighted stuff peste tot (AAA games these days), wasted opportunity imo cu braindances, items la ingramadeala, perks… whatever; cu tot cu buildul meu insuficient si nespecializat pe mai nimic, a fost un push forward indiferent de ce-mi era aruncat in fata.

N-am avut chef sa descopar tot in open world, poate l-as fi apreciat mai mult cu ceva rabdare, dar eu am o alergie la spam quests si grind. Sau poate, din contra, e intr-adevar cam diluat, nu stiu… adica nu am vazut metrou in orasul asta sau orice mijloc de transport (why?? parca fusese si promovat asa in trailers), trafic mai deloc, lumea nu interactioneaza pe strada. Sau poate am imbatranit eu si nu-mi mai arde de orice joc.

Inteleg ca e greu sa dezvolti un asemenea joc open world si ca nu poate fi la fel de holistic si coerent precum System Shock 2 in design, riscand sa se transforme intr-un kitsch, motiv pentru care am incercat sa fiu mai bland cu el. Not a bad game, but nowehere near a revolution dupa cum ziceam in trecut.
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Cyberpunk 2077

Post by kensky »

Finished it too, dar mai am de testat alte endings.
Am facut toate pe harta mai putin gigs de box, ma caftesc mereu aia :lol:
Ce mi-a placut foarte mult, keanu apare in majoritatea questurilor secundare, foarte buna ideea asta.
Dezamagit de
Spoiler:
multe din personaje; bine scrise si interesante dar inafara de Rogue nu prea mi-a pasat de nimeni. la fel si pt romance, lipsa unei optiuni corpo, big dissapointment
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by McWilliams »

Sper ca persoana care a luat decizia executiva de a obliga gamer-ul sa apese left-click si sa tina apasat left-click pentru FIECARE NENOROCITA DE COMANDA la sectiunea de crafting sa manance doar apa si prune pana la pensionare.

Jocul zice "uite acest perk, care iti permite sa transformi/upgrade-zi componente de calitate X in componente de calitate X+1; acum poti face upgrade la armele tale preferate ca sa nu te opresti la fiecare 5 secunde sa verifici fiecare +1 de la orice rahat pe care-l gasesti pe jos!". Apoi decide ca vreau sa fac asta individual, cu click pe fiecare transformare/upgrade si cu animatie de 1-2 secunde. Only 1500 to go.

BAH, pana si in Morrowing puteai pune DEX-u' pe tastatura si faceai puncte in Athletics sau Acrobatics si faceai puncte cat erai pe buda. Aici, nu, avem nevoie de player input la fiecare comanda. We call it progress and that's where the money goes.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Cyberpunk 2077

Post by Alex Khan »

Terminat si eu.....
O poveste mediocra si usor de uitat.
Poveste copiata la greu din Deus Ex HR, Crysis 2, Mass Effect si Black Ops III (si cel putin aia mi se parea mai memorabila) si dintr-o salata de filme ( in special din Transcendence, apoi cate un pic din Matrix, Inception, A.I., Blade Runner, TRON, I Robot, ALITA Battle Angel, Minority Report, Total Recall, Ex Machina, Ghost Shell) si cate un pic din filosofia indiana SAMSKARA . Orasul si infrastructura par modelate dupa IDIOCRACY.

Si multe alte filme despre transferul constiintei intr-un computer sau alt corp uman pe care le gasiti pe IMDB:
https://www.imdb.com/search/keyword/?ke ... d-transfer



Ca gameplay, e un Fallout+Deus Ex+ Witcher+ Grand Theft Auto+ Call of Duty , cu mecanici de driving si shooting vechi de 2001 toamna.

Grafica - arata bine, dar pe alocuri pare prea de 2010 toamna - contrast exagerat, culori aiurea, interfata rosie care te zgarie pe ochi . Orasul arata spectaculos si bine modelat, dar e gol, NPC-urile, desi sunt variate, sunt cu AI-ul la pamant , si quest-uri secundare de care ti-e sila sa le faci.

Personaje - mi-a placut doar de Judy , Jackie si Takamura mi-au captat si ei putin interesul , Panam aia mi s-a parut enervanta si antipatica si plictisitoare.... arata sexy si cam atat (nu stiu de ce multi prefera finalul cu ea, mi se pare o pitipoanca nesuferita si materialista, fata pe interese.......ca veni vorba, atunci cand V pica din cauza defectiunilor, Panam nici nu s-a sinchisit sa prea vina sa-l ajute pe personaj sa se ridice, in schimb, Judy a intervenit mereu).
Restul - i-am si uitat cum ii chemau, chiar si inamicii mi s-au parut neinteresanti.
Ma asteptam la ceva de tip Witcher 2, sa devin adept al Arasaka sau al Militech, sa puna accent pe razboaiele corporatiste......NOPE!




Nota : 5
Cred ca abia cand vor mai elimina din buguri si vor rezolva defectiunile va deveni un joc de nota 6- 7.
Eventual cu niste DLC-uri cu poveste mai buna si poate daca ii mai imbunatatesc grafica.
Nu cred ca se mai poate face mare lucru in ce priveste gameplay-ul si mecanicile. Asa ramane jocul .
Last edited by Alex Khan on 21 Dec 2020, 08:33, edited 2 times in total.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Cyberpunk 2077

Post by Alex Khan »

Sper ca CD Projekt sa treaca cu bine peste esecul asta grandios si peste 3-5 ani sa se reapuce de seria Witcher.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Cyberpunk 2077

Post by Waaagh! »

Alex Khan wrote: 21 Dec 2020, 08:23 Sper ca CD Projekt sa treaca cu bine peste esecul asta grandios si peste 3-5 ani sa se reapuce de seria Witcher.
:lol:

Meanwhile, pollacks be like:

Image
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Cyberpunk 2077

Post by Alex Khan »

Waaagh! wrote: 21 Dec 2020, 08:47
Alex Khan wrote: 21 Dec 2020, 08:23 Sper ca CD Projekt sa treaca cu bine peste esecul asta grandios si peste 3-5 ani sa se reapuce de seria Witcher.
:lol:

Meanwhile, pollacks be like:

Image

E bine ca au facut profit mare.

Vor avea cu ce plati despagubirile in procesele care urmeaza sa le intenteze investitorii, donatorii, dar si multi clienti de bani gata.

Si despagubirile se anunta a fi de ordinul milioanelor de euro, numai pentru publicitatea falsa si dezinformarea clientilor.
https://www.ign.com/articles/cyberpunk- ... esentation
https://www.eurogamer.net/articles/2020 ... nformation
https://www.vg247.com/2020/12/20/cd-pro ... punk-2077/
https://www.pcgamer.com/cd-projekt-may- ... punk-2077/


Inclusiv procesele pentru versiunea prost optimizata pe PS4/Xbox One s-ar putea sa-i duca in pragul falimentului. Sunt o gramada de jucatori pe console foarte furiosi care au inceput sa returneze jocul si sa-si ceara banii inapoi. Si asta dupa ce magazinul PS Store are o politica stricta pentru ca nu prea accepta returnarile.
SONY l-a retras de pe PS Store ca idee, Microsoft a pus semn de atentionare pe coperta jocului.
Treaba asta inseamna ca respectivii granzi ies cam pe minus.

E posibil ca SONY sa-i dea in judecata pentru ca au fost fortati sa accepte returnarile.
O sa vada cei de la CD Projekt ce inseamna sa te pui rau cu "ARASAKA" si "MILITECH" din viata reala. :lol:
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by Mahdi »

"could" și "may". Mai e cale lungă până acolo.
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests