UnderRail

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

UnderRail

Post by sebas »

Curios ca nu l-a mentionat nimeni pana acum. Releasul e peste cateva zile, pe 18 Decembrie.



Official Website: http://www.underrail.com/
Steam link: http://store.steampowered.com/app/250520/

Un fel de Fallout2 meets SS2. Abia astept!

Daca vreti sa il luati, va sugerez sa o faceti acum, pentru 8Euro "it's a steal!". In preajma lansarii pretul va creste de la Early Access supporter price.
dump CHA
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: UnderRail

Post by ciolan »

Daca vreti sa il luati, va sugerez sa o faceti acum, pentru 8Euro "it's a steal!". In preajma lansarii pretul va creste de la Early Access supporter price.
This! Ascultați-l pe sebas, deși merită și full price.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: UnderRail

Post by cg1700 »

Eu l-am luat, dar nu stiu daca o sa am acum timp sa il joc acum ca mi-am umflat serios backlog-ul in ultimele luni.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: UnderRail

Post by Magicake »

Il luasem acum un an sau doi, cand a fost introdus in EA pe Steam, dar nu l-am jucat pentru ca nu mi s-a parut ok sa urmez un joc story-based prin EA.

Si-au facut toti GOTY-urile pe 2015 si Underrail nu a apucat sa se lanseze. Asta e jocul anului pentru mine, castiga detasat fata de Witcher 3. It got everything right. Singurul regret: la fiecare pas gasesc content pentru care nu am personaj OK/nu-l voi putea accesa din cauza deciziilor, si nu cred ca am timp si rabdare sa joc un joc atat de lung de mai multe ori :(

It's like playing Fallout 1 for the first time again.
Image
Image
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: UnderRail

Post by cg1700 »

Ce fel de personaj joci?
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: UnderRail

Post by Magicake »

Light guns + melee cu stealth si hacking + lockpicking, si extra points la dodge si evasion. Folosesc si traps a lot. Pentru crafting mi-am pus puncte doar cat sa craftez health hypos. Dificultatea nu te prea lasa sa o iei razna cu skill-urile (i.e. sa folosesti prea multe) so am lasat la o parte o gramada de chestii precum psi.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: UnderRail

Post by sebas »

Si eu m-am cufundat in joc si il gasesc exceptional.

Turn-based combatul este sublim implementat! Daca vreti sa evitati researchul va recomand ideile de builduri ale lui Nerd Commando. Eu am ales Arbalist (stealth, traps, xbows, crafting) si e incredibil cat de bine se muleaza gameplayul dupa build. Uitandu-ma si la alte LPuri insa, e clar ca lucrul asta e valabil indiferent de build, mecanica combatului e atat de bine implementata si echilibrata incat fiecare character type se simte difererit, in a good way. Nimic OP, nimic useless, doar optiuni optiuni optiuni!

Altfel, mai vreau sa spun ca sistemul de XP Oddity este de asemenea perfect. Ba chiar revolutionar. Nu pot sa-mi imaginez un sistem de character progression mai potrivit pentru un CRPG.
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: UnderRail

Post by TG »

Dap. Oddity e ce au vrut Obsidian sa faca in PoE dar nu au reusit.

LE:
Acum că nu mai sunt de pe mobil. Mă refer la partea de experiență și prin moduri care nu implică combat-ul. În PoE se balansează indiferent de clasă, dar în fix același mod, așa ca ajunge să fie un mare meh în care nu prea contează ce alegi. Aici modul în care obții oddity-urile și deci experiența se mulează pe clasa/skill-uri. Pare scos din aer sistemul dar e indeed aproape perfect.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: UnderRail

Post by Magicake »

Oddity mi se pare great. Mai excited esti sa explorezi tot felul de locuri daca ai in vedere ca level up-ul tau depinde de ce gasesti acolo :D Sure way to get players to explore the world.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: UnderRail

Post by TG »

Păi da, it just... works. Și mai e și lore friendly.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: UnderRail

Post by sebas »

Mai merita mentionat si craftingul care este iarasi, foarte bun. Nu prea simplu, nu prea complicat. Dar foarte rewarding prin finetea cu care iti poti suplimenta buildul.

Styg spunea ca va vorbi despre planuri de viitor pentru joc dupa ce perioada initiala de dupa lansare s-a incheiat. Deci banuiesc ca in vreo luna-doua, dupa ce e gata cu Hotfixurile. Eu unul sper la mai mult, jocul asta chiar merita niste expansionuri.
dump CHA
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: UnderRail

Post by Azad »

sebas wrote:
Daca vreti sa evitati researchul va recomand ideile de builduri ale lui Nerd Commando.
Thanks! L-am inceput si eu cu un Psion, dupa ce am citit thread-ul. Imi place mult si pe langa ce s-a scris pe aici vreau sa mentionez si soundtrack-ul foarte bun.
phpBB [video]
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: UnderRail

Post by .chester »

Pătrunjelu' wrote:Light guns + melee cu stealth si hacking + lockpicking, si extra points la dodge si evasion. Folosesc si traps a lot. Pentru crafting mi-am pus puncte doar cat sa craftez health hypos. Dificultatea nu te prea lasa sa o iei razna cu skill-urile (i.e. sa folosesti prea multe) so am lasat la o parte o gramada de chestii precum psi.
L-am inceput si eu caci voi scrie despre el intr-o anumita revista. In mod surprinzator, primul build pe care l-am facut dupa cum m-a taiat capul e identic cu al tau, mai putin partea de traps. Desi eu am bagat puncte si la crossbows si nu stiu daca e ok sa iti risipesti punctele in doua tipuri de arme. Nu mai spun ca mi-ar placea sa am si ceva melee...

Oricum, constat ca ma invart ca prostul si habar nu am unde trebuie sa am duc. N-ar fi stricat o harta. Inca nu am reusit sa activez generatoarele vietii, dar ma mai chinui.

Also, mi se pare mie sau is shit really expensive around here? Am ramas fara bolts pentru arbaleta si mi-am cheltuit toti banii ca sa-mi cumpar altele.
Last edited by .chester on 10 Jan 2016, 13:01, edited 1 time in total.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: UnderRail

Post by ola small dickie »

Hai ca vin eu pe la tine sa te ajut
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: UnderRail

Post by .chester »

:lol: Te pun sa-mi formatezi si laptopul daca tot vii.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: UnderRail

Post by sebas »

@chester

Here you go, bro: http://www.davidwaltersdevelopment.com/tools/gridcart/

Din pacate, nu prea merge sa faci un build dupa ureche. Chiar si pe Normal jocul nu este usor. De-asta mentionam mai sus despre buildurile lui Nerd Commando, te scapa de orele de research.

Ca sa ai success in Underrail ai nevoie sa contruiesti un build cu o idee clara in spate:
- care din cele 4 tipuri de aparare le vei folosi (heavy armor, med armor+constitution, stealth, evasion/dodge+light armor)
- care din variantele de atac le vei folosi (si aici nu mai mult de 2 care se complementeaza, de genul smg+grenades, sniper+traps etc.)
- cat vei investi in crafting (sistemul e mult prea fain ca sa nu investesti in el)
- cum vei face bani (lootingul e de ajuns numai daca e cuplat cu crafting)
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: UnderRail

Post by TG »

Eu am mers pe intuiție cu un psi build și a ieșit super ok, dar am alergie la chestii gen verificat build-uri înainte să joc, aia e un sfert din farmec. Pe hard, problema mea cu banii e că am prea mulți, no crafting pentru că de obicei nu fac asa în RPG-uri. Ideea e să respecți chestiile de bază ale genului*, deci nu prea merge guns/crossbows și ceva melee.

*fără puncte în skilluri inutile sau feat-uri de care nu ai neapărat nevoie.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: UnderRail

Post by sebas »

Intuitia ta sunt sigur ca este bine antrenata. :) Daca nu esti fan CRPG nu vei ajunge nicaieri cu un build facut dupa ureche.
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: UnderRail

Post by TG »

Da, bine, nu zic că jocul e ușor, far from it. Psi e și puțin avantajat că ai multă varietate, dacă trântesc o barieră într-un choke point, am zăpăcit AI-ul, lol.

A, partea cu harta e puțin cam nașpa. Adică, ok, înțeleg ideea, e departe de a fi cel mai enervant joc când vine vorba de orientare. Dar totuși, e nevoie de cam mult suspension of disbelief ca să accepți că nu s-au gândit oamenii să facă hărți. Like what the fuck, facem expediții în caverne/tuneluri/etc dar nu ne notăm nicăieri nimic, ca să murim în masă și data viitoare. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: UnderRail

Post by Magicake »

chestr0ny wrote: Also, mi se pare mie sau is shit really expensive around here? Am ramas fara bolts pentru arbaleta si mi-am cheltuit toti banii ca sa-mi cumpar altele.
La inceput sunt scumpe toate, dar de pe la mijloc nu ar trebui sa mai ai probleme cu banii respectiv cu items. Lots of loot around.
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests