Divinity - Original Sin

Discuții axate pe jocurile RPG.
Post Reply
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Divinity - Original Sin

Post by zme-ul »

recuperat sanjele lu Leandra si ma duc dupa Death Knights ce sunt invulnerabili
Spoiler for imediat dupa ce intrati in catedrala:
pt a debloca usa, sunt 4 cazane cu carbuni ce trebuie aprinsi in ordinea (nu sunt sigur ca trebuie aprisi in ordine): jos dreapta, jos stanga, sus dreapta, sus stanga
[spoiler="pt a debloca camera din subsolul "catedralei imaculatilor"]in orinea asta
  • primul buton se afla chiar la baza balustradei de langa compasul desenat pe scari de la intrarea in subsol
  • butonul doi se afla pe peretele drept al incaperii centrale
  • 3 se afla pe peretele vestic (incaperea mare)
  • 4 pe peretele nordic (idem)
[/spoiler]
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Divinity - Original Sin

Post by zme-ul »

Spoiler for situatia curenta:
Image
infiltrat imaculatii, eliberat prizonierii
distus minele, luat spellu anti-knights - pacat ca n-am avut ocazia sa-l folosesc
distrus minele
distrus blood stoone si totodata creaturile din void

mai e ceva important de facut pe harta asta? sau sa ma duc spre locatia noua ce parca se deschide pe un pod in est (era garda un troll gigant, daca-mi aduc aminte)
人は地獄を作った
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Divinity - Original Sin

Post by TG »

N-ar strica dacă ai pune mai mult în spoiler tbh, cred că mai sunt destui care au început jocul și nu au trecut pe-acolo. Iar descoperitul diferitelor treburi e mare parte din farmec. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Divinity - Original Sin

Post by zme-ul »

ce draq sa mai pun in spoiler, o gramada din jocul asta sunt fortat sa ma uit pe youtube sau mai stiu eu draq pe unde, sa inteleg exact ce anume vrea jocul de la mine
primul om ce a trecut de death knights in mina, fara a folosi nici un indiciu, a avut multa rabdare - eu m-am dus cu unul singur, invisibility
la canversatia cu Leandra, jocul iti teleporteaza iti restul membrilor de pe harta in conversatie

jocul a probleme de design, sincer, oricat il lauda altii
exemplu concret: switchurile din subsolul catedralei imaculatilor sunt incredibil de mici si pot fi trecute cu vederea in restul detaliilor
eu, la 1080p, daca nu stiam exact ce caut .. dadeam pumni la monitor; ce sa mai zic de aia ce au monitoare de 4k :lol:
Last edited by zme-ul on 20 Jul 2014, 12:06, edited 3 times in total.
人は地獄を作った
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Divinity - Original Sin

Post by TG »

Asta e problema ta, dar povestești pas cu pas jocul deja și nu e ok, avem spoiler tags, folosește-le mai des te rog.

LE:
Într-adevăr, sunt probleme cu vizibilitatea unor switch-uri, câteodată și din vina camerei, altădată luminozitatea - cred că pentru cine joacă cu toate efectele e și mai greu. De altfel, asta e singurul lucru care mi-a făcut probleme pe la puzzle-uri, că în rest jocul îți spune aproape tot ce trebuie să faci, dacă citești diferitele cărțulii.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Divinity - Original Sin

Post by zme-ul »

D-OS o duce la extrem

nu-mi aduc aminte ca in Fallout (nu porcariile astea de la Bethesda) sau The Witcher, sa-mi smulg parul din cap pt ca nu inteleg ce vrea jocul de la mine
人は地獄を作った
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Divinity - Original Sin

Post by TG »

Sincer nu înțeleg cum ai problemele astea, efectiv la fiecare puzzle sunt câte 2 variante de a obține răspunsul, una fiind cea de bază, a doua dacă ai pet pal. La fiecare puzzle.
Spoiler for :
Cele 2 despre care vorbeai pe pagina anterioară (portale și trial), la ambele găsești text care îți zice exact ce trebuie să faci (dacă ai pet pal șobolanii îți dau răspunsul de-a gata, lol), singurele puzzle-uri mai grele sunt cele pentru recompense bonus, astea ce țin de main quest sunt toate foarte clar explicate, tot ce ai de făcut e să explorezi zona. Treaba cu greutățile la fel, îți zice clar statuia că trebuie să balansezi switch-urile, când explorezi găseștii chestii ca ”heavy barrel”, care e singurul denumit așa din tot jocul de până atunci, când îl pui în inventory scrie că are pe el sigla imaculaților... Cartea aia ce o găsești la intrare e singura din tot jocul care cântărește cât cântărește, switch-urile sunt ordonate de la mare la mic, chiar nu văd cum e ceva neclar.

Problema e într-adevăr switch-ul de pe perete pentru care trebuie făcut zoom serios, dar știi că trebuie să fie acolo că vezi camera de după perete.

La portale nici nu mai zic, un șobolan îți zice ordinea direct, cartea pe care o găsești la fel, nici măcar n-am avut nevoie de 2 încercări.
Despre respec and stuff, m-am jucat toată ziua cu el lol, e mișto că l-au pus pentru că jocul e prea lung să-l reiei doar ca să vezi cum funcționează anumite treburi. Am construit niște build-uri de test, merge fără probleme parcurs tot jocul solo cu un build pyro/geo/INT si ST cu Zombie și Leech, trolleala pură. Also, a fost luat în considerare la balansare, talentele care dau +1-uri sunt cu atât mai utile pentru că există respec. All in all respec-ul a fost un mini-joc în joc, făcut și build-uri cu pickepocket și sneak și am mers la strâns bani. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Divinity - Original Sin

Post by zme-ul »

acu cand am nevoie de nota aia pt portale n-o mai gasesc sa-ti dau quote exact la ce scria in ea vs ce ai in fata
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Divinity - Original Sin

Post by zme-ul »

am o problema: deblocat casa magicianului (cu tot cu familia), trecut de Knight's tomb si se pare ca trebuie sa vb cu Icara in Homestead (vazut intr-un video)
dar ... Icara nu e in Homestead - unde, cine-i, cum dau de ea!?!? :|
人は地獄を作った
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Divinity - Original Sin

Post by Waaagh! »

Dusa-i varsta cand aveai rabdare pentru genul asta de joc. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Divinity - Original Sin

Post by MC »

Mi-ai luat vorba din gura :))
E clar ca nu e un joc foarte potrivit ptr casual gamers (si nu ma refer aici la cei lipsiti de experienta in gaming, nu e cazul la zme-ul, ci mai degraba la cei care si-au cam pierdut rabdarea). :)
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Divinity - Original Sin

Post by zme-ul »

hai sa radem de oameni "batrani" .. ha ha :x
ne mai vedem noi cand vor avea si voi aceeasi varsta :evil:
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Divinity - Original Sin

Post by zme-ul »

in sfarsit, l-am terminat; sarit cateva questuri aditionale
mi-au mancat zilele butoanele alea .. pur simplu am sait o buna bucata din main quest pentru ca am ratat un buton din casa vrajitoarei albe - terminasem si zona urmatoare cand a trebuit sa revin la casa
人は地獄を作った
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Divinity - Original Sin

Post by MC »

Ai muncit ceva la el :D
Azi l-am cumparat si eu ca l-am gasit la 18 euro. Mai trebuie doar sa imi fac timp sa-l joc :)
User avatar
ProtectorateNova
Headcrab
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2014, 14:52

Re: Divinity - Original Sin

Post by ProtectorateNova »

Am asteptat jocul asta de mult dar Larian Studios si-a batut joc de el si la transformat in TBS, doamne cat de mult urasc genul asta.(de ce nu l-au facut ca Divinity 2 The Dragon Knight)
Pentru fanii TBS-ului este bun jocul dar eu urasc genul daca vreu sa joc sah ma joc real nu intr-un joc.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Divinity - Original Sin

Post by ola small dickie »

corect!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Divinity - Original Sin

Post by cg1700 »

Larian Studios si-a batut joc de el
Nu asa se scrie au facut o treaba buna. In plus, nu stii ce e un TBS.
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Divinity - Original Sin

Post by joonior_bmf »

Lol, daca-l faceau ca Divinity 2, s-ar fi pus cu al'de puzderia de arpg-uri. Nu ca n-ar fi putut face fata, dar "TBS" se potriveste ca o manusa lui Original Sin. DKS mi s-a parut misto doar pentru ca se schimbase gameplay-ul in mod drastic fata de titlurile precedente.
User avatar
Angra Maynu
Zergling
Posts: 145
Joined: 16 Mar 2014, 12:25

Re: Divinity - Original Sin

Post by Angra Maynu »

Terminat ... este superb din toate punctele de vedere. Printre putinele RPG-uri bune din ultimii 10 ani.

Si ca pentru un final epic mi s-a stricat arcul de tot la penultima lovitura pentru bosului final .
User avatar
ProtectorateNova
Headcrab
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2014, 14:52

Re: Divinity - Original Sin

Post by ProtectorateNova »

cg1700 » 30 Jul 2014, 17:33 wrote:
Larian Studios si-a batut joc de el
Nu asa se scrie au facut o treaba buna. In plus, nu stii ce e un TBS.
Am scris repede, iar daca iti place sa faci pe "profesorul" dute si preda limba si literatura romana la facultate dar ce sa vezi nu poti ca esti doar un baiat care scuipa seminte in fata blocului dar vrea sa para "dastept".
TBS = Turn Based Strategy (Divinity Original Sin este un RPG Turn Based)
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests