Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

Nici nu vreau sa termin toate questurile. Dar mi s-a parut asa ca am ramas cu cam multe imposibile pt ca-s rahitic

oh well, i will roll with it. oricum nu regret ca-s pe intellect si psyche. e super misto

deocamdata ma mai uit putin la o haina agatata de o balustrada spre care nu pot sa sar. si la cutia aia frigorifica pe care nu pot sa o deschid. si mama si ce pumn in gura i-as fi dat matahalei aleia care mi-a regurgitat 3 ore despre specii si rasism daca eram si eu pe muschi
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

arpopo de skilluri, aseara skilul Volition, intr-un caz particular, legat de o persoana, mi-a certat celelalte skilluri si le-a zis ca au fost pacalite. :lol: magical stuff
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

ok acum puteti muta topicul

"This brilliantly absurd, thoroughly absorbing roleplaying adventure will be music to the ears of any open world mystery lover."

Image

The Good:

Engaging narrative loaded with memorable moments and characters
Refined and meticulous writing
Sheer wealth of customization and player choice offer high replayability
Presentation matches the bizarre tone perfectly

The Bad:

Voice acting is unfortunately minimal

Our Verdict:

A murder mystery set in a rich, fictional setting, Disco Elysium is told with sweeping profundity and hilarious absurdity. With no combat to impede story progression, this is a choice-driven role-playing adventure that deftly raises the bar of quality for the medium.

Image

Image

Image

Image

Image

https://adventuregamers.com/articles/view/40054

https://store.steampowered.com/app/6324 ... o_Elysium/

https://www.gog.com/game/disco_elysium? ... ysium_game
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

Incepe sa ma cam enerveze. Sunt in ziua a patra. Am terminat tot ce aveam de facut si de vorbit. White checksurile pe care le mai am sunt aproape imposibil de realizat. Si e ora 17, sunt cu Kim si doar la ora 21.00 am ceva interesant de facut, vizita aia la un apartament. Daca ma pun pe banci ca sa treaca timpul Kim nu e de acord. E vreo metoda de a trece timpul cand esti si cu Kim?

Nu mai zic de inca o faza naspa de design. Iti spune sa te duci sa verifici ceva pe boardwalk, ma duc, nu se intampla nimic desi am questul asta in lista. Am cautat putin pe net si se pare ca inca NU E MOMENTUL SA CAUT PE BOARDWALK. desi mi l-a dat la tasks. ok
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

wtf cât de lung e jocul asta? :lol: parcă îl joci de o lună
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

nu prea am timp sa-l joc. joc cand prind o ora doua

am gasit pe net cum sa treaca timpul cand esti cu kim, recitest cazurile din clipboard. ok
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mahdi »

Poți să iei cărți de la librărie și să le citești, să treacă timpul. Dar curios că ești în situația asta, mie nu mi s-a întâmplat să am nevoie să trag de timp în joc.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

E prima oara cand mi se intampla acum. O fi din cauza modului cum mi am facut personajul. Mi s a parut destul de nelalocul lui si faptul ca am la tasks "check boardwalk for bullet traces" si am frecat boardwalku ala fara sa se intample sau sa gasesc nimic. Din ce am gasit pe net se pare ca trebuie sa se intample sau sa fac altceva inainte pana sa devina faza de la boardwalk doable si pt mine
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by juve3332 »

Si eu am avut mai multe momente moarte, cand nu prea aveam ce face, dar eu am explorat la sange si facut cam tot ce se poate face, in limitele alegerilor. Ma mira putin situatia la ola, pentru ca stiu ca el mai are destule de facut in questul principal. Am si eu vreo doua questuri pe care le-am rezolvat, dar mi-au ramas in backlog ca active, fara sa primesc experienta aferenta. Sa-l chestionez pe Kim despre detaliile cazului si inca unul pe care nu mi-l amintesc momentan. Dar mi se par niste scapari care nu afecteaza substanta jocului. Hai sa ne gandim cum arata Fallout 2 la lansare, gen.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

Evident ca momentul de azi a venit dupa ce am explorat tot, nu e atat de mare spatiul geografic, incat sa mai am ceva de facut la momentul respectiv si sa mi scape.

Exploratul la sange la jocul asta mi se pare o chestie naturala, jocul ti o face fireasca, obligatorie, nu de gust, ca spatiu fizic e destul de restrans jocul. Nu e un joc in care sa mergi 100 de km ca n ai facut ceva la polul nord. Te tine strans intr un spatiu si nr de personaje mic dar cu substanta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by juve3332 »

Nu e chiar asa. Tu ai dat de Joyce foarte tarziu in joc, de pilda, nu stiu daca datorita alegerilor pe care le-ai facut (sau amanat?!). Eu am incercat sa transez cam fiecare oportunitate pe care o aveam intr-un fel sau altul, iar asta cat mai repede posibil (inclusiv cazul principal). In sensul asta am fost putin mai exhaustiv, nu ca efectiv m-am plimbat pe harta peste tot, ceea ce poate oricine face usor.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

Am dat de ea in ziua a treia parca, ca pana atunci toate zilele mi au fost ocupate la maxim si nu ma dusesem dupa coltu blocului spre ea.(am explorat alte zone si timpul s a scurs natural) Ei bine, m am dus pana la urma, nu pare sa fi pierdut ceva intre timp, poate doar daca imi arata tzatzele doar in primele 2 zile si am ratat aceasta turnura

Repet, e o gafa de design sa ai la lista de questuri sa verifici pontonul de urme de gloante dar sa nu iti fie valabila ca gameplay varianta asta

Prima zona posibila de gloante mi a fost activa de verificat, am primit felicitarile de rigoare. aia din departare. pontonul nu. Lame design right there daca tot mi o dai activa in quest list
Last edited by ola small dickie on 19 Apr 2020, 01:30, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by juve3332 »

De acord, dar nu mi se pare ca este ceva de neiertat. Am trecut cu vederea la o gramda de rpg-uri din trecut chestii asemanatoare, mi se pare ca devenim putin cam pretentiosi.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

Ah nu, pot trece peste, o ziceam doar asa in contextul unui joc mega laudat cu un spatiu restrans

Sunt jocuri adventure cu un spatiu mult mai mare care au manageriat mai bine asta. Ma rog

Pana la urma de bug de gameplay si design sa mi spui clar sa cercetez zona aia cand de fapt la momentul ala o cercetez degeaba
Last edited by ola small dickie on 19 Apr 2020, 01:35, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mahdi »

Nu cred că trebuie să aștepți să se întâmple ceva, vezi ce mai ai concret de făcut la caz.

Nu-mi amintesc detaliile exact, dar e un punct unde trebuie să pui în mișcare acțiunea spre ultima parte a jocului. Povestea o să se subțieze pe un singur fir și nu vor mai fi prea multe activități auxiliare. Punctul la care mă refer este
Spoiler:
să îi confrunți pe The Hardie Boyz cu ce detalii ai adunat și să obții adevărul de la ei. Mă rog, versiunea pe care o cred ei adevărată
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by juve3332 »

Cele mai multe astfel de adventure-uri nu trebuiau sa se descurce si cu variabila de scurgere a timpului. Cele care au inclus-o au avut mari batai de cap, aminteste-ti de Gabriel Knight 3.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

Am la quests cum am mai zis:: verifica pontonu sulii de urme de gloante. l am frecat de 100 de ori. Am dat pe google: raspunsul a fost clar. A ca stai ca nu e activa aia ca altceva plm
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

Gk 3 nu s-a bucurat nici pe departe de elogiile disco.probabil ca de aia m a iritat asa de mult sa ma intalnesc cu asa ceva
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

Si inca ceva, parca gk3 avea un spatiu mai vast macar geografic si puzzleuri complexe (disco n are puzzleuri) . La disco ca designer cred ca puteai sa eviti gafa asta. Prin care n am trecut doar eu, am gasit intrebarea pusa de alti

Dar deja ma agat prea mult de un mic defect de design.
Last edited by ola small dickie on 19 Apr 2020, 01:48, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mahdi »

Blunder of the century.
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests