Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by McWilliams »

Ah, vezi, e de la build - daca ai fi avut mai multe puncte in Inland Empire...
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by TG »

Cam gheiuț, eu sunt aici să fac min-max nu să mă joc cu copiii.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mahdi »

- Available across all current platforms March 2021 (free upgrade for all existing players)
- Available on PlayStation 5 and PlayStation 4 from March 2021
- Available on Xbox Series X|S and Nintendo Switch from Summer 2021
- Collector’s Edition and vinyl soundtrack from iam8bit, and new official merch available for pre-order
Cam scumpă ediția fizică. Nici n-are cine știe ce goodies incluse:

https://www.iam8bit.com/collections/dis ... -final-cut
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mărar »

NEW POLITICAL QUESTS

Face the reality of your worldview as your political compass leads you down new paths. Discover more citizens, a whole extra area, and monumental sights as you leave an even bigger mark on the world by chasing your dreams.
Pfff, abia ce am inceput si eu sa-l joc ca era la reducere :lol:

Dar nu ma supar, pare foarte replayable, aproape sigur mai bag o tura peste cateva luni

edit: uf, m-am uitat putin la trailer si cred ca m-am spoileruit, I'm dumb
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mărar »

Hai ca l-am terminat si eu, cu min maxing la greu; deblocasem intamplator gandurile care imi dadeau xp cand ziceam chestii legate de comunsm, conceptualization si encyclopedie checks; parca mai era si una care imi dadea xp pentru thought bubbles; si le-am pastrat aproape pe tot parcursul jocului. Am ajuns pe la final cu 10 puncte ne-cheltuite si suficiente in skilluri cat sa dau pass la majoritatea checkurilor.

Nu recomand sa faceti ca mine, m-am simtit ca un super cop, si m-a cam scos putin din film.
Spoiler for :
Inland Empire mi s-a parut cel mai plictisitor / enervant skill pana la scena cu tribunalul, cand cred ca mi-a oferit singura solutie decenta pentru encounter.

Am fost brutal de sincer/apologetic/neutral tot jocul. AKA the most boring playthrough possible, dar am aflat totul despre tot, am facut toate questurile, m-am apropiat cel mai mult de toate personajele (sau cel putin asa pare). Singura... "greseala" e ca l-am impins pe Rene catre o moarte timpurie, si... sunt curios daca poti sa rezolvi scena cu tribunalul intr-un mod si mai pasnic; la mine au murit mercenarii + 2 Hardie boys.

Cand apare Final Cut cred ca o sa ma fac un playthrough axat pe electro-chemistry / paranatural, dar fara sa ma dau de gol ca am probleme cu memoria, sunt curios daca e posibil. Ah si fara sa-i fac jocul lui Everet. Ah, si fara sa ma rad, oribila idee
Dar am fost eu de vina ca l-am jucat aiurea (plus ocazionalul save-scum).

A fost mai RPG decat Planescape:Torment, iar ocazional mi se parea ca avea calitatile unui roman de Joyce, dar unul pe care il puteai urmari. Also, the developers really know their substance abuse :lol:
Spoiler for :
Image
Spoiler for :
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mahdi »

Image

am intrat în el
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by TG »

Cum e? Am văzut că in stilul tradițional au avut grijă să bage o droaie de bug-uri noi și multă lume nu e tocmai mulțumită de Final Cut. Am intrat și eu în el de curiozitate, cam awkward într-adevăr unele voci, dar mă gândesc că e și obișnuința anterioară și probabil aș trece peste.

Cam repede pentru a-l juca iar pentru mine, dar nici n-o să-l las la o singură vizită, asta e clar. Poate până atunci se rezolvă și noile chichițe.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Fular »

La fel de proaspăt ca atunci când a fost lansat? Cel puțin așa mi-a făcut impresia după prima zi. Am dat în schimb de vreo două bug-uri (de exemplu unul destul de des e ca să-mi rămână cursorul în forma mânuței pentru apucat chestii și să nu mai facă highlight pe chestiile care se pot apuca, dar mă folosesc de tab pentru a vedea toate lucrurile cu care se poate interacționa), dar nimic game breaking. Unele chestii care mi-au dat un pic de fault mental, neavând neapărat o logică corectă în accepțiunea mea dar dacă la una mi-a găsit Mahdi o explicație, cealaltă arată un pic de inconsistență. Poate e doar o prelungire a primei chestii.
Spoiler:
După ce mi-am găsit ledger-ul la gunoi am putut să-l desfac complet și am găsit dosită vederea de la fostă. Citind ce-mi scrisese pe dosul ei am picat într-un leșin profund din care m-a scos Kim. Dar îmi e adresată direct pe numele de botez, Harry. Să zicem că putem să punem asta sub umbrela unei porecle intime sau ceva, un fel de grand innconu din cauza amneziei care poate suscita o influență chiar și-n absența unor științe palpabile cu privire la sine sau poate restul cuvintelor de pe vedere erau o adresare indirectă care ar fi putut să nască asemenea gânduri întunecate încât să mă pierd definitiv, dar în timpul nopții și creierul reptilian mi se adresează cu exact același nume. A doua zi, în continuare nu mă pot identifica cu numele, și asta va fi probabil până când mi-l va spune Everet Claire
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by TG »

Tbh, asta descrisă în spoiler cred că am întâlnit-o și eu în joc, în versiunea originală. Nu mai țin minte situația exactă dar sigur am aflat numele înainte de momentul potrivit.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Fular »

Ce-i drept acum am jucat altfel decât înainte. La primul playthrough am sunat la secție, le-am dat pe goarnă că nu mai știam nimic de mine și m-am dus la Everet care mi-a zis cum mă cheamă. Nu am găsit decât spre seară ledger-ul dar n-a fost chip să-l desfac iar visul a fost oricum după ce am aflat.

Acum am sunat la secție mult după ora de somn că altfel nu se termina ziua :), dar aflasem bucata aia de informație de pe vedere și le-am tăinuit lacunele identitare colegilor. Aș fi amânat pe a doua zi, dar nu s-a putut - nu se declanșează partea în care te scoate Kim din datorii dacă nu declari pierdută insigna.

NB, aici cred că e marele issue cu o rejucare - întradevăr jocul permite o abordare foarte diversă asupra situațiilor în care te afli la un moment sau altul, dar dacă mai mult sau mai puțin ai habar cam încotro trebuie să ajungi de dinainte vreme (grație primului playthrough) mnu te prea poți preface că ești chiar atât de ignorant.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mărar »

Si mie mi se pare ca o rejucare ar fi putin inutila, stii deja cam ce se intampla. Din fericire primul playthrough l-am jucat sincer / naiv, deci as putea acum sa incerc sa-mi ascund amnezia, avand prior knowledge. Sunt curios daca un asemnea playthrough ar fi recunoscut cumva de catre joc / daca apar suficiente linii de dialog noi astfel incat sa-l justifice. Vazand lista de feature-uri din final cut, parca nu mai am atat de multa tragere sa-l rejoc asa de curand.

Sunt curios
- Cat de mari sunt totusi diferentele intre playthrough-uri si diferentele intre felul in care poti sa abordezi personajele? In primul playthrough am cam ales toate liniile de dialog, si jocul mi-a lasat impresia ca am vazut tot
- Cat de interesante sunt vision questurile politice?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by TG »

Pentru mine doar atmosfera ar fi de ajuns, nu cred că aș schimba radical deciziile parcurgând iar jocul, doar pe alocuri aș lua alte decizii.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by juve3332 »

Vreau sa joc ceva nazist tare pe pumn si putin dus. Cred ca va fi amuzant.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Fular »

nazist spui?
Image
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by juve3332 »

Uuu, pare ceva ce va avea succes in toata gospodaria...
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mahdi »

Ai uitat să pui și continuarea:

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Fular »

(Opt in.)
Nu merci briudăr. Am fost suficient de, ahem, tradiționalist prima dată. Momentan lâncezesc pe marginea haosului politic chiar dacă în mine vrea să se facă simțit Evola.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

Mi se pare ca au facut jocu asta ca niciun build sa nu fie fara bube. Gen sa fii un sherlock holmes impecabil sau un colombo dar fara mecla aia casha. Nu poti
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests