Planescape: Torment EE

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Planescape: Torment EE

Post by sebas »

De bine sau de rău...it's coming...

http://planescape.com/

https://twitter.com/BeamdogInc
dump CHA
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Planescape: Torment EE

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

N-are ce sa fie de rau, foarte bine ca fac un EE, poate asa il mai joaca si TG the baby :D

Auto-level up are deja, un story mode n-ar strica
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Planescape: Torment EE

Post by Mahdi »

Bună mutarea celor de la Beamdog, în special pentru că Tides of Numenera a fost o dezamăgire pentru publicul larg (mixed reviews pe steam). N-aș fi surprins să îl întreacă PT:EE la vânzări.

Mixed feelings about this, tho. Îmbunătățirile de rezoluție & shit sunt binevenite, nici story mode nu sună rău. Dar ferească Lady of Pain să se trezească vreun designer de la Beamdog să adauge conținut nou, care să adreseze problemele sociale arzătoare ale secolului XXI.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Planescape: Torment EE

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

:lol:

Morte as an expression of homosexual angst
The Nameless one and the transgender acceptance issue
Annah and Fall from Grace - different feminine adaptations to the patriarhal society norm
The Lady of Pain and the sexualization of woman authority figures
Dak'Kon and the BDSM lifestyle
etc.

Actually pe mine nu m-ar deranja cine stie ce daca ar baga new content (chiar si precum cel de mai sus), doar sa nu fie obligatoriu atunci chiar nu ar fi ok. Cat despre probleme sociale and all, alea au fost in Siege, un expansion pack, nu le-au bagat in jocul original iar daca vor sa faca un exp pack la planescape pot sa-l faca cum vor dupa mine. Ah da, ar fi shitstorm dar pana la urma macar vom putea rade dupa de toti care chiar s-au simtit lezati de one lineul ala al lui Mitzena

Observase bine Noah Caldwell apropo de party memberi noi in BG EE cum nu s-au gandit sa-l lase player-ului optiunea sa-i refuze/omoare. De pilda in cazul lui Hexxat, daca o omori quest-ul nu-ti dispare din journal (care o fost probabil si cel sec personaj de la ei). Mi-a placut Neera in Siege, parca a intrat in pielea pesonajului voice actor-ul si asta mi-a placut, mult mai cu viata
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Planescape: Torment EE

Post by Waaagh! »

Mahdi wrote: Mixed feelings about this, tho. Îmbunătățirile de rezoluție & shit sunt binevenite, nici story mode nu sună rău. Dar ferească Lady of Pain să se trezească vreun designer de la Beamdog să adauge conținut nou, care să adreseze problemele sociale arzătoare ale secolului XXI.
I'd hit Annah.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Planescape: Torment EE

Post by tnt »

Sigur nu-i pacaleala de 1 aprilie? parca se plangeau ei ca PST si ID2 n-au cum sa le faca din nush ce motive tehnice.

Legat de continut nou, l-am jucat doar pe ala din BF2:EE si pot sa zic ca a fost foarte ok, personaje noi inclusiv questuri, foarte yummy.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Planescape: Torment EE

Post by sebas »

Eu nu aș fi îngrijorat de conținut, acolo au făcut treabă bună cu BGurile. Nu și-au băgat nasul aiurea, personajele noi sunt OK, iar schimbările de loots și QOL chiar foarte binevenite.

Problema este că..these guys can't code for shit. Drept urmare cârdul de buguri noi care nici până acum nu au fost reparate. Și nici viziune clară nu au, UI-ul l-au schimbat și răstschimbat de câteva ori iar rezultatul final tot nașpa e.
dump CHA
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Planescape: Torment EE

Post by Mahdi »

Îmbunătățirile de QOL nu intră în discuție, sunt foarte ok cu ce-au făcut din punctul ăsta de vedere în BG. Dar nu aș numi chiar treabă bună conținutul extra din BG. Personajele noi sunt... eeeeh. Să zicem că îți sare în ochi imediat care e personaj nou. E prea multă vorbărie la unele dintre ele și contrastează cu conținutul mai laconic/primitiv din restul jocului.

Ca rejucător care cumpără o variantă EE, vreau să trec încă o dată prin conținutul pe care l-am jucat cândva, nu vreau să explorez chestii noi care riscă să fie ca nuca în perete. Înțeleg că la IWD EE nu au băgat nimic nou, deci ar fi speranțe și pentru Planescape.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Planescape: Torment EE

Post by TG »

Eu voiam de mult asta. Nu ma interesează dacă bagă sau nu conținut nou cât timp e delimitat oarecum. Iar problema cu bug-urile s-a mai ameliorat între timp, au devenit mai buni pe parcurs. Prima lansare EE a fost inițial un dezastru, dar au remediat.

All in all, vești bune, prefer EE-uri din astea în favoarea remake-urilor.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Planescape: Torment EE

Post by kensky »

https://imgur.com/a/GeUFL

marfa, in sfarsit voi juca si eu asta :D
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Planescape: Torment EE

Post by Mahdi »

https://www.beamdog.com/planescape_faq

Pe scurt:
There's a FAQ section on the Beamdog website which may answer some of your questions. In addition, here are some design decisions that I made as the PST:EE Project Lead:

•No new party members, quests, NPCs, areas or cinematic movies
•No new writing by anyone except Chris Avellone. In case you're wondering, Chris wrote a couple of new journal entries, adjusted a few special ability (i.e. Morte's Skull Mob) textual descriptions and composed the text that is displayed on the new "Welcome Screen". He also designed the Steam Achievements (wrote the text and specified the icon appearance) and named the new main menu buttons (i.e. Options = Alter Senses)
•No changes to existing writing except for a proofreading pass of the original game text by Chris Avellone (he asked to do this)
•No kits/classes/races/spells/items from BG2 or IWD
•No changes to the combat and general gameplay
•No "Story Mode" or "Heart of Fury" difficulty settings
•No multiplayer
Crisis averted.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Planescape: Torment EE

Post by ne0lith »

Now I'm interested.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Planescape: Torment EE

Post by sebas »

pfew!
dump CHA
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Planescape: Torment EE

Post by Mahdi »

Oricum, dacă nu o aveți deja, poate ar fi cazul să vă cumpărați ediția originală a lui PS de pe gog. Știu că BG-urile originale au dispărut din magazin după lansarea EE-urilor.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Planescape: Torment EE

Post by Cristan »

Mahdi wrote:Știu că BG-urile originale au dispărut din magazin după lansarea EE-urilor.
Da si nu. Nu mai pot fi cumparate separat, dar au fost bagate la pachet cu EE-urile:
Baldur's Gate II: Enhanced Edition includes the classic Baldur's Gate 2 Complete.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Planescape: Torment EE

Post by Mahdi »

A, super atunci. My bad.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Planescape: Torment EE

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

https://www.rockpapershotgun.com/2017/0 ... changelog/
changelog I found lying around the other week…
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Planescape: Torment EE

Post by sebas »

Esin12 wrote:Whoa. This is exciting.
Esin12 doesn't know how well Beamdog code. Don't be like Esin12. Don't get excited.
dump CHA
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Planescape: Torment EE

Post by .chester »

Inca 4 zile.

Image
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Planescape: Torment EE

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

A aparut, l-am instalat si am facut cateva poze
Spoiler for Daca vreti placerea surprizei nu e cazul sa va uitati la poze evident. Pe scurt: arata bine:
Image
Image
Image
Image
Image
Image

scuze ca nu se vede :3
Spunea cineva pe filel...ehm pe steam ca ar fi scos dialogurile perverse ale lui Morte, omul e dus dar anyway daca vreti am instalarea veche de pe gog pe calculator asa ca pot face comparatii intre cele doua versiuni
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests