Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

Discuții axate pe jocurile RPG.
Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

Post by Mahdi »

De la developerii lui Legend of Grimrock.

http://druidstone-game.com/
Druidstone: The Secret of the Menhir Forest is a fantasy roleplaying game, in which you play the role of a druid who has just been reincarnated. Who are you? How did you die? Your mind is foggy. You only know you are here for a reason. The forest called you here because it needs you.

The world of Druidstone is a vast procedurally generated forest where you explore ancient ruins, battle monsters with spells and swords, and meet interesting friends and foes. Battles will be fought on a two-dimensional grid using a tactical, turn-based battle system. Using your limited resources wisely is important for surviving in this dangerous world. You start the game barehanded, only clad in a simple cloak but as you discover the secrets of the Menhir Forest you will get more powerful and learn new abilities and battle tactics. At the heart of Druidstone is a gripping story which is told through the encounters and characters you will meet. Perhaps you will team up with an ally or two along the way?

Druidstone is developed for Windows by Ctrl Alt Ninja, a group of game designers, programmers and artists who have previously worked on the critically acclaimed Legend of Grimrock games. Ctrl Alt Ninja was founded in 2015 by designer-programmer Petri Häkkinen and art director Juho Salila for creating their next dream project.

The release date of Druidstone has not been set yet. Additional platforms are possible later but right now the team is 100% focused on creating the game for Windows.
Image

Image

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

Post by sebas »

SWEEEEET!
dump CHA
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

Post by Mahdi »

Acum cu pagină de steam:

https://store.steampowered.com/app/9546 ... ir_Forest/

looks nice.
REMEMBER CITADEL
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

Post by sebas »

Interfata de flash game, but oh well, can't have them all.
dump CHA
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

Post by Mahdi »

phpBB [video]


Iese pe 15 mai.
REMEMBER CITADEL
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

Post by sebas »

Why so cartoony? Cardgame skills?
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

Post by TG »

Bă... e bun. Took a while to hit it, inițial are un feeling asemănător cu KB, cu dialogurile alea tâmpițele. Dar are și momente mai serioase pe parcurs. Interfața e actually pretty fucking smart, jocul îți prezintă foarte bine tot ce ai nevoie pentru a-ți pune la punct strategia. Chiar nu am ce-i reproșa.

Îl recomand pe hard, misiunile au o tensiune aparte și e extrem de satisfăcător să faci trei stele din prima când recunoști că e grea și a fost mai degrabă gândită să o rejoci.

O să mă țin de treabă să-i fac review-ul după ce termin, cred că nu mai am mult, dar am să mă încăpățânez să îndeplinesc toate obiectivele. A fost oricum o surpriză plăcută. Să fiu sincer, eu mă așteptam să sugă. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

Post by sebas »

Eu mi-am luat refund dupa o ora. Tocmai pentru ca gameplayul este extrem de limitat, te duce la rejucarea misiunilor pentru min-maxing. Pleh!
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

Post by TG »

Eh, doar primele 2-3 misiuni. Trebuia să joci mai mult sau să joci pe normal, dar e de înțeles, au cam dat-o în bară cu începutul și cred că i-au costat multe vânzări. Nu e un RPG, nu există min-maxing pe bune, este totul by design. Îți impune într-adevăr să faci obiectivele bonus, dar asta e un lucru bun, altfel ar fi fost alt borefest pe care îl rezolvi după câteva ore. Rejucarea unei misiuni pune level design-ul în cu totul altă lumină, când o faci cu alte abilități și la alt nivel. Gameplay-ul nu este limitat, doar că te pune serios la încercare dacă vrei să găsești soluții.

În esență, dinamitează rețeta clasică a genului, când poziționarea inițială rezolva mare parte din misiuni. Problema e că orice fel de element dinamic de acest gen (aruncarea de inamici spre tine, schimbarea condițiilor de luptă) implică rejucarea, mai ales până îți dezvolți o strategie proprie. Ca să împrumut un cocalarism, you kinda have to git gud. 8-)

Acum na, e cu dus și întors, unii vor aprecia contrastul dintre cât de casual pare jocul și cât de greu e de fapt, pentru alții poate fi iritant să joci ceva atât de chill și light-hearted, dar care îți imprimă constant sentimente de neputință sau unfairness.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

Post by sebas »

Impresia me e ca misiunile sunt un puzzle. Le rejoci pentru a optimiza felul in care pui piesele cap la cap, ca sa-ti iasa obiectivele. N-as numi asta dificultate, ci android gaming. Pleh!
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

Post by TG »

Parțial da, e mai puzzle decât e RPG (un lucru bun în acest caz), dar există soluții multiple și surprinzător de mult loc de manevre. "Android gaming" nu-și are rostul, nu ai pierdut vreo mare realizare, dar cu siguranță e mai PC gaming decât multe AAA-uri de succes. Cam superficial să aplici criteriul ăsta după o oră de joc, din punctul meu de vedere. Multe sunt jocurile unde joci pentru a optimiza felul în care pui piesele cap la cap pe parcursul misiunilor sau a confruntărilor, e o chestie cam de bază.

Ironia e că fix pe partea de misiuni și lupte se remarcă, în timp ce critica asta s-ar aplica perfect pentru restul jocului, care e mult prea rudimentar și scurt pentru ambițiile gameplay-ului. Ar fi beneficiat enorm de mai mulți potențiali party members, abilități, un storyline funcțional și o lume mai variată. Nu știu de ce nu au mers pe o variantă kickstarter și au preferat să facă dezvoltare cu banii de bere.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests