Dark Souls Remastered

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Dark Souls Remastered

Post by Mahdi »

E oficial, bruvs, ne întoarcem în Lordran pe 25.05.

phpBB [video]


Pe PS4, Nintendo Switch, Xbox One și PC.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Meetzer
Space Invader
Posts: 31
Joined: 26 Dec 2017, 14:27
Location: Constanta

Re: Dark Souls Remastered

Post by Meetzer »

Abia aștept un Lost Izalith așa cum merităm.

PRAISE THE SUN \`[ T]/
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Dark Souls Remastered

Post by Mahdi »

Păi nu cred că o să umble prea mult la conținutul efectiv. Cel mai probabil o să vezi cârduri de dinosaur butts cu upscaled textures iluminați dinamic în 60 fps.

Și probabil o să scoată poise-ul din joc, să fie mai optimizat. :D
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4667
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Dark Souls Remastered

Post by Magicake »

Deja? Mi se pare cam recent jocul, nu vad nimic care sa deranjeze la HD-ness-ul lui.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Dark Souls Remastered

Post by Mahdi »

Cred că motivul principal e portarea pe PS4 (care n-are backwards compatibility) și pe Nintendo Switch. Iar cea pe care o avem pe PC e... serviceable, dar are păcatele ei.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Meetzer
Space Invader
Posts: 31
Joined: 26 Dec 2017, 14:27
Location: Constanta

Re: Dark Souls Remastered

Post by Meetzer »

Pătrunjelu' wrote:Deja? Mi se pare cam recent jocul, nu vad nimic care sa deranjeze la HD-ness-ul lui.

Greu de crezut, dar Dark Souls merge pe 7 ani deja.

Știu că nu e chiar așa mult timp, dar dacă scot o portare mai cinstită (60fps, efecte grafice la zi, suport mai bun KB+M), e tot ce-mi trebuie.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Dark Souls Remastered

Post by sebas »

O scuză în plus pentru un replay. :mrgreen:
dump CHA
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Dark Souls Remastered

Post by DreadWing »

Am inceput sa-l joc prin toamna si ma pregateam sa-l "culeg" pe Seath. Continue or wait? Hmm...
User avatar
Meetzer
Space Invader
Posts: 31
Joined: 26 Dec 2017, 14:27
Location: Constanta

Re: Dark Souls Remastered

Post by Meetzer »

Absolut "Continue". E mult timp până în mai, și DS1 continuă să fie un joc foarte cinstit. Presupun că joci cu DSFix măcar
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Dark Souls Remastered

Post by DreadWing »

User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Dark Souls Remastered

Post by Mahdi »

phpBB [video]


Also:
Owners of the PC version of "Dark Souls Prepare to Die Edition" will be able to upgrade to "DARK SOULS REMASTERED" at a discounted price. Please feel free to take advantage of this campaign.
https://twitter.com/fromsoftware_pr/sta ... 10144?s=19
REMEMBER CITADEL
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Dark Souls Remastered

Post by Waaagh! »

A Bonfire has been added next to Vamos the Blacksmith.
Blasfemie.

Si arata mai prost ca versiunea vanilla btw. Zici ca definitiveaza munca inceputa cu sarg inca din vremea lui ds2. Dark Souls Castronized.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Dark Souls Remastered

Post by Mahdi »

Da, nici mie nu prea îmi place ce le-a ieșit. Remasterizarea pare să fi fost făcută pe un criteriu pur cantitativ (mai multă rezoluție la texturi, mai multe cadre pe secundă, etc.), fără să țină cont de feeling-ul originalului. Ceea ce nu e de mirare, pentru că nu FromSoft s-a ocupat de asta.

Efectul cel mai mare mi se pare că îl are o modificare aparent banală: scoaterea acelui depth of field. E un procedeu folosit destul de des pe jocurile de console pentru a masca lipsa detaliilor din depărtare. Nu prea mă impresionează cu nimic că pot vedea totul cu claritate acum în depărtare, când grafica e mai mult sau mai puțin la același nivel. Acel blur mi se părea că contribuie la atmosfera jocului - less is more.

Partea cea mai nașpa e că varianta actuală de Dark Souls 1 va fi retrasă de pe steam începând cu 8 mai:
Additionally, starting May 8 at 4:00 p.m. PT, the Steam version of Dark Souls: Prepare to Die edition will be delisted and replaced with Dark Souls Remastered when it launches on May 25. Users who own Dark Souls: Prepare to Die Edition will still be able to play and re-download the title from their Steam library after it is delisted.
REMEMBER CITADEL
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Dark Souls Remastered

Post by sebas »

Remasterurile in general sunt de rahat, puține iau în seamnă spiritul jocului. Ăsta și pe mine mă lasă rece. Nu înțeleg de ce l-aș juca, chiar nu arată mai bine.
dump CHA
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4667
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Dark Souls Remastered

Post by Magicake »

Mergeam ca bossul tragand toti inamicii in black knight's sword pana a aruncat ceva ochios un blestem pe mine, pe undeva prin sewers.

A trebuit sa urc pana la bell tower, *again*. This game has no chill, nici cand rupi tot :lol:
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Dark Souls Remastered

Post by Waaagh! »

:lol:

Cred ca puteai rezolva gratis daca mergeai ca un champignon in cel mai oribil nivel din joc si rezistai pana la sfirsit. Worth it.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4667
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Dark Souls Remastered

Post by Magicake »

L-am rezolvat pana la urma, avantajul e ca depths nu e un nivel mare, il inveti pe derost repede iar inamici cu adevarat enervanti sunt doar slimes. Din ce aud, Blighttown e de nspe mii de ori mai oribil (in caz ca nu la asta te refereai deja).

Anyway, Gaping Dragon up next. Am vazut ca are ceva acid attack, tre sa ma asigur ca nu sunt prin zona pentru ca I'm so not taking another trip to a blacksmith :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4667
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Dark Souls Remastered

Post by Magicake »

Mi-a placut coborarea de la sewers pana la Blighttown, in special scena asta care pune focus pe noul tip de inamic. Daca puneau un caine sau ceva rezultatul era lame :lol:

Image

Am trecut o data prin Blighttown in intregime, dar am murit cazand de pe waterwheel. Se potriveste cu stilul meu de joc slow & steady. Daca stiam mergeam in Blighttown in concediu, nu in Mamaia :lol:

Also sry dar nu joc Remastered ci PtD si nu am pus DSFix pentru ca nu stiu cum imi afecteaza performanta.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Dark Souls Remastered

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Pătrunjelu' wrote: 31 Aug 2018, 18:32 Am trecut o data prin Blighttown in intregime, dar am murit cazand de pe waterwheel.
Fix același lucru mi s-a întâmplat și mie când am ajuns prima oară în Blightown. Mi-a luat vreo câteva ore și zeci de You Died ca să ajung înapoi. :lol:

Cred că poți să încerci DsFix. Pe nexus la pagina lui spune că poate să fie dezinstalat fără probleme.

https://www.nexusmods.com/darksouls/mods/19

Dar dacă ești mulțumit acum, e ok. Nu mai țin minte dacă nu cumva DsFix îti permitea să-l joci la 60fps
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests