Avowed

Discuții axate pe jocurile RPG.
Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Avowed

Post by Mahdi »

De la Obsidian vine ceea ce pare să fie un Skyrim în universul Pillars of Eternity.

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Avowed

Post by ola small dickie »

Avowed, unavowed, ce dracu se intampla aici
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Avowed

Post by Quackers »

Ma bucur ca nu am fost singurul care l-a confundat cu Unavowed. Oricum, post The Outer Worlds my faith in Obsidian is shaken.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Avowed

Post by TG »

Post The Outer Worlds my faith in Obsidian is somewhat redeemed, post Pillars of Eternity. :lol: Nu știu ce e cu Avowed, pare cam generic dar e primul AAA Obsidian de ceva vreme, așa că sunt curios ce iese. Doar să nu fie vreo mizerie open world cu lume GIGANTICĂ.

Mă mir că își folosesc propriul setting, mă așteptam ca sub controlul Microsoft să lucreze pe vreun IP prestabilit sau ceva mai mai cunoscut.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Avowed

Post by Quackers »

Nah, MS isi vrea titluri, probabil ca vor IP fresh, d-aia Avowed. Nu le pasa lor care e window dressingul. Obsidian is counting this as a win, ca doar n-au facut pdfuri cu lore si vreo doua jocuri plus dlcuri degeaba.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Avowed

Post by TG »

Ah, sigur, pentru ei e numai bine. MS nu s-a bagat numai pe IP-uri noi, dar e drept ca momentan they doing a numbers game.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Avowed

Post by Mărar »

E ceva in neregula cu Pillars of Eternity? Tot astept sa para la reducere, aveam impresia ca e un CRPG solid.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Avowed

Post by TG »

Depinde ce așteptări ai. Este un CRPG solid, dar pentru mine a fost o dezamăgire abordarea ultra-streamlined de care au dat dovadă. Decât un joc bun obținut după o lobotomie, prefer oricând unul prost cu idei interesante. Asta și nici setting-ul nu m-a încântat, prea multă dramă ieftină și edgy în Eora.

Dar oricum, dacă vrei să-l joci ar trebui să-ți tragi singur concluziile. Cu excepția unor situații specifice (castroane), nu m-aș baza pe părerea nimănui cu privire la un joc, înainte să-l încerc. Then again, dacă îl aștepți la reducere de 5 ani probabil că nu e o prioritate pentru tine.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Avowed

Post by Magicake »

Da ba, toata lumea in PoE e trista, deprimata, pe moarte etc. Nu inteleg ce au vrut sa faca acolo, dar le-a iesit un edgy smartassery neplacut de imersat into.

Avem vieti prea faine, de cautam sa scriem doar despre vieti naspa, is the issue.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Avowed

Post by Mărar »

Ah, atunci s-ar putea sa-mi placa :lol:

Si KOTOR 2 si Mask of the Betrayer mi se pareau jocuri deprimante, si ambele mi-au placut foarte mult.

Nu l-am jucat in 5 ani ca inca e scump. Desi as fi vrut.

De mecanici nu stiu ce sa zic, n-am fost niciodata dat peste cap de gameplay-ul foerit de regulile D&D in jocuri de PC (daca n-as fi min maxer nesimtit as zice ca nu-i nimic in neregula nici cu autolevel up :lol:) nici PS:T nu pot sa zic ca a avut cine stie ce gameplay (si nici sequel-ul) nu asta a fost motivul pentru care mi-au placut.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Avowed

Post by TG »

Nu știu neapărat dacă există vreo corelație. Consider MotB jocul de apogeu Obsidian, deprimarea aia nu e la fel cu deprimarea asta, ca să zic așa. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Avowed

Post by Mărar »

Eh... mai astept atunci, no worries. Doar ca am fost confuz putin legat de mesajul tau, credeam ca au dat-o in bara in vreun fel (incerc sa nu fiu la curent cu ce stiu ca nu o sa joc prea curand, sa nu-mi fac in ciuda). Daca e vorba de gusturi, na, oi vedea daca o sa-mi placa sau nu.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Avowed

Post by TG »

Acum mi-am amintit că am tot amânat și eu PoE2, mai mult din lehamite. Poate până la urmă mă încumet să-i dau o șansă.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Avowed

Post by Quackers »

PoE m-a pierdut la combat. Pseudo real timeul ala cu un balance dubios mi-a dat no bueno. Am zis ca rezist pentru Tyranny ca am vrut enorm sa-mi placa si avea un setting smecher, dar acolo mi-am lua KO la pacingul foarte prost de dialog. 80% din dialogul cu un personaj se intampla in prima ora dupa ce te intalneai cu el. Toata ora. Si enorm de mult lore dump, similara situatia si in PoE. Just got washed out.

Si nu, nu au fost mereu asa CRPGurile.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Avowed

Post by Mahdi »

phpBB [video]


Știu că Obsidian e more of an AA studio, dar nu prea-mi place cum arată. :(
REMEMBER CITADEL
User avatar
sleepknot
Zergling
Posts: 102
Joined: 26 Nov 2019, 17:44

Re: Avowed

Post by sleepknot »

Nici mie, arata janky in sensul prost. Cum sigur nu va fi la fel de amplu ca un joc din seria TES, sper doar sa aibe suficienta interactivitate incat sa fie imersiv. Ceva in genul Arx Fatalis sau DMoMM ar fi fain
"Where there are no gods, there are ghosts" - Novalis
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Avowed

Post by TG »

Voiam să zic că arată cam generic dar apoi am dat scroll în sus și se pare că am spus asta deja. Poate totuși nu suge, vedem.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Avowed

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
sleepknot
Zergling
Posts: 102
Joined: 26 Nov 2019, 17:44

Re: Avowed

Post by sleepknot »

Hmm... imi place. Gameworldul pare fain. Fingers crossed
"Where there are no gods, there are ghosts" - Novalis
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests