Jocuri JRPG

Discuții axate pe jocurile RPG.
Post Reply
ilovepizza
Space Invader
Posts: 5
Joined: 11 Dec 2020, 23:00

Jocuri JRPG

Post by ilovepizza »

Hai să fie cu bună seara.

Nu sunt un mare fan al acestui gen, primul JRPG pe care l-am jucat a fost Nier Automata și nu mi-a plăcut deloc. În schimb, am terminat săptămâna asta Ni No Kuni Wrath of The White Witch și spre suprinderea mea m-a prins îndeajuns de mult încât să-l termin. Singura problema pe care am avut-o a fost cu dificultatea, m-am jucat pe easy și tot a fost al naibii de greu cu multe rage quit-uri, dar per total a fost un joc bun, soundtrack-ul, personajele, lumea etc.

Mă gândeam să mă apuc de Persona 5. L-ați jucat? L-ați putea recomanda unui noob al acestui gen? Sau dacă aveți alte recomandări le aștept cu drag.

Muțumesc! :)
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Jocuri JRPG

Post by Mahdi »

Nier Automata e un action game cu elemente RPG făcut de japonezi, nu chiar un exemplu de JRPG. Ni No Kuni e mai apropiat de ce înțelege lumea prin termenul ăsta.

Presupun că ești pe Playstation, dacă zici de Persona. N-am jucat Persona 5 încă (mă intimidează suta aia de ore necesară să îl parcurgi în întregime), dar pot să îți recomand Dragon Quest XI. Parcă a ieșit și varianta definitivă recent pe Playstation. E ușor, n-ar trebui să îți facă probleme, și e cât se poate de clasic ca formulă de joc. Unii ar zice că e chiar prea convențional. Tot pe PS mai poți încerca Final Fantasy 7 Remake, dar la ăsta nu prea m-a atras modul de luptă în real time, aș fi preferat să fie turn based.
REMEMBER CITADEL
ilovepizza
Space Invader
Posts: 5
Joined: 11 Dec 2020, 23:00

Re: Jocuri JRPG

Post by ilovepizza »

Mersi! M-am uitat puțin pe YouTube la Dragon Quest și îmi aduce oleacă a Ni No Kuni, pare interesant. Legat de Persona 5, și eu l-am tot amânat din cauza poveștii foarte lungi, dar poate o să-mi fac curaj vreodată să îl încep.
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests