Risen 3: Titan Lords

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by Mikael »

Am crezut ca TG e dezamagit de joc (indiferent de ce nota ii da nu stiu ce reviewer), iar eu unul nu vreau sa cred ca si asta e prost. Mi dor de un Gothic :)
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by TG »

Nu, din păcate Risen 2 era la o răscruce de drumuri și nici unul dintre ele nu ar fi dus unde vreau eu în Risen 3. E o situație paradoxală, un Risen 3 în linie cu AAA-urile de succes ar înseamna cu adevărat moartea jocurilor PB. Pentru că la o struțo-cămilă gen Risen 2 pot trece ușor peste inconveniente și să iubesc jocul așa cum vreau eu să fie, cu chestii gen marcaje la questuri și bătălii navale ultra-cinematice... mai greu.

Dar na, nu mă pot pronunța încă, părerile presei rar au fost relevante când vine vorba de PB. În plus, IGN mai echilibrează lucrurile. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by ailailou »

Măi, eu nu ştiu de voi, dar în cazul meu Risen 1 a avut "gothicu" în el din diferite puncte de vedere, precum gameplay mechanics, story branching, general feeling. În comparaţie cu Gothic 3, Risen 1 a fost mai fidel primelor două Gothic-uri. Da, atmosfera a fost în mare parte la pol opus, adică dark and gritty -> warm and mystical (Gothic 1,2 -> Risen 1).

La Risen 2 nu fac referire, deoarece, după cum am specificat şi în postarea anterioară, nu l-am jucat încă.

Am vizionat stream-ul postat pe pagina anterioară, şi din ce am văzut (împreună cu primul gameplay video), mi-am format o opinie bună în ceea ce priveşte 3-ul. @PCgamer Review, nu mă alarmez întratâ-ta despre faptul că jocul ar fi furat ceva de prin ograda AC-ului IV (în ideea că a furat chestiile bune), ci faptul că lumea consideră etalon un joc precum AC că deh, titlu AAA etc alea alea. Dacă e adevărată, chiar şi în jumate de măsura, constatarea dânsului, atunci îmi pare rău pentru Piranha Bytes că preferă să-şi taie craca de sub cur în loc să facă jocuri cum numa' ei ştiau cândva să facă.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by TG »

Adevărat, asta însă a fost și problema la Risen, că a sfârșit ca un mini-Gothic palid. Am acceptat pentru că era primul joc făcut de PB la Deep Silver, deci erau obligați să facă ceva bun și au mers pe un safe bet. Din mai toate punctele de vedere Risen e un joc bun, dar se vede din modul în care calitatea scade drastic pe final că a existat o criză de inspirație. A emulat excesiv Gothic, inclusiv la nivel de personaje, dialoguri sau quest-uri.

So, chiar dacă e jocul mai bun, G3 sau R2 mi-au plăcut mult mai mult, în ciuda tuturor problemelor. Însă în R2 au trecut pentru prima dată în rând cu lumea și au folosit (prost) elemente de joc specifice ”RPG-urilor moderne”, ca să folosesc un termen văzut printr-unul dintre review-urile alea. Asta a dus la fragmentarea jocului în multe aspecte, gen dacă joci cu arme și nu cu vodoo va fi infinit mai prost gameplay wise.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by Mikael »

Eu din acel review am inteles ca bataliile navale sunt inspirate din AC, nu tot jocul... (nu stiu ca nu am jucat niciun AC)
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]
User avatar
ProtectorateNova
Headcrab
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2014, 14:52

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by ProtectorateNova »

Joc Risen 3 Titan Lords de ceva timp am bagat 14 ore in el pe dificultatea Hard si sunt guardian si pot spune ca este un RPG foarte bun este MULT mai bun decat Risen 2 din toate punctele de vedere.

Pro:

-grafica fantastica(totul pe ultra se vede minunat)(grafica este peste skyrim vanila cu mult, foarte mult)
-optimizare foarte buna (sa ia lectii Ubisoft cu mizeria de Watch Dogs, ce inseamna optimizare)
-o gramada de arme (sabie, topor, buzdugan, arbaleta, pistol, pusca, cutite de aruncat, etc)
-explorare cacalau
-atmosfera
-3 factiuni (fiecare factiunea are corabia ei unica)
-magie cacalau
-vraja de papagal (jucati jocul ca sa intelegeti de ce scriu asta)
-Patty (arata superb)
-combat cu mult imbunatatit fata de Risen 2
-companions (aproximativ 11 in total si cam 8 poti sa iei cu tine in adventura, nu toti deodata doar cate unul)
-3 personaje importante din Risen 1 apar (unul este jigodie, unul este bun, unul nu stiu cum e, nu sunt sigur inca)
--------------------------------------------------------------

Con:

-combat cam usor chiar si pe hard
-bataliile navale cu monstrul mare mi se par pain in the ass. (dupa a 2 batalie navala)
-quicksave-urile (in loc sa fie un quicksave sunt tone de quicksave-uri si trebuie mereu sa stai sa stergi ca sa nu se stranga prea multe)
-au pus prea mult accent pe familia Steelbeard il vroiam pe eroul din Risen 1 si 2 nu pe fiul lui steelbeard, degeaba au facut-o pe Patty sexy daca sunt fratiorul ei, chiar nu vad rostul unui erou nou, trebuia sa-l lase pe ala vechi.
-in factiunea guardians nu sunt si magicieni din Risen 1
-un personaj important din Risen 1, aici este jigodie iar in risen 1 nu era asa, nu prea imi place cum l-au transformat
---------------------------------------------------

Risen 3 Titan Lords este mai bun si decat Risen 1, deci Piranha Bytes au reusit sa faca cel mai reusit Risen de pana acum.
Chiar daca am fost dezamagit de Bound by Flame, am un RPG adevarat acum pana apar Dragon Age inquisition si The Witcher 3.
Momentan nota mea pentru joc este de 8.75/10 iar cand o sa termin jocul o sa revin cu nota finala.
Abia astept sa vad review-ul lui Angry Joe despre Risen 3 Titan Lords ca sa rad copios, baiatul asta este varza pai i-a dat lui Skyrim nota 10 pai merita doar nota 6.50 si nu imi place cum comenteaza majoritatea jocurilor, pe unele le comenteaza bine corect dar pe celalalte aiurea.
As fi vrut sa fac niste walktrough-uri cu Risen 3 cu FRAPS jocul pe ultra dar imi scade mult FPS-urile nu am calculator destul de puternic asa ca nu o sa fac.(ma oftic la maxim) :x

Guardians = Paladini din Gothic 2
Pirates Voodoo = Sectanti din Gothic 1
Demon Hunters = Dragon Hunters din Gothic 2 (chiar si armura seamana foarte mult)
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by McWilliams »

phpBB [video]


Oh, the anger. Yes, feed me more of that anger. I enjoy button-mashing console-tards complaining about the combat. "Why is there no lock-on? Why do enemies interrupt me? Why do I miss when I shoot? Why can't I parry everything? Why do enemies dodge my attacks? Why can't I combo like in Dark Knight? THIS SUCKS!!!"
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ProtectorateNova
Headcrab
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2014, 14:52

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by ProtectorateNova »

I-am vazut review-ul lui Angry Joe am ras copios cum ma asteptam.(daca se poate numi review)
Dar din ce am auzit eu, el joaca teatru pentru abonatii lui ca le plac drama dar lui de fapt ii place Risen si isi detesta abonatii lui.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Am vazut pe steam ca unul a terminat Risen 3 cu toate misiunile si a si gasit toate obiectele legendare in 23 de ore, dar cred ca a jucat pe easy si a sarit peste toate dialogurile si cred ca sa luptat cu putini monstri, cred ca a fugit ca nebunul prin tot.
Eu ma joc de 30 ore pe hard si abia sunt la Chapter 3 si mai am o groaza de facut.(risen 3 este cel mai frumos RPG pe
care l-am jucat vreodata cate peisaje are este ireal, risen 3 are mai multe peisaje superbe si decat The Witcher 2 si Skyrim)
Singurul lucru care ma deranjeaza la joc este, ca e cam usor pe hard.(sper sa bage un patch cu o dificultate noua gen nightmare)
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by Magicake »

McWilliams » Sat Aug 16, 2014 2:03 pm wrote: Oh, the anger. Yes, feed me more of that anger. I enjoy button-mashing console-tards complaining about the combat. "Why is there no lock-on? Why do enemies interrupt me? Why do I miss when I shoot? Why can't I parry everything? Why do enemies dodge my attacks? Why can't I combo like in Dark Knight? THIS SUCKS!!!"
Chestia e ca el se joaca pe consola, si nu prea poti sa-i dai parerea la o parte pe motiv ca versiunea de pe PC e mai buna. Tbh, si eu as zice acelasi lucru despre combat-ul din Gothic sau Risen, in caz ca as juca cu un gamepad. Daca PB nu e in stare sa scoata un joc pe console cu mecanici potrivite consolelor, atunci ar trebui sa nu mai incerce si sa se axeze doar pe PC.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by McWilliams »

Problemele lui nu sunt de pozitionare incorecta, ci de incapacitate de a intelege combat-ul. Anume ca trebuie sa inveti animatii, trebuie sa inveti stilul de lupta (la scavengers, de ex, faptul ca fac un dodge-move in spate, apoi un charge; sau ca le poti opri charge-ul prin pistol, ca apoi sa arunci un attack; sau ca trebuie sa cauti sa-i ataci din lateral), ca uneori/deseori trebuie sa exploatezi relieful, ca o data ce ai prins prima lovitura pe inamic nu inseamna ca poti incepe un wombo-combo de 10 atacuri legate, ca la inceput nu ai decat light si heavy attack, fara combinatii bune intre el (pentru ca inca nu le-ai invatat), ca trebuie sa parry&dodge constant, nu sa te astepti ca inamicul sa devina stun-locked la primul atac esuat.

Da, combat-ul este frustrant daca esti invatat cu versiunile "last/next gen" de one-man army. Dar altfel nu ai simti nicio progresie in joc. Ce imi place mie, in mod special, la jocurile din categoria Risen, este ca, renuntand la armura si la mitigation through stats, chiar si la nivele mai mari poti sa ti-o iei pe coaja de la inamici mai slabi daca te astepti sa castigi prin "press A to attack. constantly".
Last edited by McWilliams on 17 Aug 2014, 16:12, edited 1 time in total.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by TG »

Poți da orice părere de-a lui Angry Joe la o parte.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by ne0lith »

^This. Nu stiu de ce un clovn penibil ca Joe ar fi de luat in seama.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by DarthZombie »

inb4 vin fanii lui Upset "7 dollars" Umberto sa-i ia apararea cu "si ce daca e mistocar, parerile lui sunt foarte pertinente!"
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by Magicake »

Nu zic ca Angry Joe e ceva tip ultra serios, si recunosc ca ma uit la show-ul lui doar ca sa rad de momentele in care o ia razna. Lasand asta la o parte, ma leg de:
McWilliams » Sun Aug 17, 2014 2:25 pm wrote: Da, combat-ul este frustrant daca esti invatat cu versiunile "last/next gen" de one-man army.
Erm, asta nu e un lucru rau in sine.

Risen 3 e un joc din generatia curenta, si mi se pare normal sa fie evaluat la standardele impuse de jocurile considerate drept cele mai bune (overall, de presa). In opinia mea Risen e mai mult legat de reteta clasica decat de current gen (voiam sa zic ca-i blocat in trecut, dar sunt bucati care au fost aduse la zi).

Again, astea nu sunt parti rele in sinea lor. Doar ca e normal sa existe o reactie negativa a gamerilor "next gen" cand le sunt prezentate mecanici oldschool, mai ales daca nu au fost advertised astfel (din cate stiu PB incearca sa-si impinga Risen-ul pe unde poate, si din cate am vazut prin vids highlight-uiesc chestiile streamlined ca sa se aplice si jucatorilor casual).
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by McWilliams »

Angry Joe este individul care, in desteptaciunea lui maxima, a anuntat prin canalul youtube, prin tweeter si prin facebook, ziua si ora cand clanul lui din Planetside 2 avea sa organizeze un raid. Cu o saptamana in avans. Ca atare, all the enemies and their mothers mobilised to get frags and certs off his sorry ass. Apoi se mira de ce nu au succes si de ce adversarii erau pregatiti.

Indiferent cum au organizat marketingul cei de la PB, nu am vazut absolut niciun demo, niciun trailer sau niciun interviu in care sa se fi spus ca au SCHIMBAT mecanica combat-ului, ca ar fi mai mainstream, ca ar fi mai simpl(ist)a, ca ar fi mai "epica" (adica sa te poti lupte cu mai multi inamici deodata intr-o maniera absolut naturala). Luptele au ramas efectiv dueluri 1vs1, in special in primele ore de joc. Tin minte si acum ca in Gothic fugeai cu inamicii in carca chiar si pe la jumatatea jocului, doar ca sa "peel off" unul sau doi din gramada. Sa nu mai vorbesc de cum te cramponai de fiecare bucata de deal/pestera/coloana/colt ca sa previi haita de lupi/grupul de goblini sa te inconjoare (in G2, imediat ce ieseai din turnul lui Xardas).
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3052
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by MC »

Si stiu americanii ce e ala Gothic, lelz.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by Magicake »

Yeah that was kinda my point, stiti bine ca oamenii ca Joe nu cauta Gothic in Risen 3, dar tot ii faceti subiect de discutie :P
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by McWilliams »

Well, gee, cand laitmotivul videoului este "you learned nothing from Risen 2" si se refera doar si numai la combat... Da' ma rog, vorbim de acelasi personaj caruia ii place combat-ul si stealth-ul de nota 10 din The Last of Us.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ProtectorateNova
Headcrab
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2014, 14:52

Re: Risen 3: Titan Lords

Post by ProtectorateNova »

Am terminat Risen 3 Titan Lords pe hard in 42 de ore, un joc bun dar POVESTEA e SLABUTA SI FINALUL de KKT.(finalul este identic cu Risen 2 Dark Waters)
Mi-ar fi placut un final in care sa incheie trilogia Risen sa incheie razboiul titanilor.(la sfarsit da de inteles ca o sa apara si Risen 4)
Chiar nu sunt in stare sa faca o povesta cat de cat de interesanta, plina de mister si putin horror.(imi aduc aminte de Temple of Sleeper si Halls of Irdorath, cele mai bune locati dintr-un RPG pana la ora actuala, ce vremuri ;) )
Eu daca as fi in locul lor adica Piranha Bytes, as reface Gothic 1 si 2 cu RedEngine 3 cu povestea principala imbunatatita si as pastra vechiul soundtrack si as mai pune o groaza de misiuni secundare si mici locati noi, arme noi, armuri noi pe langa alea vechi, si magie in plus si multe altele, as avea o groaza de idei pentru un remake Gothic.(iar Gothic 3 refacut de la zero inclusiv satele si Vengard)
Mi-as dori ca Piranha Bytes sa se alieze cu CDProjektREd cred ca ar iesi un RPG legendar.

Risen 3 Titan Lords Mini Review:

Puncte forte:

-optimizare excelenta
-peisajele, natura
-atmosfera
-explorarea fantastica
-combat-ul impecabil
-o groaza de arme (swords, axes, maces, pistols, muskets, magic etc)
-monstrii interesanti ca design


Puncte negre:

-povestea slaba rau si final oribil
-factiunea guardians (misiuni putine si slabute si povestea factiuni neterminata, pacat)
-dificultatea slaba chiar si pe hard
-bosul final a fost floare la ureche (vroiam un pic mai greu)(seamana identic ca design cu bosul din Arcania Fall of Setariff)
-dusmanul principal din risen 3 a fost de kkt
-lipsa magicienilor din Risen 1 (mai bine erau astia in factiunea Guardians decat magicieni astia din risen 3)

Datorita ca are povestea si finalul slabut ii dau o nota cu doua puncte mai putin adica -8/10, un joc bun dar povestea jalnica, daca vreti sa jucati jocul, jucati-l pentru explorare, combat si side quests.(dar nici misiunile secundare nu sunt grozave)
Daca explorati perfect insula Calador in chapter-ul 3, o sa gasiti o surpriza.

O sa mai fac inca doua playtrough-uri cu Voodoo Pirates si dupa aceea cu Demons Hunters.(sper sa scoata un expansion cum au facut cu Gothic 2)
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests