Dark Souls 3

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Dark Souls 3

Post by Mahdi »

Sebas, se lămurește mai târziu, dar e destul de missable dacă nu obișnuiești să discuți periodic cu npc-urile din Firelink.

Dacă treci de Undead Settlement și nu te prinzi, îți dau un hint vag și unul cu spoilere:
Spoiler for hint:
Trebuie să impresionezi un npc din Firelink care a dispărut după prima voastră discuție. Item required ahead.
Spoiler for how to get the key, pe larg:
Trebuie să faci rost de un pale tongue token și să i-l aduci lui Leonhard în Firelink. Ai două opțiuni:
- să invadezi cu succes folosind cracked eye orb
- să găsești un pale tongue în zona din Undead Settlement unde sunt Siegward și demonul
REMEMBER CITADEL
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Dark Souls 3

Post by kensky »

the moves on this chick :o
Spoiler:
Image

pure awesomeness lupta, muzica epica, locatia la fel, felul cum se misca bossu'...nota 10; cred ca am facut peste 60-70 de lupte ca phantom la ea, mai putin de o treime cu success :lol:
Image
User avatar
cartofu
Headcrab
Posts: 63
Joined: 4 Mar 2014, 15:50

Re: Dark Souls 3

Post by cartofu »

Tocmai am ajuns primul boss that is kicking my ass, dupa mai mult de 2 ore nu pot sa trec inca de
Spoiler:
Nameless King
, this boss is like the lovechild of
Spoiler:
Ornstein and Orphan of Kos riding Kalameet.
S-au intrecut pe sine pana acuma cu Boss designul, putin dezamagit ca 2 dintre ei se bazeaza pe gimmicks pe care dupa ce le afli in urmatoarele playthroughs vor fi plictisitoare.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Dark Souls 3

Post by caleb »

Mahdi wrote:Fix-ul care pare să meargă la majoritatea e: începe cu knight class sau setează lighting pe low.
Did both, n-a mai crăpat în colosala durată de două ore cît am avut vreme să mă dau prin el. Primul boss, țănđări, haiducește, din prima. Nici n-am halit estus. Îmi place zona de după intro, seamănă oarecum cu Demons' Souls (de fapt mi se pare mai spre Demons' și dpdv al hub-ului central), ceea ce nu e rău absolut deloc. Îmi chiar place mult și mă dixtrez maxim, nu mă așteptam să mai am chef. Intră bine după 2 (unde n-am mai avut vreme și de addon-uri încă), o revenire la atmosfera care m-a prins de la primul contact.

(FS rant begin) Nu mi-a plăcut însă că presetările pentru culoarea părului nu dau rezultatul așteptat, a trebuit să trag de slidere manual să fac pițipoancă knight. (Fashion Souls rant end).

Nais, avem baftă cu asemenea lansări (exceptînd bug-urile).
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Dark Souls 3

Post by Mahdi »

Patch 1.04 is out.


- Performance adjustment for "Greatsword"
- Battle performance adjustment for "Dancer's Enchanted Sword", "Winged Knight Twinaxes"
- Performance adjustment for "Soul's Greatsword", and "Farron Flashsword"
- Fix for issue where multiple items become impossible to use at "Road of Sacrifices", "Farron Keep", "Cathedral of the Deep" after clearing the game
- General balance adjustments and bug fixes
REMEMBER CITADEL
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Dark Souls 3

Post by .chester »

Mai e voie sa vorbim si de DS1 aici, nu?

Sunt la primul meu playthrough si doar ce am scapat din Blighttown. Dupa ce am citit nenumarate povesti despre cat de oribil si dificil si frustrant e nivelul asta, am constatat ca, vorba lui Waaagh, they're all a bunch of p00sies. Sigur, e putin enervant faptul ca aproape toti inamicii iti dau cu poison, dar nu mi s-a parut nici pe departe atat de dificil pe cat se plangeau unii. Iar lupta cu Quelaag a fost surprinzator de lejera si mi-a luat doar vreo 6 incercari. Cred ca am avut si un pic de noroc ca a sasea oara nu a facut deloc atacul ala devastator la 360 de grade, dar dincolo de asta, am luat sabia-n doua maini, m-am dus la curu' ei si i-am dat sa zaca.

Ca sa citez din Alex Belea: Daca muncesti si ai vointa, nu e foarte greu.

Ca echipament, am black knight shield +3 si claymore +10. Tot incerc si alte feluri de arme, dar parca niciuna nu-mi place la fel de mult, nici macar black knight sword. In continuare, dezbat daca sa ma duc in Sen's Fortress sau sa dau o raita prin Catacombs.

Si DS3 arata megatare, sper sa ajung si la el intr-o buna zi.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Dark Souls 3

Post by MC »

Blighttown chiar e ok.
Mie cea mai nasoala zona din tot DS1 mi s-a parut Tomb of Giants.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Dark Souls 3

Post by sebas »

Blightdown cu Claymore+10 e fain. Lumea care se plânge de zonă dă pe-acolo cu Drakes. :P Merită mers în Catacombs, dar vezi să ai un divine weapon.
Eu primul run prin DS1 tot cu Claymore l-am făcut, movesetul este demențial. Dmg-wise e ok în NG simplu, abia prin +uri dă bine după ce faci scaling din Str și Dex. BK Halebard sau Greataxe ar fi mai tari ca moveset+dmg în primul playthrough.

Altfel spus, am fost invadat prima data în DS3 de ceva Mound Maker. În timp ce fugea spre mine am dat summon unuia care-și lăsase summon sign pe lângă mine, pentru JOLLY COOP, and we kicked that other guy's ass.
dump CHA
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Dark Souls 3

Post by .chester »

Yup, cred ca o sa-mi fac Divine Warpick sau Divine Morningstar, sa o ard ca clericul pe-acolo si sa le dau la oase. Eu sunt warrior, dar merge un pic de roleplay, sa starpesc scheletii din catacombe si sa le dau lumina.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Dark Souls 3

Post by caleb »

Mie asta mi-a lipsit din 2. Faza cu măcuica, cum dai omor în scheletăraie de-și adună oasele de pe jos. E logic, nu? Doar de-aia ai damage types și sensibilități, parcă. În sequel n-aveau treabă, abia de la ciocan de zece mîini în sus reacționau fiindcă sugeau poise damage de fapt. Nush cum e în trei, încă. Deocamdată mînuiesc scobitori dar tot e fain. Îmi place cum la cea mai mică neatenție te face proțap și ultimul zdrențăros.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Dark Souls 3

Post by Waaagh! »

MC wrote: Mie cea mai nasoala zona din tot DS1 mi s-a parut Tomb of Giants.
P0s3y :lol: . Real men embrace the dark. :lol: :lol: :lol:
Nu exista zone nasoale in ds1. Cine zice asta n-a jucat ds2. :lol:


Dupa vreo 25 de ore de ds3 I'm p fucking sure ca-mi place foarte mult si ca n-au repetat greselile din 2, dar tot sunt putin trist ca au nerfuit/modificat mecanicile care-mi placeau in primul. Pur si simplu nu ma pot identifica cu pacaliciul care baga plonjoane si arde perverse, dar cam la asta au adus combatul. Ca s-a adus vorba de claymore, they raep'd the moveset :cry: . In primul, cand o tineai ca un barbat, atacul usor era o pravalita verticala, iar daca bagai un stronk imediat dupa, executai o pirueta si ardeai un golf swing de-l faceai si pe tiger woods sa planga-n comprese. Au scos chestia asta si acum atacurile nu se mai leaga frumos.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Dark Souls 3

Post by MC »

Waaagh! wrote: Nu exista zone nasoale in ds1. Cine zice asta n-a jucat ds2. :lol:
Hehe. N-am jucat DS2 :D
Si din cate vad pe aici nici nu cred ca o sa o fac inainte sa tocesc 3-ul. Nu vreau sa ma spurc. :twisted:
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Dark Souls 3

Post by caleb »

Măi nu e chiar spurcat, unele zone sunt foarte faine, principala bubă e baseline-ul, care se duce în plonjon mult sub primul, pe alocuri și felul în care sunt legate zonele numai de formă. Nu prea au sens legăturile și te scot din atmosferă chestiile astea. Mie 2-ul mi se pare mult mai populist decît ar putea fi acuzat 3-ul, so far. Să le placă și MMO-erilor obsedați de PvP, cu niște consecințe dezastruoase în PvE. Și Boss battles sunt în general extrem de seci (nu că ar fi fost puncte forte în primul, dar în 2 reciclează și banalizează pînă te exasperează. Not talking the DLC content, nu le-am butonat din pricină că am luat direct ediția upgradată și nu mai merg save-urile.

În 2 ai însă anumite arme cu moveset-uri incredibil de mișto. Problema este că nu se prea corelează cu eficiența lor efectivă și mai ales că la arme extrem de asemănătoare diferă moveset-ul de nu-ți vine să crezi, ceea ce e contraintuitiv. Pe scurt, armele mele preferate din 2 aveau moveset-uri bestiale, dar teribil de ineficiente. Ceea ce nu m-a împiedicat să le folosesc, pentru amuzament :P Fiindcă alea eficiente mi s-au părut extraordinar de seci.

PS - Nothing like a DS1 claymore.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Dark Souls 3

Post by Waaagh! »

bosulicii din ds2 = umanoizi uriasi cu sabii de compensare. :lol:

In ds3 am prins numai 4 bosulici pana acum si am scapat intreg de la 3 dintre ei. Fiecare a avut specificul lui si inca n-am avut parte de malacul care nu stie decat sa lanseze decisive la 360 de grade, trasatura care e obligatorie pentru 80% din bosii lui ds2. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Dark Souls 3

Post by caleb »

E interesant că deși ai biruit din prima (You Defeated, ha!), nu te-a necăjit chestia asta, ba din contră, ți-a dat mai multă satisfacție pentru că nu erau smardoi idioți trași la xerox. Asta în condițiile în care eu văd boss fights ca niște dansuri care ar trebui savurate, nu o corvoadă repetitivă care musai trebuie să fie grea sau de tip puzzle nasol (a.k.a. mai caută echipamentul ok și revino) because prepare to die and shit. Din punctul ăsta de vedere mi se pare peste Gothic, cu lupte mai disputate, cu final mai puțin previzibil și o iotă mai puțin dependente de stat-uri față de stilul de joc și mișcări. Parcă.
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Dark Souls 3

Post by kensky »

Liniste pe aici de multa vreme :D; Eu l-am terminat pe la level 96 parca insa cred ca am cheltuit 700-800k+ pe iteme spre final incercand sa iau toate seturile si armele; nu prea mai am chef de ng+ fiindca nu m-a prins jocul ca celelalte doua, world designu mi s-a parut slabut, la fel si partea finala; ce mi-au placut in schimb au fost numeroasele legaturi cu ds1, onionbro o placere sa-l reintalnesc, la fel o senzatie misto si revenirea in anor londo chiar daca a fost scurta zona. Putine momente wow per total, ma asteptam la mai multe avand in vedere ca inchise seria dupa cum tot se spune.

Pt cine nu vrea sa rateze ceva in ng+ http://zkjellberg.github.io/dark-souls-3-cheat-sheet/ ; dupa ce terminasem jocul si trecusem pe wiki, se pare ca am pierdut intalnirea cu mai mult de jumatate dintre npcurile din joc :lol:
Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Dark Souls 3

Post by Waaagh! »

Ciudat sa spui ca world designul e slabut. Nivelurile sunt mult mai mari decat in jocurile anterioare, cu o gramada de poteci/carari/scurtaturi. Chiar daca nu se conecteaza cu alte niveluri ca in primul, avand in vedere dimensiunea si cat de variat e continutul lor, parca se poate trece peste. Mi s-a intamplat o data sa ajung dintr-un nivel intr-o zona inaccesibila dintr-o locatie anterioara, dar e adevarat ca eu inca nu sunt foarte departe in joc.
Spoiler for bruv:
Numai faptul ca bruv ala de pe Trei Ierarhi ii ia in luneta de fiecare data cand dai peste un mesteacan alb in nivel mi se pare nebunie curata. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Dark Souls 3

Post by caleb »

Poate e și o problemă legată de treiul din coadă. Deja cam tîrăsc de franciza Souls. Mie și Original Sin 2 mi se pare că aterizează cam devreme după primul, dar, ce-i drept, ritmul meu e ralanti, nu sînt reprezentativ :P
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Dark Souls 3

Post by Waaagh! »

Cand a fost vorba de un sequel (ds2), Miyazaki a zis ca transformarea ideii din spatele jocului intr-o vaca de muls bani n-ar fi scopul lui, dar na, intre timp or fi dus discutii lamuritoare baietii preocupati mai mult de aspectele materiale ale existentei decat de viziuni artistice :lol:.

In asta sunt o gramada de trimiteri la jocurile anterioare, in special la DeS (din ce spun cei avizati, ca eu nu l-am jucat) si DaS, dar inca nu m-am prins daca sunt acolo doar de dragul banilor fanilor sau daca au un sens anume. Altfel, jocul mi se pare in mare parte facut la acelasi nivel de atentie si gust cu ds1. Ca un exemplu de detaliu de mecanici care mi-a placut, am descoperit intre timp ca au facut cu cap guard breakul : trebuie sa ai un caracter foarte stronk sau cu un echipament anume ca sa spargi garda unui greatshield. Sunt apuse vremurile in care orice lulache cu 6 str si 50 int apasa butonul fermecat si pac, iti invalida buildul. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Dark Souls 3

Post by caleb »

Treaba lui M, să fie sănătos. Mă bucură 3-ul, ar fi fost păcat să aibă doar un sequel antrenant, dar comparativ sec din punctul meu de vedere.

La 2 s-au dus prea mult pe gameplay versus și arcade-izare de dragul show-ului. Dacă m-aș fi adunat să scriu review la vremea aia, aș fi dat cu el de toți pereții, mai ales că nu erau încă DLC-urile ieșite. Nu zic, l-am terminat de vreo două ori (plus jumatăți și sferturi cu personaje just cause), dar am avut mai multe momente în care nu-mi venea să cred ce slab e versus cele Uau. Acum, 3 pare într-adevăr mai dres spre origini, ca să mă exprim bizar.

Da, pute de Demons' Souls. Efectiv mi se pare Demons'-ul pe care nu l-a văzut PC-ul, în mai multe feluri decît unul singur. Există diferențe din ce văd, e mai mult Dark decît Demons', cu ceva Bloodborne, dar niciodată B și D nu au fost mai aproape de PC.
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests