The Last of Us 2

User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: The Last of Us 2

Post by joonior_bmf »

Self-inserting in itself is a fetish :lol:
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: The Last of Us 2

Post by Rukifer »

Mie-mi place. 14h in, n-o să mănânc căcat să zic că nu se compară cu primul or anything. Mă enervează Ellie, dar mă cam scoatea din sărite şi în primul, Dina e urâtă şi nu înţeleg de ce nimeni de-aici n-a spus asta mai devreme şi sunt curioasă câtă dramă o să mai poată arunca în joc până la final, dar tot e super entertaining to play.

Pe mine mă cam bate partea de stealth tbh, dar asta pentru că nu-s eu în stare şi prefer să mă duc tanc si să mor din două bucăţi. În acelaşi timp, nu e atât de restrictiv în battle pe cât e primul, which is nice.

Şi arată frumos, serios. Au pus super multă atenţie în detalii când vine vorba de character visuals (mâini, haine şi chestii d-ăsta micuţe) şi chiar se vede.

După vreo 13 ore de jucat am găsit şi eu prima parte care să mi se pară emotionally shitty - without spoilers, you have to kill someone
Spoiler:
Nora, în basement-ul ăla plin de spori
- şi a fost foarte brrr.

Partea proastă din tot story-ul şi motivul pentru care mă simt mult mai detaşată emoţional de TLoU2 faţă de primul e că
Spoiler:
they fucking killed Joel
Şi nici măcar n=a foarte super mega extra emotional or something. Just gore. Fuck this.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: The Last of Us 2

Post by DANiel »

Eu în primul sincer mă așteptam să se întâmple ce ai zis tu în ultimul spoiler. Că nu s-a întâmplat atunci am simțit ca a fi iminent în ăsta.
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: The Last of Us 2

Post by Rukifer »

Daaa! Dar voiam să fie plin de emoţie şi pasiune şi eroic şi să-mi stoarcă măcar 5 lacrimi. Nu...mizeria asta care pare că a fost facută doar pentru că aveau nevoie oamenii de un plot starter.

Dar meh, sunt chestii mai rele care se pot întâmpla.
Spoiler:
Măcar ştim că nu riscăm un final gen Usagi Drop the manga.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: The Last of Us 2

Post by DANiel »

Da indeed. Eu nu mă așteptam la ceva siropos pentru că nici primul nu mi s-a părut să dea ceva chiar așa siropul. Dar overall, este triggerul perfect pentru absolut tot ce se întâmplă în joc.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: The Last of Us 2

Post by DANiel »

Am cam 30h in el, cred că mă apropii de sfârșit. Nu o sa intru în zona de poveste și o să evit spoilerele, dar la cum este făcut și cum se desfășoară acțiunea, cum sunt zonele în care te lupți și gunplay-ul în sine, cu părere de rău dar face ca primul joc să pară doar un soi de mod pentru jocul Uncharted.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: The Last of Us 2

Post by DANiel »

So, l-am terminat. I need a little time până să scriu un review.
Dar de melodia asta nu scap.

phpBB [video]
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: The Last of Us 2

Post by Rukifer »

A dat domnu' să-l termin şi eu. And you know what? A fost cel puţin decent. Nu-mi pare rău că l-am jucat, nu mi se pare că mi-am pierdut timpul şi nici nu înţeleg hate-ul ăsta major pentru joc.

Story-wise, nu a fost la fel de bun ca primul. Cel mai probabil pentru că primul s-a concentrat pe un singur fir şi au fost ceva mai atenţi la detalii şi emotional plot twists. Dar TLoU2 a avut un concept destul de deştept, deşi putea fi mai bine executat în ceea ce priveşte sfârşitul. Keep the exact same story, but make it a bit more impactful emotionally.
Spoiler:
Dacă ar fi inclus tot flashback-ul cu Joel înainte s-o lase Ellie pe Abby să plece la sfârşit, n-ar mai fi fost atât de confuz şi de "cum plm două secunde de amintire au făcut-o pe asta să se răzgândească?"

Poate că e wishful thinking, dar mi se pare că au vrut să pară că jucăm un story de revenge deşi, in the end, it turned out to be a story of forgiveness. Şi nu între Ellie şi Abby, ci între Ellie şi Joel. Poate m-am dus eu prea adânc, dar îmi place să cred că asta le-a fost intenţia pentru că îmi place să gândesc siropos.
Nu mi-a plăcut partea lui Abby la început, dar a devenit mai okay în Day 2 şi am văzut asta ca pe un redemption arc. Apoi, încet încet, a început să-mi place mai mult să joc cu Abby decât cu Ellie. Nu neapărat story-wise, ci in terms of gameplay. Better guns, better moves, felt more powerful. Poate şi de un e

b u f f e d a s f k.

Aiurea e că partea de character development nu prea s-a simţit. Deşi, dacă stai să te gândeşti, toată lumea s-a schimbat pe parcursul jocului, nu e ca şi cum ar fi accentuat chestia asta. Probabil şi de-aici impactul emoţional mai mic decât în primul.

All in all, a fost okay. Nu masterpiece, dar e bun. Manny best boi. Hands down.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: The Last of Us 2

Post by Mahdi »

Tocmai l-am terminat. Mi s-a părut cel mai reușit joc al celor de la Naughty Dog și e probabil unul din cele mai bune „movie games” ever. Nu că ar fi chiar așa o mare surpriză, dar trebuie să spun că masele de urzicați care l-au bombardat cu note de 1 sunt niște cretini cu maturitatea intelectuală și emoțională a unor copii de 12 ani. Îmi pare rău că orice încercare de a discuta pertinent pe marginea jocului a fost iremediabil compromisă de polarizarea asta.

Anyway, e pe lista scurtă la mine pentru goty 2020. Să vedem ce mai apare anul ăsta.
REMEMBER CITADEL
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: The Last of Us 2

Post by DANiel »

Pe mine încă mă mai frământă în unele momente (chiar dacă l-am terminat acum ceva timp) și mai ascult melodiile din el. :(
Post Reply

Return to “PlayStation”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests