Uncharted 4: A Thief’s End

Post Reply
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Uncharted 4: A Thief’s End

Post by zme-ul »

Image
The next generation of Nathan Drake will explore what it means when Drake is forced back into the world of thieves. He will embark on a globe-trotting journey in pursuit of a historical conspiracy behind a fabled pirate treasure. It’s his greatest adventure yet and will test his physical limits, his resolve, and ultimately what he’s willing to sacrifice to save the ones he loves.
1080p@60FPS E3-2014 trailer: http://www.naughtydog.com/site/post/unc ... 3_trailer/
All footage you see in the trailer was captured completely in engine. That’s Nathan Drake rendered in 1080p full glory using the power of our PS4 engine.
人は地獄を作った
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Uncharted 4: A Thief’s End

Post by MC »

Maine reiau Uncharted 1. Drake's Fortune :D
Iar Uncharted 4 va fi jocul care ma va convinge sa imi iau si PS4 desi momentan am PS1, PS2, PS3 si PSP, dar rareori las PC-ul ptr o sesiune de gaming pe ele.....
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Uncharted 4: A Thief’s End

Post by Cimitri »

Ce mai faci cu PS1 daca ai 2 si 3?
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Uncharted 4: A Thief’s End

Post by MC »

Pai il am de ceva vreme si am zis ca il tin asa de "colectie".
Ca sa fiu sincer nici pe PS2 nu am mai jucat de multa vreme. Doar de PS3 imi mai fac timp din cand in cand si joc doar exclusivitati. :P
Ce cruda e viata :P Cand eram pusti aveam o gramada de timp sa ma joc dar nu aveam atatea posibilitati. Acum as avea posibilitati dar nu prea mai am timp. :)
User avatar
cartofu
Headcrab
Posts: 63
Joined: 4 Mar 2014, 15:50

Re: Uncharted 4: A Thief’s End

Post by cartofu »

15 Minute de gameplay. Arata incredibil.
https://www.youtube.com/watch?v=Ow2cL-pp6p8
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Uncharted 4: A Thief’s End

Post by marvas »

l-ati incercat careva? Review-urile sunt foarte bune, iar userii de pe consolegames sunt mai mult decat excitati, dar eu n-as da 260 RON pe el acum.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Uncharted 4: A Thief’s End

Post by caleb »

Îți dai seama că în afară de grafică e tot Uncharted, perfecționat Însă de nu-ți vine să crezi. Adică nu e brusc, peste noapte, the shit, dar uneori un lucru executat perfect compensează din defectele și superficialitatea inerente conceptului.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Screenshots

Post by juve3332 »

Am incercat sa-l joc pe primul, dar m-au scarbit controlul si camera. Si jocul parea destul de tembeluca si fara graficile astea superbe.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Screenshots

Post by tnt »

Cam da; eu l-am jucat doar pe ultimul. Grafica faina si cam atat, e destul de tampitel jocul.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Screenshots

Post by MC »

Cica e tampitel jocul. Cum adica e tampitel, dezvolta?!
E un blockbuster AAA de consola.
Nu toate jocurile trebuie sa fie revelatii filozofice sau mai stiu eu ce. E exact ca si cum te-ai plange de un rail shooter (ex. The House of the Dead) ca nu ai libertate de miscare.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Screenshots

Post by juve3332 »

Primul (singurul pe care l-am jucat) mi s-a parut mult sub 3rd person-urile echivalente de pe PC. Prezentarea era foarte rudimentara, adversarii zabauci, controlul si camera abjecte, povestea subtire rau. Dupa aceea inteleg ca a mai evoluat.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Screenshots

Post by MC »

Primul a aparut prin 2006-2007. Nu imi amintesc nici un 3rd person cu mult mai stralucit din parioada aia.
Oricum, seria a devenit cunoscuta odata cu al doilea joc, care a cam si ramas cel mai bun imo (n-am jucat 4 inca).

In fine, nu cred ca are nimeni asteptari de fineturi de la un joc Uncharted. E ceva lejer de savurat exact ca un film de popcorn.
Pentru cine vrea sunt o gramada de delicatese mult mai fine. Nu e cazul sa ai astfel de asteptari de la ceva ce nu isi propune asta.

TL;DR n-ai cum sa spui ca e tampitel jocul fara sa jignesti pe cei care il joaca si stiu ce joaca.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Screenshots

Post by juve3332 »

Nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Si mie imi plac unele jocuri tembele si recunosc atat ca sunt tembele, cat si ca imi plac, asta nefacandu-ma automat un tembel. Iarta-ma, dar Uncharted asta 1 e sub Tomb Raider 4 (acelasi regn) si cu mult sub Mafia ala vechi (isi propun chestii diferite, de acord). Desigur, nu m-am asteptat sa fie altceva decat o clona de Indiana Jones, asta imi si doream, doar ca e foarte subtire chiar si in raport cu etalonul asta.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Screenshots

Post by MC »

juve3332 wrote: 25 Apr 2020, 21:26 Nu am vrut sa jignesc pe nimeni.
Ma refeream la ce a scris tnt :)

Sincer sa fiu mie mi-a placut Uncharted (oricare din ele) mai mult decat orice Tomb Raider pana la reboot-ul din 2013 care a fost foarte bun.

Cu Mafia nu pot sa compar nici un joc. Mafia are un loc special in topul preferintelor mele all time si devin nostalgic numai cand imi amintesc cat de uimit eram cand il jucam prin 2002 chiar la lansare. Adică, pentru mine, multe jocuri sunt sub Mafia. :)
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Screenshots

Post by Magicake »

Mie mi se pare ca uncharted 1 are detalii mici chiar faine, gen cum tresare Nate cand gloantele inamicilor lovesc coverul. E un moviegame super, dar ce-i drept m-am simtit prost cand nu mi-a iesit un QTE si npc-ul cu care eram a zis ca-l face el pt mine :lol:
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Screenshots

Post by tnt »

In primul rand la Uncharted 4 m-a calcat pe nervi personajul principal 'si prietenii sai'. Se vrea a fi un soi de Indiana Jones cu virtuti de Robin hood si mare connoisseur in arte si istorie, dar care de fapt nu da dovada de respect pt acestea (e.g. "basilica asta e din sec XIII, un adevarat monument, mi-am dorit de mic sa o pot vedea, mi-as fi dorit sa fie si maica-mea aici sa o vada" ¬ ceva mai tarziu ¬ "o s-o zburam in aer cu dinamita asta pe care am sparlit-o mai devreme ¬ wink - wink").
Problema e ca jocul nu vrea sa transmita asta, personajul se vrea a fi dezirabil si complex, but nope, nu e. Actiune cu obiective si modalitati de rezolvare foarte ieftine si tampitele.
Deci conceptul este total failibil. La Lara Croft personajul functioneaza oarecum pentru ca are acel respect sau compasiune de fiecare data cand descopera cate ceva sau se intampla ceva. Dar de atitudini macho de ghertoi de 2 lei cred ca suntem satui cu totii.
La gameplay nici nu mai zic, un bullet sponge fest cu inamici ce isi asteapta randul la executie si care ajunge rapid sa fie plictisitor.

Da, pentru un joc de consola, in care stai pe canapea cu controlerul in mana, apasand un buton - doua acolo, not giving a fuck, incapabil sa ai pretentii la un gameplay mai meaningful, e un joc bun.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Uncharted 4: A Thief’s End

Post by Mahdi »

E ok dacă ți-s antipatice personajele sau dacă jocul e prea casual pentru tine, dar nu e nevoie să hiperbolizezi doar de dragul de a fi ghiță contra. Am terminat ieri jocul, iar o parte din afirmațiile tale sunt cel puțin pe lângă.

În primul rând prezinți disonanța asta între calificarea personajului și respectul pentru rămășițele istorice ca fiind prezentă exclusiv la Nathan Drake. Nu știu când ai văzut tu ultima dată un film cu Indiana Jones, dar se regăsește și acolo din plin arhetipul macho-ului arogant care e mare connoisseur, dar face prăpăd prin toate siturile unde calcă. La Tomb Raider la fel, poate mai puțină aroganță, dar mai multă distrugere pe metru pătrat. Nu zic că e un lucru bun, mă deranjează și pe mine la suspension of disbelief, dar nu e ceva patentat de Uncharted. Iar până la urmă protagonistul de aici nu are pretenții de mare istoric sau virtuți de Robin Hood (nu știu de unde ai scos asta) - miza e cât se poate de personală în Uncharted 4, toată aventura învârtindu-se în jurul salvării fratelui său și nu pentru presupuse bogății materiale sau pentru conservarea patrimoniului unesco. Probabil te-ai jucat două ore și ai sărit direct la concluzii.

Da, jocul e casual, povestea abundă în clișee hollywoodiene, nu e nimic „de scris acasă”. Dar hai să nu pretindem că e un declin masiv în raport cu ultimele Tomb Raidere sau altele de genul ăsta (mai există alte simulatoare de Indiana Jones?).
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “PlayStation”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests