Playstation 3

User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Playstation 3

Post by cg1700 »

Ma gandeam ca ar prinde bine si un topic unde sa putem discuta despre jocuri de PS3.

Mie mi-a venit ieri de pe Amazon remake-ul de Atelier Rorona. Desi n-am avut inca timp sa il incerc, de abia astept sa am ceva mai mult timp la dispozitie sa il incerc, mai ales fiindca aparent au implementat elementele de gameplay introduse in titlurile urmatoare din seria Arland care sincer mi se pareau necesare tinand cont ca gameplay-ul originalului Atelier Rorona era cam plictisitor.

Ah da, si apropo de Atelier, de abia astept noul joc din seria Dusk:
https://www.youtube.com/watch?v=0mneObZTapA
https://www.youtube.com/watch?v=rt8dIIddYSE
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Playstation 3

Post by cg1700 »

http://www.animenewsnetwork.com/news/20 ... ps3/.75930

Day one buy. Sincer nu credeam ca o sa fie localizat, mai ales fiindca Ciel no Surge nu a aparut in engleza, dar s-ar parea ca miracole chiar se intampla din cand in cand. Oricum, sunt extrem de hyped sa joc un nou Ar Tonelico, mai ales ca acum Gust chiar stie sa foloseasca un engine 3D si in plus au renuntat la sistemul de combat oribil din Qoga.
Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Playstation 3

Post by ne0lith »

cg1700 » Tue Jun 24, 2014 9:29 am wrote: au implementat elementele de gameplay introduse in titlurile urmatoare din seria Arland care sincer mi se pareau necesare tinand cont ca gameplay-ul originalului Atelier Rorona era cam plictisitor.
Ah da, si apropo de Atelier, de abia astept noul joc din seria Dusk.
N-am inteles nimic. Nu joci si tu jocuri din astea mai in rand cu lumea? Mai un fifa, mai un cantăr, mai un macao?
"da" - chestrony, 2016
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Playstation 3

Post by cg1700 »

Nu are voie omul sa fie weeaboo hipster?
Image
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: Playstation 3

Post by Zaorish »

Haters gonna hate. Am in plan de luni bune sa ma apuc de Atelier. Din pacate nu am nici timp, nici rabdare sa sap sa vad ordinea jocurilor and shit (daca ai ceva link, iti trimit un cos cu fructe la pensie). Pentru cineva care are PS3 doar din 2013, sunt muuuult prea multe jocuri.
M-am apucat de vreo 2 zile de God of War, ca sa-mi spal pacatele pentru momentul cand l-am jucat pirat pe PS2. Uitasem ce retardata e camera si cat de ciudate sunt momentele "inchis intr-o camera, bate tot ce misca"
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Playstation 3

Post by MC »

ne0lith a facut o gluma. Mai finuta ce-i drept :D
Momentan joc Uncharted 1 Drake's Fortune si Motorstorm. Fun fun fun ! :)
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: Playstation 3

Post by Zaorish »

Si eu am facut o gluma, sorry daca s-a inteles altceva :) Stiu ce joaca omul, am citit "cearta" de la Watch Dogs. Si plm, omul are avatar din Pathologic :D
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Playstation 3

Post by MC »

Pune si tu un smile ceva ca sa ma prind ca te-ai prins :D
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Playstation 3

Post by cg1700 »

@Zaorish

Pentru PS3 sunt 2 subserii Atelier:

Trilogia Arland:
Atelier Rorona(De curand a aparut o versiune enhanced, Atelier Rorona Plus, care aduce imbunatatiri majore, deci titlul original nu prea mai merita jucat)
Atelier Totori
Atelier Meruru

Trilogia Dusk:
Atelier Ayesha
Atelier Escha&Logy
Atelier Shallie (apare cam intr-o luna in japoneza si probabil pe la inceputul anului urmator in engleza)

Cele doua trilogii au setting-uri complet diferite deci nu conteaza care din ele o joci prima.
Trilogia Arland e "cute girls doing alchemy" si e destul de superficiala din puct de vedere al plot-ului. Gameplay-ul e insa foarte bun.
Trilogia Dusk are un plot mai substantial, setting-ul fiind unul post-apocaliptic in care omenirea se apropie incetul cu incetul de extinctie. Gameplay-ul e ceva mai usor si mai streamlined decat Arland.

Per total, daca as avea de ales doar una din cele doua trilogii, ar merge pe Dusk fiindca per total e mult mai interesanta si are o atmosfera mult mai buna decat Arland. Also sunt cateva imbunatatiri la gameplay care fac ca anumite parti de joc care ajungeau sa fie plictisitoare in Arland sa nu mai apara.
Image
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: Playstation 3

Post by Zaorish »

Perfect, ceva de genul vroiam sa aflu.Mersi. O sa caut Atelier Ayesha cu prima ocazie la un pret decent. Avand in vedere ca mai am de "muncit" la GoW, niste FF, Tales si SMT, probabil nu va fi prea curand, dar e bine sa stiu sa urmaresc ofertele. :D
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Playstation 3

Post by cg1700 »

In cazul lui Ayesha ai si optiunea sa astepti sa apara Ayesha Plus pe Vita in cateva luni. Ayesha Plus nu e foarte diferit de veriunea de PS3, doar are incluse DLC-urile si cateva costume suplimentare. In plus cel mai probabil va avea si dual audio, fiindca versiunea de PS3 e singurul joc din serie dub only. Partea proasta e ca aproape sigur va fi digital download only.
Image
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: Playstation 3

Post by Zaorish »

Even better. Deja am ajuns in situatia in care as prefera sa-mi iau ceva pe vita (unde cam e seceta de jocuri) decat pe ps3 unde am o biblioteca de chestii cumparate care stau degeaba.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Playstation 3

Post by marvas »

Zaorish » Thu Jun 26, 2014 8:40 pm wrote:Deja am ajuns in situatia in care as prefera sa-mi iau ceva pe vita (unde cam e seceta de jocuri) decat pe PC unde am o biblioteca de chestii cumparate care stau degeaba.
cam asa :D
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: Playstation 3

Post by Zaorish »

De PC deja nu mai vorbesc, ma deprima contul de Steam. Faza e ca e alta senzatie, cand stai cu psvita sau cu 3ds in pat, e diferit chiar fata de ps3, unde trebuie sa te uiti totusi pe ecran, darmite pe PC. Guess i'm turning fucking casual :D
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: Playstation 3

Post by Zaorish »

Double post ca sa apara la oameni.

Persona 3 FES $3.99 pe US Sony store. Neavand nici un DLC, e exact acelasi lucru cu a-l cumpara de pe UK store sau unde aveti userul.E si Growlanser®: Heritage of War, Disgaea: Hour of Darkness sau Odin Sphere, dar P3 FES la 4 dolari e gratis.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Playstation 3

Post by MC »

Poate fi ca eu n-am cont pe sony store si nici nu am consola legata la net.
O folosesc doar la TV-ul din dormitor si bag Blue-ray-uri cumparate de pe la noi. :D Gama de jocuri nu e foarte variata insa. Mai ales la exclusivitati. Tot aceleasi GoW, uncharted, infamous.
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: Playstation 3

Post by Zaorish »

Chiar deloc, dar trebuie sa fii dispus sa cumperi online/cumperi din străinătate. Principala chestie care m-a atras la PS3 a fost diferenta foarte mare de cultura gameristica. Fiind multe jocuri asiatice scapi de aceleasi blockbustere americane de pe pc.
Inafara de ce zicea cg1700 ai jocuri ca Final Fantasy, Seria Tales of, Valkyria Chronicles,Catherine, Red Dead Redemption, Ni no Kuni: Wrath of the White Witch, Dragon's Crown, Dragon's Dogma si multe altele, am zis doar cateva la care m-am gandit. Granted, in multe cazuri e o chestie de gust, s-ar putea sa nu le gusti pe toate. Dar majoritatea sunt mai mult decat decente si in mod sigur ceva diferit daca te-ai jucat ani buni pe calculator. Pentru mine trecerea a fost chiar interesanta, aveam aceleasi idei preconcepute cand auzeam de jocuri japoneze, cam cum are toata lumea.

Edit: acum am recitit. Te refereai la ce se gaseste in Ro. Ma rog, poate sa ramana mesajul ca sugestie.De ce nu cumperi din UK de exemplu?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Playstation 3

Post by MC »

Eram gata sa reiau postul ca sa ma fac mai clar inteles :D. Apoi am vazut editul :)
Chestia e ca eu cumpar destul de mult online, insa chiar nu am mai cumparat niciodata din strainatate. Dar vazand oferta limitata de jocuri ptr PS3 de la noi cred ca va trebui sa fac si pasul acesta spre magazinele online din afara.

Cat despre jocuri, din ce ai enumerat tu am auzit si m-ar tenta sa joc Valkyria Chronicles, Ni no Kuni, Dragon's Dogma si chiar si Final Fantasy. RDR am si eu :D

De fapt Valkyria Chronicles l-am cautat multa vreme si ptr PSP, chiar si pe site-uri .......stii tu :P.
Poti sa imi recomanzi niste magazine online de unde ai cumparat ca sa arunc si eu o privire ? :D
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Playstation 3

Post by cg1700 »

Poti sa incerci sa cumperi de pe Amazon.co.uk. Eu de acolo cumpar de obicei si in principiu acolo gasesti cam toate jocurile pe care le vrei, atat noi cat si folosite. Doar ca taxele de transport e posibil sa fie cam mari si nu toate firmele afiliate Amazon livreaza si in Romania.
Image
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: Playstation 3

Post by Zaorish »

thehut.com sau zavvi.com - acelasi management deci aprape identitate de pret si stoc, dar merita verificate amandoua - cele mai mici preturi chiar si din zona UK, cu o taxa de transport care pe vremuri era doar 1 lira, era THE shop. Cu taxa actuala de 9 e ceva mai scump (au trecut la signed mail exclusiv ca le dispareau pachetele in RO :D ) dar e pe colet, deci de la 2-3 jocuri in sus e ok. Gama de produse relativ mai redusa, dar preturi mult sub amazon.

365games.co.uk/ - preturi ceva mai mari, dar taxa doar de 1 lira pentru romania

shopto.net - 3 lire pentru Romania, stoc destul de ok

simplygames.com - 2.5 lire pentru Romania

thegamecollection.net - 1 lira pentru Romania

Daca nu esti anti digital only cumparatul de pe sony store e o posibilitate chiar ok si rezolvi cu un router wireless amplasarea consolei.
If everything fails, spune-mi mie. Din diverse motive am legaturi cu Londra, deci posibilitatea sa comand de pe toate site-urile asta gratis, inclusiv second hand de pe amazon (stare buna, preturi foarte mici). O sa mai scriu aici oferte, dar daca ai drum prin Brasov pot sa ma ocup sa te ajut cu ce ai nevoie.
Post Reply

Return to “PlayStation”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests