Nintendo Switch

User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Nintendo Switch

Post by Mahdi »

MC wrote: 18 Jun 2018, 21:41 Eu m-am apucat de Hollow Knight pe Switch.
Habar n-am incotro tre sa ma duc si ce tre sa fac...
În faza asta trebuie doar să explorezi și să te obișnuiești cu combatul. În general, în fiecare zonă nouă trebuie să găsești un npc care să îți vândă harta nivelului, apoi să explorezi fiecare colțișor. Trecerile spre alte niveluri sunt de obicei păzite de câte un boss.

Recomand să eviți să citești prea mult din ghiduri - mai mult de jumătate din plăcerea jocului stă în explorat și descoperit secrete. La început e destul de straightforward, dar după ce termini și Greenpath (a doua zonă mare din joc), se deschide din ce în ce mai mult.
REMEMBER CITADEL
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Nintendo Switch

Post by MC »

Mersi pentru tips. L-am gasit pe cartografu' din Forgotten Crossroads si am inceput sa explorez fiecare cotlon.
E foarte misto jocul si se preteaza excelent pentru handheld.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nintendo Switch

Post by cg1700 »

M-am apucat de Xenoblade 2. Pretty cool, dar sistemul de combat mi se pare foarte confusing.
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Nintendo Switch

Post by marvas »

eu o sa ma indrept mai degraba spre Ys VIII: Lacrimosa of Dana. Asta daca nu cumva vine ncv cu un super review la Xenoblades 2 si ma convinge ca e alegerea mai buna.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nintendo Switch

Post by cg1700 »

Pai si eu ti-as recomanda Ys VIII daca ai de ales. Singurul motiv pentru care nu mi l-am luat si eu pentru switch e fiindca il am deja pe PS4.
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Nintendo Switch

Post by MC »

Si pe mine ma tenteaza destul de tare Ys VIII: Lacrimosa of Dana. Initial l-am tot amanat sa-l iau pentru Vita, dar acum clar ca varianta mai buna e pt Switch.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nintendo Switch

Post by cg1700 »

Image

Ma bate gandul sa imi iau si eu Splatoon 2 saptamana asta fiindca eventul din weekend se anunta sa fie foarte distractiv.
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Nintendo Switch

Post by marvas »

daca il iei, sa imi zici cum se misca. Imi pare destul de greu sa joc online un shooter cu controller-ul.

In alta ordine de idei, nu stiu daca am mai zis asta, dar sunt dezamagit de frecventa redusa cu care apar jocuri 3rd party AAA pe Switch. Sa nu se inteleaga ca am jucat deja tot ce era de jucat si nu mai am ce face, nici nu se pune problema. Dar la ce succes are speram sa fie mai multe lansari, cum se intampla pe vremuri pe Wii si pe DS.

Urmaresc saptamanal noile aparitii si tot ce vad e indies si japonezisme. A glorified PS Vita.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Nintendo Switch

Post by Magicake »

Pai din ce am vazut Nintendo targeteaza sa adauge 30 indies noi pe saptamana sau ceva de genul, so...
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Nintendo Switch

Post by sebas »

Eu nu înțeleg cum de nu se înghesuie devsii cu turn based stuff on it. Sau adventures. Consola in sine este fabuloasa și vinde in draci (Octopath Traveler fiind doar ultimul exemplu de mare succes), nu înțeleg de unde reticența.
dump CHA
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nintendo Switch

Post by cg1700 »

Suspectez ca o sa apara multe in viitoarul apropiat, doar ca aproape toate o sa fie japoneze.
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Nintendo Switch

Post by DarthZombie »

Consola nu are nevoie de third-parties atat de tare avand in vedere ca first-party-urile sunt consistent de calitate foarte buna si reprezinta ele in sine motive suficiente pentru a cumpara un Switch.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nintendo Switch

Post by cg1700 »

Octopath Traveler Sold So Much It's Back-ordered For Months; Square Enix Apologizes

Good one Square. Ma intreb daca fiindca au tiparit putine copii fizice e asa de greu sa gasesti una la noi.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nintendo Switch

Post by cg1700 »

marvas wrote: 16 Jul 2018, 20:43 daca il iei, sa imi zici cum se misca. Imi pare destul de greu sa joc online un shooter cu controller-ul.
L-am luat si am jucat cateva meciuri de multiplayer. Mi s-a parut fainut.
Ai doua optiuni de aiming, cu stick-ul sau cu motion controls. Eu am jucat cu stick-ul si nu e foarte precis, dar fiindca in splatoon nu e chiar asa de important sa omori inamici cat sa acoperi o suprafata cat mai mare cu cerneala am petrecut mai mult timp mazgalind podeaua decat impuscand pe altii. Motion controls am incercat putin dar mi se par cam dubioase, insa din ce am citit pe net daca te obisnuiesti cu ele sunt mult mai precise decat stick-ul.

Matchmaking-ul mi se pare destul de ciudat in modul non-ranked. Desi eram level 1-2 eram bagat in meciuri cu playeri de level 30-40 also din vreo 5-6 meciuri cate am jucat am perdut doar unul sigur fiindca aparent majoritatea care joaca sunt ocupati sa se duca in zona de mijloc si sa se lupte cu echipa adversa in timp ce eu ma duceam prin colturile mai obscure ale hartii si mazgaleam podeaua. Desigur, eu am jucat casual mode, nu ranked asa ca probabil de asta si jocurile au mers mult mai usor. Si imi place ca nu exista optiunea de voice chat decat daca joci cu prieteni. Nu aveam chef sa aud randos tipand idiotenii. Ar trebui sa faca asta pentru toate shooterele multiplayer.

O chestie care mi-a placut foarte mult e ca ai o gramada de arme si chestii cu care iti poti customiza personajul si le poti cumpara pe toate cu ingame currency, nu ai o tona de DLC sau lootboxes. doar joci jocul si castigi suficienti bani ca sa deblochezi chestii. E un singur DLC care din ce am auzit merita fiindca are o campanie single player foarte faina. Eu l-am luat impreuna cu base game-ul dar nu am ajuns inca sa il joc. Lucrez inca la single player-ul din versiunea originala.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nintendo Switch

Post by cg1700 »

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nintendo Switch

Post by cg1700 »

Octopath Traveler shipments and digital sales top one million

Also mai e mai putin de o luna pana la Monster Hunter pe Switch

phpBB [video]
Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Nintendo Switch

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nintendo Switch

Post by cg1700 »

Furi e la 40% reducere pana pe 9. Pentru 12 EUR mi se pare ca merita si probabil ca o sa il mi-l iau si eu inca o data ca pe PC nu am ajuns sa-l termin.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nintendo Switch

Post by cg1700 »

M-am apucat de Tropical Freeze weekend-ul trecut si mi se pare unul din cele mai bune platformere pe care le-am jucat ultimii ani. Level design-ul e excelent cu tot felul de mecanici introduse in fiecare nivel si cu o gramada de setpieces, iar nivelul de dificultate e maricel. Donkey Kong se controleaza fain, il simti ca are greutate si inertie cum te-ai astepta de la o maimuta mare. Art design-ul e superb si toate nivelele arata extraordinar. Si nu in ultimul rand sondtrack-ul e genial, si se vede ca l-au adus inapoi pe David Wise.

Mi se pare un must have pentru Switch, eu cel putin m-am distrat cu el mult mai mult decat cu Super Mario Oddysey.

phpBB [video]


edit: Also a analiza interesanta a level design-ului

phpBB [video]
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Nintendo Switch

Post by marvas »

cg1700 wrote: 7 Aug 2018, 15:18 Mi se pare un must have pentru Switch, eu cel putin m-am distrat cu el mult mai mult decat cu Super Mario Oddysey.
RETRAGE-TI CUVINTELE!

...acuma vreau sa il incerc si eu.
Post Reply

Return to “Nintendo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests