Nintendo Switch

Post Reply
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Nintendo Switch

Post by marvas »

Azi a avut loc lansarea noii console de la Nintendo, inclusiv in magazinele noastre.
Daca avem entuziasti care o sa intre in posesia ei, asteptam pareri!

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Nintendo Switch

Post by .chester »

Credeam ca ne zici tu o parere, daca tot ai deschis thread.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Nintendo Switch

Post by marvas »

parerea mea e momentan o suma a parerilor citite prin diferite review-uri, articole sau pe forumuri. Asa ca ar fi mai avizata parerea cuiva care chiar a incercat consola.

Totusi, din ce am inteles pana acum:

Plusuri:
+ in primul rand portabilitatea. Mie imi place o consola portabila mai mult decat orice consola legata de TV.
+ sa poti continua joaca de pe TV pe tren/autobuz/masina sau in concediu mi se pare un lucru de bun simt in 2017.
+ switch-ul (sic!) intre tableta si statia legata la TV e foarte rapid.
+ cele doua controllere laterale, desi mici, sunt destul de ergonomice si raspund repede la comenzi.
+ jocurile nu necesita instalare, bagi cardul si te joci.
+ jocuri pe casete ca pe vremuri!
+ toate exclusivitatile Nintendo au fost prezentate ca viitoare jocuri.
+ multi producatorii AAA sau indie si-au anuntat intentia de a dezvolta jocuri pentru Switch.

Minusuri:
- pare a fi doar o tableta putin mai potenta care are si controller. Specificatiile tehnice lasa de dorit.
- ecranul reflecta lumina si e recomandat sa joci in casa, sau afara cand e innorat.
- bateria tine cam 3 ore.
- lumea se plange ca Zelda pe TV sacadeaza urat destul de des (desi pe consola merge bine).
- pret prea mare.
- unii s-au plans de probleme cu controller-ul stang, care cica se va rezolva prin firmware update.
- desi pe mine nu ma deranjeaza asta, nu are browser de internet.


Cam astea mi le-am amintit acum.
torp
Space Invader
Posts: 5
Joined: 13 Jan 2016, 14:31

Re: Nintendo Switch

Post by torp »

N-am avut niciodata ceva de la Nintendo, dar am ramas de pe ici pe colo cu impresia ca is foarte "seriosi" cu region segmentation.
Poate cineva sa-mi explice ce poti sa joci si ce probleme vei avea daca iti cumperi un Switch in Romania? Cred ca si informatii despre modele mai vechi ar fi relevante.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Nintendo Switch

Post by marvas »

Nintendo Switch nu e region locked, deci poti sa iti cumperi jocuri pentru el de oriunde.

De exemplu Nintendo 3DS e region loecked. Asta inseamna ca daca ai consola cumparata in Europa trebuie si jocurile sa fie tot din Europa, n-o sa-ti mearga jocuri luate din America sau Japonia.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nintendo Switch

Post by cg1700 »

Eu sigur o sa imi iau dar mai astept 1-2 ani pana incep sa apara mai multe jocuri pentru el.
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Nintendo Switch

Post by MC »

Eu sigur o sa imi iau. Probabil in cateva luni.
Va fi prima consola nintendo pe care o cumpar :D
Ma atrage cel mai mult portabilitatea ei. Si cred ca o voi folosi in majoritatea timpului ca handheld.
torp
Space Invader
Posts: 5
Joined: 13 Jan 2016, 14:31

Re: Nintendo Switch

Post by torp »

marvas wrote:Nintendo Switch nu e region locked, deci poti sa iti cumperi jocuri pentru el de oriunde.

De exemplu Nintendo 3DS e region loecked. Asta inseamna ca daca ai consola cumparata in Europa trebuie si jocurile sa fie tot din Europa, n-o sa-ti mearga jocuri luate din America sau Japonia.
Asta e de la stiri sau din proprie experienta? Pentru ca, de exemplu, si Playstation 3 si 4 au fost lansate in Europa dar multi ani a trebuit sa pretinzi ca esti din UK ca sa ai onoarea de a-i da bani lui Sony (ca sa nu mai vorbim ca sunt in continuare niste cretini si nu poti converti un cont de UK in unul de RO). Una e marketingul si alta e ce gasesti in RO :)
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Nintendo Switch

Post by Mahdi »

Eu unul nu-mi iau, că e un moft cam scump pentru mine. La câte jocuri am de terminat pe pc, nu o să mă complic și cu o consolă. Pe de altă parte, Zelda ăsta nou are un whopping 98 pe metacritic.
REMEMBER CITADEL
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Nintendo Switch

Post by marvas »

@torp: am uitat sa mentionez ca eu vorbeam de jocuri in format fizic, nu de magazin online.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Nintendo Switch

Post by sebas »

L-am luat și eu. :D Nostalgia unei console handheld a fost prea mare.

Prima impresie este excelentă, ca și device arată și se simte foarte bine. Se vede că Nintento au lucrat din greu la feedback și comfort. De la viteza cu care trece din sleep în active mode pentru a relua jocul exact de unde l-ai lăsat, la suntele când apeși pe butoane și culorile pastelate. Până acum singurul minus este că nu vine cu ecran de protecție. I-am lipit eu unul, dar fiind în țara prafului nu sunt perfect mulțumit de rezultat.

Am butonat și Zelda vreo 4 ore, și m-a convins să o iau de la început în Master Mode. Cred că voi investi ceva ore bune în el. :lol:
dump CHA
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Nintendo Switch

Post by MC »

Distractie placuta!
Aceeasi impresie placuta am avut-o si eu la primul contact cu device-ul.
Ce imi mai place foarte mult este interfata extrem, extrem de simpla. Se vede ca e o consola gandita exclusiv pentru jocuri.
Momentan joc Super Mario Odyssey. Fun, fun! N-am mai jucat un mario de la Super Mario Bros 3.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Nintendo Switch

Post by marvas »

Am primit si eu dracia. E tare simpatica. Ma joc Super Mario Odyssey si Rocket League si o vreme cred ca o sa las PS4 sa se odihneasca.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Nintendo Switch

Post by sebas »

Ti-ai luat RL si pe switch? :lol:

Eu am lasat-o moale cu Zelda Master Mode, e prea gimmicky dupa ce ajungi sa rupi un sword per mob. Acum butonez XC2 pana imi revine iar cheful de Zelda.
dump CHA
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Nintendo Switch

Post by marvas »

recunosc ca ma deranjeaza putin viata scurta a armelor si a scuturilor. Inteleg de ce au adaugat asta, dar e destul de frustrant cateodata.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nintendo Switch

Post by cg1700 »

https://arstechnica.com/gaming/2018/04/ ... -hackable/

Nvidia a dat-o rau de tot in bara de data asta.
Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Nintendo Switch

Post by sebas »

Să jucați demoul la Octopath Traveler. <3
dump CHA
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nintendo Switch

Post by cg1700 »

Eu astept jocul full ca nu vreau sa imi stric experienta.

Also apare Mario Tennis Aces vineri. Pe mine ma cam tenteaza sa il iau ca am auzit de la cei care au incercat beta-ul ca e foarte bun.
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Nintendo Switch

Post by MC »

Eu m-am apucat de Hollow Knight pe Switch.
Habar n-am incotro tre sa ma duc si ce tre sa fac...
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Nintendo Switch

Post by marvas »

Eu am terminat Black The Fall, joc romanesc in stilul Limbo/Inside. Vorba aia, am venit pentru puzzle-uri, am ramas pentru toate referintele la perioada comunista. Chiar mi-a placut.

Acum am inceput Toki Tori. Adun oua. Am dat de greu deja, recunosc, dar nu ma las. NU.MA.LAS!
Post Reply

Return to “Nintendo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests