Joaca clasice pentru DS

Post Reply
User avatar
AidanOM
Space Invader
Posts: 25
Joined: 21 May 2014, 00:21
Location: Brasov
Contact:

Joaca clasice pentru DS

Post by AidanOM »

Vad ca lipseste orice trimitere catre Nintendo, asa ca m-am gandit sa incep o discutie pe aici, cu posesorii de DS. Eu am un phat mare si burtos, inzestrat cu abilitatea de a butona diverse chestii...de pe un card. Nu stiu cum se face ca m-a prins NFS Nitro intr-un hal greu de imaginat, dar as vrea sa imi recomandati si alte racing games bune pentru DS. Anyone?
Richard: "I wish we could have met again under different circumstances."
Fxhd
Headcrab
Posts: 57
Joined: 29 Apr 2014, 21:39

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by Fxhd »

Racing IDK, singurele jocuri pe care le am pentru DS sunt Pokemon.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by cg1700 »

Din pacate racing games-urile nu sunt chiar punctul meu forte, asa ca singurul pe care il stiu pentru DS e Mario Kart. Am recomandari din alte genuri, daca te intereseaza.
Image
morciu

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by morciu »

recomand gta chinatown wars, foarte fain. Daca uk gasesti in original contine is o harta in cutie (pe verso e un poster).
User avatar
viorelcioaca
Space Invader
Posts: 1
Joined: 10 Sep 2015, 00:11

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by viorelcioaca »

Resident Evil: Deadly Silence
Castlevania (oricare din cele trei)
Thor God of Thunder (probabil cea mai misto versiune de pe toate platformele; e sidescrolling beat 'em up)
Aliens Infestation
Dementium II (primu' e misto, dar design-ul nivelelor e extrem de repetitiv)
GoldenEye 007
Okamiden
Mario & Luigi Bowser's Inside Story (e incredibil de amuzant si distractiv, mai ales ca Bowser e personajul principal)
Zelda (eu prefer Spirit Tracks)
Grand Theft Auto: Chinatown Wars

si taticu' lor

Contra 4 daca-l termini pe HARD iti mai creste o pereche de %^#&@.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by caleb »

Văd târziu acest thread, dar mai bune acum decât nicodată.

Dacă vrei racing, ar fi , pe lângă Mario Kart DS, care este cam cel mai ok:
Race Driver GRiD
Toy Hawk's Downhill Jam - foarte, foarte, foarte mișto
Colin McRae DIRT 2
Trackmania + ceva seqel
și
Sonic & Sega All-Stars Racing

Dar nu e o platformă propice pentru racing, acolo mi se pare că Vita / PSP fac treabă mai bună.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by Magicake »

Am gasit the pinkiest prettiest cleanest DSi ever in usedproducts(.ro)

Image

Deja l-am pokemonat. O sa incerc si alte jocuri soon :lol:
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by MC »

Sweeet!
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by Magicake »

Deviceul asta avea si filtre la pozele pe care le facea inclusiv unul care detecteaza fetze si pune urechi si mustati. E super low res ofc dar wow, I’m impressed :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by Magicake »

… ce nu are in schimb e orice forma de multitasking aparent. Poti sa pui un joc pe sleep si sa inchizi consola dar nu poti sa il pui pe sleep (background) si sa deschizi camera sa zicem. Ma intreb daca 3DS a adaugat multitasking sau switch a fost prinul. DS abia avea resurse pt joc d apai pentru multitasking, so are sens.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by Magicake »

Image

Gen sa trimiti mp3-uri la colegi :lol: Doar ca nu era in the blink of an eye, de obicei lasam telefoanele in banca sa si faca treaba in timpul orei. Si melodiile erau super low quality sa intre in aia 10MB de storage sau cat aveam.

Cand au inceput sa apara telefoanele cu bluetooth prin scoala a fost upgrade huge la trimis mp3uri.

Jocul e pokemon black.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by cg1700 »

Ce transfera pokemon e suficient de mic cat sa se intample in the blink of an eye.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by Magicake »

noh biiiiiine :ugeek:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by Magicake »

Etrian Odyssey e cea mai hardcore experienta din cate am avut pana acum :lol: Jocul asta nu are chill, nici nu-i vorba doar de faptul ca esti nevoit sa progresezi putin cate putin de fiecare data cand intri in dungeon - aici si un banal healing te costa bani, deci daca tot cobori in dungeon e important sa aduni suficient loot incat sa iesi pe profit all things considered, ultimul lucru pe care-l vrei e sa te intorci si sa nu ai bani de healing. Si bineinteles ca preturile pentru healing/revive cresc impreuna cu nivelul personajelor.

E nice tho, fiecare casuta de harta pe care o desenezi vine cu extra satisfactie ca te-ai batut la modul serios pentru ea. Jocul o sa primeasca luna asta cred remake pe Switch, si a avut remake si pe 3DS. Din ce inteleg remakes sunt muuult mai usoare decat originalul.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by Magicake »

Magicake wrote: 23 Sep 2023, 11:34 Eu as vrea un 3DS XL, mai intru din cand in cand pe olx sa vad daca pune cineva unul nou sau desfacut doar cat sa l modeze.
Am gasit un new 2ds xl kind of ca nou-ish, good enough.

Image
Image

DSi-ul pentru comparatie :-D consolele DS au fost foarte longevive, acum ca ma uit la ele. intre cele doua (DSi si new 2ds xl) trecusera aproape 10 ani.
rodarkone
Headcrab
Posts: 66
Joined: 16 Jan 2022, 22:23

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by rodarkone »

Platforma Nintendo DS (in special new3ds) este una dintre cele mai longevive platforme ever (la anu face 20 ani) :) care are practic peste 3000 titluri fizice disponibile (~ 3300 jocuri DS si ~ 700 jocuri 3ds) in libraria de jocuri si asta fara sa adaug pe cele digitale (pentru ca store-ul e inchis) sau pe cele de GBA (~ 1100) datorita compatibiltiatii reduse - DS (phat) si DS Lite sau pe cele digitale (~ 600 digital only pe 3ds si cam 500 virtual console)

Practic daca un copil ar fi primit un 3ds sau 2ds acum 1 an cand store-ul era inca disponibil ar fi avut access la o librarie de aproape 5000 jocuri :) .. si asta pe o singura platforma :)

Din pacate Nitendo nu a fost "consistent" - in sensul ca nu a creat o platforma unificate cu imbunatatiri progresive ci a si scos din capabilitati si compatibilitati.
ex:
- compatibilitate GBA de care vorbeam mai sus s-a pierdut intre Ds Lite si DSi (odata cu aparitia platformei DSi )
- jocurile 2ds/3ds sunt region locked (odata cu aparitia platformei 3DS)
- jocuri compatibile doar cu un anumit hardware (in generatia DSi)

DS original (phat)
DS Lite
DSi
DSi XL(LL in Jap)
3DS
3ds XL (LL in Jap)
2ds
new 3ds
new 3ds xl (LL in Jap)
new 2ds xl (LL in Jap)

O parte din colectia mea

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by Magicake »

Jucandu-ma cu niste 3DS titles mi-am reamintit cat de bun era PSP-ul cand a aparut. Chiar si jocuri de 3DS aparute in 2015 nu arata nici pe departe la fel de bine cum aratau jocurile de PSP in 2005.

Then again, that's the nintendo way. Chiar si jocuri de switch in 2023 nu arata nici pe departe cum aratau jocurile de PS4 in 2013.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Joaca clasice pentru DS

Post by Magicake »

Also pare ca 3DS avea microtranzactii stil mobile (pay to recharge resource) inclusiv prin 2012. Trist.
Post Reply

Return to “Nintendo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests