Eve

Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Eve

Post by Cata »

Soarecu » 12 Aug 2014, 20:25 wrote:Care-i faza cu Buddy Invite? 21 de zile de trial in loc de 14 si oricine poate da la un prieten prin email?
sau prin link
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Eve

Post by Soarecu »

Hmm o sa incerc sa fac din acel trial direct plex :D
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Eve

Post by Cata »

Soarecu » 12 Aug 2014, 20:46 wrote:Hmm o sa incerc sa fac din acel trial direct plex :D
iti pot da eu invite si-un plex daca vrei
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Eve

Post by Soarecu »

Mersi de oferta, insa inca nu sunt pe deplin documentat cu jocul asa ca decat sa irosesc zilele alea fara sa fac nici un ISK mai bine ma documentez temeiniz si in momentul in care incep sa joc sa fac bani pentru a nu ma stresa si lunile urmatoare.
User avatar
Negaterium
Space Invader
Posts: 29
Joined: 3 Jul 2014, 17:09
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Eve

Post by Negaterium »

Pentru inceput nu o sa faci oricum cine stie ce ISK... Pentru orice activitate care sa produca ISK decent ai nevoie de skills.
Poate cu trading si un loan initial ai putea sa te misti rapid, insa trebuie sa iti placa asa ceva. Not my type:)
Trebuie 2-3 luni de skill-at cum trebuie pe o ramura (mining, PvE, explorare, etc) ca sa fii cat de cat profitabil si sa poti sa-i scoti de un PLEX/luna si sa si te joci efectiv, nu doar sa muncesti ca negru pentru PLEX. Asta daca nu platesti abonament si atunci poti juca relaxat, e mai simplu si mai easy.
Cel mai simplu e mining, insa e prety boring si profitabil e in null cu boost.
Ca idee de posibilitati:
Image
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Eve

Post by Soarecu »

Probabil ca pana incepe scoala o sa am cateva ore de grinduit (la trade-uri ca imi cam place) sau mining sau explore dar am auzit ca si Faction Warfare (nu stiu daca am scris bine :D) e profitabil pentru un newb
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Eve

Post by Cata »

da, in FW sau la salvage si loot in null dupa cineva care face rat ar fi cel mai bine pentru tine.
User avatar
Negaterium
Space Invader
Posts: 29
Joined: 3 Jul 2014, 17:09
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Eve

Post by Negaterium »

Da, salvage dupa ratting e super daca prinzi oameni care sa fie de acord.
Din pacate in drone space salvage loot e de toata jena :(
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Eve

Post by Soarecu »

Dar de minat, e profitabil (nu conteaza ca e boring)? Sau hauling (probabil termenul nu e chiar bun), sa transport materiale?
LE: Am uitat sa intreb, plex-ul intra in functiune de cand l-ai cumparat sau cand ti se termina timpul (de ex: dupa alea 21 de zile de trial)?
User avatar
Negaterium
Space Invader
Posts: 29
Joined: 3 Jul 2014, 17:09
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Eve

Post by Negaterium »

PLEX - cand il activezi tu, nu se "pune" automat.
La minat, profitabil e in null dupa cum ziceam si cu boost (Rorqual). Ajung cam la 20 mil/ora. De boring e ... daca stai sa te uiti la asta :). Eu intre timp ma joc si altceva, sau fac ratting pe celalat cont (cca 50 mil/ora).
Legat de hauling, aici e foarte discutabil. Vei fi gankat, indiferent unde esti si ce folosesti :) Riscul meseriei. Apoi conteaza si ce transporti, unde, cu ce.
Pentru inceput recomand sa faci tutorialele, SoE epic arc, un pic de misiuni, un pic de mining, explorare. Vezi ce-ti place. Sau poate vrei PvP insa e un sport scump :)
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Eve

Post by Soarecu »

Am citit Golden Rules si stiu ca oricum o sa fiu distrus, depinde doar cand si unde. Cata inca mai e valabila oferta?
User avatar
Negaterium
Space Invader
Posts: 29
Joined: 3 Jul 2014, 17:09
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Eve

Post by Negaterium »

Daca nu raspunde Cata pot si eu sa-ti trimit invite si PLEX. Dar, doar daca nu raspunde el :) Nu ma bag peste.
Have fun!
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Eve

Post by Soarecu »

Nu ma bag in joc decat dupa ce imi raspunde, daca nu vrea/nu poate, caut un link de 21 days si poate profit de oferta ta negaterium :D
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Eve

Post by Cata »

Ajuta-l tu cu link si plex Negaterium, ca eu nu prea am timp de eve si de loghat acum, dupa ce am fost inundat ca dracu in urma cu 2 sapt.
Bafta oricum.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Eve

Post by Soarecu »

Mersi oricum de oferta :D spor la scos apa
User avatar
Negaterium
Space Invader
Posts: 29
Joined: 3 Jul 2014, 17:09
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Eve

Post by Negaterium »

Cand ajung acasa pot sa-ti trimit link. Acu sunt la job si avem un firewall "interesant" .... site-ul CCP nu e permis :)
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Eve

Post by Soarecu »

Negaterium » 14 Aug 2014, 15:58 wrote:Cand ajung acasa pot sa-ti trimit link. Acu sunt la job si avem un firewall "interesant" .... site-ul CCP nu e permis :)
Da un PM cand poti.
User avatar
Negaterium
Space Invader
Posts: 29
Joined: 3 Jul 2014, 17:09
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Eve

Post by Negaterium »

Soarecu a intrat in hora :)
Distractia de acu incepe, cel mai important e sa citesti cat mai mult, sa vezi in ce directie vrei sa mergi si ce poti face.

Intre timp eu am continuat ratting tests, am incercat si hordes sites impreuna cu un corpie, el cu Machariel si eu cu Rattlesnake. Fit-ul curent nu merge tare bine aici, iau damage si de la peste 100 km... Machariel-ul respectiv rupea orice de pe la 80 km foarte rapid si asta fara drone.
Comparativ patrol sites sunt "a walk in the park". Trebuie sa vad cum/ce am de facut sa fac fata la hordes, dar nu e mare stress, patrols le fac rapid (20 min) si usor.
Fac si training la un alt pentru Dominix si curand o sa merg dual. Mi-am creat si al 3-lea account, cu caracter principal miner ca sa-i dau drumul semi-AFK si cred ca o sa fac un secundar pe PvE.

All in all, jocul merge inainte.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Eve

Post by Soarecu »

Negaterium » 18 Aug 2014, 11:51 wrote:Soarecu a intrat in hora :)
Distractia de acu incepe, cel mai important e sa citesti cat mai mult, sa vezi in ce directie vrei sa mergi si ce poti face.

Intre timp eu am continuat ratting tests, am incercat si hordes sites impreuna cu un corpie, el cu Machariel si eu cu Rattlesnake. Fit-ul curent nu merge tare bine aici, iau damage si de la peste 100 km... Machariel-ul respectiv rupea orice de pe la 80 km foarte rapid si asta fara drone.
Comparativ patrol sites sunt "a walk in the park". Trebuie sa vad cum/ce am de facut sa fac fata la hordes, dar nu e mare stress, patrols le fac rapid (20 min) si usor.
Fac si training la un alt pentru Dominix si curand o sa merg dual. Mi-am creat si al 3-lea account, cu caracter principal miner ca sa-i dau drumul semi-AFK si cred ca o sa fac un secundar pe PvE.

All in all, jocul merge inainte.
Deja ma pregatesc de "mineriada" numai sa termin misiunile de tutorial ca dupa am aproape asigurata o corporatie , momentan m-am blocat la misiune (stiu ca pot face si 100 o data) de scaning 3/5 parca, dupa ce m-am dus in low sec fara asigurara am pierdut probe scanerul si nici nu stiu cum sa fac hacking, oricum mai citesc si poate o scot la capat.
PS: Cata cum esti in joc?
User avatar
Negaterium
Space Invader
Posts: 29
Joined: 3 Jul 2014, 17:09
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Eve

Post by Negaterium »

Pentru orice misiuni, http://eve-survival.org/wikka.php?wakka=missionreports is your friend :)
Daca faci asigurare la o nava vei primi doar ISK inapoi, nu si fit-ul de pe nava.
Avoid low-sec :D
Pentru hacking/exploration: http://wiki.eveuniversity.org/Exploration

Dupa cum ziceam, recomand pentru inceput sa faci security missions, sa te prinzi mai bine cum e cu combat-ul si cu fit-ul la nave.
Poti merge si pe mining (http://wiki.eveuniversity.org/Creating_an_Alt_Miner), cam in 2 luni il aduci la max, insa e boooring daca e main activity si ca sa fii profitabil trebuie sa vii in null (BTW, la noi inca se fac recrutari in corp, insa trebuie sa mai aduni skill points).

Sa te uiti si la Sisters of Eve epic arc, e interesant, iese ceva ISK, nave si standings, si nu e nevoie de cine stie ce skills.

Ah, si inca o sugestie: ai 3 character slots disponibile, recomand sa iti faci caractere specializate, de exemplu: 1 pe PvE, 1 pe mining/industry, 1 pe salvaging sau cum alegi tu specializarea. Sa nu bagi de toate pe unul singur, ca la inceput "salata" nu e buna in Eve :)

Te-ai decis in mare cam ce vrei sa faci?
Post Reply

Return to “EVE Online”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests