Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Post by Mahdi »

Postați în thread user-ul căruia îi acordați votul. Termen limită vot: 08.04 la ora 20.

Image - ne0lith
  1. Nine Inch Nails - Only
  2. Poets of the Fall - Carnival of Rust
  3. Travis - Sing
  4. The Verve - Bitter Sweet Symphony
  5. Blur - Coffee and TV
  6. Chemical Brothers - Believe
  7. Bloodhoung Gang - The Bad Touch
  8. Tool - Stinkfist
  9. The Weeknd - False Alarm
  10. Red Hot Chili Peppers - Can't Stop
Image - TG
  1. R.E.M. - Losing My Religion
  2. UNKLE - Rabbit In Your Headlights
  3. Pink Floyd - Comfortably Numb
  4. Pearl Jam - Do the Evolution
  5. Red Hot Chili Peppers - Californication
  6. Nine Inch Nails - Closer
  7. MONDO GROSSO - False Sympathy
  8. TOOL - Sober
  9. Gesaffelstein - PURSUIT
  10. Epik High - Map the Soul
Spoiler for voturi:
ne0lith
  1. TG
  2. juve3332
TG
  1. adriano13
  2. ne0lith
  3. Azad
  4. Mărar
  5. Triggerix
  6. joonior_bmf
  7. marvas
  8. Flashbat03
  9. Stokkolm
  10. Fular
  11. Mahdi
  12. ola small dickie
Votul s-a încheiat. Câștigător: TG.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Post by TG »

Votez eu ne0lith, deci să nu vă faceți probleme...
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
adriano13

Re: Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Post by adriano13 »

Votez TG.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Post by ne0lith »

M-am uitat la lista lui TG si mi s-a facut mila. Vot TG.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Post by Azad »

O alegere destul de grea aici. Pe de o parte, ne0lith are niste alegeri misto, dar majoritatea destul de departe de gusturile mele. Ca si filmulete sunt faine, dar tin si la partea de muzica. TG are lista cea mai apropiata de preferintele mele. Alegerile lui, de la 1 la 8, sunt motivul pentru care votul meu merge la el. Lupta stransa, dar votez TG.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Post by Mărar »

Votez TG
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Post by Triggerix »

Votez TG pentru R.E.M., RHCP si Epik High.

Nu votez ne0lith pentru Bloodhound Gang. :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Post by joonior_bmf »

Duel echilibrat, dar imi plac mai multe de pe lista lui TG.

TG, deci
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Post by marvas »

greu aici, un fel de 6.5 la 7, vot TG.
User avatar
FlashBat03
Zergling
Posts: 112
Joined: 18 Aug 2019, 23:36

Re: Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Post by FlashBat03 »

- *Cioc cioc* :ugeek:
- Cine e ? :|
- Votul ...
- Care vot ? :shock:
- Votul lui ...
- Al cui vot ? :o
- Votul lui TG ! :D
“Hard work is worthless for those that don’t believe in themselves.” Naruto Uzumaki :D
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Post by Stokkolm »

Spoiler for comentarii:
1. Nine Inch Nails - Only vs R.E.M. - Losing My Religion
David Fincher? I did not expect that. Clipul se concetreaza pe o singura idee, si o face bine, dar e suficient sa il faca memorabil si captivant? Poate. Dar as pune alegerea lui TG putin mai sus, chiar daca nu-s asa mare fan. E camasa solistului care face diferenta. Sifonata, cu manecile suflecate, incheiata pana la ultimul nasture, combinata cu expresivitatea personajului, parca spune o poveste in sine. 1 punct TG

2. Poets of the Fall - Carnival of Rust vs UNKLE - Rabbit In Your Headlights
Someone has a serios Art Deco fetish :D . Dar noah, I kinda like the video, ce il trage in jos e ca doar actorul principal isi ia rolul in serios, cei care joaca personajele secundare parca mai mult incearca sa fie funny. In contrast Denis Lavant se vede ca e la alt nivel in Rabbit In Your Headlights, chiar daca conceptul nu e la fel de interesant. Egalitate

3. Travis - Sing vs Pink Floyd - Comfortably Numb
E foarte bun clipul celor de la Travis, mereu mi-a placut. E funny, si e destul de bine facut incat sunt multe detalii pe care nu le prinze la prima urmarire. Pe de alta Pink Floyd au si ei un clip solid aici. Nu-s sigur ce mesaj vrea sa transmite dar pare important si profund. Egalitate

4. The Verve - Bitter Sweet Symphony vs Pearl Jam - Do the Evolution
Cred ca asta e cel mai relatabil music video ever. Mereu cand mergeam pe strada ascultand muzica imi veneau imagini din clip in minte. Simple and efficient. La Pearl Jam imi place stilul vizual al desenului, dar tematica de propaganda ma cam lasa rece. 2 puncte ne0lith

5. Blur - Coffee and TV vs Red Hot Chili Peppers - Californication
Eram foarte captivat de videoclipul Californication cand a iesit la vremea. Si as zice ca inca se tine. It's a classic in my book. Si Coffee and TV e dragut dar nu are sanse aici. 2 puncte TG

6. Chemical Brothers - Believe vs Nine Inch Nails - Closer
Trebuie sa recunosc ca e prima data cand vad Closer de la NIN, si sunt destul de impresionat. Trecand peste shock value, tehnica si creativitatea cinematica e top notch. Dar imi place si Believe de la Chemical Brothers. 0,5 puncte TG

7. Bloodhoung Gang - The Bad Touch vs MONDO GROSSO - False Sympathy
Pe cat de lipsiti de umor sunt cei de la Bloodhound Gand, as zice ca The Bad Touch e o exceptie, un moment cand stilul ala de umor pueril functioneaza. Un punct usor pentru ne0... Duuude, what the hell did I watch? Am mai vazut clipuri care contin cur, dar ce se intampla in False Sympathy, it's something else. 1 punct TG

8. Tool - Stinkfist vs TOOL - Sober
How convenient, huh? Ambele clipuri sunt noi pentru mine, as zice ca mi-a placut Stinkfist ceva mai mult. 0,5 puncte ne0lith

9. The Weeknd - False Alarm vs Gesaffelstein - PURSUIT
As zice ca ambele alegeri sunt posibil varful celor doua liste. Nu ma incanta neaparat violenta din False Alarm dar trebuie sa recunosc ca e o experienta intensa, e foarte bine facut. Iar in piesa de la Gesaffelstein fiecare cadru e stunning. Egalitate

10. Red Hot Chili Peppers - Can't Stop vs Epik High - Map the Soul
Un music video old school, relatic iconic sau creatie obscura plina de inventivitate? Eh. Egalitate

Total: ne0lith 6,5 - TG 8,5
Vot TG
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Post by Fular »

Well daca nu-l votez pe TG o sa fie din cauza ca-s oparit dupa ce mi-a descoperit contradictia. Daca-l votez va fi pentru ca incerc sa ma pun bine

In orice caz, am gasit destul de multe alegeri care mi-au placut. ne0lith a dat bine pe langa mine cu haosul lui Travis, cu avatarul lui viezure, cu cosmarul inginerilor mecatronici si alegerea de la rhcp care mi-e mai draga si mai apropiata de suflet decat californication a lui TG pentru ca a fost prima melodie a lor care mi-a placut dupa ce ma sufocasera o vreme la tv cu o melodie foarte moale, foarte duioasa pe care o detestam tot a lor. Am fost impresionat de alegerea lui The Weeknd. Doua degete mari.

Imi plac foarte mult vreo 3 clipuri de la Tool, doua fiind aici, dar Sober mi se pare a fi clipul superior. Poate o fi de vina nostalgia, fiind primul clip de la Tool pe care l-am vazut evar, poate o fi austeriatatea claymation-ului, nu stiu. Ce stiu e ca-mi place. Closer de la NiN, ca melodie am auzit-o folosita ca replica de agatat milfe pe Tinder in ultima vreme si in ciuda edgyness-ului din clip a imbatranit infinit mai bine ca Only.

Do the evolution e fain si eram intr-o oarecare masura sigur ca-l va alege TG, la fel cum eram si de Tool. Map the Soul are un clip construit misto si un beat foarte fain, dar mno! sa zicem ca astea sunt cele mai mari avantaje ale sale. Am ascultat Rabbit in your headlights inca de cand a fost aleasa la un draft precedent. Nu i-am vazut videoclipul pana la draftul asta si a fost o greseala.

Acum, cea mai mare surpriza pentru mine a fost Mondo Grosso. Nu-mi dau seama cum satana s-a intamplat dar m-am uitat la clipul ala de vreo 3 ori consecutiv.

Image

GG TG.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Post by TG »

Încă de 3-4 ori și te iert.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Post by Mahdi »

Lista lui TG risca să alunece pe un teritoriu impersonal cu atâția clasici, dar noroc că a mai recuperat pe parcurs. Lista lui ne0lith e bunicică și are suficientă varietate, dar cel puțin la clipurile direct comparabile (NIN, RHCP, Tool), alegerile lui TG mi se par superioare. În plus, TG mi-a furat Rabbit In Your Headlights. So, yeah, vot la TG de această dată.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Post by ola small dickie »

votez TG
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Music Video Draft: Runda I - ne0lith vs. TG

Post by juve3332 »

Vot neolith.
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests