Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by TG »

Se votează în thread, printr-un post. Termen limită: duminică la ora 22.
ola small dickie
caleb
1. Leisure Suit Larry: Magna Cum Laude
2. Jocul McDonald's
3. Diablo

4. Dota 2
5. Need for Speed: Underground (2003)
6. StarCraft
7. World of Warcraft
8. FarmVille
9. No One Lives Forever 2: A Spy in H.A.R.M.'s Way
10. Command & Conquer: Tiberian Sun


>>DESCRIERI<<
1. Deus Ex: Human Revolution
2. Gears of War 2
3. The Talos Principle

4. X-COM: Enemy Unknown
5. Dead Island
6. Wing Commander
7. Curiosity
8. Heavy Rain
9. Metro 2033
10. Dark Souls II


>>DESCRIERI<<
caleb: Zombie, vulp, .chester, marvas, Foxman, McWilliams, rdo, Mahdi (8)

ola small dickie: sebas, TG, joonior, juve, Stokkolm (5)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by DarthZombie »

Spoiler for ola small dickie:
Leisure Suit Larry: Magna Cum Laude - Jocul este in mod evident un castron, dar eu nu impartasesc nostalgia lui ola pentru serie ca sa ma afecteze atat de tare. Chiar si asa, 1 punct tot merita aici

Jocul McDonald's - Nu stiu ce e mai dezamagitor aici. Faptul ca ola si-a pus sperantele intr-un junkware sau faptul ca a trebuit sa citesc despre prima sa experienta sexuala. 0 puncte

Diablo - La fel ca la Diablo 2, hatareala pe asta este cauzata de faptul ca jocul este un hack and slash si nu un RPG clasic, iar asta nu mi se pare prea relevant. 0,5 puncte

Dota 2 - Ca si la Dota, dau 0,75 pentru ca urasc comunitatea cu sete dar jocul in sine e ok-ish pentru cei care sug la macro in RTS-uri.

NFS Underground - Intr-adevar a fost dezamagitoare trecerea de la Porsche la tentativa de Fast & Furious, dar jocul nu este unul prost. 0,75 puncte

Starcraft - Aici nu impartasesc parerea lui ola, campania din SC este foarte faina iar gameplay-ul este bine pus la punct. Argumentul ca "nu inteleg de ce a devenit popular" mi se pare subtire cand nu vine acompaniat cu mai mult detali 0,25 puncte

World of Warcraft - Cam acelasi lucru si aici. Diferenta e ca aici o sa dau 0,75 puncte pentru ca jocul asta a facut terci orice urma de diversitate in lumea MMORPG-urilor timp ce 15 ani avand in vedere ca toti incercau sa faca copy/paste din WoW

FarmVille - In aceeasi categorie cu Dungeon Keeper 2014, un joc la care faci 2 click-uri pe zi maxim daca nu arunci cu bani in joc sau daca nu racolezi din prietenii tai ca un peste ordinar pentru a aduce bani producatorilor. 1 punct

No One Lives Forever 2 - Trebuie sa recunosc ca tin minte mai bine primul NoLF desi p-astalalt l-am jucat mai recent. Nici nu stiu ce anume a dus la problema asta, desi tin minte ca jocul in sine era fain. Poate ca ola trebuia sa-l joace si dupa acel prim nivel si nu l-ar mai fi ales in acest draft. 0,25 puncte, n-o fi la fel de bun ca primul dar tot merita jucat

Command & Conquer: Tiberian Sun - Anost, anost rau de tot joc. Habar n-am ce-a facut Westwood aici, practic au scos o clona de Dune 2000 care era mai proasta desi tot ei facusera si originalul. Chiar si asa, Fuck EA pentru ca i-au matrasit. 1 punct
Spoiler for lista lui Caleb:
Deus Ex Human Revolution - Nu sunt foarte convins de alegerea sa, dar ii inteleg criticile. Luptele cu bossii si modul cum au ajuns ei sa fie implementati in joc reprezinta un element foarte bizar al unui joc care in rest este coerent in elementele sale in opina mea. Da, cu finalul au dat-o rau de tot in bara, nu stiu daca lipsa de timp sau de inspiratie a dus la un final cu 4 butoane care iti arata un alt cutscene, dar cert este ca pica rau de tot. Mi-e greu sa hataresc jocul asta pentru ca in afara hibelor sale este un reboot care trateaza cu respect materialul sursa si are un gameplay interesant spre deosebire de Invisible Wars care este invizibil in memoria colectiva a gamerilor. 0,25 puncte

Gears of War 2 - Idem ca la GoW 1, daca nu era exclusiv pe Xbox si nu era Microsoft sa faca tamtam pe marginea sa, jocul asta ar fi fost tinut minte precum rahatul care este in realitate. 1 punct

The Talos Principle - Pe asta nu-l stiu in afara descrierii, iar din descriere mi se pare o alegere buna de 0,75 puncte.

XCom: Enemy Unknown - Am jucat foarte mult si pe asta si pe 2 [in masura in care ma duce laptopul, Firaxis si optimizarea sunt veri indepartati] si sunt doua jocuri distractive care respecta franciza. Dar mama cat poate sa ma enerveze filosofia centrala de design! Faptul ca au scos Action Point-urile sa zici ca ai putea intelege [desi nu-s de acord cu eliminarea sa], dar faptul ca au limitat turele la un sistem ultra-simplist de miscare mi se pare extrem de enervant. Iar de departe cel mai tampit element este ala cu "free move" pentru inamici atunci cand te vad. Adio ambuscade si posibilitatea de a-ti prinde inamicii intr-o pozitie proasta! Acuma cand inamicii te vad primesc cadou de la devi posibilitatea de a se ascunde dupa cele mai bune obstacole. A, erau pe miscarea portocalie a personajului atunci cand i-ai descoperit si acum este flancat? Teapa fraiere, trebuia sa te astepti ca locul ala perfect sigur in care l-ai lasat este de fapt nesigur! But goddamn, the game's so fun and yet it's so infuriating! 1 punct, bring AP back and all is forgiven!

Dead Island - pacat ca am uitat de jocul asta pentru ca l-as fi ales fara sa clipesc. Ti se da o lume imensa in care sa te plictisesti cu un gameplay super repetitiv si un loot system care te trimite la nani cand il vezi. A, si armele sunt extrem de nesatisfacatoare, ma ia somnul doar cand incerc sa-mi aduc aminte de ele. 1 punct

Wing Commander - Descrierea nu prea reuseste sa ma lamureasca cu ce este neinregula cu Wing Commander. Avand in vedere ca nu l-am jucat niciodata, alegerea asta are 0 puncte din partea mea, desi apreciez inversunarea pe care o are Caleb

Curiosity - Zau ca Molyneux ar merita sa fie dat in judecata pentru inselaciune sau macar batut zdravan intr-un gang dupa ce gluma proasta a facut cu tot acest "proiect". Pana atunci il stiam doar ca un individ pe care-l ia gura dinainte, promite marea cu sarea si apoi livreaza jocuri meh, dar cu asta si cu Godus m-a convins ca este mai apropiat de un sarlatan decat un tip hiper-entuziasmat de propriile sale realizari. 1 punct

Heavy Rain - Un joc care te face sa razi in hohote cand NU-L joci si nu cand il joci face ceva teribil de gresit. Atata hype pentru un gameplay atat de superficial rar mi-a fost dat sa vad. 1 punct

Metro 2033 - Nu stiu cat de mult se incadreaza jocul asta in acest draft, sa fiu sincer. E clar ca jocul are probleme de game design, dar jocul este carat de atmosfera pe care producatorii au pus-o la punct destul de bine. 0,25 puncte.

Dark Souls 2 - Mie nu-mi plac jocurile din seria asta. Oamenii se dau peste cap ca au atmosfera de zile mari [ceea ce si au intr-o anumita masura] si ca are un gameplay neiertator. Nu, merci, trial and error nu ar trebui sa fie principalul mod prin care avansezi prin joc. Nu ar trebui sa intampini un boss care te omoara instant dintr-o lovitura pentru ca tu nu stiai de-o chichita pe care nu aveai cum s-o stii in prealabil. Jocul asta are efectul opus unui magnet, nu vreau sa ma ating niciodata de el si ma simpt implinit stiind ca nu le voi juca vreodata. 1 punct
Adevarul este ca la o prima vedere ma asteptam ca lista lui ola sa puncteze mai putin in sistemul meu hiper avansat si absolut obiectiv de notare din cauza alegerilor suspecte cu care si-a inceput lista. Dar chiar si asa, ale sale 6,25 de puncte nu sunt destule sa treaca peste 7,25-ul scos de caleb.

Vot Caleb
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by vulp »

Caleb.

P.S. Molyneux e un geniu :D
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by caleb »

Votul meu merge negreșit la ola! GLHF :P


P.S. - Moly a fost un geniu ludic. Roberts îl depășește ca geniu comercial pentru că nici măcar nu are idee cum se face un joc fain si original si totuși bagă la pușculiță infinit mai bine :)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by ola small dickie »

:lol: votul meu merge negresit la Caleb! Succes!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by sebas »

Ce decizie imposibilă. Două liste pline de bășini, pasiune, descrieri mișto și alegeri creative. Felicitări, băieți!

Am să votez totuși ola pentru că astăzi prefer să mă irit cu Blizzard și nu cu Roberts. După următorul mail primit de la RSI va fi invers, cu siguranță.
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by ola small dickie »

Cine plm e Roberts asta? Ca l-a mentionat si Caleb si sebas si habar n-am despre ce vorbiti

Multumesc pentru vot sebas
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by .chester »

Voi merge pe lista lui Caleb in acest duel pentru ca este o lista destul de variata si bine argumentata. Lista lui ola cu intregul catalog Blizzard, plus vreo doua jocuri de Facebook, nu ma incalzeste prea tare. Leisure Suit Larry este singura alegere puternic argumentata si in care se simte faptul ca l-a ranit in copilarie, restul sunt alegeri alese pe criteriul "nu am inteles de ce va place". Eh.

Deci, Caleb.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by ola small dickie »

da? poate iti iei omoru in strada diseara
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by sebas »

ola small dickie wrote:Cine plm e Roberts asta?
Cel care a curvișit gamingul cu Hollywoodul: https://en.wikipedia.org/wiki/Chris_Rob ... developer)

Nu mă pune să zic mai multe pentru că sunt KS backer de la bun început pentru Star Citizen și prefer să îmi șterg acest lucru din memorie.
dump CHA
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by caleb »

O greșeală recunoscută este pe jumătate iertată. Te-am promovat la rang de minotaur :)))
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by marvas »

Nu imi place ca ola a ales multe jocuri pe care nu le-a incercat, dar pe care le desconsidera din cauza comunitatii create in jurul lor.
Nu imi plac imaginile puse de caleb si ca are in lista jocuri alaturi de care eu m-am simtit bine.

Aleg caleb.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by caleb »

10x, știu că nu e prea safe lista mea, dar e sinceră și aleseserăți deja multe dintre cele pe care le-aș fi luat și eu la boxat.

Dacă te-ai simțit bine alături de X-Com, de exemplu, țin să-ți zic că și eu m-am simțit bine pînă mi-am dat seama că mă culc cu sora mai mică și mai tîmpă a lui UFO Defense de dorul clipelor petrecute împreună și fiindcă are țițe mai faine. Dar cînd mi-am dat seama că stă ca o scîndură și nu pe ea o vreau, am tras chiloții pe mine în grabă și am fugit în lume să o caut pe adevărata mea iubire.
Cu HR, la fel. Era o CLONĂ fără suflet.
Cu Dark Souls II nu am dubii, am frecat ore în neștire prin el, dar nu pot să-i iert incursiunea în lumea level design-ului generic și a fantasy-ului de duzină, anost.
Poate la Metro ar fi discutabil, că-l urechez mai mult pentru ce NU e decît pentru ce este, dar în mintea mea va rămîne ca un titlu utilizabil timp de cîteva luni în teste de plăci video și cam atît.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by .chester »

No kidding, Metro Last Light a fost primul joc care mi-a pus in genunchi PC-ul care pana atunci dusese fara probleme tot ce mai instalasem.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by caleb »

Some games are meant to be played. Others are just video card benchmarks pushed as games to make you upgrade.
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by Foxman »

ola small dickie
Spoiler:
1. Jocul ala era un adventure cu urme de laba de cand ma stiu. Intre timp, noi am crescut, dar personajele nu. Corect, a scazut ca subtilitate, dar cred ca nu mai suntem publicul tinta de mult. 0,75

2. Ca si cum ai fi facut hate draft la ET. Shooting fish in a barrel. 1

3. Daca-mi place Diablo sunt un manelist. /argument. 0

4. Idem 3, numai ca sunt cocalar. 0

5. Yup. 1

6. Are you even trying? Puteai macar sa te iei de coreeni no-liferi care-si uita bebelusul in incubator. 0

7. I hate this thing that I've never played because I'm so anti-mainstream. 0

8. Puteai sa te folosesti de partea delicioasa in care o firma total diabolica, care-si trateaza angajatii ca ultimele presuri, mulge bani de la mamici neexperimentate in ale Skinner Box-ului. 0,25

9. N-am jucat niciunul din ele. Asa o fi. 1

10. Is cam acelasi lucru toate astea C&C. Paleta insa a fost intr-adevar fada in Tiberian Sun. 1
caleb
Spoiler:
1. 1

2. Scurt si la obiect. 1

3. Cam tot ce e dilit la Talos intr-un text concis. Randament excelent. 1

4. Al doilea paragraf, ala cu "acu joci cu hotii", nu il inteleg. Te referai la 2? Ai incercat sa scoti un 2 in 1. Nasol, ofsaid. 0,5

5. Sunt sigur ca toate astea de le gasesti la kil pe Steam de se vor un fel de survival sunt full de bug-uri. 0,75

6. Not enough info. Stiu doar ca are mecanici de cacat si ca a avut un buget prea mare. 0,25

7. Aici e deloc info. 0

8. Fix asta e filmul. 1

9. Ai cam acoperit tot ce era de ciufulit la Metro. 1

10. Hardcore game's pussified sequel panders to cuck audience, while ruining original charm. Classic. 1
I choose caleb
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by McWilliams »

Ola pare ca are o lista in oglinda cu TG - unul alege Diablo, altul, Diablo 2; unul alege DotA, altul, DotA 2; unul alege Modern Warfare, altul, StarCraft; si tot asa. Acum, na, e greu sa ma decid pentru ca... nici iarna nu-i ca vara, nici caleb nu-i ca marvas.

Apreciez ura din categoria "Aveai tot ce-ti puteai dori, si n-ai reusit sa faci decat ASTA? Decat??", e sincera, e realista, e investire emotionala. Insa cu bubele de rigoare, si Deus Ex, si X-Com au fost/sunt jocuri bune. Mai slabe (poate) decat trecutul glorios, insa target-ate si pentru gameri care n-au prins Commodore 64 sau Terminator 2, gamer-i care s-au nascut mai in zilele noastre. Iar Metro, pentru un joc de benchmark, a fost si el bun; daca era adaptat dupa "carte" (unde "carte" este un termen foaaaaaarte larg pentru ceva ce poate fi gasit oricand in tomberoanele din Hollywood), am fi jucat Dear Esther. Metro 2033 s-a vrut a fi un succes replicat al The Witcher (o poveste dintr-un set de carti transformat intr-o poveste dintr-un set de jocuri). Aiming high never hurt no one. Iti doresti 10, faci de-un 7-8; iti doresti doar 5, faci de-un 4.

Imi pare rau de lista lui ola ca are optiuni care cu siguranta nu sunt "la siguranta" - si ma asteptam la mult mai multe jocuri de genul Farmville sau Magna cum laude. In schimb, 3/4 din lista lui pare un screensaver dintr-un netcafe, din anii mei de gimnaziu/liceu. Jocurile nu erau nici wow, nici meh - insa erau singurele disponibile pentru cei fara PC acasa, asa ca evident ca incepea sa ti se rupa cand toata lumea o ardea cu StarCraft, NFS sau Tiberian Sun. Chiar sunt profund miscat ca nu vad FIFA pe-acolo. As fi apreciat lista lui ola mult mai mult daca vedeam mai multe jocuri pe care stiu ca le uraste macar din principiu, prin opozitie cu ce joaca el de felul lui - sa zicem Football Manager 20XX.


Si unde incepusem post-ul chitit ca votez cu ola, ajung sa votez cu caleb in final. Amandoi au tema "il urasc pentru ca este mai slab decat jocul de dinainte, care imi placea enorm". Insa pentru ca imi place sa urasc mai mult din motivul "il urasc pentru ca putea fi MULT mai bun decat este" decat din motivul "il urasc pentru ca toti il joaca si eu nu vreau sa fiu ca toti", ramane caleb.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by TG »

Destul de complicat, caleb și-a argumentat bine alegerile, doar că nu votăm doar descrierile și nu sunt neapărat de acord cu el peste tot. M-a făcut însă să înțeleg de ce le-a ales. Problema e că nu rezonez la fel de mult cu a sa listă. Mi s-a părut puțin exagerată ura pentru HR, deși sunt în mare de acord. Nu aș juca Gears of War din principiu și sunt indiferent în rest.

Curiosity e o excepție, din partea mea, orice mizerie din asta care profită de pe urma nevertebratelor e bine venită.


ola în schimb:

1. Mă rog, asta mi se pare o alegere mai de fundul listei, am zis deja că nu înțeleg neapărat ura pentru ceva ce nu are treabă cu numele pe care îl poartă. Just a name.
2. Nu.
3. DA
4. Da++
5. Mi s-a părut ok Underground. Sau na, atât de ok cât poate fi un NFS, aș fi ales Most Wanted poate, care e un căcat luminos.
6. Starcraft lol, un simulator de trăncănit taste repede.
7. WoW, aș fi ales borâtura, dar n-am vrut să exagerez cu astea. Apoi a fost prea târziu.
8. Mno, personal nu am probleme cu FarmVille, e un fel de DotA din afara sferei mele.
9. Nu cunosc.
10. Daaaaaaa, fuck Tiber Sun. Credeam că e ceva greșit la mine pentru că nu reușeam să stau treaz la el.

Deci, votez ola.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by joonior_bmf »

Imi plac descrierile lui caleb. Dar rezonez mai mult cu lista lui ola. In special Fuckville, responsabil in parte pentru declinul societatii vestice. Am rude (nu mentionez gradul, sorry) carora le-am descris Stardew Valley si au zis automat "Aaa, e ca Farmville; de ce n-ai zis asa?"

Image

Deci, votez Ola
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Hate Draft: Runda I - ola small dickie vs. caleb

Post by .chester »

:lol:
I'm livin' in a love shadow
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests